LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Jinping takon Putin me plan paqeje, Presidenti rus: Rusia dhe Kina po luftojnë kërcënimet e përbashkëta! Ukraina: Pika kryesore është tërheqja e trupave ruse

• Ka përfunduar takimi mes presidentit të Kinës dhe homologut të tij rus Vladimir Putin në Kremlin. Kjo është vizita e tij e parë në Rusi që nga fillimi i agresionit rus në Ukrainë. Xi është planifikuar të qëndrojë në Rusi deri të mërkurën. • Pas vizitës, ai pritet të mbajë telefonatën e tij të parë që nga pushtimi me presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy. • Kremlini ka mirëpritur planin e paqes të Kinës për Ukrainën. • Xi Jinping u takua me Putin, duke kërkuar të thellojë lidhjet ekonomike me një aleat që ai e sheh si një kundërpeshë të dobishme për Perëndimin dhe për të promovuar rolin e Pekinit si një paqebërës potencial në Ukrainë. • Kina dhe Rusia e kanë përshkruar udhëtimin e Xi si pjesë e përpjekjeve për të thelluar më tej miqësinë e tyre pa kufi. • Presidenti rus Vladimir Putin pak para mbërritjes së homologut të tij kinez në Moskë ka deklaruar se Rusia dhe Kina po luftojnë kërcënimet e përbashkëta teksa mirëpret presidentin Xi Jinping për një udhëtim tre-ditor në Moskë. • Ai e përshkroi vizitën e Xi si një ngjarje historike që ripohon natyrën e veçantë të partneritetit Rusi-Kinë. Nga ana tjetër Ukraina i është përgjigjur vizitës së presidentit kinez në Moskë me planin e paqes për Ukrainën, duke deklaruar se pikë së pari që kjo paqe të arrihet Rusia duhet të tërheqë trupat ushtarakë nga Ukraina. • Plani i paqes prej 12 pikash i hartuar nga Pekini muajin e kaluar synon t’i japë fund luftës në Ukrainë dhe pasqyron unitetin e pikëpamjeve të komunitetit botëror. • Sakaq, theksojmë se vizita e liderit kinez është e para nga një lider i huaj që nga lëshimi i një urdhër-arresti për udhëheqësin rus, Vladimir Putin nga Gjykata Penale Ndërkombëtare me akuzën për krime lufte dhe dëbimin me dhunë të mijëra fëmijëve nga Ukraina në Rusi.

16 artikuj për këtë temë.

2 MUAJ ME PARE

Inteligjenca Kievit: Nuk ka prova që Kina dërgon armë në Moskë

Jinping takon Putin me plan paqeje, Presidenti rus: Rusia dhe Kina po
Andriy Yusov

UKRAINË- Aktualisht nuk ka asnjë provë se Kina po furnizon me armë Rusisë, tha të hënën një zyrtar i inteligjencës ukrainase. Andriy Yusov foli ndërsa Putin po priste liderin kinez Xi Jinping për një vizitë tre-ditore në Moskë.

"Ka raste kur regjimi i (Presidentit Vladimir) Putin, Federata Ruse, blen drone, mallra civile nga burime të hapura dhe përdor mikroçipe nga ato mallra. Megjithatë, nuk është regjistruar asnjë dëshmi e dërgesave të armëve. Ukraina po monitoron nga afër," tha Yusov.

Udhëheqësit perëndimorë kanë shprehur skepticizëm rreth rolit të mundshëm të Kinës si paqebërës dhe neutralitetit të pretenduar të saj. Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj kanë paralajmëruar gjithashtu se Kina po shqyrton dërgimin e ndihmës vdekjeprurëse në Rusi për përpjekjet e saj të luftës, të cilën Pekini e ka mohuar.

2 MUAJ ME PARE

Takimi i Xi Jinping dhe Putin, SHBA: Jemi skeptik, bota nuk duhet të mashtrohet

Jinping takon Putin me plan paqeje, Presidenti rus: Rusia dhe Kina po
John Kirby

SHBA- Shtëpia e Bardhë mbajti pikëpamjen e saj skeptike për samitin e kësaj jave midis presidentëve Xi Jinping dhe Vladimir Putin, duke sugjeruar se kishte pak prova që bisedimet mund të sillnin zhvillime pozitive për Ukrainën. John Kirby, koordinatori i komunikimit i Këshillit të Sigurisë Kombëtare, u tha gazetarëve se SHBA mbetet e shqetësuar se Xi do të përsëriste thirrjet për një armëpushim në Ukrainë që do të përfitonte vetëm Rusinë duke lejuar forcat ruse të qëndrojnë brenda territorit ukrainas. Ai tha se nuk kishte ende prova se Pekini po shkonte përpara me pajisjen e Moskës me armë, por opsioni nuk është hequr nga tavolina.

“Do të shohim se për çfarë do të dalin nga ky takim duke folur. Dua të them, ne nuk e dimë nëse do të ketë një lloj marrëveshjeje, thjesht do t'ju thoja se ne ende nuk besojmë se Kina po e heq atë nga tavolina," tha ai.

Ndërkohë, administrata ende shpreson që Sekretari i Shtetit Antony Blinken të vizitojë Pekinin dhe po punon për organizimin e vizitave ekonomike nga Sekretarja e Thesarit Janet Yellen dhe Sekretarja e Tregtisë Gina Raimondo në Kinë.

2 MUAJ ME PARE

Xi Jinping në Moskë/ Blinken: Mos u mashtroni nga lëvizja Rusi-Kinë

Jinping takon Putin me plan paqeje, Presidenti rus: Rusia dhe Kina po
Antony Blinken

UASHINGTON- Vjen reagimi i parë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës pas mbërritjes së presidentit kinez, Xi Jinping në Moskë, ku edhe do të zhvillojë një vizitë 3-ditore.

"Bota nuk duhet të mashtrohet nga asnjë lëvizje taktike e Rusisë e mbështetur nga Kina,"-kështu tha sekretari amerikan i shtetit Antony Blinken në një konferencë shtypi në Uashington, duke komentuar vizitën e Xi Jinping në Moskë.

Vizita e Xi Jinping në Moskë pas urdhrit të arrestit nga Gjykata Penale Ndërkombëtare në Hagë. Kjo gjë, po sipas Blinken, lë të kuptohet se Kina nuk mendon se Kremlini është përgjegjës për mizoritë në Ukrainë.

2 MUAJ ME PARE

Xi Jingping 3 ditë në Rusi për Vladimir Putin, por s'eci në këmbë; Shikoni si duket limuzina e presidentit kinez që e priti në Moskë

Jinping takon Putin me plan paqeje, Presidenti rus: Rusia dhe Kina po
Momente nga pritja

RUSI- Presidenti kinez Xi Jinping zbarkoi sot në Aeroportin Ndërkombëtar "Vnukovo", duke nisur një vizitë 3-ditore tek presidenti rus Vladimir Putin. Në momentin e mbërritjes së Xi Jinping, në aeroportin Vnukovo të Moskës ndodhej një automjet që ishte gati për të pritur presidentin kinez.

Bëhet fjalë për një makinë luksoze kineze të quajtur “Hunci”, e cila është produkt i "FAV "dhe është model i makinës presidenciale.

Jinping takon Putin me plan paqeje, Presidenti rus: Rusia dhe Kina po
Makina e presidentit kinez

Makina e parë "Hunci" u prodhua në vitin 1959, gjë që e bën atë markën më të vjetër kineze të makinave. Seritë L janë makina të klasit përfaqësues, të cilat janë ndërtuar me porosi individuale dhe përdoren për ngjarje të mëdha botërore.

Ky është një tregues i qartë se interesi për vizitën e presidentit kinez Xi Jinping në Moskë tejkalon çdo pritshmëri. Ndërkohë që sytë e gjithë botës janë te lideri kinez dhe vizita e tij nis në momentin kur Gjykata Ndërkombëtare Penale në Hagë akuzoi presidentin rus Vladimir Putin për rrëmbimin dhe zhdukjen e 17,000 fëmijëve ukrainas. Për këtë arsye ndaj tij është lëshuar urdhër arresti.

 

2 MUAJ ME PARE

Nis takimi i presidentit të Kinës Xi Jinping dhe liderit rus Vladimir Putin

Jinping takon Putin me plan paqeje, Presidenti rus: Rusia dhe Kina po
Xi Jinping dhe Vladimir Putin

RUSI- Ka nisur takimi mes presidentit të Kinës dhe homologut të tij rus Vladimir Putin në Kremlin. Kjo është vizita e parë e liderit kinez që nga fillimi i agresionit rus në Ukrainë.

Xi është planifikuar të qëndrojë në Rusi deri të mërkurën. Pas vizitës, ai pritet të mbajë telefonatën e tij të parë që nga pushtimi me presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy. Kina dhe Rusia e kanë përshkruar udhëtimin e Xi si pjesë e përpjekjeve për të thelluar më tej miqësinë e tyre pa kufi. Kremlini ka mirëpritur planin e paqes të Kinës për Ukrainën dhe tha se ai do të diskutohet në bisedimet midis Putinit dhe Xi që do të fillojnë gjatë mbrëmjes së sotme. Pekini ka bërë thirrje për një armëpushim, por Uashingtoni e kundërshtoi fuqimisht idenë pasi ratifikimi efektiv i fitimeve në fushën e betejës së Kremlinit.

2 MUAJ ME PARE

Sunak thirrje Xi Jinping: Kërkoji Putinit të ndalojë bombardimin e shkollave dhe spitaleve

Jinping takon Putin me plan paqeje, Presidenti rus: Rusia dhe Kina po
Rishi Sunak

BRITANI- Zëdhënësi i kreyministrit britanik Rishi Sunak i bën thirrje presidentit kinez që ndodhet në Moskë për takim me homologun e tij rus, Vladimir Putin, që t'i kërkojë liderit rus të ndalojë bombardimet në Ukrainë, në shkolla e spitale. Zëdhënësi i kreut të qeverisë britanike tha gjithashtu se Kina duhet të mbrojë sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës, ashtu siç ka shprehur rëndësinë e këtyre parimeve në të kaluarën.

"Kjo luftë dhe sulmi i saj ndaj sovranitetit të Ukrainës mund të përfundojë sot nëse Rusia tërhiqte trupat e saj nga Ukraina. Pra, ne shpresojmë që presidenti Xi ta përdorë këtë mundësi për t'i bërë presion Presidentit Putin që të ndalojë bombardimet e qyteteve, spitaleve, shkollave të Ukrainës dhe të ndalojë disa nga këto mizori që po shohim çdo ditë," thanë ata.

Kjo është vizita e parë e liderit kinez që nga fillimi i agresionit rus në Ukrainë. Xi është planifikuar të qëndrojë në Rusi deri të mërkurën. Pas vizitës, ai pritet të mbajë telefonatën e tij të parë që nga pushtimi me presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy. Kina dhe Rusia e kanë përshkruar udhëtimin e Xi si pjesë e përpjekjeve për të thelluar më tej miqësinë e tyre pa kufi. Kremlini ka mirëpritur planin e paqes të Kinës për Ukrainën dhe tha se ai do të diskutohet në bisedimet midis Putinit dhe Xi që do të fillojnë gjatë mbrëmjes së sotme. Pekini ka bërë thirrje për një armëpushim, por Uashingtoni e kundërshtoi fuqimisht idenë pasi ratifikimi efektiv i fitimeve në fushën e betejës së Kremlinit.

2 MUAJ ME PARE

Xi Jinping në Moskë/ Ukraina: Presim që Pekini të bindë Putin t'i japë fund luftës

Jinping takon Putin me plan paqeje, Presidenti rus: Rusia dhe Kina po
Oleg Nikolenko

RUSI- Më herët raportuam se presidenti kinez Xi Jinping është në Moskë për bisedime me Vladimir Putin.  Kina ka këmbëngulur se vizita synon të ndërmjetësojë paqen, por lidhjet e saj të ngushta me Rusinë kanë ngritur shqetësime në komunitetin ndërkombëtar. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Ukrainës, Oleg Nikolenko, ka thënë se Kievi pret që Kina të përdorë ndikimin e saj mbi Putinin për t'i dhënë fund luftës. 

"Ukraina po ndjek nga afër vizitën e presidentit kinez në Rusi. Ne presim që Pekini të përdorë ndikimin e tij në Moskë për ta bërë atë t'i japë fund luftës agresive kundër Ukrainës, " tha zoti Nikolenko. 

Ai shtoi se Kievi është i gatshëm të angazhohet në një dialog më të ngushtë me Kinën për të rivendosur paqen, por se çdo rezolutë duhet të përfshijë një tërheqje të plotë të trupave ruse dhe respektimin e integritetit territorial të Ukrainës.

Kjo është vizita e parë e liderit kinez që nga fillimi i agresionit rus në Ukrainë. Xi është planifikuar të qëndrojë në Rusi deri të mërkurën. Pas vizitës, ai pritet të mbajë telefonatën e tij të parë që nga pushtimi me presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy. Kina dhe Rusia e kanë përshkruar udhëtimin e Xi si pjesë e përpjekjeve për të thelluar më tej miqësinë e tyre pa kufi. Kremlini ka mirëpritur planin e paqes të Kinës për Ukrainën dhe tha se ai do të diskutohet në bisedimet midis Putinit dhe Xi që do të fillojnë gjatë mbrëmjes së sotme. Pekini ka bërë thirrje për një armëpushim, por Uashingtoni e kundërshtoi fuqimisht idenë pasi ratifikimi efektiv i fitimeve në fushën e betejës së Kremlinit.

2 MUAJ ME PARE

"Me Putin jemi fqinjë të ngushtë"/ Xi Jinping nga Moska: Kina dhe Rusia janë partnerë të besueshëm

Jinping takon Putin me plan paqeje, Presidenti rus: Rusia dhe Kina po
Xi Jinping

RUSI- Presidenti i Kinës Xi Jinping pak pas mbërritjes në Moskë ku u prit në aeroport nga zëvendëskryeministri rus për turizmin, sportin, kulturën dhe komunikimin, Dmitri N. Chernyshenko, deklaroi se partneriteti me Rusinëështë i lidhur ngushtë dhe i besueshëm, shkruajnë mediat e huaja. 

 "Jam shumë i lumtur, me ftesë të Presidentit Vladimir Vladimirovich Putin, të kthehem në vendin e fqinjit tonë të ngushtë për një vizitë shtetërore. Kina dhe Rusia janë fqinjë të mirë dhe partnerë të besueshëm të lidhur pranë maleve dhe lumenjve", tha

Kjo ë shtë vizita e parë  e liderit kinez që nga fillimi i agresionit rus në Ukrainë. Xi është planifikuar të qëndrojë në Rusi deri të mërkurën. Pas vizitës, ai pritet të mbajë telefonatën e tij të parë që nga pushtimi me presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy. Kina dhe Rusia e kanë përshkruar udhëtimin e Xi si pjesë e përpjekjeve për të thelluar më tej miqësinë e tyre pa kufi. Kremlini ka mirëpritur planin e paqes të Kinës për Ukrainën dhe tha se ai do të diskutohet në bisedimet midis Putinit dhe Xi që do të fillojnë gjatë mbrëmjes së sotme. Pekini ka bërë thirrje për një armëpushim, por Uashingtoni e kundërshtoi fuqimisht idenë pasi ratifikimi efektiv i fitimeve në fushën e betejës së Kremlinit.

2 MUAJ ME PARE

Xi Jinping shkon me planin për paqe në Moskë/ Ukraina: Pika e parë dhe kryesore është tërheqja e trupave ruse nga Ukraina

 
Jinping takon Putin me plan paqeje, Presidenti rus: Rusia dhe Kina po
Oleksiy Danilov

UKRAINË-  Sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes të Ukrainës ka deklaruar se pika kyçe e planit të paqes të Kinës duhet të jetë tërheqja e trupave ruse nga territori i Ukrainës. Përmes një postimi në faqen e tij zyrtare në 'Twitter', Danilov shkruan se kjo është formula për zbatimin me sukses të planit të paqes të Kinës. 

"Formula për zbatimin me sukses të planit të paqes të Kinës. Pika e parë dhe kryesore është dorëzimi ose tërheqja e trupave pushtuese ruse nga territori i Ukrainës në përputhje me normat e së drejtës ndërkombëtare, Kartën e OKB-së. Për të rivendosur sovranitetin, pavarësinë dhe integritetin territorial”, tha ai në Twitter të hënën.

Presidenti kinez Xi Jinping ka mbërritur në Moskë, vizita e tij të parë që nga fillimi i pushtimit rus në Ukrainë. Xi është planifikuar të qëndrojë në Rusi deri të mërkurën. Pas vizitës, ai pritet të mbajë telefonatën e tij të parë që nga pushtimi me presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy. Kina dhe Rusia e kanë përshkruar udhëtimin e Xi si pjesë e përpjekjeve për të thelluar më tej miqësinë e tyre pa kufi. Kremlini ka mirëpritur planin e paqes të Kinës për Ukrainën dhe tha se ai do të diskutohet në bisedimet midis Putinit dhe Xi që do të fillojnë gjatë mbrëmjes së sotme. Pekini ka bërë thirrje për një armëpushim, por Uashingtoni e kundërshtoi fuqimisht idenë pasi ratifikimi efektiv i fitimeve në fushën e betejës së Kremlinit.

2 MUAJ ME PARE

'Hidhini ose jepuani fëmijëve'/ Paralajmërimi i Kremlinit për zyrtarët në samitin Xi Jinping-Putin: Mos përdorni iPhone, Perëndimi mund t’ju përgjojë

Jinping takon Putin me plan paqeje, Presidenti rus: Rusia dhe Kina po
Iphone

RUSI- Zyrtarëve rusë u është ndaluar të përdorin 'iPhone' të Apple për shqetësime sigurie. Mediat e huaja raportojnë se,  nënkryetari i parë i administratës presidenciale Sergei Kiriyenko tha se telefonat ishin të përgjueshëm nga agjencitë e inteligjencës perëndimore. Telefonat nuk duhet të përdoren deri më 1 prill. 

 "Gjithçka ka marrë fund për iPhone: ose hidheni ose jepjani fëmijëve", tha Kiriyenko. 

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se ai nuk mund ta konfirmonte raportin, por se telefonat inteligjentë gjithsesi nuk mund të përdoren për qëllime zyrtare. Vladimir Putin gjithmonë ka thënë se nuk ka smartfon, megjithëse Peskov ka thënë se Putin përdor internetin herë pas here. 'Apple' nuk ka dhënë asnjë koment lidhur me rastin. 

2 MUAJ ME PARE

Xi Jinping mbërrin në Moskë, pas vizitës pritet të telefonojë Zelenskyy-n

Jinping takon Putin me plan paqeje, Presidenti rus: Rusia dhe Kina po
Xi Jinping

RUSI- Presidenti kinez Xi Jinping ka mbërritur në Moskë, vizita e tij të parë që nga fillimi i pushtimit rus në Ukrainë. Mediat e huaja raportojnë se Xi është planifikuar të qëndrojë në Rusi deri të mërkurën. Pas vizitës, ai pritet të mbajë telefonatën e tij të parë që nga pushtimi me presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy.

Vizita shtetërore tre-ditore vjen mes paralajmërimeve nga Uashingtoni se Xi mund të mbështesë Rusinë në luftën me Ukrainën duke i ofruar armë, pretendime që Kina i ka mohuar. Deri më tani, Kina nuk ka ofruar armë ose nuk ka shkelur hapur sanksionet perëndimore. Megjithatë, ajo ka ndihmuar Rusinë pasi Perëndimi është përpjekur ta izolojë atë, ka rritur ndjeshëm importet e naftës ruse dhe është bërë një burim edhe më vendimtar për Rusinë i inputeve kryesore si mikroçipet.

Ndërsa Pekini pretendon se është një arbitër neutral dhe prezantoi planin e tij të paqes muajin e kaluar, zyrtarët dhe media shtetërore i kanë bërë jehonë argumenteve të Putinit se NATO-ja është fajtore.

Rusia është shumë më e varur nga Kina sesa anasjelltas, veçanërisht që nga pushtimi. Një ekspert për Rusinë, Alexander Gabuev ka deklaruar se Rusia mbetet një burim kyç i naftës, armëve dhe teknologjisë ushtarake për Kinën dhe një partner kryesor diplomatik duke pasur parasysh vendin e saj në Këshillin e Sigurimit të OKB-së dhe qasjen e njëjtë ndaj mosmarrëveshjeve me Perëndimin. 

2 MUAJ ME PARE

Kina akuza SHBA: Po fiton para nga lufta në Ukrainë

Jinping takon Putin me plan paqeje, Presidenti rus: Rusia dhe Kina po

KINË- Ministria e Jashtme e Kinës ka deklaruar sot se SHBA-ja po fiton para nga lufta në Ukrainë, duke korrur fitime të mëdha për sektorët e saj ushtarako-industrial dhe energjetik. 

Sipas raportit “Gjendja e Demokracisë në SHBA në vitin 2022”, publikuar të hënën në faqen e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Kinës, pas fillimit të luftës në ukrainë, SHBA-të panë një mundësi për të përfituar prej saj, shkruajnë mediat e huaja. 

"Në vend që të ndërmerrte hapa për të promovuar një armëpushim, Uashingtoni vazhdoi të hidhte benzinë ​​në zjarr dhe të korrte fitime të mëdha nga lufta në sektorë ushtarakë, industrialë, energjetikë dhe të tjerë. SHBA e ka karakterizuar gjithashtu furnizimin me armë për Ukrainën si një konfrontim midis demokracisë dhe autoritarizmit”, thuhet në raport.

Duke vazhduar sulmin e saj ndaj SHBA-së, ministria kineze shtoi se e ashtuquajtura demokraci e Shteteve të Bashkuara është pushtuar prej kohësh nga grupe individësh me interesa dhe kapital të përbashkët, duke sjellë paqëndrueshmëri dhe kaos në botë. Në gusht 2022, kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi, këmbënguli të vizitonte Tajvanin, pavarësisht protestës së fortë të Kinës. Kjo ishte një sfidë e madhe politike që përkeqësoi tensionet nëpër ngushticat e Tajvanit. 

2 MUAJ ME PARE

Urdhër arresti ndaj Putin/ Reagon Kina: Gjykata duhet të tregohet e drejtë

Jinping takon Putin me plan paqeje, Presidenti rus: Rusia dhe Kina po
Xi Jinping

SHBA- Pekini ka reaguar për vendimin e Gjykatës Penale Ndërkombëtare në Hagë e cila disa ditë më parë lëshoi një urdhër-arresti për presidentin rus Vladimir Putin. Siç raportojnë mediat e huaja, sipas Kinës GJNP duhet të mbajë një pozicion të drejtë, ndërsa u ka kërkuar gjyqtarëve të mos zbatojnë standarde të dyfishta. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme deklaroi se Kina do të vazhdojë të marrë një rol objektiv dhe të drejtë në krizën e Ukrainës dhe të luajë një rol konstruktiv në bisedimet e paqes. 

Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC) ka lëshuar urdhër-arrest për presidentin Vladimir Putin dhe komisioneren e presidentit rus për të drejtat e fëmijëve, Maria Alekseevna Lvova-Belova. Një urdhër-arresti mund të parandalojë largimin e presidentit rus nga Rusia, pasi duhet të përballet me akuzat për dënimin e fëmijëve ukrainas drejt Rusisë.

2 MUAJ ME PARE

Vizitë 3 ditore në Moskë/ Xi Jinping: Plani i paqes i Kinës pasqyron pikëpamje globale

Jinping takon Putin me plan paqeje, Presidenti rus: Rusia dhe Kina po
Vladimir Putin dhe Xi Jinping

RUSI- Presidenti kinez Xi Jinping do të zhvillojë një vizitë treditore në Moskë, vetëm pak ditë pas urdhër arrestit të lëshuar nga Gjykata Penale Ndërkombëtare në Hagë ndaj presidentit rus Vladimir Putin me akuzën për krime luftë. Ai ka deklaruar se propozimi i planit të paqes të Pekinit pasqyron pikëpamjet e komunitetit botëror për afrimin e konfliktit, por pranoi se nuk ka rrugë të lehtë për t’i dhënë fund luftës.

Ai përsëriti pozitën e paanshme të vendit të tij për luftën, duke shtuar se Kina është përpjekur të promovojë pajtimin dhe negociatat e paqes.

Një plan paqeje prej 12 pikash i cili bën thirrje për një armëpushim të menjëhershëm nga të dyja palët, u zbulua nga Pekini në përvjetorin e parë të konfliktit por u mirëprit vetëm nga Ukraina dhe Perëndimi.

"Plani pasqyron unitetin e pikëpamjeve të komunitetit botëror për tejkalimin e krizës ukrainase”, shkruan Xi.

Udhëheqësi kinez thotë se Pekini beson se një rrugë racionale për të dalë nga kriza ukrainase e cila do të çonte në paqe të qëndrueshme mund të gjendet vetëm nëse të gjithë udhëhiqen nga koncepti i sigurisë së përbashkët, gjithëpërfshirëse, të përbashkët dhe të qëndrueshme. Përpara takimit të tij të planifikuar me Vladimir Putinin e Rusisë nesër në Moskë, Xi tha se të dy vendet mbajnë me vendosmëri sistemin ndërkombëtar të përqendruar në OKB dhe rendin botëror të bazuar në të drejtën ndërkombëtare.

2 MUAJ ME PARE

Sot presidenti Xi Jinping në Moskë, Putin: Rusia dhe Kina po luftojnë kërcënimet e përbashkëta

Jinping takon Putin me plan paqeje, Presidenti rus: Rusia dhe Kina po
Putin dhe Xi

RUSI- Presidenti rus, Vladimir Putin deklaroi se Rusia dhe Kina po luftojnë “kërcënimet e përbashkëta” teksa mirëpret presidentin Xi Jinping për një udhëtim tre-ditor në Moskë.

Ai e përshkroi vizitën e Xi si një “ngjarje historike” që “ripohon natyrën e veçantë të partneritetit Rusi-Kinë”.

Vizita e liderit kinez ditën e sotme është e para nga një lider i huaj që nga lëshimi i një urdhër-arresti për homologun e tij rus nga Gjykata Penale Ndërkombëtare.

Ministrat e drejtësisë nga më shumë se 40 vende, duke përfshirë britanikun Dominic Raab, do të jenë më vonë në Londër për të mbështetur hetimin për krimet e dyshuara të luftës – përfshirë rrëmbimin e fëmijëve që rëndojnë ndaj Kremlinit zyrtar.

gjyqi per krimet e rusise

Sondazh

Poll

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre