LIVE UPDATES
Sport

VIDEO/ Edhe Republika Çeke dhe Sllovenia u kualifikuan në “Euro 2024”...

Falë fitoreve të tyre përkatëse kundër Moldavisë (3-0) dhe Kazakistanit (2-1), Republika Çeke dhe Sllovenia u kualifikuan zyrtarisht në “Euro 2024” këtë të hënë.

21 Nëntor 2023, 00:03 Nga DOSJA

VIDEO/ Edhe Republika Çeke dhe Sllovenia u kualifikuan në

GJERMANI - Përderisa u mjaftoi një barazim për të arritur objektivin, Çekia dhe Sllovenia e përfunduan mire aveenturat e tyre në këto kualifikime për “Euro 2024”. Të dyja fituese në ndeshjen e fundit në këtë sezon, këtë të hënë, do të garojnë në fazën tjetër finale të garës, në Gjermani.

Moldavia u reduktua në dhjetë lojtarë, para orës

Në grupin “E”, pas Shqipërisë tashmë të kualifikuar, të cilët barazuan 0-0 me Ishujt Faroe, çekët fituan 3-0 “finalen” e tyre kundër Moldavisë 3-0, në Olomouc. Një përballje ndaj një kundërshtari të fortë, që deri atëherë kishte humbur vetëm një ndeshje. 

Dhe mbajti shpresën për t'u kualifikuar në Euron e tij të parë. Por barazpesha nuk zgjati shumë, një çerek ore, kohë për David Doudera për të hapur rezultatin me gjakftohtësi (14’). 

Pas përjashtimit të moldavit Vladislav Baboglo në pjesën e dytë (54’), Republika Çeke rriti epërsinë me Tomas Chory, pas një goditjeje me kokë nga këndi (60’), më pas nga kapiteni i tij Tomas Soucek (89’), për të vërtetuar kualifikimin e tij. Kjo është hera e tetë radhazi që ajo do të luajë në Euro.

Sllovenia, fitore e vuajtur. Për herë të dytë në Euro

Në Grupin “H”, pas Danimarkës tashmë të kualifikuar dhe të mundur në Irlandën e Veriut (0-2), Sllovenia hasi në më shumë vështirësi. Në një “Stadion Stozice” të mbushur plot në Lubjanë, asaj iu desh të priste deri në minutat e fundit për të hequr qafe Kazakistanin (2-1), ëndrra e të cilit për të marrë pjesë në Euron e parë të historisë së tij ndoshta nuk është shlyer ende plotësisht. 

Sllovenët menduan se kishin bërë pjesën më të vështirë kur Benjamin Sesko i dha epërsinë skuadrës së tij nga pika e bardhë para pjesës së parë (41’). Por vetëm pas pushimit, kazaku Ramazan Orazov mashtroi Jan Oblak në shtyllën e afërt (48’) për të ringjallur ekipin e tij. Ishte në fund Benjamin Verbic ai që çliroi një vend të tërë me një goditje të bukur (86’), për ta dërguar Slloveninë në Euron e saj të dytë, pas atij të luajtur në 2000.

B.T (Dosja.al)

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!