LIVE UPDATES

lumi shkumbin

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Paralajmëroi banorët e zonës të largoheshin, Erion Braçe përditëson situatën e lumit Shkumbin: Doli nga shtrati për dy - Politike
LIVE UPDATES
Politike

Paralajmëroi banorët e zonës të largoheshin, Erion Braçe përditëson situatën e lumit Shkumbin: Doli nga shtrati për dy

8 Mars 2020, 08:37 Nga DOSJA
Paralajmëroi banorët e zonës të largoheshin, Erion

LUSHNJE– Zv.kryeministri Erion Braçe ka përditësuar gjendjen e situatës së lumit Shkumbin, i cili derdhet në Divjakë. Disa orë më parë, Braçe paralajmëronte të gjithë banorët e fshatrave të Divjakës që të largoheshin pasi Shkumbini rrezikonte që të dilte nga shtrati, ndërsa sot ai shkruan se gjendja po normalizohet.

Me anë të një statusi në Instagram, Braçe ka shpërndarë disa foto të lumit, i cili në disa vende ka dalë edhe në rrugë, duke u shprehur se në orën 1 lumi ka dalë pjesërisht nga shtrati për t’u rikthyer në normalitet pas 3 orësh.

“Niveli në hidrovorin e Bicukasit është plus 90, punohet me fuqi maksimale prej 48 orësh, me të gjitha pompat për të larguar ujërat. Kam një thirrje për bujqërit e Dushkut, tokat e të cilëve janë poshtë në Tërbuf: Pastroni kokat e kanaleve të treta që janë në parcelat-pronat tuaja; ç’liroini nga mbeturinat me të cilat i keni zënë që verën e shkuar që uji të shkojë në kolektore e pastaj në emisare!,”-shkruan Braçe.

POSTIMI I PLOTË:

RRESHJE PAFUND GJITHE NATEN! Situata ne mengjes eshte kjo; 1-Lumi Shkumbin pati edhe nje plote te madhe rreth ores 1 te mengjesit te sotem dhe prej ores 3 eshte rikthyer ne shtratin e tij; 2-Emisari qe kullon gjithe jugun e Lushnjes drejt detit, eshte jashte shtratit dhe tejmase i fryre; 3-Emisari qe kullon gjithe lindjen e Luahnjes ne drejtim te hidrovorit te Bishtcukasit e detit eshte i fryre ne nivele te larta por ne shtrat; 4-Niveli ne hidrovorin e Bishtcukasit eshte plus 90, punohet me fuqi maksimale prej 48 oresh, me te gjitha pompat per te larguar ujrat; 5-Ne hidrovorin e Karavastase niveli eshte Zero, punohet me fuqi maksimale per te mbajtur kete nivel; 6-Situata e motit referon rreshje edhe sot gjate gjithe dites ne rajonin tone. Nderkohe qe gjithe punonjesit e mjetet e bordit te Jugut jane ne territor, kam nje thirrje per bujqit e Dushkut, tokat e te cileve jane poshte ne Terbuf: RROFSHI PER FOTOT POR LINI TELEFONAT E PASTRONI KOKAT E KANALEVE TE TRETA QE JANE NE PARCELAT-PRONAT TUAJA; CLIROINI NGA MBETURINAT ME TE CILAT I KENI ZENE QE VEREN E SHKUAR QE UJI TE SHKOJE NE KOLEKTORE E PASTAJ NE EMISARE! Keshtu ulni pasojat ne parcelat tuaja! Nderkohe dihet, prurjet tuaja i pret perhere Divjaka!

 

 

 

RRESHJE PAFUND GJITHE NATEN! Situata ne mengjes eshte kjo; 1-Lumi Shkumbin pati edhe nje plote te madhe rreth ores 1 te mengjesit te sotem dhe prej ores 3 eshte rikthyer ne shtratin e tij; 2-Emisari qe kullon gjithe jugun e Lushnjes drejt detit, eshte jashte shtratit dhe tejmase i fryre; 3-Emisari qe kullon gjithe lindjen e Luahnjes ne drejtim te hidrovorit te Bishtcukasit e detit eshte i fryre ne nivele te larta por ne shtrat; 4-Niveli ne hidrovorin e Bishtcukasit eshte plus 90, punohet me fuqi maksimale prej 48 oresh, me te gjitha pompat per te larguar ujrat; 5-Ne hidrovorin e Karavastase niveli eshte Zero, punohet me fuqi maksimale per te mbajtur kete nivel; 6-Situata e motit referon rreshje edhe sot gjate gjithe dites ne rajonin tone. Nderkohe qe gjithe punonjesit e mjetet e bordit te Jugut jane ne territor, kam nje thirrje per bujqit e Dushkut, tokat e te cileve jane poshte ne Terbuf: RROFSHI PER FOTOT POR LINI TELEFONAT E PASTRONI KOKAT E KANALEVE TE TRETA QE JANE NE PARCELAT-PRONAT TUAJA; CLIROINI NGA MBETURINAT ME TE CILAT I KENI ZENE QE VEREN E SHKUAR QE UJI TE SHKOJE NE KOLEKTORE E PASTAJ NE EMISARE! Keshtu ulni pasojat ne parcelat tuaja! Nderkohe dihet, prurjet tuaja i pret perhere Divjaka!

A post shared by Erion Brace (@erionbrace) on

Mbrëmbjen e djeshme për shkak të shirave të dendur, Braçe paralajmëroi banorët në fshatrat Çermë e Sipërme, Proshkë, Çermë Pasha, Çermë Shkumbin dhe Sulzotaj që të largoheshin pasi lumi Shkumbin rrezikonte të dilte nga shtrati. 

(k.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike erion brace lumi shkumbin erion brace lumi shkumbin

Sondazh

Poll

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre