LIVE UPDATES
Politike

Soros interesa në Shqipëri? Artur Zheji: Vendi ynë për të ishte një pikë në oqean!

3 Janar 2022, 13:40 Nga DOSJA
Soros interesa në Shqipëri? Artur Zheji: Vendi ynë për

TIRANË – Analisti Artur Zheji, i ftuar në emisionin ‘Pikat mbi i’, foli për Fondacionin Soros, teksa u shpreh se është e paimagjinueshme që Soros të ketë interesa në Shqipëri, pasi sipas tij është thjesht një pikë në oqean. Sipas Zhejit, Shqipëria për entitetin Sorosian është një pikë në oqean, ndërsa theksoi se habitet për vëmendjen e tij ndaj vendit tonë.

‘Një herë kam qëlluar, kur vija nga Roma në Shqipëri, në kohën kur qarkullonte lajmi se kishte ardhur Sorosi, por këta sorosianët shqiptarë e mbanin me agjendë të mbyllur takimin me të. Mbaj mend ka qenë z. Piro Misha, e disa të tjerë, që e shoqëronin. Unë nuk kam kontakte personale dje ishte shumë interesant rrëfimi i Lubonjës se këtu lidhet edhe epërsia që krijoi Rama në marrëdhënie të veçanta, me një figurë si Sorosi. Sorosi hyn me Shoqërinë e hapur dhe rreth tij u krijuan shumë sipërmarrje private që mbanin si buxhet paratë e fondacionit dhe duke lexuar edhe akuzat dhe betejën mes Putin dhe Soros, pothuajse e gjithë ekonomia e ish-bashkimit Sovjetik u dominua nga Sorosianët.  Sorosi u bë shumë i dashur në perëndim sepse ktheu drejt tregut perëndimor Rusinë dhe thuhet se ka qenë ndërmjetës për bllokimin e armëve të rrezikshme atomike që të mos binin në duar të gabuar.  Një kolos kaq i madh që vjen në Shqipëri më duket një paradoks i madh dhe më duket qesharake që thuhet se angazhimi i tij është kaq i rëndësishëm. Që ai të ketë interes ekonomik në Shqipëri më duket fare e parëndësishme”, tha analisti Zheji.

Nga ana tjetër, Fatos Lubonja theksoi se Fondacioni Soros kur ka ardhur në Shqipëri, Shqipëria hyri në strategjinë e tij.

“Në konceptin e Soros ishte një forcë autonome që shërbente për të balancuar pushtetin. Sidomos amerikanët nga vinte edhe Soros i kanë mëshuar një ideje që ndryshonte nga Europa pasi shoqëria civile e tyre nuk merrte para nga shteti , por financohej nga biznesmenë. Thelbi ishte që shqiptarët të krijonin fondacionin e tyre.”, tha Lubonja, i cili shtoi se, Soros edhe pse nuk e njihte mirë situatën në Shqipëri dhe se kishte një fytyrë të dyfishtë në veprimtarinë e tij, në një moment pati edhe konflikte.

‘Ai e vuri në konflikt fondacionin në pushtetin real që ishte Berisha’ tha Lubonja duke theksuar: ‘Një problem i madhi Shqipërisë përtej Soros është se periudha e gjatë e komunizmit ka bërë që shtresa e persekutuar në Shqipëri të mbetet e pashkolluar dhe të mbetet në internim’, tha më tej Lubonja.

(E.H/Dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Politike Politike artur Zheji Fatos Lubonja artur Zheji Fatos Lubonja

Sondazh

Poll

Policia në aksion, arreston 9 shoferë, gjobit 341 të tjerë

Policia në aksion, arreston 9 shoferë, gjobit 341 të tjerë

'Jemi njerëz të mirë e besnik'/ Rama: Mund ta përdorni çmendurinë tonë për t'u marrë me të tjerët

Deri në 179 km/h, makina inteligjente kap mat shoferët në Bypass-in e Fierit, pezullohen 89 patenta

Rama: Dëgjojmë se Putin është shumë sëmurë, por as BE nuk është e shëndetshme

Rama në Austri: Keni qenë krah nesh, ndjej keqardhje për BE-në

Statusi kandidat për në BE, Rama: Ukraina mos të kenë iluzione, mori ilaç kundër depresionit

Rama: S'ka vend më të mirë se Austria për të marrë veten nga mbledhja depresive në Bruksel

Refuzon të largohet nga banesa, 50-vjeçari në Berat kërcënon të hidhet nga pallati

Rama takohet me shqiptaren në Austri, gruaja: Jam krenare që takova kryetarin

'Ulu', aksion policie në mes të natës në Astir, 2 persona shtrihen në tokë

'DRONI edukues'/ Policia rrugore me pajisje të re, monitoron çdo ndryshim drejtimi të parregullt

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim

Tabakun e 'tradhëtojnë' takat, pengohet dhe gati rrëzohet në Kuvend

Akuzat e Shehajt,Xhaçka:Ju paguani për mandatin e deputetit, çojeni çështjen në Gjykatën Kushtetuese

Shehaj akuza Xhaçkës: Vini në politikë me xhepat bosh, dilni me resorte me 5 yje

Xhaçka: Bashkëshortin e kam bzinesmen të sukseshëm

Berisha: Gentian Sharra e banda e Elbasanit blenë vota për PS

Balla-Berishës: Je bashkëpunëtor i Millosheviçit ne mblidhemi më 7 korrik për Srebrenicën

Berisha:Kanë dalë gjërat lakuriq!Balla është xhandar i bandës së Elbasanit! Deputetët e duatrokadsin

“Garon me Tabakun”,Bardhi-Spiropalit:Kishim një madame me 5mln euro,tani u bënë dy me gjithë Xhaçkën