LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë: Shteti të negociojë, nesër do jemi përballë Kadastrës

• Banorët e Bërxullës kanë dalë sërish ditën e sotme në protestë, për të kundërshtuar projektin e ndërtimit të aksit Thumanë-Kashar.  • Ata nuk janë dakord me zhvlerësimin që u bëhet pronave të tyre të cilat preken nga ndërtimi i aksit. Banorët kanë paralajmëruar se nëse nuk ka një dialog do të marrin masa ekstreme. • Po ashtu, ditën e nesërme do të jenë përballë Kadastrës.

3 artikuj për këtë temë.

2 MUAJ ME PARE

"Jam heroinë si Shote Galica"/ E moshuara paralajmëron: Kam benzinë dhe shkrepse gati, nuk më dridhet syri

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në
E moshuara

TIRANË- Një e moshuar, banore e fshatit Bërxullë paralajmëroi vetëflijim. Gjatë protestës së sotme, e moshuara bëri të ditur se ka ardhur e përgatitur, duke marrë me vete benzinë dhe shprepse. Ai shtoi se asnjë nuk do e ndalojë të arrijë synimin e saj, pasi shteti nuk po i jep zgjidhje.

"Unë benzinën këtu e kam, do e përdor, edhe shkrepsen këtu e kam. Dhe unë do e përdor, as nuk më dridhet syri, jam heroinë si Shote Galica. Ku jeni ju? Thoni mos e zeni këtë anë e mos e zini atë anë. Ku ka këtu? Jemi të gjithë autoktonë"- tha ajo.

Banorët e Bërxullës në Vorë kanë 6 muaj që protestojnë kundër ndërtimit të aksit 'Thumanë-Kashar', segmenti 20.9 kilometrash pjesë e autostradës Milot –Fier. Me ndryshimin e projektit banorët deklarojnë se parashikohet të shemben banesat e tyre. Ato nuk bien dakord me vlerën e shpronësimit për banesën dhe tokën. Të vendosur, thonë se ato do të mbrojnë tokat e tyre deri në vetëflijim, dhe se nuk do të lejojnë firmën 'Gener 2'  të futet në tokat e tyre, pa arritur më parë një marrëveshje me to./Dosja.al

2 MUAJ ME PARE

Projekti Thumanë-Kashar! Banorët e Bërxullës parashtrojnë pikëpyetjet e tyre, paralajmërimi: Nesër jemi te Kadastra

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në
Banori

TIRANË- Ditën e sotme, banorët e Bërxullës dolën sërish në protestë. Kryeplaku u shpreh se nuk kanë asnjë informacion nga autoritetet edhe pse kanë më shumë se 6 muaj që dalin në protestë. Ai kërkon të dijë se si do të vlerësohen banesat, si do jepen lejet e ndërtimit dhe si do i bëhet banesave që janë 1 metër larg rrugës që pritet të ndërtohen. 

"Kur nuk ka njerëz të aftë, e thonë të gjithë, rruga duhet të jetë minimumi 200 metra nga shtëpitë. është bërë kjo që ne kemi dalë pasi kur na thoshin që nuk është dicka e detajuar, atëherë ne do rikthehemi në ditën e parë të protestës, ndaj jemi irrituar kaq shumë. Kërkoj nga ARRSH, dokumentin që është dërguar në hipotekë, duhet tërhequr, është dokument që është përcjellë, duhet të flasë me ne dhe të na japë të drejtë legjitime, si do vlerësohen banesat, si do jepen lejet e ndërtimit, si do i bëhet banesave që janë 1 metër larg rrugës?

Po ta shohësh projektin e parë, duhet të ketë rrugë dytësore, ku janë? Projekti është ndryshuar sipas varianteve dhe situatave që u kanë dalë përpara, askush nuk e priste këtë. Nesër do jemi të Kadastra, përballë saj."- u shpreh ai.

Banorët e Bërxullës në Vorë kanë 6 muaj që protestojnë kundër ndërtimit të aksit 'Thumanë-Kashar', segmenti 20.9 kilometrash pjesë e autostradës Milot –Fier. Me ndryshimin e projektit banorët deklarojnë se parashikohet të shemben banesat e tyre. Ato nuk bien dakord me vlerën e shpronësimit për banesën dhe tokën. Të vendosur, thonë se ato do të mbrojnë tokat e tyre deri në vetëflijim, dhe se nuk do të lejojnë firmën 'Gener 2'  të futet në tokat e tyre, pa arritur më parë një marrëveshje me to./Dosja.al

2 MUAJ ME PARE

"Si ta lirojmë pronë, ku të shkojmë?"/ Banorët e Bërxullës: Duhet ndërhyrje në hipotekë, çdo 6 muaj ndërrohen drejtuesit

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në
Banori

TIRANË- Edhe ditën e sotme banorët e Bërxullës dolën ditën e sotme në protestë për të kundërshtuar projektin 'Thumanë-Kashar'. Një prej tyre u shpreh se nuk janë dakord me projektin që është vendosur të bëhet me banesat e tyre, duke shtuar se përpjekjet nuk do t'i ndalojnë. Po ashtu, ai paralajmëroi se nesër do të dalin përballë Kadastrës për të kërkuar të drejtat e tyre.

Banori: Duhet të ndërhyje në hipotekë. Çdo 6 muaj ndërrohen drejtuesit e hipotekës, as nuk ndiqet kush penalisht, as nuk jep kush llogari e më thonë liro pronën. Si ta liroj pronën time. I kemi marrë sipas ligjit, e sot jemi në mëshirë të fatit, kërkojmë nga kryeministri urgjentisht.. kjo protestë do marrë masa ekstreme, kërkoj që të fillojnë dialogun. Të vendosin edhe vlerën e pronës, të gjithë leje drejtimi. Akomodimi, si do bëhet? Ku do shkojnë, janë me fëmijë të vegjël, ku do shkojnë. Ja sa është data sot, është dimër, sot do ishim të gjithë në qiell të hapur. 

Banori tjetër: Kërkojmë një çmim mesatar, të na shpronësohen pronat. Janë 24 viktima në këtë kryqëzim ku jemi ne. Këto janë mësuar me vjedh dhe nuk pushojnë çdo ditë. Avokatia, si e merr në mbrojtje këtë popull. Duam të në mbështesin. Po sindikata tjetër, që është pro. Ore komunizimi ret, pikë mbaroi. Nuk vjen ministrja se e ka për turp që të takojë fshatarët, i vje turp që të vijë te populli i saj. 

Banorët e Bërxullës në Vorë kanë 6 muaj që protestojnë kundër ndërtimit të aksit 'Thumanë-Kashar', segmenti 20.9 kilometrash pjesë e autostradës Milot –Fier. Me ndryshimin e projektit banorët deklarojnë se parashikohet të shemben banesat e tyre. Ato nuk bien dakord me vlerën e shpronësimit për banesën dhe tokën. Të vendosur, thonë se ato do të mbrojnë tokat e tyre deri në vetëflijim, dhe se nuk do të lejojnë firmën 'Gener 2'  të futet në tokat e tyre, pa arritur më parë një marrëveshje me to./Dosja.al

protesta e banoreve te berxulles

Sondazh

Poll

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre