LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Raundi i 2 i zgjedhjeve/ Erdogan zgjidhet sërish President i Turqisë (ZHVILLIMET)

•Recep Tayip Erdogan është rizgjedhur president i Turqisë për një mandat të tretë. •Erdogan ka arritur të sigurojë 51.4% të votave përballë rivalit të tij Kemal Kilicdaroglu i cili arriti të merrte 48.6% të votave. •Për zgjedhjen e presidentit të 13-të të Turqisë, rreth 61 milionë votues iu drejtuan sot 191,884 qendrave të votimit. •Të drejtën e votës e kanë ushtruar edhe të moshuarit dhe personat me aftësi të kufizuar, të cilët e kanë kryer këtë proces nga shtëpia. •Të prekurit nga tërmeti në Turqi, që janë evakuuar në zona të ndryshme gjithashtu janë kthyer të gjithë në provincat e tyre, në të gjitha anët e vendit për të votuar. •Pak para mbylljes së qendrave të votimit, në Turqi janë raportuar disa inicidente mes të cilave edhe sulmi ndaj deputetit të partisë opozitare (CHP) Ozgur Ozel, deputetit të partisë Ali Sheker dhe përfaqësuesve elektoral të partisë në një fshat të Sanliurfas. •Ozel denoncon se deputeti i Stambollit nuk ishte dakord me parregullsitë në procesin zgjedhor, duke çuar në sulmin ndaj përfaqësueve të opozitës dhe thyerjen e celularëve. •Një qytetare tregoi se nëna e saj, e cila vdiq tetë vjet më parë, u shfaq në listën e votuesve në periferinë Bahcelievler të Stambollit. •Incidentet e parregullsive të votimit nuk janë të rralla në zgjedhjet turke, por zakonisht janë incidente të izoluara që ndodhin në zonat rurale. •Në provincën juglindore të Sanliurfa, një nga zonat e prekura nga tërmetet e shkurtit, u raportuan disa shkelje të ligjit zgjedhor nga vëzhguesit.

38 artikuj për këtë temë.

3 MUAJ ME PARE

Fitorja e Erdogan, Basha: Uroj që mbështetja e Turqisë për Shqipërinë të forcohet edhe më shumë

Raundi i 2 i zgjedhjeve/ Erdogan zgjidhet sërish President i Turqisë
Lulzim Basha

TIRANE- Deputeti i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka shprehur urimin e tij për presidentin turk Erdogan, pas fitores në zgjedhjet presidenciale. Përmes një postimi në Twitter, ai përgëzon Erdogan duke u shprehur se Turqia është një vend i madh mik i Shqipërisë dhe i shqiptarëve. Ndër të tjera thekson se mbetet me shpresë që bashkëpunimi i fortë mes nesh, lidhjet e ngushta dhe mbështetja e Turqisë për shqiptarët të forcohen edhe më shumë.

REAGIMI:

Urime Presidentit Rexhep Taip Erdogan që fitoi një mandat të ri në krye të Republikës së Turqisë, një vend i madh mik i Shqipërisë dhe i shqiptarëve. Gara zgjedhore shumë e fortë dhe pjesëmarrja masive e popullit turk në zgjedhje tregojnë forcën e madhe të njerëzve për të zgjedhur qeverisjen e tyre. Shpresojmë që bashkëpunimi i fortë mes nesh, lidhjet e ngushta dhe mbështetja e Turqisë për shqiptarët të forcohen edhe më shumë.

3 MUAJ ME PARE

Erdogani u rizgjodh President, Begaj: Partneriteti dhe miqësia vëllazërore do rriten më tej

Raundi i 2 i zgjedhjeve/ Erdogan zgjidhet sërish President i Turqisë
Bajram Begaj

TIRANE- Pas kryeministrit Rama, Kreu i Shtetit, Bajram Begaj, ka shprehur urimin e tij po ashtu për Erdogan përmes një postimi në Twitter.

Mesazhi nga presidenti Begaj

Urime të përzemërta @RTerdogan në rizgjedhjen tuaj!

Partneriteti dhe miqësia vëllazërore mes Shqipërisë dhe Turqisë do të vazhdojnë dhe do të rritet më tej.

Kjo është hera e parë në dekadat e fundit që Presidenti i Turqisë zgjidhet në një raund të dytë votimesh. Në rundin e parë të zgjedhjeve presidenciale që u mbajtën më 14 Maj, Erdogan doli i pari, duke fituar 49.5 për qind të votave, ndërkaq Kilicaroglu arriti të merrte 44.9 për qind të votave.

3 MUAJ ME PARE

PAMJET- Mbështetësit e Erdoganit në Turqi festojnë fitoren

Raundi i 2 i zgjedhjeve/ Erdogan zgjidhet sërish President i Turqisë
festime ne Turqi

TURQI- Mbështetësit e presidentit Recep Tayyip Erdogan kanë dalë në rrugë për të festuar avantazhin e liderit turk në numërimin paraprak të votave, të balotazhit presidencial të së dielës.

Por hendeku midis Erdogan dhe rivalit të tij Kemal Kilicdaraglou është i ngushtë, pavarësisht se Erdogan ka fituar mbështetjen e kandidatit të vendit të tretë të garës Sinan Ogan, thonë analistët. Erdogan ka kryesuar mbi inflacionin e lartë dhe krizën e kostos së jetesës, një situatë që fajësohet kryesisht në politikat ekonomike joortodokse të presidentit. Kundërshtarët e tij thonë se kontrolli i tij mbi burimet shtetërore dhe lidhjet me median e vendit ndihmuan në ndryshimin e votës në favor të tij.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan iu drejtua një turme të madhe vizitorësh jashtë rezidencës së tij në Stamboll. Ai falenderoi kombin që i dha Turqisë një "ditë demokracie".

"Dëshiroj të shpreh mirënjohjen time për kombin tim, që na dha një ditë demokracie", tha Erdogan.
“Fituesit e zgjedhjeve të 14 majit dhe të 28 majit janë të gjithë 85 milionë qytetarët tanë”.

3 MUAJ ME PARE

Erdogan sërish President, Edi Rama: Urime për fitoren Zoti President!

Raundi i 2 i zgjedhjeve/ Erdogan zgjidhet sërish President i Turqisë
Rama dhe Erdogan

TIRANË- Kryeministri Edi Rama ka shprehur urimin e tij për Presidentin turk Erdogan pas fitores në zgjedhjet presidenciale. Përmes një postimi në rrjetet sociale Rama ka shprehur mesazhin e tij të urimit në shqip dhe në turqisht.

'Urime për fitoren Zoti President. Zaferiniz için tebrikler Sayın Başkan”, shkroi Rama në Facebook.

3 MUAJ ME PARE

Erdogan sërish President, merr urimet e para nga Rama, Vuçiç, Orban, Bin Hamad dhe Aliyev (REAGIMET)

Raundi i 2 i zgjedhjeve/ Erdogan zgjidhet sërish President i Turqisë
Erdogan

TURQI- Ndonëse fitorja e Erdoganit nuk është konfirmuar zyrtarisht, kjo nuk ka penguar liderët e vendeve mike që ta urojnë atë për fitoren. Përditësimi më i fundit zyrtar kishte Erdoganin me 54.47% të votave, më shumë se gjysmën e kutive të votimit të hapura. Por pavarësisht kësaj pasigurie, udhëheqës nga vende të tjera tashmë po urojnë presidentin aktual të Turqisë.

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka shkruar në profilin e tij në Facebook: Urime për fitoren Zoti President!

Emiri i Katarit Tamim Bin Hamad shkruan në Twitter: "Vëllai im i dashur Recep Tayyip Erdogan, urime për fitoren tënde dhe të uroj suksese në mandatin tënd të ri".

Kryeministri hungarez Viktor Orban ka përshëndetur gjithashtu një fitore "të padiskutueshme" për aleatin e tij.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç ka uruar Erdoganin dhe popullin turk për “fitoren e tyre në zgjedhje”.

Presidenti i Azerbajxhanit, Ilham Aliyev, ka uruar Erdoganin me në një telefonate, duke e ftuar atë për një vizitë në Baku.

3 MUAJ ME PARE

Fitoi sërish në Turqi! Erdogan mban fjalimin e parë: Falenderoj qytetarët e mi, 'bye bye' Kemal

Raundi i 2 i zgjedhjeve/ Erdogan zgjidhet sërish President i Turqisë
Recep Tayip Erdogan

TURQI- Recep Tayip Erdogan ka siguruar mandatin e tretë 5-vjeçar në krye të shtetit Turk, pasi ka siguruar gati 52% të votave në raundin e dytë të zgjedhjeve, përballë rivalit të tij kryesor Kemal Kilicdaroglu, që mori gati 48% të votave.

Erdogan ka mbajtur fjalimin e parë në Kisikli, ku ka falenderuar qytetarët  që e kanë votuar dhe po ashtu anëtarët e partisë së tij.

“Dashtë Zoti, do të jem i denjë për besimin tuaj ashtu siç kam qenë në 21 vitet e fundit. Jemi bashkë deri në varr.E kisha thënë edhe para zgjedhjeve se kjo dashuri nuk mbaron këtu”, u shpreh Erdogan.

Presidenti turk më tej ironizoi kundërshtarin e tij Kemal Kilicdaroglu, duke thënë para turmës: “Bye, bye, bye Kemal”. 

Ai falënderoi turmën dhe tha gjithashtu se “ne përjetuam një festë të demokracisë. Ju dolët në zgjedhje dhe duke pasur parasysh të ardhmen e fëmijëve tuaj shprehët vullnetin tuaj.Fituesi i zgjedhjeve të 14 majit dhe zgjedhjeve të 28 majit janë 85 milionë qytetarët tanë. Sot vetëm Turqia është fituese .'

Duhet theksuar se rajoni i Stambollit votoi në favor të Kemal Kilicdaroglu./Dosja.al

3 MUAJ ME PARE

Erdogan zgjidhet sërish President i Turqisë

Raundi i 2 i zgjedhjeve/ Erdogan zgjidhet sërish President i Turqisë
Recep Tayyip Erdoğan

TURQI- Presidenti Recep Tayyip Erdogan ka fituar zgjedhjet, sipas rezultateve jozyrtare të agjencisë shtetërore Anadolu.

Me 97 për qind të kutive të hapura në balotazh, Erdogan ka 52.1 për qind të votave dhe kundërshtari Kemal Kilicdaroglu ka 47.9 për qind.

Krizat e mëdha si pandemia, kriza ekonomike e Turqisë dhe tërmeti i shkurtit nuk mjaftuan për të mposhtur Erdoganin. Dhe megjithëse Partia AK e Erdoganit humbi votat, ajo mbajti epërsinë në parlament.

Për disa vëzhgues, mbështetësit e Kemal Kilicdaroglu dukeshin të papërgatitur për raundin e dytë të zgjedhjeve.

Kjo u pa në mënyrën se si u shpallën rezultatet e sondazhit të raundit të parë dhe në ndryshimin e ekipit të fushatës pas kësaj.

3 MUAJ ME PARE

Erdogan, njeriu që ka dominuar politikën turke, drejt dekadës së tretë në pushtet

Raundi i 2 i zgjedhjeve/ Erdogan zgjidhet sërish President i Turqisë
Erdogani

TURQI-Erdogan ka dominuar politikën turke për 20 vjet – dhe tani ai do të shërbejë një mandat tjetër pesë vjeçar. Më herët të dielën, Erdogan u kërkoi mbështetësve të tij “të qëndrojnë në kutitë e votimit derisa të finalizohen rezultatet”.

“Tani është koha për të mbrojtur vullnetin e popullit, të cilin ne e vlerësojmë më shumë”, shkroi Erdogan në llogarinë e tij në Twitter.

Çdo qytetar turk ka të drejtë të shikojë numërimin e votave në kutitë e tyre të votimit, dhe kjo është bërë një traditë në Turqi. Zëdhënësi i Partisë Popullore Republikane (CHP) kryesore të opozitës në Turqi, Faik Oztrak, me sa duket e paralajmëroi Erdoganin që të mos mbajë ndonjë fjalim para mbështetësve, derisa të shpallen rezultatet zyrtare të zgjedhjeve.

"Askush nuk duhet të turbullojë ujërat me fjalime", tha Oztrak të dielën, duke iu referuar fjalimit tradicional të Erdoganit.

Erdogan u përball kokë më kokë kundër Kilicdaroglu, një burokrat 74-vjeçar dhe udhëheqës i CHP-së me prirje të majtë.

Në raundin e parë të votimit më 14 maj, Erdogan siguroi një epërsi prej gati pesë pikësh ndaj Kilicdaroglu, por nuk arriti pragun prej 50% të nevojshëm për të fituar. Blloku parlamentar i presidentit fitoi shumicën e vendeve në garën parlamentare në të njëjtën ditë. 

Erdogan hodhi votën e tij në një qendër votimi në Stamboll të dielën. “Ky është i pari në historinë demokratike turke”, tha ai.

“Turqia, me gati 90% pjesëmarrje në raundin e fundit, e tregoi bukur luftën e saj demokratike dhe besoj se do të bëjë të njëjtën gjë edhe sot”, shtoi ai.

Kilicdaroglu hodhi votën e tij në Ankara, duke u thënë gazetarëve: “Për të hequr qafe shtypjen dhe për të hequr qafe këtë udhëheqje autoritare, për të sjellë demokraci dhe liri të vërtetë, u bëj thirrje të gjithë qytetarëve të shkojnë të votojnë dhe të qëndrojnë pranë kutive të votimit".

“Për shkak se zgjedhjet u mbajtën në vështirësi, u përdorën të gjitha llojet e propagandës së zezë dhe shpifjeve, por unë besoj në sensin e përbashkët të njerëzve".

Autoritetet zgjedhore thanë se votimi po kalonte "pa asnjë problem" dhe se rezultatet duhet të vijnë më shpejt se në raundin e parë.

Javën e kaluar, kandidati i vendit të tretë Sinan Ogan , i cili fitoi 5% të votave në raundin e parë, mbështeti publikisht Erdoganin, duke rritur më tej shanset e liderit të fortë për të fituar raundin e dytë dhe të fundit presidencial të së dielës. 

Shumë sondazhe kishin parashikuar gabimisht se Kilicdaroglu do të kryesonte në zgjedhjet e 14 majit, të cilat panë një pjesëmarrje të lartë prej gati 90% në të gjithë vendin. 

Opozita i ka përshkruar zgjedhjet si qëndrimin e fundit për demokracinë turke, duke akuzuar Erdoganin për zbrazje të institucioneve demokratike të vendit gjatë qeverisjes së tij 20-vjeçare, duke gërryer pushtetin e gjyqësorit dhe duke shtypur disidencën. Erdogan gjithashtu përballet me erëra të kundërta nga një ekonomi e rrënuar dhe një përgjigje ndaj një tërmeti katastrofik më 6 shkurt, i cili i mori jetën më shumë se 50,000 njerëzve në Turqi dhe Sirinë fqinje.

Një tërmet katastrofik mund t'i kishte dhënë fund sundimit të Erdoganit

Qeveria pranoi "gabimet" e saj në operacionin e saj të shpëtimit dhe i kërkoi falje publikut. Kritikët e Erdogan vunë në pah gjithashtu standardet e lira të ndërtimit të kryesuara nga partia në pushtet AK, e cila shkaktoi një bum ndërtimi që nga fillimi i viteve 2000 dhe përkeqësoi numrin e vdekjeve. Ata argumentuan gjithashtu se përgjigja ndaj tërmetit nënvizoi gjoja zbrazjen e Erdoganit nga njësitë qeveritare në përpjekjen e tij për të konsoliduar pushtetin. 

Kriza financiare e vendit – e cila pa monedhën me rënie dhe çmimet në rritje – fajësohet pjesërisht edhe në politikat e Erdoganit. Presidenti ndrydhi normat e interesit duke e lënë inflacionin të papenguar, argumentuan kritikët.  

Por rezultatet elektorale të 14 majit treguan mbështetje të vazhdueshme për presidentin në bastionet e tij konservatore, duke përfshirë zonën e shkatërruar nga tërmeti.

Në një intervistë me Becky Anderson të CNN javën e kaluar, Erdogan u zotua të dyfishojë politikat e tij ekonomike joortodokse, duke argumentuar se normat e interesit dhe inflacioni ishin "të lidhura pozitivisht".

Ai gjithashtu përshëndeti marrëdhënien e tij me presidentin rus Vladimir Putin si "të veçantë" dhe tha se do të vazhdojë të bllokojë hyrjen e Suedisë në NATO, pavarësisht kritikave perëndimore se ai po pengonte një front të unifikuar kundër pushtimit rus të Ukrainës. 

Erdogan, i cili kontrollon ushtrinë e dytë më të madhe në NATO, akuzoi Suedinë për strehimin e grupeve terroriste kurde dhe ka kushtëzuar pranimin e Stokholmit me ekstradimin e individëve të kërkuar. Suedia ka refuzuar kërkesat e përsëritura të Turqisë për të ekstraduar individë që Ankaraja i përshkruan si terroristë, duke argumentuar se çështja mund të vendoset vetëm nga gjykatat suedeze.

Që kur Rusia nisi pushtimin e saj në Ukrainë në shkurt të vitit 2022, Erdogan është shfaqur si një ndërmjetës kryesor, duke miratuar një akt vendimtar balancues midis dy palëve, i njohur gjerësisht si "neutraliteti pro-ukrainas".

3 MUAJ ME PARE

Erdogan drejt fitores, numërohen 54.5% të kutive të votimit në Turqi

Raundi i 2 i zgjedhjeve/ Erdogan zgjidhet sërish President i Turqisë
duke pare rezultatin e zgjedhjeve

TURQI- Qytetarët kanë votuar sot për të zgjedhur presidentin e tyre në Turqi për 5 vitet e ardhshme. Erdogan duket se po shkon i sigurtë drejt fitores pasi kryeson me 54.05 % të votave.

Kreu i bordit të lartë zgjedhor të Turqisë ka thënë se presidenti Erdogan po kryeson garën presidenciale me 54.5 për qind, sipas rezultateve zyrtare.

Rezultatet tregojnë 'mbështetje të fortë për Erdoganin'

Zëdhënësi i Partisë AK në pushtet thotë se rezultatet tregojnë mbështetje të fortë për Erdoganin, raporton Aljazeera.

Qytetarët turk votuan sot për të zgjedhur presidentin e tyre për 5 vitet e ardhshme. Votimi ka përfunduar rreth orës 17:00 me orën lokale. Për zgjedhjen e presidentit të 13-të të Turqisë, rreth 61 milionë votues iu drejtuan sot 191,884 qendrave të votimit.

3 MUAJ ME PARE

Zgjedhjet në Turqi/ Hapen mbi 85% e kutive, Erdogan drejt fitores

Raundi i 2 i zgjedhjeve/ Erdogan zgjidhet sërish President i Turqisë
Kemal Kilicdaroglu dhe Rexhep Taip Erdogan

TURQI- Qytetarët turk votuan sot për të zgjedhur presidentin e tyre për 5 vitet e ardhshme. Deri më tani raportohet se janë hapur 85% për qind e kutive.  Erdogan duket se po shkon i sigurtë drejt fitores pasi kryeson me 54.03 %, ndërsa rivali i tij qëndron në 45.97 %, shkruajnë mediat e huaja. 

Votimi ka përfunduar rreth orës 17:00 me orën lokale. Për zgjedhjen e presidentit të 13-të të Turqisë, rreth 61 milionë votues iu drejtuan sot 191,884 qendrave të votimit. Të drejtën e votës e kanë ushtruar edhe të moshuarit dhe personat me aftësi të kufizuar, të cilët e kanë kryer këtë proces nga shtëpia. 

3 MUAJ ME PARE

PAMJET- Miu alarmon votuesit dhe komisionerët në qendrën e votimit në Turqi

Raundi i 2 i zgjedhjeve/ Erdogan zgjidhet sërish President i Turqisë
miu ne qendren e votimit

TURQI-Një situatë kaotike është krijuar në një qendër votimi në Turqi, kjo për shkak të një miu. Incidenti ka ndodhur në qytetin e İskenderun.

Në shkollën e mesme “Fatih Sulltan Mehmet Imam Hatip” është ndërprerë procesi i votimit për pak minuta, për shkak të një miu. Kjo ka bërë që shumë prej komisionerëve dhe të pranishmëve të alarmoheshin.

Votimi është pezulluar për pak kohë derisa miu u largua. Më pas votimi iu kthye normalitetit, por pamjet kanë bërë xhiron e mediave sociale. Sot fokusi është përqendruar tek raundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale në Turqi.

3 MUAJ ME PARE

Erdogan thirrje qytetarëve: Mbroni kutitë e votimit

Raundi i 2 i zgjedhjeve/ Erdogan zgjidhet sërish President i Turqisë
Rexhep Taip Erdogan

TURQI- Rexhep Taip Erdogan ka falënderuar ekipin e tij të fushatës për kohën dhe punën e tyre, teksa u kërkoi qytetarëve të mbrojnë kutitë e votimit.

“Dëshiroj të falënderoj secilin nga kolegët e mi që kanë punuar me përkushtim në kutitë e votimit që nga orët e para të mëngjesit. Ftoj të gjithë bashkëqytetarët e mi të mbrojnë kutitë e votimit deri në përfundimin e rezultateve. Tani është koha për të mbrojtur vullnetin e kombit tonë deri në momentin e fundit!”, shkruan ai. 

Qytetarët turk votuan sot për të zgjedhur presidentin e tyre për 5 vitet e ardhshme. Votimi ka përfunduar rreth orës 17:00 me orën lokale, ndërkohë, ka nisur procesi i numërimit. Turqia nuk ka exit poll, por rezultatet paraprake pritet të vijnë brenda disa orësh. Për zgjedhjen e presidentit të 13-të të Turqisë, rreth 61 milionë votues iu drejtuan sot 191,884 qendrave të votimit.

3 MUAJ ME PARE

Zgjedhjet në Turqi/ Numërohen mbi 66% e fletëve të votimit, Erdogan kryeson ndaj rivalit të tij Kilicdaroglu

Raundi i 2 i zgjedhjeve/ Erdogan zgjidhet sërish President i Turqisë
Rexhep Tajip Erdogan dhe Kemal Kilicdaroglu

TURQI- Me mbylljen e procesit të votimit për balotazhin në Turqi dhe nisjes zyrtarisht të numërimit, kanë dalë edhe rezultatet e para deri më tani. Siç raportojnë mediat e huaja, deri më tani janë numëruar rreth 66.7% e votave, nga të cilat Erdogan kryeson me 54.8 për qind të votave, ndërsa ndiqet nga rivali i tij Kemal Kilicdaroglu me 45.2 për qind të votave. 

Qytetarët turk votuan sot për të zgjedhur presidentin e tyre për 5 vitet e ardhshme. Votimi ka përfunduar rreth orës 17:00 me orën lokale, ndërkohë, ka nisur procesi i numërimit. Turqia nuk ka exit poll, por rezultatet paraprake pritet të vijnë brenda disa orësh. Për zgjedhjen e presidentit të 13-të të Turqisë, rreth 61 milionë votues iu drejtuan sot 191,884 qendrave të votimit.

3 MUAJ ME PARE

Mbyllen zyrtarisht qendrat e votimit në Turqi, nis procesi i numërimit

Raundi i 2 i zgjedhjeve/ Erdogan zgjidhet sërish President i Turqisë
Kemal Kilicdaroglu dhe Rexhep Taip Erdogan

TURQI- Qendrat e votimit në Turqi janë mbyllur zyrtarisht. Qytetarët turq votuan sot për të zgjedhur presidentin e tyre për 5 vitet e ardhshme. Ndërkohë, ka nisur procesi i numërimit, Turqia nuk ka exit poll, por rezultatet paraprake pritet të vijnë brenda disa orësh. 

Qendrat e votimit u hapën në orën 8 të mëngjesit (05:00 GMT) të dielën dhe u mbyllën në orën 17:00 (14:00 GMT), shkruajnë mediat e huaja. Për zgjedhjen e presidentit të 13-të të Turqisë, i cili do të shërbejë një mandat pesë-vjeçar, rreth 61 milionë votues iu drejtuan sot 191,884 qendrave të votimit. Sipas rezultateve përfundimtare të raundit të parë të 14 majit, numri i votuesve të regjistruar në vend ishte 60.721.745. 

3 MUAJ ME PARE

Pak para mbylljes së qendrave të votimit/ Sulmohen deputetët e partisë opozitare, zbuluan parregullsi në procesin zgjedhor

Raundi i 2 i zgjedhjeve/ Erdogan zgjidhet sërish President i Turqisë
Deputeti i opozitës

TURQI- Pak para mbylljes së qendrave të votimit, në Turqi janë raportuar disa inicidente mes të cilave edhe sulmi ndaj deputeti të partisë opozitare (CHP) Ozgur Ozel, deputetit të partisë Ali Sheker dhe përfaqësuesve elektoral të partisë në një fshat të Sanliurfas.

Në një postim në Twitter, Ozel denoncon se deputeti i Stambollit nuk ishte dakord me parregullsitë në procesin zgjedhor, duke çuar në sulmin ndaj përfaqësueve të opozitës dhe thyerjen e celularëve.

Deputeti është dërguar në spital për të marrë ndihmën e parë. Sipas kryetarit të Komisionit të Lartë Zgjedhor, rezultatet pritet të shpallen të dielën në mbremje, shkruan Cumhuriyet. 

3 MUAJ ME PARE

Mes votuesve edhe 'të vdekur'/ Zbulohen parregullsi në procesin zgjedhor në Turqi, sulmohen dy vëzhgues (VIDEO+FOTO)

Raundi i 2 i zgjedhjeve/ Erdogan zgjidhet sërish President i Turqisë
Incidentet në Turqi

TURQI-  Incidente të shumta të parregullsive janë raportuar në procesin e votimit në Turqi, duke përfshirë sulme ndaj vëzhguesve të fletëvotimeve dhe të paktën një rast të një gruaje të vdekur të listuar si me të drejtë vote. Aynur Usta tha se nëna e saj, e cila vdiq tetë vjet më parë, u shfaq në listën e votuesve në periferinë Bahcelievler të Stambollit.

Nuk kemi hasur në një situatë të tillë në zgjedhjet e mbajtura që nga viti 2015,” tha ajo për gazetën Birgun.

Incidentet e parregullsive të votimit nuk janë të rralla në zgjedhjet turke, por zakonisht janë incidente të izoluara që ndodhin në zonat rurale. Në provincën juglindore të Sanliurfa, një nga zonat e prekura nga tërmetet e shkurtit, u raportuan disa shkelje të ligjit zgjedhor nga vëzhguesit.

Avokati Ronayi Paydas tha se vëzhguesit ligjorë ishin sulmuar në Yazlica, një fshat afër kufirit sirian, pasi ata u përpoqën të ndalonin më shumë se një person në të njëjtën kohë njerëzit që hynin në dhomën e votimit. 

3 MUAJ ME PARE

ME VIDEO/ Erdogan mbledh fëmijët e shkollës ku votoi, u jep nëpër duar para dhe lodra

Raundi i 2 i zgjedhjeve/ Erdogan zgjidhet sërish President i Turqisë
Rexhep Taip Erdogan shpërndan lekë

TURQI- Ka vijuar pa incidente procesi zgjedhor në Turqi. Dy kandidatët, Rexhep Taip Erdogan dhe Kemal Kilicdaroglu kanë votuar dhe kanë dhënë mesazhet e tyre të fundit para se të nisi procesi i numërimit dhe më pas shpallja e rezultatit. Përpos mesazheve, presidenti aktual, Erdogan ka shpërndarë lodra dhe para në duart e fëmijëve të shkollës ku ai votoi së bashkë me bashkëshorten e tij Emine Erdogan. 

Sot qytetarët turq iu drejtuar për të dytën herë në 14 ditë qendrave të votimit, për të zgjedhur njeriun që do të mbajë në dorë fatin e vendit për pesë vitet e ardhshme. Nga ora 08:00, qytetarët do votojnë në qendrat e votimit për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale dhe u kërkohet të zgjedhin midis dy emrave, këtë herë, për të zgjedhurin e tyre: Tayyip Erdogan ose Kemal Kilicdaroglu. Qendrat e votimit do të mbyllen në orën 17:00 dhe numërimi i votave do të fillojë menjëherë, ndërsa në një kohë relativisht të shkurtër pritet shpallja e rezultateve përfundimtare nga Ministria e Brendshme turke./Dosja.al 

3 MUAJ ME PARE

Zgjedhjet në Turqi/ Nënkryetari i partisë opozitare denoncon INCIDENTIN e parë: Një nga vëzhguesit tanë është sulmuar

Raundi i 2 i zgjedhjeve/ Erdogan zgjidhet sërish President i Turqisë
Votimi në Turqi

TURQI- Nënkryetari i partisë opozitare turke denoncon se vëzhguesi i saj i zgjedhjeve është sulmuar në fshatin Karaali në provincën juglindore turke të Sanliurfa. Ozgur Ozel shkroi në Twitter se vëzhguesi i zgjedhjeve të CHP-së, Ali Seker, u dhunua dhe iu thye telefoni sepse ai vuri në dukje parregullsi zgjedhore. Nënkryetari tha gjithashtu se nuk kishte të pranishme forca të mjaftueshme të sigurisë dhe u kërkoi autoriteteve të garantojnë sigurinë e zgjedhjeve. 

“Përfaqësuesi ynë i Parlamentit të Stambollit, Ali Seker, është në detyrë në fshatin Karaali në rrethin Eyyubiye të Sanliurfa, i vetmi vend ku të gjitha votat u hodhën në raundin e parë dhe iu dhanë një kandidati të vetëm. Ai u sulmua dhe iu thye telefoni për kundërshtimin e parregullsive, të tilla si disa burra që votonin në vend të grave", shkruan ai. 

Sot qytetarët turq iu drejtuar për të dytën herë në 14 ditë qendrave të votimit, për të zgjedhur njeriun që do të mbajë në dorë fatin e vendit për pesë vitet e ardhshme. Nga ora 08:00, qytetarët do votojnë në qendrat e votimit për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale dhe u kërkohet të zgjedhin midis dy emrave, këtë herë, për të zgjedhurin e tyre: Tayyip Erdogan ose Kemal Kilicdaroglu. Qendrat e votimit do të mbyllen në orën 17:00 dhe numërimi i votave do të fillojë menjëherë, ndërsa në një kohë relativisht të shkurtër pritet shpallja e rezultateve përfundimtare nga Ministria e Brendshme turke./Dosja.al 

3 MUAJ ME PARE

HUMOR në zgjedhjet e Turqisë/ Qytetari shkon i veshur si 'spider-man' në qendrën e votimit, momenti kur hedh VOTËN (VIDEO)

Raundi i 2 i zgjedhjeve/ Erdogan zgjidhet sërish President i Turqisë
Votuesi i veshur si spiderman

TURQI- Raundi i dytë i zgjedhjeve në Turqi po zhvillohet me shumë bujë teksa votuesit po nxitojnë për në qendrat e votimit për të votuar midis Erdogan dhe Kilicdaroglu. Një qytetar ka tërhequr vëmendjen e të gjithëve, teksa hyri në qendrën e votimit në Adana, në jug të vendit i veshur me një kostum 'Spiderman'. 

Ky nuk është i vetmi moment që është bërë viral gjatë procesit të sotëm zgjedhor, pasi pak më parë në rrjete sociale kanë qarkulluar video ku në qendrat e votimit shfaqen kasfhë si mace, qen dhe madje një qengj që shoqëronte një votues. 

3 MUAJ ME PARE

ME VIDEO/ Pas votimit, Erdogan viziton varret e prindërve

Raundi i 2 i zgjedhjeve/ Erdogan zgjidhet sërish President i Turqisë
Erdogan viziton varret e prindërve pas votimit

TURQI- Pas votimit në Stamboll, Rexhep Taip Erdogan ka vizituar varret e prindërve të tij në Karacaahmet. 

Erdogan përshëndeti sot mbështetësit e tij, ndërsa u bëri thirrje qytetarëve të tjerë të ushtrojnë të drejtën e tyre të votës. 

Sot qytetarët turq iu drejtuar për të dytën herë në 14 ditë qendrave të votimit, për të zgjedhur njeriun që do të mbajë në dorë fatin e vendit për pesë vitet e ardhshme. Nga ora 08:00, qytetarët do votojnë në qendrat e votimit për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale dhe u kërkohet të zgjedhin midis dy emrave, këtë herë, për të zgjedhurin e tyre: Tayyip Erdogan ose Kemal Kilicdaroglu. Qendrat e votimit do të mbyllen në orën 17:00 dhe numërimi i votave do të fillojë menjëherë, ndërsa në një kohë relativisht të shkurtër pritet shpallja e rezultateve përfundimtare nga Ministria e Brendshme turke./Dosja.al 

3 MUAJ ME PARE

VIDEO/ Me vello e kostum, çifti voton në ditën e dasmës për presidentin e Turqisë

Raundi i 2 i zgjedhjeve/ Erdogan zgjidhet sërish President i Turqisë
çifti votojnë për presidentin në Turqi

TURQI- Disa situata të pazakonta po aq edhe të bujshme kanë shoqëruar këtë raund të dytë votimesh për zgjedhjen e presidentit në Turqi. Në Ankara, dy votues shkuan në qendrën e votimit për të ushtruar të drejtën e votës përpara se të kurorëzonin dashurinë e tyre me martesë. 

Sot qytetarët turq iu drejtuar për të dytën herë në 14 ditë qendrave të votimit, për të zgjedhur njeriun që do të mbajë në dorë fatin e vendit për pesë vitet e ardhshme. Nga ora 08:00, qytetarët do votojnë në qendrat e votimit për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale dhe u kërkohet të zgjedhin midis dy emrave, këtë herë, për të zgjedhurin e tyre: Tayyip Erdogan ose Kemal Kilicdaroglu. Qendrat e votimit do të mbyllen në orën 17:00 dhe numërimi i votave do të fillojë menjëherë, ndërsa në një kohë relativisht të shkurtër pritet shpallja e rezultateve përfundimtare nga Ministria e Brendshme turke./Dosja.al

 

3 MUAJ ME PARE

FOTO-LAJM/ Zgjedhjet në Turqi, të moshuarit dhe personat me aftësi të kufizuara votojnë nga shtëpia

Raundi i 2 i zgjedhjeve/ Erdogan zgjidhet sërish President i Turqisë
Të moshuarit votojnë nga shtëpia

TURQI- Të moshuarit dhe personat me aftësi të kufizuar kanë ushtruar të drejtën e votës për zgjedhjen e presidentit, nga shtëpia. Mes atyre që votuan nga shtëpitë e tyre ishte Sumeyye Sahin, 18 vjeç, nga provinca juglindore e Adiyaman, e cila falënderoi ata që lehtësuan procesin për të. 

Sot qytetarët turq iu drejtuar për të dytën herë në 14 ditë qendrave të votimit, për të zgjedhur njeriun që do të mbajë në dorë fatin e vendit për pesë vitet e ardhshme. Nga ora 08:00, qytetarët do votojnë në qendrat e votimit për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale dhe u kërkohet të zgjedhin midis dy emrave, këtë herë, për të zgjedhurin e tyre: Tayyip Erdogan ose Kemal Kilicdaroglu. Qendrat e votimit do të mbyllen në orën 17:00 dhe numërimi i votave do të fillojë menjëherë, ndërsa në një kohë relativisht të shkurtër pritet shpallja e rezultateve përfundimtare nga Ministria e Brendshme turke./Dosja.al

 

3 MUAJ ME PARE

Zgjedhjet në Turqi/ Qytetarja në Stamboll: E pazakontë të votojmë sërish por është e nevojshme

Raundi i 2 i zgjedhjeve/ Erdogan zgjidhet sërish President i Turqisë
Suma Demirkaya

TURQI- Në lagjen Moda të Stambollit, votuesit po shfrytëzojnë mundësinë për të biseduar me miqtë jashtë qendrave të votimit. Suma Demirkaya, 69 vjeç, tha se erdhi herët në shkollën fillore Moda për të shmangur radhët e para dy javë më parë.

“Moti nuk është aq i mirë sot, kështu që doja të vija herët. Është e pazakontë që ne të votojmë sërish vetëm dy javë pas votimit të parë, por është e nevojshme”, tha ajo për Al Jazeera. 

Ndërsa mbështeti kandidatin e opozitës, ajo tha se nuk ishte e sigurt për rezultatin përfundimtar.

“Ne të gjithë ishim të befasuar herën e fundit që Erdogan mori më shumë vota, por do të shohim se çfarë do të ndodhë sot",tha ajo. 

Sot qytetarët turq iu drejtuar për të dytën herë në 14 ditë qendrave të votimit, për të zgjedhur njeriun që do të mbajë në dorë fatin e vendit për pesë vitet e ardhshme. Nga ora 08:00, qytetarët do votojnë në qendrat e votimit për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale dhe u kërkohet të zgjedhin midis dy emrave, këtë herë, për të zgjedhurin e tyre: Tayyip Erdogan ose Kemal Kilicdaroglu. Qendrat e votimit do të mbyllen në orën 17:00 dhe numërimi i votave do të fillojë menjëherë, ndërsa në një kohë relativisht të shkurtër pritet shpallja e rezultateve përfundimtare nga Ministria e Brendshme turke./Dosja.al

3 MUAJ ME PARE

ME VIDEO/ S'kanë fund çudirat në zgjedhjet në Turqi, pas qengjit, MACET 'inspektojnë' në qendrat e votimit

Raundi i 2 i zgjedhjeve/ Erdogan zgjidhet sërish President i Turqisë
Macja në zgjedhjet në Turqi

TURQI- Nuk kanë fund çudirat në këtë raund të dytë votimesh në Turqi për presidentin e ardhshëm. Një qytetare u bë virale pasi shkoi në qendrën e votimit me qengjin e saj. Por mesa duket të papriturat nuk mbarojnë me kaq. Disa video të tjera po qarkullojnë në rrjet ku shihet se disa mace janë shfaqur në qendrat e votimit, sipër tavolinave ku ndodhen kutitë e votave. Përdoruesit e mediave sociale me humor kanë shkruar se macet po kontrollonin procesin e votimit. 

Stambolli, i cili ka një popullsi të konsiderueshme macesh, shpesh quhet edhe "catstanbul".

3 MUAJ ME PARE

Pas votimit Erdogan thirrje qytetarëve: Votoni për demokracinë

Raundi i 2 i zgjedhjeve/ Erdogan zgjidhet sërish President i Turqisë
Emine Erdogan dhe Rexhep Taip Erdogan

TURQI- Pasi hodhi votën e tij në një nga qendrat në Stamboll, Rexhep Taip Erdogan ka përshëndetur mbështetësit e tij, ndërsa u bëri thirrje qytetarëve të tjerë të ushtrojnë të drejtën e tyre të votës, shkruajnë mediat e huaja. 

“Mendoj se procesi i numërimit të votave do të jetë shumë i shpejtë sot. Është e rëndësishme të shohim zgjedhje të tilla për presidencën për demokracinë turke. Pjesëmarrja me 90 për qind është tipike në raundin e parë. Turqia konfirmoi aderimin e saj ndaj demokracisë me një pjesëmarrje 90 për qind në zgjedhje. Shpresoj që rezultatet e zgjedhjeve të jenë të mira për Turqinë. U bëjmë thirrje votuesve që të shkojnë në kutitë e votimit dhe t'i përmbahen demokracisë”, tha presidenti aktual pas votimit.

Sot qytetarët turq iu drejtuar për të dytën herë në 14 ditë qendrave të votimit, për të zgjedhur njeriun që do të mbajë në dorë fatin e vendit për pesë vitet e ardhshme. Nga ora 08:00, qytetarët do votojnë në qendrat e votimit për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale dhe u kërkohet të zgjedhin midis dy emrave, këtë herë, për të zgjedhurin e tyre: Tayyip Erdogan ose Kemal Kilicdaroglu. Qendrat e votimit do të mbyllen në orën 17:00 dhe numërimi i votave do të fillojë menjëherë, ndërsa në një kohë relativisht të shkurtër pritet shpallja e rezultateve përfundimtare nga Ministria e Brendshme turke./Dosja.al

3 MUAJ ME PARE

Zgjedhjet në Turqi/ Familjet e prekura nga tërmeti kthehen në provincat e tyre për të votuar, qeveria i mundëson transportin falas

Raundi i 2 i zgjedhjeve/ Erdogan zgjidhet sërish President i Turqisë
Votuesit në Turqi

TURQI- Të prekurit nga tërmeti në Turqi, që janë evakuuar në zona të ndryshme, janë kthyer të gjithë në provincat e tyre, në të gjitha anët e vendit për të votuar. Në Kirikkale të Anadollit qendror, Aziz Duru u nis me autobus herët të dielën për në provincën e tij të lindjes, Malatya për të hedhur votën e tij, një udhëtim prej 280 miljesh (450 km), shkruajnë mediat e huaja.  

“Po shkoj sepse mendoj se duhet të kryej si detyrë kombëtare. Do të shkoj sot dhe do të kthehem pas votimit në mëngjes”, tha ai.

Zëvendësguvernatori i Kirikkale, Ahmet Sait Kurnaz tha se rreth 300 viktimave të tërmetit u është ofruar transport falas nga agjencia e fatkeqësive AFAD, për t’u kthyer në qytetet dhe fshatrat e tyre për të votuar. 

Sot qytetarët turq iu drejtuar për të dytën herë në 14 ditë qendrave të votimit, për të zgjedhur njeriun që do të mbajë në dorë fatin e vendit për pesë vitet e ardhshme. Nga ora 08:00, qytetarët do votojnë në qendrat e votimit për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale dhe u kërkohet të zgjedhin midis dy emrave, këtë herë, për të zgjedhurin e tyre: Tayyip Erdogan ose Kemal Kilicdaroglu. Qendrat e votimit do të mbyllen në orën 17:00 dhe numërimi i votave do të fillojë menjëherë, ndërsa në një kohë relativisht të shkurtër pritet shpallja e rezultateve përfundimtare nga Ministria e Brendshme turke./Dosja.al 

3 MUAJ ME PARE

Pas Erdogan edhe Kilicdaroglu hedh votën në Ankara, MESAZHI: Votoni për të hequr qafe regjimin tiranik

Raundi i 2 i zgjedhjeve/ Erdogan zgjidhet sërish President i Turqisë
Kemal Kilicdaroglu

TURQI- Pas Rexhep Taip Erdogan, edhe kandidati tjetër Kemal Kilicdaroglu ka votuar në shkollën fillore Argentina në kryeqytetin turk Ankara. Pas votës, ai ka dhënë një mesazh për qytetarët duke u bërë thirrje të votojnë për të vendosur një demokraci të vërtetë dhe për të hequr regjimin tiranik. 

“Për të hequr qafe regjimin tiranik dhe për të vendosur një demokraci të vërtetë, u bëj thirrje të gjithë qytetarëve që të shkojnë në qendrat e votimit. Këto zgjedhje po zhvillohen në kushte të vështira për shkak të tentativave për mashtrim, por unë besoj se qytetarët janë të lirë dhe të gatshëm të shkojnë në votime”, tha rivali i Erdogan pas votimit. 

Sot qytetarët turq iu drejtuar për të dytën herë në 14 ditë qendrave të votimit, për të zgjedhur njeriun që do të mbajë në dorë fatin e vendit për pesë vitet e ardhshme. Nga ora 08:00, qytetarët do votojnë në qendrat e votimit për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale dhe u kërkohet të zgjedhin midis dy emrave, këtë herë, për të zgjedhurin e tyre: Tayyip Erdogan ose Kemal Kilicdaroglu. Qendrat e votimit do të mbyllen në orën 17:00 dhe numërimi i votave do të fillojë menjëherë, ndërsa në një kohë relativisht të shkurtër pritet shpallja e rezultateve përfundimtare nga Ministria e Brendshme turke./Dosja.al

3 MUAJ ME PARE

ME VIDEO/ Të papriturat në zgjedhjet në Turqi, me serum e barelë, qytetari shkon në qendrën e votimit, DUARTROKITJE dhe brohorima

Raundi i 2 i zgjedhjeve/ Erdogan zgjidhet sërish President i Turqisë
Votuesi

TURQI- Ka vijuar pa incidente procesi zgjedhor në Turqi, për presidentin e ardhshëm. Nga sa raportohet deri më tani, pjesëmarrja e qytetarëve është e lartë. Prej mëngjesit të sotëm ata i janë drejtuar qendrave të votimit për të zgjedhur mes dy kandidatëve Rexhep Taip Erdogan dhe Kemal Kilicdaroglu. Edhe pse në kushte jo të mira shëndetësore, një qytetar ka dalë nga spitali me barelë për të shkuar drejt qendër së votimit për të ushtruar të drejtën e tij të votës. Ky moment është pritur me brohorima dhe duartrokitje nga qytetarët e tjerë të pranishëm pranë qendrës së votimit. 

Sot qytetarët turq iu drejtuar për të dytën herë në 14 ditë qendrave të votimit, për të zgjedhur njeriun që do të mbajë në dorë fatin e vendit për pesë vitet e ardhshme. Nga ora 08:00, qytetarët do votojnë në qendrat e votimit për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale dhe u kërkohet të zgjedhin midis dy emrave, këtë herë, për të zgjedhurin e tyre: Tayyip Erdogan ose Kemal Kilicdaroglu. Qendrat e votimit do të mbyllen në orën 17:00 dhe numërimi i votave do të fillojë menjëherë, ndërsa në një kohë relativisht të shkurtër pritet shpallja e rezultateve përfundimtare nga Ministria e Brendshme turke./Dosja.al

3 MUAJ ME PARE

FOTO/ I shoqëruar nga bashkëshortja, Erdogan hedh votën në Stamboll, pritet me brohorima nga qytetarët

Raundi i 2 i zgjedhjeve/ Erdogan zgjidhet sërish President i Turqisë
Rexhep Taip Erdogan dhe bashkëshortja e tij

TURQI- Rexhep Taip Erdogan dhe bashkëshortja e tij kanë mbërritur në shkollën e mesme Uskudar Saffet Celebi për të hedhur votat e tyre. Ndërsa hyri në qendrën e votimit në lagjen Uskudar, qytetarët në hyrje të shkollës kanë brohoritur emrin e tij. 

Sot qytetarët turq iu drejtuar për të dytën herë në 14 ditë qendrave të votimit, për të zgjedhur njeriun që do të mbajë në dorë fatin e vendit për pesë vitet e ardhshme. Nga ora 08:00, qytetarët do votojnë në qendrat e votimit për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale dhe u kërkohet të zgjedhin midis dy emrave, këtë herë, për të zgjedhurin e tyre: Tayyip Erdogan ose Kemal Kilicdaroglu. Qendrat e votimit do të mbyllen në orën 17:00 dhe numërimi i votave do të fillojë menjëherë, ndërsa në një kohë relativisht të shkurtër pritet shpallja e rezultateve përfundimtare nga Ministria e Brendshme turke./Dosja.al

3 MUAJ ME PARE

Sinan Ogan voton në Ankara, MESAZHI: Shpresoj që këto zgjedhje të sjellin stabilitet në vendin tonë

Raundi i 2 i zgjedhjeve/ Erdogan zgjidhet sërish President i Turqisë
Sinan Ogan

TURQI- Sinan Ogan hodhi votën e tij në shkollën e mesme Kocatepe Mimar Kemal Anadolu në kryeqytet, Ankara. Politikani nacionalist, i cili u rendit i treti në votimin e raundit të parë, mbështeti Erdoganin dhe u përgëzua për rolin e tij në votimin e raundit të dytë. 

"Shpresoj që këto zgjedhje të sjellin stabilitet në vendin tonë dhe ne do të kontribuojmë për këtë", mësohet të ketë thënë Ogan. 

Sot qytetarët turq iu drejtuar për të dytën herë në 14 ditë qendrave të votimit, për të zgjedhur njeriun që do të mbajë në dorë fatin e vendit për pesë vitet e ardhshme. Nga ora 08:00, qytetarët do votojnë në qendrat e votimit për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale dhe u kërkohet të zgjedhin midis dy emrave, këtë herë, për të zgjedhurin e tyre: Tayyip Erdogan ose Kemal Kilicdaroglu. Qendrat e votimit do të mbyllen në orën 17:00 dhe numërimi i votave do të fillojë menjëherë, ndërsa në një kohë relativisht të shkurtër pritet shpallja e rezultateve përfundimtare nga Ministria e Brendshme turke./Dosja.al

3 MUAJ ME PARE

Zgjedhjet në Turqi/ Votimet mbyllen në orën 17:00, rezultatet priten më shpejt se në raundin e parë

Raundi i 2 i zgjedhjeve/ Erdogan zgjidhet sërish President i Turqisë
Rexhep Taip Erdogan dhe Kemal Kilicdaroglu

TURQI- Rezultatet për balotazhin presidencial pritet të shpallen më herët krahasuar me raundin e parë. 

"Meqenëse vetëm kandidatët presidencialë konkurrojnë në këto zgjedhje, ne mendojmë se rezultatet do të vijnë më shpejt," tha Ahmet Yener, kryetar i Bordit të Lartë Zgjedhor, në një deklaratë televizive.

Ai shpjegoi se numërimi zgjati më shumë më 14 maj sepse votimi përfshinte 24 parti që konkurronin për parlament dhe katër kandidatë që konkurronin për president. Ndalimi i transmetimit për shpalljen e rezultateve parashikohet të hiqet rreth orës 18:30 me orën lokale (15:30 GMT), shkruajnë mediat e huaja. 

Sot qytetarët turq iu drejtuar për të dytën herë në 14 ditë qendrave të votimit, për të zgjedhur njeriun që do të mbajë në dorë fatin e vendit për pesë vitet e ardhshme. Nga ora 08:00, qytetarët do votojnë në qendrat e votimit për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale dhe u kërkohet të zgjedhin midis dy emrave, këtë herë, për të zgjedhurin e tyre: Tayyip Erdogan ose Kemal Kilicdaroglu. Qendrat e votimit do të mbyllen në orën 17:00 dhe numërimi i votave do të fillojë menjëherë, ndërsa në një kohë relativisht të shkurtër pritet shpallja e rezultateve përfundimtare nga Ministria e Brendshme turke./Dosja.al

3 MUAJ ME PARE

Zgjedhjeve në Turqi u bashkohen edhe 47,523 të rinj që kanë mbushur 18 vjeç, sot ushtrojnë të drejtën e votës për liderin e ardhshëm turk

Raundi i 2 i zgjedhjeve/ Erdogan zgjidhet sërish President i Turqisë
Zgjedhjet në Turqi

TURQI- Rreth 47,523 të rinj të tjerë i janë bashkuar raundit të dytë të votimeve për zgjedhjen e presidentit në Turqi, të cilit gjatë këtyre 14 ditëve kanë mbushur moshën 18-vjeç. Ata tashmë kanë të drejtë të votojnë për liderin e ardhshëm të vendit. 

“Në Turqi ka 60 milionë votues. Atyre iu bashkuan më shumë se 47,000 votues të rinj nga raundi i fundit, sepse ata mbushën 18 vjeç,” tha Farah Al-Zaman Shawqi. 

Kilicdaroglu është përpjekur të tërheqë të rinjtë turq gjatë fushatës duke iu referuar krizës së kostos së jetesës, rrënies së lirës dhe inflacionit në rritje, shkruan AlJazeera. 

Sot qytetarët turq iu drejtuar për të dytën herë në 14 ditë qendrave të votimit, për të zgjedhur njeriun që do të mbajë në dorë fatin e vendit për pesë vitet e ardhshme. Nga ora 08:00, qytetarët do votojnë në qendrat e votimit për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale dhe u kërkohet të zgjedhin midis dy emrave, këtë herë, për të zgjedhurin e tyre: Tayyip Erdogan ose Kemal Kilicdaroglu. Qendrat e votimit do të mbyllen në orën 17:00 dhe numërimi i votave do të fillojë menjëherë, ndërsa në një kohë relativisht të shkurtër pritet shpallja e rezultateve përfundimtare nga Ministria e Brendshme turke./Dosja.al

3 MUAJ ME PARE

ME VIDEO/ Momenti i pazakontë në zgjedhjet në Turqi, qytetarja shkon të votojë në Stamboll, shoqërohet nga një qengj

Raundi i 2 i zgjedhjeve/ Erdogan zgjidhet sërish President i Turqisë
Qytetarja shkon të votojë në Stamboll, shoqërohet nga një qengj

TURQI- Një votuese turke ka mbërritur në një qendër votimi në Stamboll për të votuar së bashku me një qengj të bardhë. Përdoruesit e mediave sociale shpërndanë video të votueses dhe qengjit të saj në kutinë e votimit. Pamjet nga momenti i pazakontë janë bërë virale në rrjet. 

Sot qytetarët turq iu drejtuar për të dytën herë në 14 ditë qendrave të votimit, për të zgjedhur njeriun që do të mbajë në dorë fatin e vendit për pesë vitet e ardhshme. Nga ora 08:00, qytetarët do votojnë në qendrat e votimit për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale dhe u kërkohet të zgjedhin midis dy emrave, këtë herë, për të zgjedhurin e tyre: Tayyip Erdogan ose Kemal Kilicdaroglu. Qendrat e votimit do të mbyllen në orën 17:00 dhe numërimi i votave do të fillojë menjëherë, ndërsa në një kohë relativisht të shkurtër pritet shpallja e rezultateve përfundimtare nga Ministria e Brendshme turke./Dosja.al

3 MUAJ ME PARE

Zgjedhjet në Turqi/ Erdogan pritet të votojë pas dy orësh në Stamboll, do të udhëtojë me makinën elektrike që promovoi gjatë fushatës

Raundi i 2 i zgjedhjeve/ Erdogan zgjidhet sërish President i Turqisë
Zgjedhjet në Turqi

TURQI- Rexhep Taip Erdogan pritet të votojë në dy orët e ardhshme në Stamboll, pas së cilës ai do të udhëtojë për në kryeqytetin e Ankarasë. Siç raportojnë mediat e huaja, ai pritet të arrijë në qendrën e votimit me automjetin e parë elektrik të prodhimit vendas, të cilin e ka promovuar gjatë fushatës. 

Ndërsa votimi vazhdon shumë më shpejt se raundi i parë, bilanci i votave kurde dhe nacionaliste mbetet një sfidë për të dyja palët. Komisioni i Lartë Zgjedhor i vendit mund të konsiderojë gjithashtu heqjen e ndalimit të mediave për të diskutuar rezultatet e zgjedhjeve më herët se sa ishte planifikuar. 

Sot qytetarët turq iu drejtuar për të dytën herë në 14 ditë qendrave të votimit, për të zgjedhur njeriun që do të mbajë në dorë fatin e vendit për pesë vitet e ardhshme. Nga ora 08:00, qytetarët do votojnë në qendrat e votimit për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale dhe u kërkohet të zgjedhin midis dy emrave, këtë herë, për të zgjedhurin e tyre: Tayyip Erdogan ose Kemal Kilicdaroglu. Qendrat e votimit do të mbyllen në orën 17:00 dhe numërimi i votave do të fillojë menjëherë, ndërsa në një kohë relativisht të shkurtër pritet shpallja e rezultateve përfundimtare nga Ministria e Brendshme turke./Dosja.al

3 MUAJ ME PARE

Korrespodenti nga qendrat e votimit në Izmir: Pjesëmarrja e lartë, ky qytet tenton të votojë opozitën

Raundi i 2 i zgjedhjeve/ Erdogan zgjidhet sërish President i Turqisë
Votimi në Turqi

TURQI- Korrespodentët nga qendrat e votimit në Turqi raportojnë se pjesëmarrja e votuesve në këtë raund të dytë të votimeve për zgjedhjen e presidentit të ardhshëm është më i lartë. Edhe në Izmir prej mëngjesit të sotëm, ka patur një dyndje të qytetarëve të cilët u janë drejtuar qendrave të votimit për të ushtruar të drejtën e votës, shkruajnë mediat e huaja. 

“Pjesëmarrja ka qenë e lartë dhe procesi i votimit ka qenë i shpejtë. Ka një konkurrencë të fortë mes kandidatëve. Ky qytet tenton të votojë për Partinë Republikane Popullore (CHP) në opozitë. Kilicdaroglu po përpiqet të bindë njerëzit që votuan për Sinan Ogan këtu të votojnë për të”, tha Val, duke iu referuar kandidatit të tretë presidencial në raundin e parë të votimit.

Sot qytetarët turq iu drejtuar për të dytën herë në 14 ditë qendrave të votimit, për të zgjedhur njeriun që do të mbajë në dorë fatin e vendit për pesë vitet e ardhshme. Nga ora 08:00, qytetarët do votojnë në qendrat e votimit për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale dhe u kërkohet të zgjedhin midis dy emrave, këtë herë, për të zgjedhurin e tyre: Tayyip Erdogan ose Kemal Kilicdaroglu. Qendrat e votimit do të mbyllen në orën 17:00 dhe numërimi i votave do të fillojë menjëherë, ndërsa në një kohë relativisht të shkurtër pritet shpallja e rezultateve përfundimtare nga Ministria e Brendshme turke./Dosja.al

3 MUAJ ME PARE

VIDEO/ Zgjedhjet në Turqi, voton në Stamboll kryetarja e Partisë 'IYI'

Raundi i 2 i zgjedhjeve/ Erdogan zgjidhet sërish President i Turqisë
Meral Aksener

TURQI- Kryetarja e Partisë së Mirë (IYI), Meral Aksener, ka votuar në balotazhin e zgjedhjeve presidenciale në një qendër votimi në Stamboll. 

Sot qytetarët turq iu drejtuar për të dytën herë në 14 ditë qendrave të votimit, për të zgjedhur njeriun që do të mbajë në dorë fatin e vendit për pesë vitet e ardhshme. Nga ora 08:00, qytetarët do votojnë në qendrat e votimit për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale dhe u kërkohet të zgjedhin midis dy emrave, këtë herë, për të zgjedhurin e tyre: Tayyip Erdogan ose Kemal Kilicdaroglu. Qendrat e votimit do të mbyllen në orën 17:00 dhe numërimi i votave do të fillojë menjëherë, ndërsa në një kohë relativisht të shkurtër pritet shpallja e rezultateve përfundimtare nga Ministria e Brendshme turke./Dosja.al

3 MUAJ ME PARE

Vijon pa incidente procesi zgjedhor në Turqi/ Pjesëmarrja e votuesve më e madhe se zgjedhjet e raundit të parë

Raundi i 2 i zgjedhjeve/ Erdogan zgjidhet sërish President i Turqisë
Turqi

TURQI- Ka vijuar pa incidente raundi i dytë i votimeve për zgjedhjen e presidentit në Turqi. Mediat e huaja raportojnë se pjesëmarrja e votuesve duket të jetë më e madhe se raundi i parë. 

Procesi për të votuar në balotazh është shumë më i lehtë se i pari, pasi tashmë turqit duhet të zgjedhin vetëm midis dy kandidatëve. 

Sot qytetarët turq iu drejtuar për të dytën herë në 14 ditë qendrave të votimit, për të zgjedhur njeriun që do të mbajë në dorë fatin e vendit për pesë vitet e ardhshme. Nga ora 08:00, qytetarët do votojnë në qendrat e votimit për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale dhe u kërkohet të zgjedhin midis dy emrave, këtë herë, për të zgjedhurin e tyre: Tayyip Erdogan ose Kemal Kilicdaroglu. Qendrat e votimit do të mbyllen në orën 17:00 dhe numërimi i votave do të fillojë menjëherë, ndërsa në një kohë relativisht të shkurtër pritet shpallja e rezultateve përfundimtare nga Ministria e Brendshme turke./Dosja.al

3 MUAJ ME PARE

Paralajmërim nga ministri i Brendshëm turk: Ndalohet mbajtja e armëve, përveç oficerëve të rendit

Raundi i 2 i zgjedhjeve/ Erdogan zgjidhet sërish President i Turqisë
Süleyman Soylu

TURQI- Ministri i Brendshëm Süleyman Soylu votoi për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale. Duke deklaruar se procesi i votimit filloi pa asnjë problem në të gjithë Turqinë, ministri Soylu tha:

"Sot ndalohet mbajtja e armëve, përveç punonjësve të rendit. Incidentet ishin gjithashtu më të vogla se në zgjedhjet e mëparshme. Numri i incidenteve para zgjedhjeve ishte 351 dhe 321 në zgjedhjet e mëparshme. Kjo është 14 ditë. Në proces kanë qenë gjithsej 50 ngjarje zgjedhore'- tha ai.

Sot qytetarët turq iu drejtuar për të dytën herë në 14 ditë qendrave të votimit, për të zgjedhur njeriun që do të mbajë në dorë fatin e vendit për pesë vitet e ardhshme. Nga ora 08:00, qytetarët do votojnë në qendrat e votimit për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale dhe u kërkohet të zgjedhin midis dy emrave, këtë herë, për të zgjedhurin e tyre: Tayyip Erdogan ose Kemal Kilicdaroglu. Qendrat e votimit do të mbyllen në orën 17:00 dhe numërimi i votave do të fillojë menjëherë, ndërsa në një kohë relativisht të shkurtër pritet shpallja e rezultateve përfundimtare nga Ministria e Brendshme turke./Dosja.al

zgjedhje ne turqi

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN