LIVE UPDATES
Sport

‘Tmerri’ i muajit të mjaltit, ja çfarë ndodhi me futbollistin e njohur

13 Shkurt 2019, 16:03 Nga DOSJA
‘Tmerri’ i muajit të mjaltit, ja çfarë ndodhi me

Bankok – Futbollisti i Bahreinit, Hakeem al Araibi dhe gruaja e tij e nisën muajine  tyre të mjaltit në Tajlandë vitin e kaluar, por nuk shkoi siç e kishin planifikuar. Ndërsa 25-vjeçari që kishte status refugjati në Australi, shkoi në Bankok në 27 nëntor, policia tajlandeze e emigracionit ishte duke e pritur dhe e arrestoi atë pas një ‘alarmi të kuq” të Interpolit nga Bahrein, njofton Reuters.

Futbollisti u largua nga Bahreini në 2014 pasi u akuzua për vandalizëm gjatë protestave të ‘Pranverës Arabe’ dhe u dënua në mungesë me 10 vjet burg. Ai i mohoi akuzat dhe jetoi si refugjatë në Australi që nga ajo kohë, edhe pse më shumë se dy muaj grindje diplomatike dhe shqyrtimi intensiv nga organizatat e sportit dhe të drejtat globale që kërkuan lirimin e Araibit nga një burg në Bankok dhe ku pritet që ai të ekstradohet në vendin e Gjirit, por Araibi tha se ai do të torturohej nëse do ta kthenin atje.

Të hënën, Zyra e Avokatit të Përgjithshëm të Tajlandës tha papritur se e kishte rrëzuar çështjen e ekstradimit, pasi Baherini kishte hequr dorë nga kërkesa.

Nuk është e qartë kur dhe pse, mbretëria e Gjirit ndryshoi mendje. Ky qëndrim erdhi në krye të një takimi ndërmjet Ministrit të Jashtëm të Tajlandës Don pramudëinai dhe Princit të Kurorës të Bahrein, Salam bin Hamad al Khalifa të shtunën në Manama, edhe pse axhenda e atij takimi nuk u zbulua.

Ministri i Jashtëm i Bahrein tha se dënimi 10 vjet me burg për Araibi mbeti në vend dhe rikonfirmoi të drejtën “për të ndjekur të gjitha veprimet ligjore kundër tij”.

Brenda disa orësh nga vendimi i Tajlandës, Araibi mori avionin për t’u kthyer në Melburn, ku u mirëprit nga qindra mbështetës të tij ditën e martën.

Araibi tha për Reuters: “Tani jam duke pritur nënshtetësinë australianë dhe nuk kam ndërmend të iki jashtë vendit pa e marrë atë. Gjithashtu, kam nevojë që qeveria australiane të më sigurojë se nuk do të arrestohem më kur të udhëtoj jashtë vendit.”

L.K/Dosja.al

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

sport sport #araibi #muaji i mjaltit #burgosja e futbollistit #araibi #muaji i mjaltit #burgosja e futbollistit

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave