LIVE UPDATES
Sport

FINALJA Roma-Feyenoord, italianët shkruajnë histori/ Pas 12 vitesh, ikin me trofe në Itali

Dosja.al ka sjellë edhe pamje nga brenda stadiumit ku edhe tifozët, më të elektrizuar se kurrë kanë shpalosur koreografitë e tyre për skuadrat e zemrës.

25 Maj 2022, 20:18 Nga DOSJA
FINALJA Roma-Feyenoord, italianët shkruajnë histori/ Pas 12 vitesh,
Pamje nga festa e fitores

TIRANË- Një gol ka mjaftuar që Roma të mundë holandezët e Feyenoordit në Tiranë, për të marrë me vete trofeun e Conference League. Duke e bërë këtë trofeun e parë evropian në historinë e saj pas 61 vitesh, dhe të parin për ekipet e futbollit italian pas 12 vitesh. Ndeshja u zhbllokua që në pjesën e parë, me golin e shënuar nga Zaniolo në minutën e 32-të të pjesës së parë, rezultat i mbajtur nga skuadra e teknikut Jose Mourinho deri në minutën e 95-të.

Pjesa e dytë nis me drithërimia në portën e Romës, në minutën e 47' goditja e Trauner u ndal në shtyllën e majtë, por duhej edhe reagimi i portierit Rui Patricio që i ndryshoi udhën topit. Fati ishte përsëri me Romën kur pas tri minutash ishte Aursnes që provoi me një goditje nga distanca, por devijimi i Rui Patricios përfundoi në shtyllë. Roma e ruajti deri në fund avantazhin me skuadrën verdhekuqe që ngre lart flamurin italian, pasi prej vitesh skuadrat italiane nuk kanë fituar një trofe europian për klube dhe këtë e bën me një strateg si Jose Mourinho.

Edhe pse me raste të shumta nga të dyja skuadrat, asnjë më nuk e tundi dot rrjetën, por problemi ishte vetëm i holandëzëve, pasi romanët shkuan mbi re me titullin që do të dërgojnë në kryeqytetin e Italisë. Megjithatë mbrojtësi i kombëtares shqiptare, Marash Kumbulla nuk luajti dot asnjë sekondë në tokën shqiptare, edhe pse në fund festoi me flamurin kuqezi bashkë me shokët e skuadrës. Kjo ishte zgjedhja e “The Special One”, që në fund rikonfirmoi që do të qëndronte në drejtimin e pankinës së Romës.

Transmetimi i finales nga Tirana u bë nga 155 vende të botës ndërkohë që 300 gazetarë komentuan këtë finale, duke i bërë kështu një promovim të jashtëzakonshëm vendit tonë. Ndërsa nuk munguan mbi 800 të ftuar VIP të UEFA-s ishin sonte në “Air Albania”, mes tyre edhe kapiteni legjendar i Romës, Francesco Totti. Po ashtu nuk munguan as disa nga drejtuesit kryesorë të shtetit shqiptare, kryeministri Rama dhe Presidenti Ilir Meta ndoqën finalen nga shkallët e stadiumit, por edhe politikanë të tjerë socialistë dhe jo vetëm.

Trofeu i UEFA Europa Conference League është 57.5 cm i gjatë dhe peshon 11 kg.  Skuadra fituese do të marrë gjithashtu me 40 medalje ari ndërsa nënkampionët do të mjaftohen me 40 medalje argjendi. Fituesit gjithashtu fitojnë një vend në fazën e grupeve të UEFA Europa League 2022/23, nëse nuk janë kualifikuar për Ligën e Kampionëve të UEFA-s përmes kompeticionit të tyre vendas.

Megjithatë krahas gëzimit për organizimin e një kompeticionit të tillë, Shqipëria ka hasur edhe probleme gjatë ditëve të fundit, sidomos me menaxhimin e përplasjes së tifozëve. Këta të fundit kanë lënduar të paktën 10 punonjës policie, ndërsa gjithsej mendohet se janë shoqëruar mbi 60 ultras që nuk e kanë kursyer dhunën. Por sot, situate duket më e qetë, kjo ndoshta edhe sepse shumë tifozë po kthehen në vendin e tyre. Disa për të festuar, e disa të tjerë me lot në sy për humbjen e marrë sonte në Tiranë.

(k.m/dosja.al)

Sondazh

Poll

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali vret babain në Lushnje, arrestohet nga policia, i riu ishte dënuar me 13 vite burg

Skandali me evazionin fiskal, Kryemadhi i përgjigjet ministres Ibrahimaj

Denoncimi i Kryemadhit: Nuk ka asnjë njoftim nga institucionet ligjzbatuese për kompanitë në fjalë

Evazioni fiskal me inceneratorët, Ibrahimaj: Asgjë nuk është e re, zhurmë në vigjilje të protestës

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër

7 korriku/ Berisha: Nesër bashkë me temperaturat rritet urrejtja popullore

Urdhëri krijon debat në komision, inxhinieria: Nuk na duhet, Balluku s'na hap derën

Zjarri në spitalin e Fierit, mjeku: Është djegur lavatriçja e larjes së filmave

Tym dhe flakë/ Zjarr në katin e parë të spitalit të Fierit, evakuuohen pacientët

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet