LIVE UPDATES
Politike

Kinematografia në zi/ Ndërron jetë në moshën 73-vjeçare aktori shqiptar Pandi Siku

Aktrimi i tij shquhej për gjallërine e veprimit, duke krijuar më së shpeshti atmosfere gazmore ose një veprim energjik

16 Gusht 2022, 09:37 Nga A.B
Kinematografia në zi/ Ndërron jetë në moshën
Pandi Siku

TIRANË- Sot është ndarë nga jeta në moshën 73-vjeçare aktori i njohur i kinematografisë shqiptare, Pandi Siku. Aktori vuante prej shumë kohësh nga një sëmundje e rëndë. Ai dha frymën e fundit në SHBA, aty ku jetonte që prej vitit 2001.

Lajmi i trishtë është bërë i ditur nga vajza e tij në rrjetet sociale.

“Në 16 Gusht të 2022, babi im, Pandi Siku, u bë një ëngjëll në parajsë! Të duam shumë”, shkruan e bija, Yonah Okis. 

Pandi Siku lindi në Tirane, me 28 korrik 1949. Pas mbarimit te Institutit te Larte të Arteve, dega e dramës, me 1972, filloi punë ne Teatrin Popullor, vazhdoi aty deri me 2001, kur emigroi në SHBA. Aktiviteti i tij do te shtrihet ne harkun kohor nga 1973 – 2001. Në teatër debutimin e ben ne dramën “Toka e jone” dhe “Bashke me agimin”. Ai ka luajtur dhe në filmat ‘Kur zbardhi një ditë’ apo ‘Njeriu me top’.

Siku ka luajtur kryesisht role të dyta, si në shfaqjet Epoka para gjyqit (Shpend Dragobia, 1978), Furrnalta (Bardhi, 1979, me et cilin fitoi cmimin e “Aktorit me te mire” ne rolet e dyta), Komunistet (Rrema, 1981), Romeo dhe Zhuljeta (Merkucio, 1987), Dy zoterinj nga Verona (Valentini, 1990), Quo Vadis (pjesetar i Kori, 1997, me te cilin fitoi cmimin e “Aktorit me te mire” per role te dyta).

Aktrimi i tij shquhej për gjallërine e veprimit, duke krijuar më se shpeshti atmosfere gazmore ose një veprim energjik, sidomos në kryerjen e funksionit prej “korifeu” sa i perket reagimeve masive, cka e ka ushqyer situatën skenike me optimizem dhe hove lirike, humoristike. Ai ka pasur një plastike të zhdërvjellt, dinte të krijonte karaktere të gjalla me kahe dhe esprit të natyrës popullore.

pandi siku

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër