LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Përgjaket fusha e futbollit në Indonezi, 174 të vdekur dhe 300 të plagosur, reagimet: Ditë e errët

• Një ndeshje futbolli në Indonezi është kthyer në një ngjarje tragjedi me 174 të vdekur dhe 300 të plagosur. •  Pas përfundimit të ndeshjes mes Arema dhe Persebaya për kampionatin kombëtar dhe humbjes së parë me rezultatin 3-2, mijëra tifozë të vendasve pushtuan fushën• Mijëra njerëz vraponin të tmerruar duke shkelur me këmbë njëri-tjetrin nga paniku. • Autoritetet urdhëruan ndalimin e çdo aktiviteti sportiv deri në përfundimin e hetimeve. •  Në fotot dhe videot e shpërndara në mediat sociale shihen se si fusha e sportit që duhet të dhuronte emocion u mbush me të vdekur dhe me njerëz që ulërinin nga tmerri. •  Për këtë ka reaguar dhe Presidenti i FIFA-s i cili u shpreh se sot bota e futbollit është në gjendje shoku. •  Reth 300 persona janë paraqitur në spital për të kërkaur ndihmë mjekësore nga dëmtimi i shkaktuar nga gazi lotësjellës i hedhur nga Policia dhe frakturave të ndryshme të shkaktuara nga përplasja

3 artikuj për këtë temë.

2 MUAJ ME PARE

“Bota e futbollit është në gjendje shoku!”, reagon FIFA pas tragjedisë në Indonezi...

Përgjaket fusha e futbollit në Indonezi, 174 të vdekur dhe 300

ZVICER - Pas tragjedisë së ndodhur në Indonezi të shtunën, ka reaguar edhe FIFA. Kreu më i lartë i qeverisë së futbollit, Gianni Infantino, në faqen zyrtare të FIFA-s është shprehur se bota e futbollit është në gjendje shoku.

“Bota e futbollit është në gjendje shoku pas incidenteve tragjike që kanë ndodhur në Indonezi në fund të ndeshjes mes Arema FC dhe Persebaya Surabaya në stadiumin Kanjuruhan.

Kjo është një ditë e zezë për të gjithë të përfshirët në futboll dhe një tragjedi përtej të kuptuarit. Unë shpreh ngushëllimet e mia më të thella për familjet dhe miqtë e viktimave që humbën jetën pas këtij incidenti tragjik.

Së bashku me FIFA-n dhe komuniteti global i futbollit, të gjitha mendimet dhe lutjet tona janë për viktimat, ata që janë lënduar, së bashku me popullin e Republikës së Indonezisë, Konfederatën e Futbollit Aziatik, Shoqatën e Futbollit Indonezian dhe Ligën e Futbollit Indonezian, në këtë kohë të vështirë”,- ka shkruar presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino.

Të paktën 174 njerëz vdiqën dhe 180 të tjerë u plagosën në një rrëmujë dhe trazira në një ndeshje futbolli të luajtur të shtunën në Indonezi, në një nga tragjeditë më të rënda në botën e futbollit. Shifrat janë të raportuara zyrtarisht deri më tani, teksa numri mund të rritet edhe më shumë. 

Përgjaket fusha e futbollit në Indonezi, 174 të vdekur dhe 300

B.T (Dosja.al)

2 MUAJ ME PARE

FT+VD/ TRAGJEDI në Indonezi, përleshja mes tifozëve e policisë shkakton 174 viktima dhe 300 të plagosur

Përgjaket fusha e futbollit në Indonezi, 174 të vdekur dhe 300
Pamje nga përleshja mes tifozëve dhe Policisë

INDONEZI- Një tragjedi me të paktën 174 të vdekur të konfirmuar deri më tani është regjistruar të shtunën në një ndeshje futbolli në Indonezi. Pas përfundimit të ndeshjes mes Arema dhe Persebaya për kampionatin kombëtar dhe humbjes së parë me rezultatin 3-2, mijëra tifozë të vendasve pushtuan fushën e “Kanjuruhan Stadium”, ku u përplasën me policinë, e cila përdori gaz lotsjellës për t’i zmbrapsur.


Në panikun që u shkaktua, shumë njerëz u shkelën me këmbë nga turmat e mëdha që vraponin dhe ziheshin, ndërsa qindra të tjerëve iu ra të fikët. Përplasjet mes tifozëve dhe policisë kanë vazhduar, ndërsa stadiumi është kthyer në një zonë lufte.

Përleshjet trup me trup vazhduan edhe jashtë fushës, ku disa persona humbën jetën. Sipas Reuters dhe rrjeteve të tjera të huaja të paktën 174 persona kanë humbur jetën. Në fakt, siç raportohet në mediat lokale, mes të vdekurve ka edhe fëmijë. Një drejtor spitali konfirmoi për televizionin lokal se një viktimë ishte pesë vjeç.

Shefi i policisë së ‘Java Lindore’, ku ndodhi tragjedia, bëri të ditur se 34 persona humbën jetën në stadium dhe të tjerët vdiqën rrugës për në spital ose në spitalin ku po trajtoheshin.

Presidenti Joko Widodo ka urdhëruar që të ndalohen të gjitha ndeshjet në ligën më të lartë të Indonezisë derisa të përfundojë hetimi.

“Policia më pas hodhi gaz lotsjellës, duke çuar në një rrëmujë të turmës dhe raste mbytjeje, tha Nico Afinta, shefi i policisë në Java Lindore. "Ishte bërë anarkike. Ata filluan të sulmojnë oficerët, ata dëmtuan makina," tha ai, duke shtuar se dy oficerë policie ishin në mesin e të vrarëve.

"Ne do të donim të përcillnim se... jo të gjithë ishin anarkikë. Vetëm rreth 3,000 që hynë në fushë," tha ai.

Në të njëjtën kohë, mediat e vendit flasin për më shumë se 180 të plagosur, duke thënë se disa prej tyre janë në gjendje të rëndë. Në total, më shumë se 300 persona u dërguan në spitalet për trajtim pas incidenteve, të cilat policia i cilësoi si “trazira”.

Pas incidentit tragjik, liga e futbollit të vendit njoftoi pezullimin e ligës indoneziane për një javë, ku presidenti i federatës, Ahmad Hadian Lukita, njoftoi se do të kryhej një hetim për të gjetur përgjegjësit e incidenteve të pabesueshme. Arema FC nuk do të presë ndeshjet në shtëpi për pjesën e mbetur të sezonit.

Kjo nuk është tragjedia e vetme ne futbollin botëror.

Në vitin 1964, gjithsej 320 njerëz u vranë dhe më shumë se 1000 u plagosën gjatë një rrëmuje në një ndeshje kualifikuese olimpike Peru-Argjentinë në Lima.

Në vitin 1985, 39 njerëz vdiqën dhe 600 u lënduan në stadiumin Heysel në Bruksel, Belgjikë, kur tifozët u shtypën pas një muri që më pas u shemb gjatë finales së Kupës Evropiane midis Liverpool (Angli) dhe Juventus (Itali). Në Mbretërinë e Bashkuar, në stadiumin Hillsborough në Sheffield u zhvillua një përleshje, që rezultoi në vdekjen e 97 tifozëve të Liverpool-it që ndiqnin gjysmëfinalen e Kupës FA të klubit kundër Nottingham Forest.

2 MUAJ ME PARE

BILANC LUFTE: 127 njerëz të vdekur, 180 të tjerë ndodhen në spital! Tragjedi pas derbit në futbollin indonezian… (Video)

Përgjaket fusha e futbollit në Indonezi, 174 të vdekur dhe 300

INDONEZI - Kampionati i futbollit në Indonezisë është pezulluar pas një tragjedie. Derbi Malangas, i fituar nga Persebaya Surabaya kundër Arema FC (3-2) degjeneroi me ty dëgjuar bilbili i fundit. 

Fusha u pushtua nga qindra tifozë. Policia ndërhyri me gaz lotsjellës, duke shkaktuar lëvizje të turmave. Do të ishin të paktën 127 të vdekur sipas policisë, e cila dha një konferencë për shtyp: 34 vdiqën në stadium, 93 në spital. Rreth 180 persona janë ende në spital.

B.T (Dosja.al)

tragjedi ne indonezi indonezi

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE