LIVE UPDATES

ngacmimeve seksuale

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Kongresi amerikan miraton ligjin për paditjen e ngacmimeve seksuale në punë - Bota
LIVE UPDATES
Bota

Kongresi amerikan miraton ligjin për paditjen e ngacmimeve seksuale në punë

11 Shkurt 2022, 07:26 Nga DOSJA
Kongresi amerikan miraton ligjin për paditjen e ngacmimeve seksuale në

Kongresi dha të enjten miratimin përfundimtar për ligjin që u mundëson personave që bëhen objekt i ngacmimeve seksuale në vendin e punës, të ngrenë padi në gjykatë. Miratimi përbën një moment historik për lëvizjen #MeToo që nxiti një diskutim në shkallë vendi për mënyrën se si trajtohen akuzat për sjellje të papërshtatshme seksuale.

Ligji që pritet të nënshkruhet nga presidenti Joe Biden, ndalon që në kontratat e punës të përfshihen dispozita që u kërkojnë të punësuarve t’i zgjidhin rastet e sulmeve ose ngacmimeve seksuale përmes arbitrazhit dhe jo përmes gjykatës, një proces nga i cili shpesh përfitojnë punëdhënësit dhe që nuk lejon që akuzat për sjellje të papërshtatshme të bëhen publike.

Një aspekt i rëndësishëm i ligjit është natyra e tij retroaktive, duke bërë të mundur që një formulim i tillë të ndryshojë në kontrata në gjithë vendin dhe që ata që deri tani kanë qenë të detyruar t’i zbatojnë ato klauzola, të mund të ndërmarrin veprime ligjore.

Senatorja Kirsten Gillibrand, e cila ka drejtuar iniciativën ligjore, e quajti atë “një nga reformat më të rëndësishme në vendin e punës në historinë amerikane”.

Zonja Gilibrand tha se procesi i arbitrazhit është sekret dhe i njëanshëm dhe u mohon personave një të drejtë themelore kushtetuese: ankimin në gjykatë.

“Nuk do t’u thuhet më të mbijetuarave të sulmeve ose ngacmimeve seksuale se e kanë të ndaluar ligjërisht të padisin punëdhënësin e tyre meqenëse në kontratat e tyre të punës ishte klauzola e arbitrazhit të detyruar,” tha ajo.

Senatorja Gilibrand e paraqiti për herë të parë projekt-ligjin në vitin 2017 se bashku me Senatorin republikan Lindsey Graham.

Nisma pati një mbështetje jashtëzakonisht të gjerë dypartiake në një Kongres të ndarë. Kjo bëri të mundur që projekt-ligji të miratohej në Senat me pëlqim unanim – një procedurë e papërdorur thuajse asnjëherë për ligje të rëndësishme, veçanërisht si ky i fundit që prek dhjetëra miliona amerikanë. Dhoma e Përfaqësuesve e miratoi projektligjin këtë javë me mbështetje të fortë dypartiake, 335-97.

Ish-gazetarja e televizionit Fox News, Gretchen Carlson, e cila akuzoi shefin e atëhershëm ekzekutiv të rrjetit Roger Ailes për ngacmime dhe për dëmtimin e karrierës së saj kur ajo refuzoi, dëshmoi në mbështetje të legjislacionit. Disa kontrata të punonjësve të këtij televizioni përfshinin klauzola detyruese për arbitrazh.

Zonja Carlson, e cila doli së bashku me senatoren Gillibrand dhe senatorë të tjerë në një konferencë shtypi pas miratimit të projekt-ligjit në Senat, tha se kurrë nuk mund ta kishte imagjinuar, kur bëri publike akuzat e saj pesë vjet më parë, se kjo do të sillte një ndryshim në legjislacion që do të mbështetej si nga demokratët edhe republikanët.

“Marshimet në rrugë mund të na frymëzojë. Komentet në gazeta mund të na hapin mendjen. Solidariteti në mediat sociale mund të na elektrizojë, por ligji është e vetmja gjë mbetet,” tha zonja Carlson.

“Nëse ka një ligj që është shumë i vonuar, është pikërisht ky ligj”, tha udhëheqësi i shumicës demokrate në Senat, Chuck Schumer.

Ai e quajti “pothuajse mesjetare” të detyrosh viktimat e ngacmimeve dhe sulmeve seksuale “të mbyllin gojën, të mos i tregojnë askujt dhe të mos kërkojnë drejtësi”.

Sipas kritikëve, natyra e fshehtë e arbitrazhit mbron kompanitë dhe autorët e sulmeve dhe i lejon korporatat të shmangin ndryshimin e rregulloreve ose të largojnë abuzuesit.

Mbrojtësit e procesit të arbitrazhit, përfshirë grupet e biznesit, kanë thënë se kjo është një mënyrë më e shpejtë dhe më pak e kushtueshme për të zgjidhur mosmarrëveshjet sesa përmes procedurave të gjata në sallën e gjyqit.

Senatori Graham tha në Senat se nuk përbën dëm për bizneset që ata që ngacmohen në vendit e punës të trajtohen në mënyrë të drejtë.

“Kjo nuk është e keqe për biznesin. Është e mirë për Amerikën,” tha ai.

Senatori Graham tha në konferencën për shtyp se gjërat mund të mos shkojnë mirë aktualisht në Uashington, por se ky ligj është shenjë “se ka njëfarë shprese, për sa kohë që dëgjojmë njëri-tjetrin dhe përpiqemi ta bëjmë jetën më të mirë aty ku mund të gjejmë gjuhën e përbashkët”.

Shtëpia e Bardhë lëshoi një deklaratë në fillim të këtij muaji në mbështetje të projektligjit./VOA

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota ngacmimet seksuale shba ngacmimet seksuale shba

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN