LIVE UPDATES
Aktualitet

Peticioni për ndryshimin e sistemit zgjedhor, Goci: Ky që kemi duhet përmbysur bashkë me ata që e mbajnë gjallë

24 Prill 2019, 10:25 Nga DOSJA
Peticioni për ndryshimin e sistemit zgjedhor, Goci: Ky që kemi duhet

TIRANË- Pedagogu Ervin Goci ka komentuar nismën e iniciuar nga Nisma Thurje, për një peticion për mbledhje firmash për të ndryshuar sistemin zgjedhor.

Në një reagim në rrjetet sociale, Goci thotë se ku sistem duhet ndryshuar bashkë me personat që e mbajtën gjallë.

Reagimi i plotë:

Dje , te Rruga e Elbasanit, takova dy Zonja ne rruge qe me pyeten ku firmoset ai peticioni per Sistemin Zgjedhor i Nismes Thurje.
Me siguri Zonjat nuk do mund te benin analiza te thella per Sistemin e Zgjedhor, po nje gje e kishin gozhde ne koke : Ky Sistem Zgjedhor duhet permbysur, bashke me ata qe e mbajne gjalle. Eshte e qarte qe opinioni popullor nuk e do kete sistem, pavaresisht qe Shqiperi e dime mire qe nje pjese derrmuese e popullsise kane afiliacione te forta me partite e medha.
Nisma Thurje ka bere gjene me te mire qe ka fokusuar aksionin te çeshtja e Sistemit Zgjedhor, sepse eshte me interes te gjere shoqeror, dhe eshte çeshtja me me rendesi ne kete moment, qe e ka mberthyer tere vendin ne nje nyje te pazgjidhshme.
E mbeshtes fort kete aksion, ne duhet te shprehemi per ndryshimin e ketij sistemi, i cili na cenon disa parime themeltare :
1.Krijon kryetar partish me fuqine e nje perandori
2. Deputeti flen ne interesat e veta apo nen sqetullen e kryetarit te partise, ne as per fytyre nuk kemi te drejte ta shohim sepse listat e mbyllura nuk na e lejojne.
3. Mundesite e subjekteve te reja apo kandidateve te rinj per te prodhuar oferte politike e per t’u zgjedhur jane zero.
4. Partite ekzistuese kane kapur çdo lloj pushteti dhe balanca e pushteteve eshte utopi.
5. Votat jane organizuar me baze Vilajetesh si nen Perandorine Osmane, ku te fortet e zonave-çifligje bejne Ligjin e kontrollojne gjithçka.
6. Ky sistem ka bjerre çdo diskurs politik ne rang kombetar, pasi idete jane gjeja me e parendesishme per te konkuruar ne hapesiren politike.
7. Legjitimiteti i ketij sistemi nuk ekziston, pasi kushdo qe te marre shumicen, ka marre shumicen e pakices.Pjesemarrja ne zgjedhje eshte 45 % me presione e siklete, tendenca eshte qe te shkoi nen 40 % ; dhe tani qe flasim, me pak se gjysma merr pjese ne zgjedhje.
Ky sistem thjesht duhet shembur.
Tryezat per te firmosur i gjeni te ura qe lidh shallvaret me bllokun dhe te 21-shi.

“Nisma Thurje” ka organizuar një peticion për ndryshimin e sistemit zgjedhor në Shqipëri.

Disa tavolina me të rinj ju presin çdo ditë tek ish-blloku dhe tek 21 dhjetori për të firmosur.

(F.g/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet nisma thurje peticioni per sistemin zgjedhor nisma thurje peticioni per sistemin zgjedhor

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh