LIVE UPDATES
Aktualitet

10 ditë pa energji elektrike dhe ujë, Adriana Dizdari: Ku jeni o artistë të Sarandës? Si mund të heshtni para kësaj padre

28 Shtator 2021, 18:38 Nga DOSJA
10 ditë pa energji elektrike dhe ujë, Adriana Dizdari: Ku jeni o

SARANDË- Mësuesja e pianos njëkohësisht edhe bashkëshortja e komozitorit Limos Dizdari, Adriana ka reaguar në lidhje me ndërprerjen e energjisë elektrike që u është bërë, pavarësisht se ata nuk janë debitor. Me anë të një postimi në Facebook, ajo shkruan se prej 10 ditësh, Qendrës së Artit DEA në Ksamil i është ndërprerë energjia elektrike, duke i lënë ata në errësirë dhe me mungesë të ujit. Ajo shkruan se është e habitur që kjo padrejtësi që ata po kalojnë, nuk u ka bërë përshtypje artistëve  dhe intelektualëve të Sarandës.

Statusi i Plotë:

Vazhdon gjuetija e shtrigave drejt Qëndrës së Artit Dea – Ksamil. Prej dhjetë ditësh jemi pa drita dhe pa ujë. Na është prerë e drejta për të jetuar. Nuk e dini që kjo është një nga format e torturës, të nderuar zotërinj të administrates së Sarandës? …. Në pronësinë e kujtdo të jetë Qëndra Dea, e konfederatës, e vlonjatëve apo tona, të drejtat njerëzore nuk e lejojnë që tu pritet drita dhe uji dy qytetarëve të Republikës Shqiptare, kushdo qofshin ata, puntor, fshatarë, intelektualë.
Në këtë rast, i janë prerë dritat dhe uji, dmth janë vënë nën torturë dy intelektualë, dy artista, dy njerëz që nuk u kanë bërë keq askujt, që kanë bërë vetëm punën e tyre me devocion.

Ajo që më çudit dhe revolton më shumë , është kënaqësija për të na bërë keq, per të heshtur para këtij cinizmi. Ju kryetar i Bashkisë nuk shqetësoheni për këto që po ndodhin, dhe me forcën që ju jep posti që keni, ti thoni “ mjaft” kësaj torture? Po ju zoti Thoma Nika , e dini mirë që ne banojme këtu. Si mund ta gëlltisni këtë që po na bëjnë? Unë ju kam konsideruar mik të familjes, ju kam pritur dhe përcjellë. Po ju muzikantë, dhe artistë të Sarandës si mund të heshtni para kësaj molepsjeje të shpirtit njerëzor? E di që kurajua nuk ju mungon, por keni familje dhe fëmijë. Pikërisht për dinjtetin tuaj që të mos ju nëpërkëmbin, të thoni fjalën tuaj .Po ju poetë e shkrimtarë, ku jeni ?…. shoku juaj me gjithë bashkëshorten eshtë vënë në torturë.

Jemi dy njerëz që mund të kemi nevojë për ndihmë mjekësore gjatë natës, dhe po të na ndodhë kjo çfarë mund të bëjmë në erësirë? Kush mban pergjegjesi për këtë? E dini se ju zë ligji? Po ju zoti Petraq, që mereni me të drejtat e klientëve, nuk e dini se ne banojmë këtu dhe gjersa çështja e qëndrës të sqarohet, nuk keni asnjë të drejtë të prisni drita dhe ujin.? Turp, turp , njëqind herë turp. Kur ju ja bëni djalit të qytetit tuaj, Limos Dizdarit që nderon emrin e “Sarandës” në tërë botën, mere me mënd me të tjerët. Apo është nga ato inatet cinike alla shqiptarshe, që siç thotë Konica. Kjo periudhë kohe 23 vjeçare në historinë e artit shqiptar dhe muzikës shqiptare, në sivinë e Limos Dizdarit , do të jetë faqja më interesante e jetës së tij, më kulminantja. Njerzit do heqin kapelen para emrit të tij , dhe do zgurdullojnë sytë duke pyetur njëri tjetrin, të verteta janë këto? ….pa drita, pa ujë, nën trysninë e njerëzve pa din e iman?

(I.A/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet adriana dizdari limos dizdari adriana dizdari limos dizdari

Sondazh

Poll
Aktualitet 28 Shtator 2021, 16:17

TIRANË– Aldi Rama, 21-vjeçari që vrau efektivin e policisë Saimir Hoxha ka mbërritur në spitalin e Traumës në Tiranë. I intubuar dhe i mbuluar...

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza