LIVE UPDATES
Aktualitet

KURTHI dhe TRADHËTIA/ 40 mijë euro për ‘kokën’ e Menës, lihet në burg Cukali, i forti i “Myslym Shyrit” mohon për

26 Shkurt 2021, 11:17 Nga DOSJA
KURTHI dhe TRADHËTIA/ 40 mijë euro për ‘kokën’ e

TIRANË– Gjergj Cukali, i njohur ndryshe si “i forti i Myslym Shyrit” është lënë sot në masën “arrest me burg”. Cukali akuzohet se ka ‘punësuar’ dy vëllezërit Edmond dhe Enver Jakimi, për t’i vendosur eksploziv poshtë makinës, biznesmenit Gjon Mena. Ai akuzohet për veprat penale “tentativë vrasjeje kryer në bashkëpunim”, “mbajtje eksplozivi”, “sigurim mjetesh për kryerje vrasjeje kundrejt pagesës”.

 Vetë 42-vjeçari ka mohuar që të ketë lidhje me ngjarjen e ndodhur në Kamëz, paraditen e 9 shkurtit. Burime nga grupi hetimor bëjnë me dije se Cukali është shprehur se nuk e ka parë kurrë në jetën e tij Gjon Menën dhe nuk ka lidhje me atentatin ndaj tij.

“Nuk kam fare lidhje me ngjarjen. Nuk e njoh Gjon Memën. Nuk e kam parë kurrë atë person,”– mësohet të jetë shprehur Cukali. Por Enver Jakimi është kthyer në bashkëpunëtorin e drejtësisë dhe ka rrëfyer gjithçka. Ai ka shënjestrua Cukalin, teksa ka thënë se ai ia ka dërguar bombën dhe i ka thënë se ku ta vendoste.

Dosja.al mëson se prokuroria ka dyshime të forta Cukali është urdhëruar dikush tjetër për këtë atentat, person që ende nuk është identifikuar. Ky i fundit, mund të ketë paguar Cukalin për të gjetur ‘dorasit’ që të mund të kryenin atentatin ndaj Menës.

Nga ana tjetër Dosja.al ka mësuar se dy vëllezërit Jakimi janë vënë pranga, vetëm dy ditë pas atentati, por kjo ngjarje u mbajt e fshehtë, në mënyrë që të arrihej tek Gjergj Cukali. Më herët u raportua se konfliktet që sollën atentatin mund të kenë nisur mes Cukalit dhe Menës jashtë Shqipërisë për pazaret e drogës, por tashmë po hetohet për të gjetur porositësin e vërtet, pasi “i forti i Myslym Shyrit” rezulton të jetë thjesht një ndërmjetës.

Vëllezërit Edmond dhe Enver Jakimi janë identifikuar të parët pasi janë filmuar nga kamerat e sigurisë pranë vendit ku ndodhi shpërthimi i lëndës plasëse, në automjetin tip BMW X5. Gjithsesi Mena, i njohur edhe me emrin Altin Xhuxha, shpëtoi paq nga atentati duke marrë plagë në të dyja këmbët. Vetë shënjestra është një person me rekorde kriminale, i dënuar më parëpër armëmbajte pa leje. Ai ka qenë dënuar më parë edhe për vjedhje me dhunë e armë në Francë e Itali.

Ndërsa Cukali ka një historik të veçantë në botën e krimit. 42-vjeçari është arrestuar për vrasjen e ish-policit Arben Bilali në janar të vitit 2019, por vetëm nëntë muaj më pas u la i lirë nga Gjykata e Apelit, pasi nuk u gjetën prova të mjaftueshme për ta mbajtur brenda. Cukali është dënuar edhe për marrje peng, armë mbajtje pa leje dhe trafik të lëndëve narkotirke. 42-vjeçari është njohur edhe si krahu i djathtë i Emiljano Shullazit, që ndodhet aktualisht në burg.

(f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

Aktualitet Aktualitet altin xhuxha arrestohet gjergj cukali edmond Jakimi Enver Jakimi gjergj cukali gjon mena altin xhuxha arrestohet gjergj cukali edmond Jakimi Enver Jakimi gjergj cukali gjon mena

Sondazh

Poll

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri

Rama jep LAJMIN: Do i pyesim shqiptarët, mbase e duan kanabisin edhe për përdorimin personal

Harta e gjyqësorit, Rama:Është ajo dhe nuk ndryshon. E dini se me qeverinë time s'zgjidhen me bojkot

A do të ketë një paketë të dytë të rezistencës sociale? Rama: Qëllimi është mos të rrisim dritat

2% për NATO-n, Rama: Ne ku të marrim, do investojmë aq sa kemi...

Pasurinë me bashkëshortin e ka të përbashkët? Xhaçka 'mbron' resortin e të shoqit

Largimi i 220 mijë shqiptarëve,Rama kalon fajin tek "Saliu":Hija e një të vdekuri torolis Shqipërinë

Burri i Xhaçkës, investitor strategjik, Rama e justifikon: Në këtë vend dalim të gjithë të afërm