KRYESORET
Sport

Të dhënat e pabesueshme të Leo Messit dhe Cristiano Ronaldos me “Topin e Artë”

14 Maj 2022, 10:48 Nga DOSJA
Të dhënat e pabesueshme të Leo Messit dhe Cristiano Ronaldos me

Messi me shtatë trofe dhe Cristiano me pesë, janë lojtarët që kanë fituar më së shumti çmimin që dallon futbollistin e vitit.

FRANCE - “Topi i Artë” hyn në moshën e pensionit, duke plotësuar 66 edicione këtë sezon. Çmimi që dallon futbollistin më të mirë të vitit, doli në dritë në të njëjtën kohë me lindjen e Kupës së Europës, duke zgjedhur si fitues deri në vitin 1995 vetëm lojtarë që kishin ekskluzivisht kombësi europiane, duke privuar nga ai rregull Pele, apo Maradona, që nuk ishin qytetarë të kontinentit të vjetër. 

Është një çmim, që ka pasur rivalitete të mëdha, si ai mes Messit dhe Cristianos në dekadën e fundit, apo ai mes Platinit dhe Van Bastenit në vitet '80.

Fituesi më i ri i këtij çmimi ishte Ronaldo Nazario (Fenomeni), i cili e bëri këtë në vetëm 21 vjet e 92 ditë, kur ishte lojtari i Interit në vitin 1997 dhe gjithashtu u bë i pari amerikano-jugor që e fitonte atë. 

Braziliani është pjesëtar i një liste të përzgjedhur të fituesve të shumtë të çmimit, që përfshin Di Stéfano, Cruyff, Beckenbauer, Keegan, Rummenigge, Platini, Van Basten dhe Ronaldon e lartpërmendur.

Kaká ishte “Topi i Artë” i fundit, në vitin 2007, që fitoi trofeun përpara se Messi dhe Cristiano ta monopolizonin atë për 13 vjet, me një ndërprerje të shkurtër nga Luka Modric në 2018.

Në total, argjentinasi ka shtatë “Topa të Artë”, ndërsa portugezi pesë, i cili arriti të barazohej me të në vitin 2017, pasi fitoi disa Champions League radhazi me Real Madridin.

Cristiano e fitoi “Topin e Artë” të parë në moshën 23-vjeçare, ndërsa Messi në moshën 22-vjeçare. Argjentinasi 34-vjeçar e fitoi trofeun në një moshë veterane, por aspak më i madhi. Në vitin e premierës së çmimit, anglezi Stanley Matthews, e fitoi atë në moshën 41-vjeçare, duke luajtur për Blackpool. Nuk duam të themi, se ishte një grabitje që fitoi me tre vota më tepër se Alfredo Di Stefano në shkëlqimin e tij, por diçka e çuditshme mban erë të çuditshme nga ai çmim.

Këtë sezon 2022, pritet një rinovim i kritereve për fituesin e “Topit të Artë”. Epoka e Leo Messit dhe Cristiano Ronaldon ka përfunduar. Gjithçka tregon se Benzema ose Salah, kushdo që fiton Champions League, do të fitojë "Topin e Artë", një çmim në të cilin performanca e Kupës së Botës nuk llogaritet nga muaji nëntor.

B.T (Dosja.al)

Të fundit

Zgjedhja e presidentit! Del kundër, Alibeaj: Raundi i parë të mos zhvillohet me 10 Maj

Zgjedhja e presidentit! Del kundër, Alibeaj: Raundi i parë të mos zhvillohet me 10 Maj

Ndërhyrja e Tabakut, Balla: Ç’punë ke ti? Çfarë bëjmë ne brenda PS na takon ne

Tabaku: Procesi s’ka seriozitet, mazhoranca s’ka legjitimitet, 2 deputetë janë në burg

Emri i presidentit të ri/ Spiropali ftesë PD: Ne kemi takimet tona në PS, mund të vini

Presidenti i ri/ Grida Duma: Do ishte fisnikëri të na i kishit lënë ne propozimin e emrave

Presidenti i ri/ Balla: Më 10 maj nis procesi, me 16 votojmë

Bie dakord me Alibeajn! Balla: Pranoj shtyrjen e procesit, fillimi të jetë data 10

‘Të përfshihen deputetët’/ Kërkesa e Mediut, Balla: Do jem i qartë, ky është kushti jonë

Me 16 maj votohet për presidentin, Spiropali në merak:Aman, vetëm me 17 jo. Kemi kujtime

Shqipëria në krizë për vaj, marketet vënë njoftime: Mos blini më shumë se 6 shishe

Marrëveshja Rama-Basha në Dhërmi, Berisha: Flasim të premten për këtë

Mahmutajt iu sekuestrua pasuria, Berisha: SPAK i PS, u bë pas Kuvendit e në ditë pushimi

Sali Berisha: Do ta bëj Edi Ramën të na njohë mirë, këtu do jemi

22 maji pa asnjë rival? Berisha: S’e kam unë në dorë, gara është transparente

Zyrtarja e DASH e anashkaloi, Berisha: E majta amerikane s’e cakton drejtuesin e PD!

Afat 7 maji, Berisha: S’e kam depozituar ende kandidaturën, sot u informova

Berisha krahason 30 prillin me Kuvendin e PS: Cosa Nostra, u fol vetëm për drogë

Deputetët bojkotuan Kuvendin, Berisha: Vendi juaj është në PD, 30 prilli nuk shtyhej

Berisha i bindur: Edhe ato grupet e vogla do bashkohen me ne

Kuvendi/ Berisha: Kush është i pakënaqur të kërkojë rinumërim të votave

Naftëtarët kërkojnë pagat, Dautaj: Ndihen të poshtëruar, askush s’mban përgjegjësi

Zelenskyy në Kuvendin e Shqipërisë: Ne s’kemi pasur asnjë ditë paqësore

Zelensky në Kuvendin shqiptar: Mbështetja tuaj më kujton Nënë Terezën

‘Të dëbohet diplomati’/ Balla: Berishës i ka mbaruar koha, mbush tollumbace e i lëshon

Fjalimi i Zelenskyy-t në Kuvend, Berisha: Rama na turpëroi sot!

Do e zbatojë Rama? Kërkesa e Zelenskyy-t: Mos lejoni hyrjen e turistëve rusë në Shqipëri

Rama krahason Rusinë me Serbinë: E ndjemë dhimbjen tuaj, na kujton Kosovën

Nuk është i vëmendshëm! Rama s’dëgjon Zelenskyy-n, i pëshpërit diçka Spiropalit

1 orë rruga e bllokuar/ Nis përplasja! Policia shtyn banorët e Rinasit

Sherri me efektivët në Fier! VIDEO nga konflikti, të rinjtë futen në furgonin e policisë

Mirush Kabashi harron emrin e kryebashkiakut të Krujës: Turi, turpi për të gjallët…

Alibeaj u shkarkua, me kë flasë për presidentin?Balla: Është nga Fieri, s’e komentoj dot

Dosja POP...me lot

‘Ti dhe Muli keni mbetur’/ Si u përmbush profecia e Ramës për Partinë Demokratike

VIDEO- Shiu përmbyt Tiranën, probleme në të gjitha akset

Tirana zbardhet nga breshëri i dendur

VIDEO- Në Bulqizë nuk ka qytetarë e minatorë, protestojnë qentë

Përplasi për vdekje të moshuarin në Tiranë, 45-vjeçari ishte i droguar në timon

Iva Tico prezanton burrin

Berisha si Biden, i jep dorën "njeriut të padukshëm"

‘Non-grata’ nga SHBA/ Ish-kryeministri: Unë jam Sali Berisha, s’ka prova, s’pranoj shpifje

Tersi për çiftin Berisha! Para ish-kryeministrit ra dhe e shoqja, momenti kur bie Liria

Berisha rrëzohet në mes të Kuvendit, truproja shkon ta ngrejë

PD mbledh Kuvendin! Rikthehen emrat e njohur, votohet për Këshillin Kombëtar

Ekskluzive/ Urbani i Unazës përfundon në Lanë, pamjet e para nga vendngjarja

Të shtënat në Vlorë, pamje nga aksioni i policisë duke ndjekur autorin

“Shtëpi bari” në Tiranë, kapet mat pronarja, dalin pamjet e “Drug House”, 6 të arrestuar

Floriana Garo jep detaje për Kuvendin e PD: Risi e njerëz me vlera

Ndoja del nga KPK, gazetarët e rrethojnë: Keni përmendur Ramën…

Ndoja del nga KPK, gazetarët e rrethojnë: Keni përmendur Ramën…