LIVE UPDATES
Bota

A është çmendur Vladimir Putin? Ekspertët analizojnë gjendjen e tij psiqike

6 Mars 2022, 13:18 Nga DOSJA
A është çmendur Vladimir Putin? Ekspertët analizojnë

Presidenti rus Vladimir Putin, është portretizuar prej kohësh si një shahist dinak në skenën botërore, duke renditur gjashtë hapa për të shfrytëzuar çdo mundësi, për të shkelur në mënyrë të gabuar armiqtë e tij perëndimorë, ndërsa në mënyrë të pamëshirshme godet çdo frymë në shtëpit e tyre.

Por vendimi i Putinit për të nisur një pushtim brutal ndaj Ukrainës, javën e kaluar ka bërë që disa zyrtarë dhe vëzhgues perëndimorë të vënë në dyshim gjendjen mendore të njeriut në krye të rezervave më të mëdha në botë të armëve bërthamore.

Teksa është e pamundur të dihet gjendja e vërtetë e mendjes së Putinit, ata që e kanë ndjekur nga afër sjelljen e liderit rus gjatë viteve janë habitur nga natyra e çuditshme dhe e errët e fjalimeve të tij të fundit, në të cilat ai i përshkroi liderët e Ukrainës si një “bandë të varur nga droga dhe neo-nazistët.”

“Ai sugjeron se ka diçka të keqe rreth tij në një mënyrë që ndoshta nuk ishte më parë,”-tha Andrea Kendall-Taylor, një punonjës i vjetër në Qendrën për një Siguri të Re Amerikane, i cili më parë ka punuar si analist i lartë i Rusisë në CIA.

Putin ka qenë një lojtar gjithnjë e më përçarës në skenën botërore vitet e fundit, duke ndërhyrë në zgjedhjet e huaja, duke kapur Gadishullin e Krimesë dhe duke dërguar ekipe e tij vrasëse për kritikët e tij në Evropë. Analistët e konsideronin për një kohë të gjatë si oportunist, por llogaritës.

“Duke e studiuar atë për kaq gjatë, ai nuk ishte një rrezikues dhe një kumarxhi si ai. Nëse shikoni luftën e Gjeorgjisë (2008), (forcat ruse) mund ta kishin marrë Tbilisin. Ata nuk e bënë, ata lanë në pushtet ish-presidentin gjeorgjian Mikheil Saakashvili. Në vitin 2014, ata mund të kishin lëvizur përtej Donbass, por nuk e bënë, ky është padyshim një libër tjetër lojërash,”- tha Angela Stent, një analiste e lartë në Institutin Brookings dhe eksperte për politikën e jashtme ruse.

Një javë që kur Putin i shpalli luftë Ukrainës, fushata ruse nuk po shkonte siç ishte planifikuar. Ushtria e saj është përballur me moralin e ulët, furnizimet e pamjaftueshme me ushqim dhe karburant dhe rezistencën e papritur të ashpër nga ukrainasit. Ekonomia ruse, që kishte një prosperitet relativ që e ka dominuar Putinin në popullaritetin vendor dhe është goditur nga sanksionet e pashembullta perëndimore ndaj bankës qendrore të Rusisë dhe institucioneve të mëdha financiare. Një sërë kompanish, nga dyqani suedez i mobiljeve IKEA tek gjigandi i energjisë BP, kanë njoftuar gjithashtu plane për t’u tërhequr nga vendi.

Javën e kaluar, pak pasi filloi lufta, senatori nga Florida, Marco Rubio, republikani më i lartë në Komitetin e Inteligjencës së Senatit, shkroi në Twitter: Do të doja të mund të ndaja më shumë, por tani për tani mund të them se është shumë e qartë për shumë njerëz që diçka nuk shkon me Putin. Ai ka qenë gjithmonë një vrasës, por problemi i tij tani është i ndryshëm dhe domethënës. Do të ishte gabim të supozohej se ky Putin do të reagonte në të njëjtën mënyrë që do të kishte 5 vjet më parë.”

Këshilli i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së nuk pranoi të komentonte në përgjigje të pyetjeve nëse Shtetet e Bashkuara kanë shqetësime për gjendjen mendore të liderit rus dhe implikimet e tij për botën. Në një intervistë me ABC të dielën, sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, e kundërshtoi gjithashtu pyetjen, por vuri në dukje se Putini ka qenë “qartësisht mjaft i izoluar gjatë COVID”.

