LIVE UPDATES
Sport

FOTO/”Raketa” Leao, shënon golin më të shpejtë në historinë e Serisë A, 6.76 sekonda!

20 Dhjetor 2020, 15:53 Nga DOSJA

ITALI – Një nisje mjaft e mirë e topit të parë nga Çalhanoglu, Leao lëviz bukur mes mbrojtësave të Sasuolos, Marlon e Toljan, dhe mposht Konsiljin. Të gjitha këto lëvizje për 6.76 sekonda, askush më parë nuk e kishte bërë dot një gjë të tillë në Serinë A. Ky ishte në total goli i dhjetë për portugezin me fanellën e Milanit.

Paolo Poxhi (Fiorentina-Piaçenca 1-3, 2001, 7”20)

Leao ka arritur të thyejë një rekord që ka zgjatur thuajse 19 vite. Ishte 2 dhjetori i vitit 2001, kur Dario Hubner, në ndeshjen Fiorentina-Piacenca, i vjedh topin e fillimit të ndeshjes dhe ia servir Paolo Poxhit, i cili arrin të mposhtë Maninger. Më pak se 8 sekonda. Një gol rruge, që i solli edhe fat skuadrës mike, pasi arriti të shënojë edhe dy herë të tjera me Novelinon dhe Frankin për të mbyllur takimin 3-1.

Marko Branka (Udineze-Fiorentina 4-0, 1993, 9”)

Sërish ndaj Fiorentinës, një nga golat më të shpejtë të Serisë A. Ishte Udineze e Bigon. Top i gjatë që ulet  nga Orlando dhe kalon në zonë topin te Branka në qendër. 1-0 pas 9”. Orlandon, në atë ndeshje e mbulonte pikërisht Stefano Pioli, sot nën drejtimin e Milanit. Pas tij Branka shënoi edhe dy herë të tjera, për të plotësuar pokerin ndaj Udinezes.

Xhanfranko Mateoli (Inter-Çezena 1988, 9”)

Më pa se 10 sekonda iu deshën Xhanfranko Mateolit, që të kalonte Interi në avantazh në ndeshjen ndaj Çezenës, më 27 nëntor të vitit 1988. Ishte një gol shumë i bukur, pasi ishte ai që nis prapa topin e fillimit të lojës dhe vrapoi vetë përpara, duke dalë nga kontrolli i lojtarëve kundërshtarë për të marrë topin e gjatë. E gjitha për 9 sekonda. Ishte goli i ndeshjes, pasi takimi përfundoi në 1-0.

 Tulio Ghersetish (Komo-Fiorentina 1953, 10”)

Sandro Mazola (Inter-Milan 1-1 1963, 13”)

Historia fillon me këtë gol të shpejtë. Niset topi nga qëndra në krahun e majtë për Korson, pasim në qendër për Mazolën, që ka një pasim dysh me Suarez dhe topi pas shpinës së Gecit, pas 13 sekondash. Para vërshëllimës finale të këtij derbi, Sani barazon në 1-1 për Milanin e Rokos.

B.T (Dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

sport sport

Sondazh

Poll
Sport 20 Dhjetor 2020, 15:02

VIDEO/Milani, spektakël dhe rekord ndaj Sasuolos

ITALI – Milani bën gjithçka shumë të thjeshtë, në transfertën e kësaj jave kundër Sasuolos. Një ndeshje, të cilën kuqezinjtë e fillojnë me rekordin e gol...

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq