LIVE UPDATES

halil krasniqi

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Çfarë do të thotë saktësisht një virus që bëhet endemik?

Presidenti Biden rikonfirmon angazhimin amerikan

Rama në SHBA, merr pjesë në samitin e OKB-së/ Nesër takim

Covidi në SHBA, CDC paralajmëron/ Ja vendet drejt të cilave

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Altin Goxhaj përballë Ylli Rakipit dhe Arjan Currit – Të Paekspozuarit në MCN TV

Kirurgu vaskular në Gjermani, Halil Krasniqi: Gjermania po e kalon mirë situatën, pak shqiptarë u infektuan me COVID-19 - Bota
LIVE UPDATES
Bota

Kirurgu vaskular në Gjermani, Halil Krasniqi: Gjermania po e kalon mirë situatën, pak shqiptarë u infektuan me COVID-19

2 Qershor 2020, 13:07 Nga DOSJA
Kirurgu vaskular në Gjermani, Halil Krasniqi: Gjermania po e kalon

GJERMANI- Halil Krasniqi, kirurg vaskular në Pforzheim të Gjermanisë, është një nga mjekët e shumtë të vijës së parë në luftë me COVID-19 në Gjermani. Në një intervistë të dhënë, ai flet për menaxhimin e situatës së pandemisë në Gjermani si dhe për gjendjen e komunitetit shqiptar atje.   

Sipas tij, nga infeksioni i parë në Gjermani, e deri më sot janë infektuar mbi 183 mijë persona, kanë  vdekur mbi 8 mijë persona dhe janë shëruar rreth  164 mijë persona. Gjithashtu, ai thekson se nga gripi sezonal në Gjermani, vdesin çdo vit rreth 15.000 të infektuar, kurse në vitin 2012/2013 vdiqën 20.000 të infektuar 

“Pandemia COVID-19, që shtatë muaj konfrontoi popullatën e tërë botës me sakrificat problematikën shëndetësore, sociale, politike, ekonomike dhe të orientimit të vetëdijshëm në jetën bashkëkohor. Gjermania dhe politika gjermane menduan, apo tentuan se do të ballafaqohen me një situatë pandemie ku do të infektohen rreth 60-70% të popullatës gjermane. Këtë e ka deklaruar kancelarja Merkel në prezencën e Ministrit të Shëndetësisë dhe kryetarit të Institutit Robert Koch”, shprehet ai në një intervistë për Telegrafi. 

Sa i përket numrit të shqiptarëve të prekur me këtë virus, dr. Krasniqi, tha se nga ky deri më sot janë vetëm 33 të infektuar.  

Duke marrë parasysh kujdesin tim shumëvjeçar të bashkatdhetarëve në Gjermani, si në jetën shëndetësore, sociale e kulturore, jam pikë kyçe e zgjedhjes së shumë problemeve, por edhe të sugjerimeve, këshillimeve, informacioneve etj. Nga ky aspekt jam i informuar dhe i njohur me të infektuarit nga Kosova dhe Shqipëria. Kosovarë janë deri sot 33 të infektuar dhe njëri ka vdekur sepse ishte në një gjendje shumë të keqe shëndetësore edhe para infeksionit. Ai vuante nga sëmundjet kardiovaskulare dhe ishte në dializë”, deklaroi dr. Krasniqi.   

Më tej, ai thotë se bazuar në të dhëna shkencore dhe burime të verifikuara politike, pres të kemi pas disa muajve dhe çdo vit pandemi edhe nëse jo, nga corona, nga viruset e ndryshëm. 

(Dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

diaspora diaspora halil krasniqi masat kunder covid 19 halil krasniqi masat kunder covid 19

Sondazh

Poll
Bota 2 Qershor 2020, 12:15

Kina kërcënon SHBA me hakmarrje për Hong Kongun

SHBA– Qeveria kineze e ka kërcënuar SHBA-në me masa të ashpra kundërvepruese nëse shkel interesat e Republikës Popullore të Kinës. Shkak për këtë reagim t...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë