LIVE UPDATES
Bota

Samiti i G20 në Romë, udhëheqësit botërorë: Më shumë vaksina për vendet e varfra

30 Tetor 2021, 09:52 Nga DOSJA
Samiti i G20 në Romë, udhëheqësit botërorë:

ITALI– Ndryshimet klimatike dhe pandemia e koronavirusit janë në krye të axhendës së Samitit të G20, i cili do të mbahet sot dhe nesër në Romë. Kjo është hera e parë që liderët e G20 takohen ballë për ballë që nga fillimi i pandemisë, por me mungesa. Presidenti, Xi Jinping i Kinës dhe Vladimir Putin i Rusisë nuk janë në Romë për samitin, duke zgjedhur në vend të kësaj të paraqiten përmes video konferencës.

Në fjalën hyrëse, kryeministri italian, Mario Draghi shprehu nevojën e bashkëpunimit ndërkombëtar për zgjidhjen e problemeve më të mëdha në botë.

“Bashkëpunimi shumëpalësh është përgjigja më e mirë për problemet me të cilat përballemi. Në një masë të madhe është zgjidhja e vetme. Duke filluar nga pandemia dhe duke përfunduar me një taksim të drejtë dhe të duhur. Të gjitha këto nuk mund t’i arrijmë të vetëm, kjo nuk është një zgjedhje e realizueshme”, -tha kryeministri italian.

Ndërkohë në një linjë mendimi ishin presidenti rus, Vladimir Puton dhe ai kinez, Xi Jinping të cilët kërkuan që të njihen reciprocikisht vaksinat dhe certifikatat e vaksinimit. Takimi vjen mes paralajmërimeve më të shoeshta për të ardhmen nëse nuk ndërmerren veprime urgjente për të ulur emetimet. Grupi i përbërë nga 19 vende dhe Bashkimi Evropian, vlerësohet të jetë përgjegjës për 80% të emetimeve në botë.

Më shumë se gjashtë miliardë doza të vaksinës Covid janë administruar në mbarë botën, megjithatë, një letër drejtuar kryeministrit italian Mario Draghi, i cili po pret G20, nga më shumë se 160 ish-liderë botërorë dhe figura globale, theksoi se vetëm 2% e njerëzve në vendet me të ardhura të ulëta kanë marrë një dozë.

Ndërkohë, presidenti i SHBA Joe Biden do të bëjë presion që vendet të rrisin prodhimin e energjisë, mes çmimeve të larta, si dhe diskutimit të një plani për të parandaluar pandemitë e ardhshme. Grupi pritet gjithashtu të mbështesë një normë minimale globale tatimore të korporatës prej të paktën 15%, e cila mbështetet nga 140 vende në mbarë botën.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

PAMJET: Bashkëshortet e liderëve të G20 vizitojnë Koloseumin në Romë

Takimi i ‘sikletshëm’, Macron dhe Johnson të buzëqeshur pas tensioneve të fundit

U konsiderua i rëndësishëm, Putin dhe Jinping mungojnë në Samitin e G20

Pas Putin dhe presidenti kinez kërkon njohjen e vaksinave

Putin në Samit: Gjeni një zgjidhje për njohjen e certifikatave të vaksinimit

“Sekreti” i G20: Ç’fshihet pas fotove, mesazhi që duan të japin me KODIN E DA VINÇIT

‘Duhet bashkëpunim’, Draghi thirrje liderëve botërorë në hapje të Samitit G20

Samiti G20, liderët botërorë bëhen bashkë për foton zyrtare

(D.a/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Bota Bota Joe Biden Mario Draghi Samiti i G20 ne Rome Joe Biden Mario Draghi Samiti i G20 ne Rome

Sondazh

Poll

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri

Rama jep LAJMIN: Do i pyesim shqiptarët, mbase e duan kanabisin edhe për përdorimin personal

Harta e gjyqësorit, Rama:Është ajo dhe nuk ndryshon. E dini se me qeverinë time s'zgjidhen me bojkot

A do të ketë një paketë të dytë të rezistencës sociale? Rama: Qëllimi është mos të rrisim dritat

2% për NATO-n, Rama: Ne ku të marrim, do investojmë aq sa kemi...

Pasurinë me bashkëshortin e ka të përbashkët? Xhaçka 'mbron' resortin e të shoqit

Largimi i 220 mijë shqiptarëve,Rama kalon fajin tek "Saliu":Hija e një të vdekuri torolis Shqipërinë

Burri i Xhaçkës, investitor strategjik, Rama e justifikon: Në këtë vend dalim të gjithë të afërm

Gjuha e ashpër me Bullgarinë, Rama: Më dëgjuan me respekt...

Burrin e ka investitor strategjik, PD do t'i heqë mandatin/ Rama del me Xhaçkën:S'shoh asnjë problem

Rama tregon rolin e Macron: Ai ka ndjekur 48 orë rresht, pa pushim, diskutimet

Rama: Porti i ri i Durrësit do ketë një bazë ushtarake të NATO-s, vlerë strategjike për Shqipërinë

Samiti i NATO-s, Rama: Fola për Serbinë dhe Kosovën

Çelja e negociatave, Berisha: Nëse ndodh, do ishte frymëzimi i madh për protestën e PD

Legalizimi i kanabisit mjekësor, Berisha kundër: Krim, krim dhe vetëm krim!

Pallati i Brigadave me koncension, deklarata e fortë e Berishës: I bëj thirrje oligarkëve që…

Berisha paralajmëron Ramën: Edvin! 7 korriku është vetëm fillim. E di ti që fjala ime është FJALË

Ngjarja e Elbasanit, Berisha s'heq dorë: Papleka i kishte shkuar për Bardhin, jo për të atin

'Basha&Alibeaj mos të vijnë në protestë'/ Berisha: I këshillova, ata po deshën...

"A e takove burrin biznesmen?/ Rama fut në "riedukim" një tjetër gazetar, acarohet nga pyetja

Rikompensimi i materialeve të ndërtimit, Berisha: Akt cinik, Rama i shpërndau me klikën e tijt

Çështja 'Xhaçka'/ Përfundon mbledhja e Këshillit të Mandateve, Alibeaj: Caktoni datën, të vijë zonja

Korreshi:Na thoni se ku bëhen lejet, akoma s'ka marrë rrugën nusja ime, të bënim investim strategjik

'PS bën kthesa me frena dore'/ Salianji: Mjafton një fjalë nga godina përballë, kryeministri e tha..

Mandati i Xhaçës, Balla: Mund të vijë vetë ministrja këtu, ose me përfaqësues, rrini të qetë

Alibeaj: Xhaçka duhet të thotë vetë PO çështja të shkojë në GJK, të mbrohet me avokat

'Një pjesë e juaja i keni qenë në dasmë'/ Bardhi: Taulant, e di që pasuritë i kanë të përbashkëta?

Vendoset 'fati' i saj/ Ministrja s'është lajmëruar?Bushka: Të njoftohet Xhaçka, nëse ka interes

'Balla lë fjalinë përgjysmë'/ Bardhi: Ministres i ndalohet absolutisht të përfitojë nga pronat

Tensionohet situata! Ndërpritet komisioni, Bushka: Bardhi me kë të flasim? Me murin?

Balla: Asnjë qindarkë e vetme nuk ka hyrë në familjen e ministres Xhaçka

E mësoi shpejt deklaratën e Berishës! Balla-Bardhit: Pusho, se na ka bërë Saliu bashkëpuntor

Balla: Ka fituar 1qindarkë Xhaçka?Bardhi:S'do shtrojë shezlonga ministrja, nuk i ka vetëm në monedha

Bardhi i nxjerr foton Bushkës: Këtë! Përfiton 50% nga veprimtaria e pronës

'Në lojë është lufta kundër kriminalitetit/ Alibeaj: Kryeprokurori të sjellë nevojat që ka

Berisha e nis me të qeshura:Ramën e kapi tmerri i protestës,konfrerencë shtypi të njëjtën orë me ne

Ndërtimi i parkut fotovoltaik të Karavastasë, Rama: Do kemi së shpejti lajme të tjera

Parku fotovoltaik i Karavastasë, Rama: Këtu mbaron tensioni i Braçes, meriton respekt

Parku i Karavastasë/ Balluku: Përfundon në 2023, marrim për 15 vite 70 mWh për rreth 25 euro

Nuk i ndahet! Bardhi kujton Mark Babanin: Ende s'kam përgjigje për të, Prokuroria zbarrit përgjigjen

'Jam i lemerisur'/ Harta e re gjyqësore, Xhafaj: Ministria e Drejtësisë dhe KLGJ janë në shkelje

Harta e re gjyqësore, PD kërkon dëgjesë me ministrin e Drejtësisë

Ndryshojnë çmimet e karburanteve në vend/ Ibrahimaj: Ulet benzina, nafta dhe gazi

Tronditet Lezha! I vendoset tritol gjatë natës servisit në Shëngjin, gjithçka bëhet “copash”

Balla: Javën e ardhshme mbahet konferenca e parë ndërqeveritare, ka dakortësi

Spaho: Kontrolloni veten, na keni quajtur bagëti e tufë, ju respektojmë si motrat tona

"Mungon insulina", Manastirliu: Kemi 17 lloje, dysheku i duhet spitalit, jo Ficos