“Por unë do t’ju them, sigurisht që retorika, veprimet, justifikimi që ai po bën për veprimet e tij janë sigurisht thellësisht shqetësuese për ne,”-shtoi Psaki. Në të vërtetë, Putin shpesh u zhduk nga shikimi për periudha të gjata kohore gjatë pandemisë COVID-19 dhe të gjithë këshilltarëve që shpresonin ta shihnin personalisht iu kërkua të izoloheshin për dy javë përpara takimeve të tyre, sipas raporteve të mediave ruse. Edhe pas zhvillimit të vaksinave dhe trajtimeve efektive, ai vazhdoi të vizitonte krerët e shtetit dhe zyrtarët e tij të lartë në distancë, duke përfshirë uljen në skajet e kundërta të një tavoline 20 këmbë gjatë një vizite me presidentin francez Emmanuel Macron.

Sigurisht, miliona njerëz në mbarë botën kanë përjetuar izolim gjatë dy viteve të fundit për shkak të pandemisë COVID-19, dhe si rezultat ata nuk kanë nisur luftërat ndaj fqinjëve të tyre. Megjithatë, Macron u “godit” nga fiksimi i Putinit me raportin dhe vuri në dukje se sjellja e liderit rus kishte agravuar vitet e fundit, raportoi Reuters, duke cituar burime në delegacionin francez.

Të tjerët e shohin ndikimin e fundit të Putinit jo si një lajthitje, por më shumë si një zmadhim i tendencave që janë vërejtur para kohësh te lideri rus.

“Nuk është e saktë ta shohësh atë thjesht si një aktor racional instrumental. Ai ka ide të forta. Ai ka emocione të errëta dhe ai i ka shqiptuar ato për një kohë shumë të gjatë. Në këtë kuptim, trajektorja nuk është një surprizë totale. Por padyshim, kjo është diçka shumë më e madhe se çdo gjë që ai ka bërë më parë.” tha Brian Taylor, një profesor i politikave ruse në Universitetin e Sirakuzës dhe autor i Kodit të Putinit.

Putini ka shumë kohë që ushqen një presion për Ukrainën, i cili është i intensifikuar vetëm pasi vendi ka kërkuar të konsolidojë demokracinë e tij dhe të integrohet me Perëndimin pas revolucioneve në 2004 dhe 2014.

“Ai e pa këtë jo vetëm si një të panatyrshme , por edhe një lloj tradhtie,”-tha Taylor.

Rusia është gjithmonë më autoritare gjatë dy dekadave të sundimit të Putinit, një prirje që është përshpejtuar me shpejtësi gjatë 18 muajve të fundit pas një sulm intensiv ndaj mediave të pavarura, politikanëve opozitarë dhe sunduar shoqërinë civile, duke “shtrydhur” çdo kundërshtar të mundshëm. Studiuesit e quajnë këtë spirale në rënie në autoritet të udhëhequr nga njerëzit e fortë si “dilema e diktatorit”.

“Sa më represiv të bëhet një vend, aq më pak paranojak bëhet një lider, sepse ju keni më pak kuptim të asaj që po ndodh në shoqëri. Ju keni më pak siguri se ajo që ju thuhet është vërteta. Duket sikur jemi në një nivel të caktuar të ri paranojë,”- tha Kendall-Taylor.

Duke pasur parasysh implikimet për botën, komuniteti i inteligjencës amerikane ka ekipe njerëzish, duke përfshirë mjekë dhe psikologë fizikë që janë në Qendrën e fshehtë të Analizës Mjekësore dhe Psikologjike të CIA-s, të analizuar ndaj shëndetit dhe mendor të liderëve autoritarë, përfshijnë Putinin. Ata përdorin një sërë metodash, duke përfshirë në fjalime dhe gjuhës së trupit, për të ndryshuar ndryshimet delikate.

“Megjithëse shkenca e përshtypjeve indirekte është e re, … në këtë përfundim, duket se është e vërtetë [që] sjell një person në të kaluarën është një informacion më i besueshëm se si do të sillen në të ardhmen sesa ajo që ata thonë se do të bëjnë në të ardhmen,”- shkroi Charles Morgan, një psikiatër mjeko-ligjor që ka punuar më parë për CIA, në një email për Foreign Policy.

Marrë dhe përshtatur nga Foreignpolicy.

(d.d/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota emmanuel macron florida jen psaki marco rubio. vladimir putin emmanuel macron florida jen psaki marco rubio. vladimir putin

Sondazh

Poll

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!