LIVE UPDATES

mandela

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Nga Mandela te Maradona: Në Ballkan vazhdojnë nekrologjitë për të famshmit - Bota
LIVE UPDATES
Bota

Nga Mandela te Maradona: Në Ballkan vazhdojnë nekrologjitë për të famshmit

11 Janar 2021, 17:28 Nga DOSJA
Nga Mandela te Maradona: Në Ballkan vazhdojnë nekrologjitë

Tifozët e futbollit në të gjithë botën vajtuan kur Diego Maradona, futbollisti argjentinas i konsideruar gjerësisht si një nga lojtarët më të mëdhenj në historinë e këtij sporti, ndërroi jetë në moshën 60-vjeçare më 25 nëntor. Por pak do të kishin menduar të shkruanin një nekrologji në gazetën e tyre lokale.

“Donim t’i bënim nderimet tona një njeriu që ndikoi në mënyrën se si u rritëm”, tha Nikola, një nga gjashtë tifozët malazezë, frekuentues të rregull të një kafeneje në qytetin qendror të Nikshiçit, që qëndrojnë pas nekrologjisë për Maradonën në gazetën Pobjeda.

“Për shkak të mungesës së parave dhe pandemisë, qe e pamundur që ne të merrnim pjesë në varrimin e Maradonës”, tha Nikola për BIRN. “Por ne i bëmë nderimet tona në mënyrën tradicionale në Malin e Zi.”

Ky gjest e bën Maradonën të fundit në një listë të gjatë personazhesh të famshëm botëror dhe figurash politike që nderohen me një nekrologji në Ballkan. Këtu mund të përmendim liderin libian Muammar Gaddafi, revolucionarin kuban Fidel Castro, yllin e popit Michael Jackson dhe aktorin James Gandolfini, aktorin e famshëm të serialit amerikan “Sopranot”.

Në Malin e Zi, tradita e njoftimit të një vdekjeje përmes gazetës lokale mbetet e fortë pavarësisht revolucionit të komunikimit të dekadave të fundit dhe dobësimit të medias së printuar.

Deri më sot, shumë malazezë ende e fillojnë ditën e tyre duke shfletuar pjesën e nekrologjive në gazetën e tyre lokale për të mësuar për çdo vdekje të fundit.

Nekrologjitë e personave të famshëm janë bërë gjithashtu një burim argëtimi në rrjetet sociale.

Raportet e medieve thonë se kjo prirje nisi në vitin 1993 në Serbi, kur dy të rinj nga Beogradi botuan një nekrologji për mbretin kolumbian të drogës Pablo Escobar – i vrarë në një shkëmbim zjarri në dhjetor të atij viti – në të përditshmen Politika.

“Policia na ndaloi pesë ditë pasi u botua nekrologjia”, tha një nga burrat, Dejan Jelovaç. Hetuesit shpejt e kuptuan se ishte një shaka, tha ai për portalin e lajmeve Press në 2008.

“Ata e dinin që unë nuk kisha asnjë lidhje me Eskobarin. Po të kisha, do të kisha shumë më tepër gjëra në emrin tim sesa një shtëpi 40 metra katror ku unë dhe familja ime kaluam tërë jetën.”

Që nga ajo kohë, nekrologjitë në ish-Jugosllavi kanë nderuar njerëz si presidenti i Venezuelës Hugo Chavez, Kim Jong-il të Koresë së Veriut dhe ikonën anti-aparteid të Afrikës së Jugut Nelson Mandela. Nekrologjitë për Maradonën u shfaqën në një sërë gazetash lokale në të gjithë rajonin.

“Bëji të fala nga ne Gaddafi-t”

Nekrologjia për Muammar Gaddafi-n në gazetën malazeze. Foto kortezi e Vijesti.me
M

Pas nekrologjisë për Gaddafi-n, të vrarë në vitin 2011, Kimit të Koresë së Verutm i cili vdiq po të njëjtin vit, dhe Chavez-it, i cili humbi betejën me kancerin e mushkërive në vitin 2013, ishin disa frekuentues të rregullt të pabit “Del Boy” të Nikshiçit.

Chavez “mbrojti të varfrit nga të pasurit”, tha Luka Vuciniç, një prej personave që botuan nekrologjinë për socialistin e ndjerë Venezuelës, për të përditshmen malazeze Vijesti në 2013. “Ai e ktheu naftën në pronësi të shtetit dhe u përpoq të siguronte drejtësi sociale me paratë të marra nga shfrytëzimi i saj. Si i tillë, ai meriton respektin tonë.”

Në nekrologjinë e tyre për Gaddaf-in, frekuentuesit e rregullt të pabit “Del Boy” thanë se emri i tij do të “rezononte në korridoret e së ardhmes”. Kur Kimi i Koresë së Veriut vdiq dy muaj më vonë, në nekrologjinë e tyre ata i kërkuan atij që t’i bënin të falat e tyre Gadaffi-t.

“Në ditët e sotme, nekrologji të tilla përfundojnë në rrjetet sociale dhe shpërndahen në të gjithë globin”, tha sociologu malazez Andrija Djukanoviç.

“Ato janë një lloj shakaje e çuditshme, pjesë e një dëshire për të rënë në sy.”

Nekrologjitë gjithashtu sjellin fitime të konsiderueshme për mediat në rajon, me çmimet që variojnë deri në 25 euro për një të tillë, në varësi të madhësisë.

“Nuk ka asnjë ndryshim në interes në botimin e nekrologjive përkundër tendencave globale për mediat e shkruara”, tha për BIRN Smiljka Milickoviç, shef marketingu në të përditshmen malazeze Dan. “Kjo është një formë reklame që është specifike dhe tradicionale, për të cilën zakonisht ekziston një nevojë e paplanifikuar dhe e cila nuk mund të ndikohet ose të rritet.”

Në Malin e Zi, ku shoqëria është kryesisht konservatore dhe traditat janë të rrënjosura thellë, konsiderohet e një rëndësie të madhe respektimi i një personi që ka ndërruar jetën së fundmi.

“Më parë, një nekrologji ishte mënyra e vetme për të informuar njerëzit për vdekjen e dikujt”, tha Djukanoviç.

“Sot kemi teknologji moderne komunikimi, por ky zakon ka vazhduar.” “Në Malin e Zi, njerëzit mendojnë se trishtimi nuk mjafton nëse nuk ia tregojmë këtë të tjerëve.”

Marrë nga Reporter.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

rajoni rajoni nekrologjitë për të famshmit nekrologjitë për të famshmit

Sondazh

Poll

Bota 11 Janar 2021, 16:37

TIRANË- Turqia dhe Greqia nisin raundin e 61 të bisedimeve mes tyre! Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu, në një deklaratë për mediat ftoi Minis...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE