LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Zjarret në vend/ Në Fier shkrumbohet banesa 2 katëshe, në Vlorë mbërrin helikopteri

•Ditën e sotme disa zona në vend janë përfshirë nga flakët. •Në fshatin Margëlliç të Fierit, flakët e zjarrit të cilat nisën në zonat pyjore, rrezikuan kabinat elektrike. •Pranë vendit të ngjarjes mbërritën zjarrfikës të reparteve Patos, Roskovec e Albpetrol për të shuar zjarrin. •Më pas, flakët u përhapën me shpejtësi në një banesë dy katëshe në Patos. •Banesa rezulton të jetë në pronësi të Xhemal Goxhaj i cili u largua ditën e djeshme për në Greqi, ndërsa në shtëpi ishin vetëm bashkëshortja dhe fëmijët të cilët kanë shpëtuar. •Flakët rrezikojnë që të prekin edhe banesat e tjera që janë pranë. • Zjarret kanë shpërthyer dhe në Vlorë. • Në fshatin Kaninë, zjarri ka marrë përmasa të mëdha, i favorizur nga era. •Drejt vendit të ngjarjes është nisur edhe një helikopter për të shuar flakët, pasi rrezikohen edhe banesat që janë pranë saj.

5 artikuj për këtë temë.

5 DITE ME PARE

Zjarri në Vlorë, Prefekti: Disa banesa rrezikohen të digjen

Zjarret në vend/ Në Fier shkrumbohet banesa 2 katëshe, në
Flamur Mamaj

VLORË- Prefekti i Vlorës, Flamur Mamaj u ka bërë thirrje banorëe që të ndërhyjnë për të parandaluar përhapjen e flakëve në banesa. Në një prononcim për mediat, Memaj tha se me rënien e intensitetit të erës do të kenë mundësi që të gjejnë pikat më të rrezikshme. Po ashtu ai ka deklaruar se nga zjarri 2-3 banesa mund të rrezikohen nga flakët.

“Situata ka agravuar për shkak të erës. Reagmi i forcave zjarrfikse dhe ndërhyrjes nga ajri ka qenë shumë i shpejtë dhe po jep rezultatet e veta. Shpresojmë të bjerë intensiteti i erës që të kemi mundësi të identifikojmë pikat më të rrezikshme për të ndërhyrë dhe për të evituar djegien e ndonjë banese. Forcat e tjera nuk mund të angazhojmë. Ky ka qenë reagimi i shpejtë. Janë forcat e pyjores, zjarrfikëset dhe ndërhyrja nga ajri që është më e shpejta e realizuar. Kemi 2-3 banesa që mund të rrezikohen, por prej rrethimit me rrugë makine, besoj se nuk do të kemi probleme. Nesër do të identifikojmë sa rrënjë ullinj janë dëmtuar. Ne po vlerësojmë situatën për ndërhyrje me zjarrfikëse dhe vullnetarë. Të gjithë këta vullnetarë, banorët e zonës duhet të ndërhyjnë për të dhënë kontributin e tyre. Organet ligjzbatuese kanë hapur çështjet penale për të gjithë zjarret që janë në qarkun e Vlorës”, tha Mamaj.

Ditën e sotme ka rënë zjarr Margëlliç të Fierit si dhe në Vlorë. Nga flakët e zjarrit është shkrumbuar një banesë si dhe disa sipërfaqe me ullinj në Kaninë e Vlorës.

5 DITE ME PARE

Zjarri në Margelliç, Prefekti i Fierit: Kërkuam ndërhyrje nga ajri si dhe ndihmë nga Berati

 

Zjarret në vend/ Në Fier shkrumbohet banesa 2 katëshe, në
Lefter Shehaj

FIER- Prefekti i qarkut Fier Lefter Shehaj ka deklaruar se asnjë banorë nuk janë rrezikuar nga zjarrët që kanë rënë. Në një prononcim për mediat, Shehaj tha se për të shuar sa më shpejt zjarret ata kanë kërkuar ndihmë edhe nga qarku i Beratit si dhe ndërhyrje nga ajri. 

“Patëm dy vatra në banesë dhe një në shkurre dhe në zonën e Margellicit. Kërkuam ndihmë edhe nga qarku Berat, Kuçova dhe Dimali, për të qenë më të sigurt edhe me ndërhyrje nga ajri. Janë djegur shkurre, barishte dhe pak ullishte që do të vlerësohen në një fazë tjetër. Jeta e banorëve nuk është rrezikuar pasi ndërhyrja nisi afër banesave dhe jemi munduar ta vëmë nën kontroll. Gjithmonë kemi nevojë për të qenë sa më pranë, sa më afër”, tha ai.

Ditën e sotme ka rënë zjarr Margëlliç të Fierit si dhe në Vlorë. Nga flakët e zjarrit është shkrumbuar një banesë si dhe disa sipërfaqe me ullinj në Kaninë e Vlorës.

5 DITE ME PARE

Zjarri i përmasave të mëdha në Kaninë, mbërrin helikopteri në vendin e ngjarjes

Zjarret në vend/ Në Fier shkrumbohet banesa 2 katëshe, në
Foto ilustruese

VLORË- Një zjarr i madh ka përfshirë kodrat e fshatit Kaninë në Vlorë këtë të enjte. Mësohet se flakët janë përhapur fillimisht në një sipërfaqe me ullinj.

Dy automjete të forcave zjarrfikëse kanë mbërritur në vendin e ngjarjes megjithatë terreni i vështirë ka pamundësuar ndërhyrjen e tyre, ndaj dhe tani ka nisur ndërhyrja nga ajri. 

Sot, rreth orës 13:50, në një kodër të fshatit Kaninë, ka rënë zjarr dhe po digjen shkurre dhe një sipërfaqe toke me ullinj. Shërbimet e Policisë dhe shërbimet zjarrfikëse ndodhen në vendngjarje dhe po punojnë për fikjen e zjarrit,”- thuhet në njoftimin e policisë.

5 DITE ME PARE

VIDEO- Zjarri i madh në Patos, shkrumbohet banesa dy katëshe

Zjarret në vend/ Në Fier shkrumbohet banesa 2 katëshe, në
Zjarri

PATOS- Zjarri i madh i cili ka përfshirë ditën e sotme sipërfaqen të mëdha në Patos, ka shkrumbuar një banesë. Banesa dy katëshe e cila ndodhet në lagjen '29 marsi' është djegur e gjitha. Fatmirësisht, nëna me fëmijën kanë mundur të shpëtojnë. 

Zjarri i madh nisi sot në kodrat e Margëlliçit në Patos. Flakët dogjën një sipërfaqe të madhe e cila është zonë e kultivuar me ullinj. Kanë qenë banorë të zonës ata që kanë njoftuar forcat zjarrfikëse.

5 DITE ME PARE

VD- Zjarr në Margëlliç të Fierit, rrezikohet një kabinë elektrike

Zjarret në vend/ Në Fier shkrumbohet banesa 2 katëshe, në

FIER- Ditën e sotme ka rënë zjarr Margëlliç të Fierit. Flakët e zjarrit rrezikohet një kabinë elektrike, e cila është shumë pranë vendit ku nisi fillimisht zjarri. Terreni i vështirë nuk e bën aspak të lehtë punën e forcave zjarrëfikëse.


Kanë qenë banorë të zonës ata që kanë njoftuar forcat zjarrfikëse. Pranë vendit të ngjarjes kanë mbërritur zjarrfikës të reparteve Patos, Roskovec e Albpetrol.

zjarr ne fier

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra