LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Shqipëria nën pushtetin e flakëve, shkrumbohen 130 hektarë pyje në Krujë e Lezhë, Peleshi: Do ketë të tjera

• Rreth 130 hektarë pyje e tokë boqësore janë djegur ditën e sotme. • Në Lezhë janë ndezur 2 vatra zjarri në fshatin Zejmen dhe Troshan. • 60 hektarë tokë e pemtari janë djegur gjithsej në Lezhë. • Në Krastë të Krujës janë djegur 70 hektarë pyje. • Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi e ka cilësuar zjarrin në Krastë si vatër serioze dhe ka çuar në dispozicion 60 trupa. • Deputetja e Partisë Demokratike në Krujë Merita Bakiu ka kërkuar ndihmë nga ajri për shuarjen e flakëve në Krastë.

7 artikuj për këtë temë.

1 MUAJ ME PARE

Zjarri në Krastë, Ministri i Mbrojtjes: Vatër serioze! Kanë shkuar 60 forca, po punohet për shuarjen

Shqipëria nën pushtetin e flakëve, shkrumbohen 130 hektarë
Niko Peleshi

TIRANË- Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi ka dhënë detaje për zjarrin që ka nisur në Krastë të Krujës. Në fjalën e tij për mediat e pranishme gjatë një vizitë në Ersekë, Peleshi ka bërë me dije se Kruja konsiderohet si vatër serioze dhe deri më tani janë dërguar 60 forca të Forcave të Armatosura.

"Për momentin kemi një vatër serioze në Krujë, aty kanë shkuar 60 forca po punohet për të prerë një perimetër të gjatë të zjarrit që është krijuar nga era. I kemi marrë të gjitha masat,forca jonë ajrore,mekanizmi evropian i mbrojtjes civile,marrëdhëniet bilaterale me vendet fqinje i kemi të aktivizuara për tu gjetur në momentin e duhur. Forcat e armatosura janë hallkat e fundit nëse dështojnë bashkitë pra të gjitha hallkat,por s'mund të jetë kështu si funksionon deri tani,nuk mund të them që s'ka përgjegjshmëri nga kryetarët e bashkive por duhet dhe organizimi i tyre. Asnjë zjarr nuk merr përmada të mëdha nëse ndërhyhet në kohë. Kur ndodhin emergjenca dhe fatkeqësi natyrore ndonjëherë dorëzohen edhe shtetet më të mëdha. Kalifornia digjet çdo ditë. E rëndësishme është të shmangim ato që mundet. Është e vërtetë që kanë nevojë për mjete por ne kemi shpërndarë për bashkitë 10 milion dollarë këtë vit për bashkitë për emergjencat civile. Para 2 javësh janë shpërndarë 16 mjete zjarrfikëse që janë mundësuar nga TAP për te gjitha bashkitë,"-tha Peleshi. 

Zjarri në Krujë u shua mbrëmjen e djeshme, por sot është riaktivizuar sërish. Pretendohet se është vënë qëllimisht, ndërsa në total janë djegur 70 ha pyll në zonën e Krastës. Zonat e banuara janë larg, por tymi i flakëve ka mbuluar të gjithë qytetin e Krujës. 

1 MUAJ ME PARE

Paralajmëron Peleshi: S'ka pushime për ne, rrezikohemi nga zjarret (Po Haki Çako?)

 

Shqipëria nën pushtetin e flakëve, shkrumbohen 130 hektarë
Niko Peleshi

ERSEKË- Nga Erseka, Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi ka bërë me dije se nuk do të ketë pushime për të këtë verë, kjo për shkak të parashikimit që ka bërë për zjarret që priten këtë stinë. Në fjalën e tij, për mediat e pranishme, Peleshi u shpreh se vatrat e zjarrit janë të pashmangshme, ndaj do të duhet vëmendje maksimale. Ndërsa edhe njëherë përmendi se Bashkitë duhet të jenë ato që japin "ndihmën e parë".

"Po hyjmë në ditët e nxehta të verës dhe ashtu siç e kemi paralajmëruar fatkeqësisht do të jetë një verë po aq e nxehtë sa vera e vitit të kaluar,në mos më e nxehtë se vitin e kaluar,po ripërsëris apelin në radhë të parë ndaj komuniteteve dhe njësive vendore pasi ato janë përgjegjëse për të ruajtur dhe administruar territorin e tyre. Ka shumë rëndësi që të sinjalizojnë në kohë,bashkitë,shërbimin zjarrfikës sepse e kemi nga eksperienca tani aty ku bashkitë apo komunitetet vendore kryepleqtë e fshatrave janë më bashkëpunues nuk kemi zjarre të mëdha sepse sinjalizohen në kohë.

Aty ku flenë gjumë e dini si përfundon historia, kur flakët marrin malin kërkojnë helikopter. Ju bëj apel të gjithë kryetarëve të bashkive të jenë në krye të detyrës,nuk ka pushime për ketë vit për kryetarët e bashkive,as për forcat e armatosura as për Ministrinë e Mbrojtjes. Ne jemi vendimtarë. Treçereku i vatrave të zjarrit janë fikur me ndihmën e bashkisë, zjarrfikëseve dhe forcave të armatosura,"-tha ai.

Ndërkohë që vjet, në krye të detyrës nuk ishte kreu i Emergjencave Civile, Haki Çako, i cili u shpreh për mediat se kishte munguar nga terreni për shkak se kishte disa angazhime familjare. Ndërsa rrezikoheshin disa zona të rëndësishme në vend për t'u shkrumbuar tërësisht, si psh. Karaburuni. 

1 MUAJ ME PARE

Zjarri në Krujë, deputetja apel për ndërhyrje të menjëhershme

Shqipëria nën pushtetin e flakëve, shkrumbohen 130 hektarë
Merita Bakiu

KRUJË- Merita Bakiu, deputete Partisë Demokratike e Krujës është shprehur se asnjë nga institucionet nuk po merret seriozisht me situatën që duket ka dalë jashtë kontrollit, flaket po avancojnë akoma dhe më shumë të favorizuar dhe nga erërat e forta, neglizhenca e institucioneve është e patolerueshme kundrejt faktit të dëmit qe po shkaktohet nga djegia e pishave në Kruje, ajo apelon për ndërhyrje të menjëhershme në shuarjen e flakëve të zjarrit që kanë pushtua pishat e Krujës prej tre ditëve.

"Ka 3 ditë që kanë nisur vatrat e zjarrit. I bëj thirrje shtetit për shuarjen e vatrave. Kërkoj ndihmë nga ajri. Zjarri mund të shkojë afër qendrave të banuara,"-tha ajo.

Zjarri në Krujë u shua mbrëmjen e djeshme, por sot është riaktivizuar sërish. Pretendohet se është vënë qëllimisht, ndërsa në total janë djegur 70 ha pyll në zonën e Krastës. Zonat e banuara janë larg, por tymi i flakëve ka mbuluar të gjithë qytetin e Krujës. 

1 MUAJ ME PARE

VIDEO/ Zjarr në Lezhë, digjen rreth 60 Ha tokë në dy vatra, banorët: E fikëm vetë, zjarrëfikëset erdhën pas dy orësh

Shqipëria nën pushtetin e flakëve, shkrumbohen 130 hektarë
Zjarri

LEZHË- Dy vatra të reja zjarri janë ndezur ditën e sotme në Lezhë. Mësohet se në fshatin Zejmen deri tani janë djegur rreth 10 hektarë me ullinj dhe vreshtari. Ndërkohë që në vendngjarje kanë shkuar dy zjarrfikëse për fikjen e zjarrit. 

Ndërkohë që vatra e dytë e zjarrit është ndezur në fshatin Troshan. Mësohet se deri më tani janë djegur mbi 50 hektarë me ullinj e pemtari të tjera. Ndërkohë që për të shuar zjarrin për përveç zjarrfikësve janë futur edhe banorët e zonës me mjete rrethanore.

“Zjarri ka nisur rreth orës 13.30 nga poshtë në një parcelë dhe nga era e fortë u përhap menjëherë. U deshën dy orë që të digjeshin mbi 60 ha sipërfaqe. Janë djeg mbi 1700 bimë, pemë frutore. Pra, të gjitha produktet që fshatarët kanë mbjellë dhe kultivojnë këtu. Ndihma ishte e menjëhershme e fshatarëve. Ishte koha e pushimit, dy vetë kemi ardhur të parët këtu. I falënderoj të gjithë troshanësit që u çuan menjëherë dhe u përgjigjën me kallama, me mjete rrethanore, kova arritën ta vënë nën kontroll. Zjarrfikësit ishin në Zejmen, erdhën pas dy orësh, po zjarrin nën kontroll e vunë fshatarët. Dëmi është i madh,” tha një banor.

1 MUAJ ME PARE

Zjarri në Krastë të Krujës, flakët favorizohen nga era, deri tani janë djegur mbi 70 hektarë

Shqipëria nën pushtetin e flakëve, shkrumbohen 130 hektarë
Foto ilustruese

KRUJË- Riaktivizohet vatra e zjarrit në pyjet e Krastës së Krujës, duke e çuar në 70 hektarë, sipërfaqen e djegur të pyllit dhe hapësirës së gjelbër. Sot, mendohet se persona të paidentifikuar po vijojnë t’i vënë flakën kësaj zone të mbrojtur që prej ditës së djeshme.

Edhe pse zjarri u shua mbrëmjen e djeshme, ai është riaktivizuar serish në mesditën e sotme nga persona të pa identifikuar, të cilët i kanë vënë flakën në disa vatra, duke rrezikuar edhe jetën e zjarrfikësve, të cilët po përpiqeshin të shuanin zjarrin. Lidhur me zjarret, Ministria e Mbrojtjes ka sqaruar se fikja e zjarrit do të bëhet nga terreni, pasi nuk ka helikopterë që të përdoren për shuarjen e flakëve nga ajri. Ndërkohë një patrullë policie ka vajtur në vendngjarje dhe është vene në ndjekje të personave të dyshuar, të cilët mendohet të jenë ende në zonë.

 

1 MUAJ ME PARE

Zjarr në banesë, merr flakë ndërtesa në Pogradec

Shqipëria nën pushtetin e flakëve, shkrumbohen 130 hektarë
Foto Ilustruese

ITALI- Një banesë ka marrë flakë pasditen e sotme në Pogradec. Mësohet se në shtëpinë e 38-vjeçarit fatmirësisht nuk ka të lënduar, ndërkohë që dëmet materiale janë të shumta. Ende nuk dihet shkaku i zjarrit, ndërkohë që grupi hetimor ka shkuar në vendngjarje. 

Njoftimi i policisë:

Më datë 06.07.2022, rreth orës 16:00, jemi njoftuar se në fshatin Rëmenj, Pogradec, ka rënë zjarr në banesën e shtetasit A. B., rreth 38 vjeç. Menjëherë në vendngjarje shkuan shërbimet e Policisë dhe zjarrfikëses, ku falë ndërhyrjes së tyre zjarri u vu nën kontroll. Nuk ka dëme në njerëz, por vetëm dëme materiale. Grupi hetimor po punon për zbardhjen e rrethanave të ngjarjes dhe përcaktimin e shkakut të rënies së zjarrit.

1 MUAJ ME PARE

Digjet imazheria në Spitalin e Fierit, asnjë i lënduar, mjeku: Mori flakë lavatriçja e larjes së filmave


Shqipëria nën pushtetin e flakëve, shkrumbohen 130 hektarë
Pamjet brenda dhomës së imazherisë

FIER-  Një zjarr përfshiu paraditen e sotme katin e parë të Spitalit të Fierit ku fatmirësisht nuk pati të lënduar pasi nuk kishte pacientë në dhomën ku ra zjarri. Zjarri ra rreth orës 10:00 të ditës së sotme në dhomën e imazherisë që për fatin e mirë nuk kishte personal mjekësor brenda. Menjëherë pas rënies së flakëve 2 pacientë u evakuuan në Spitalin Memorial.

Në vendngjarja mbërritën menjëherë ekipet e zjarrëfikësve të cilët punuan që zjarri të mos përhapej në dhomat e tjera të spitalit duke shkaktuar kështu një tragjedi. Sipas hetimeve të para nga ana e policsë dyshohet se shkak të jetë bërë një defekt teknik në një nga aparaturat e repartit.

Dosja.al arriti të siguronte pamje nga brenda dhomës së imazherisë ku gjithçka dukej e shkrumbuar nga flakët që kishin lënë pas vetëm një hije të zezë tymi dhe pluhuri si për të na kujtuar se kjo ngjarje mund të kthehej në tragjedi.

Për ngjarjen foli dhe mjeku imazherist Aristotel Kusta ku tregoi se fillimisht kishte bërë një masë lavatriçja e larjes së filmave dhe më pas është përfshirë nga flakët i gjithë laboratori. Ai tha se të gjitha pajisjet kanë dalë jashtë funksionit.

“Ajo që ka marrë flakë është lavatriçja e larjes së filmave. Ka bërë masë dhe aty ka filluar flaka. Më pas ka marrë zjarr gjithë laboratori. Nuk e di për kosto, s’mund të flas, mori flakë rreth orës 10:00. Nuk kishte njerëz, është laboratori që nuk ka lidhje me pacientët. Bëri masë dhe doli flakë, aty kishte dhe dollapë, rafte të larjes së filmave. Janë dëmtuar materialet. Nga masa elektrike mendoj. Të gjitha pajisjet kanë dalë jashtë funksionimit”, tha mjeku.

Ndërsa nën drejtori i Spitalit Ramadan Çepele tha se kjo gjë nuk do të ndërpresë punën që pacientët të marrin shërbim pasi puna do kryhej në pjesën tjetër të Urgjencës.

“Për 1 orë fillojmë punën në pjesën tjetër të Urgjencës, mendojmë që nuk të ketë qenë një shkëndijë elektrike, kjo nuk do i pengojë pacientët që të marrin shërbim, kemi bërë evokim të 2 pacientëve të spitali ‘Memorial”, tha Çepele.

Kati i parë i spitalit të Fierit u përfshi nga flakët paraditën e sotme duke shkaktuar panik tek pacientët dhe mjekët e spitalit të cilët për arsye sigurie u evakuuan nga zjarrëfiksit. Fatmirësisht nga zjarri nuk kishte të lënduar ndërkohë që mësohet se zjarri ka rënë në dhomën e laboratorit ku ndodhet dhe lavatriçja e larjes së filmave. Policia po punon për zbardhjen e plotë të rrethanave që çuan në rënien e flakëve të cilat mund të kishin rezultuar dhe fatale.zjarret ne shqiperi

Sondazh

Poll

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila