LIVE UPDATES
Politike

'Rikthimi' i Lulzim Bashës në Kuvend e jashtë...Alibeaj heq Tabakun nga delegacioni në Asamblenë e KiE

Gjëja e parë që kishte në dorë, ishte heqja nga anëtare permanente e delegacionit Parlamentar në Asamblenë e Këshillin e Europës. Në vend të tabakur, Alibeaj emëroi as më shumë dhe as më pak, Lulzim Bashën, e rikthyer së fundi në aktivitet.

24 Janar 2023, 15:00 Nga k.m.
'Rikthimi' i Lulzim Bashës në Kuvend e jashtë...Alibeaj
Lulzim Basha dhe Jorida Tabaku

TIRANË- Ne trekëndëndëshin drejtues të grupit të quajtur Basha-Alibeaj, ka ndodhur një krisje jo e lehtë. Nënkryetarja tjetër, Jorida Tabaku, duket se nuk është më anëtare e besuar, të drejtat e saj po humbasin, firma e Alibeajt, po ndëshkon edhe atë. Gjithçka ndodhi pas përjashtimeve të katër depuetëteve që njihes si pjesë e Rithemelimit. Jorida Tabaku u shpreh kundër përjashtimeve, e quajti të papranueshëm vendimin personal të Alibeajt.

Pavarësisht se Kryetarja e Kuvendit nuk u shqetësua fare që të gjtihë anëtarët e grupit të PD ishin kundër vendimit personal të Alibeajt, vetë vulëmbajtësi nuk ia fali Tabakut. Gjëja e parë që kishte në dorë, ishte heqja nga anëtare permanente e delegacionit Parlamentar në Asamblenë e Këshillin e Europës. Në vend të tabakur, Alibeaj emëroi as më shumë dhe as më pak, Lulzim Bashën, e rikthyer së fundi në aktivitet.

Tabaku e shqetësuar njoftoi edhe zotin Basha për këtë vendim, por sigurisht që ish-kryetari i padorëhequr zyrtarisht, ishte në anën e Alibeajt, sepse do të zinte vetë vendin në delegacion.

Gjatë pritjes së fundit në Presidencë, me rastin e dekorimit të ëilliam ëalker, ku spikati prania e grupit të Bashës. Jorida Tabaku zgjodhi të mos i përshëndeste as Kryetarin e dorëhequr pa letra, as Kryetarin në detyrë pa letra.

Pakënaqësia e Tabakut u konfirmua kështu në sy të të gjtihë grupit, ndërsa Basha është nisur me nxitim në Strasbourg, në një delegacion të drejtuar nga Blerina Gjylameti, me anëtare Klotilda Bushka dhe Etilda Gjonaj, një nivel jo i ulët për një të emëruar nga Alibeaj.

Firma e Alibeajt që po bën kërdinë në grupin e rithemelimit qëlloi e fortë edhe brenda grupit. Kryetarja e Kuvendit u kujdes që Këshilli i Europës ta bënte ndryshimin përpara mbledhjes së radhës së Asamblesë Parlamentare. Aq sa vetë këshilli i Europës është hutuar. Në faqen zyrtare, ka vënë emrin e Bashës si anëtar të Përhershëm, ndërsa në përbërjen e grupeve parlamentare ka harruar te grupi i Partive Popullore, anëtarja e vetme nga Shqipëria është ende Jorida Tabaku.

lulzim basha jorida tabaku

Sondazh

Poll

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!