LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Sërish në protestë! Banorët e Bërxullës ulen këmbëkryq në rrugë, policia rrethon zonën, deklaratat: Vetëm të vdekur i lëshojmë pronat

• Banorët e Bërxullës kanë dalë sërish në protestë. Ata kanë nisur të përplasen me efektivët e policisë. Banorët kërkojnë që qeveria tu japë zgjidhje për pronat e tyre. Ata janë ulur këmbëkryq dhe kanë bllokuar rrugën. • Në zonë kanë mbërritur dhe forca të shumë policie. Përplaset nisën në momentin që efektivët kërkuan që t'i lëvizin banorët nga rruga që kanë bllokuar. • Banorët e Bërxullës kanë 6 muaj që protestojnë kundër ndërtimit të aksit 'Thumanë-Kashar', segmenti 20.9 kilometrash pjesë e autostradës Milot –Fier. Me ndryshimin e projektit banorët deklarojnë se parashikohet të shemben banesat e tyre. Ato nuk bien dakord me vlerën e shpronësimit për banesën dhe tokën. Të vendosur, thonë se ato do të mbrojnë tokat e tyre deri në vetëflijim, dhe se nuk do të lejojnë firmën 'Gener 2' të futet në tokat e tyre, pa arritur më parë një marrëveshje me to.

6 artikuj për këtë temë.

1 MUAJ ME PARE

Trajtohet me kimioterapi, protestuesi: Rama u jep 5 mijë lekë pensionistëve, mua s’më ka dhënë një aspirinë

\Sërish në protestë! Banorët e Bërxullës ulen
Banori në Bërxullë

TIRANË- Një banor i Bërxullës që ka dalë në protestë thotë se po trajtohet me kimioterapi, por nuk ka marrë asnjë ndihmë nga shteti. I pranishëm edhe sot në rrugën që është bllokuar nga qytetarët për gjashtë muaj rresht, ai komentoi vendimin e kryeministrit Edi Rama për të shpërblyer pensionistët me 5 mijë lekë. Ai tha se vetë nuk ka marrë asnjë paracetamol nga qeveria, pavarësisht se është në gjendje të rëndë shëndetësore. 

Pjesë nga fjala e banorit:

Kemi 7 muaj që protestojmë për të drejtat tona, kthimi i sistemit bëri një Kushtetutë, ku e quajti shtet laik, pa shtet, pa fe. E gjithë bota betohet në ungjill, këtu nuk ka as Kur’an, por vetëm ateistë. Hipoteka është buka e gojës, të mbyll e të hap kasafortën, në të kundërt ngordh për bukë. Prej 3 vitesh sistemi i hipotekës është i djegur, të vijnë te ne të bëjnë të gjithë procedurat pastaj të vendosin projektin në zbatim. Të gjithë tokat i kanë marrë pushtetarët, rrugën e kanë bërë për faqe të zezë, gjithë bota ka autostrada, këtu një rrugë nuk bëhet. Parat e tyre nuk janë, por të Europës. Del në televizion Rama pa pikë turpi dhe thotë do të jap 5 mijë lekë për pensionistët, po për ne pse nuk mendon, nuk na ka dhënë një aspirinë. A mendon kush nëse ne jetojmë a jo, kërkon te na marrë pronën. Kjo zonë është punëtore, jo me gjëra që nuk i shkon. Të gjithë këtu janë të lodhur, të gjithë duan të qetësohen dhe në këtë muaj Ramazani, të bëhet diçka për ne. Drita e Kur’anit, fjala hyjnore e ka thënë qartë, një ditë do fitoni, një prej brezave tanë do fitojë. Sado të mundohen ata, kush i merr vëllait një metër tokë, do futet 7 pashë nën dhe. Të gjithë ata që e ndjejnë në shpirt pronën, të kundërshtojnë në parlament. Nuk ka fyerje më të madhe se të nxjerrësh tjetrin në rrugë, nuk ka frikë nga asnjë, policët janë heronj. E drejta jonë do triumfojë. Ndërkombëtarët nuk janë për shqiptarët, ne me një pasaportë do qarkullonim në gjithë botën. Ata e kanë frikë Shqipërinë nga këto kokat e huaja, këta bëhen mbreta.

Banorët e Bërxullës kanë 6 muaj që protestojnë kundër ndërtimit të aksit 'Thumanë-Kashar', segmenti 20.9 kilometrash pjesë e autostradës Milot –Fier. Me ndryshimin e projektit banorët deklarojnë se parashikohet të shemben banesat e tyre. Ato nuk bien dakord me vlerën e shpronësimit për banesën dhe tokën. Të vendosur, thonë se ato do të mbrojnë tokat e tyre deri në vetëflijim, dhe se nuk do të lejojnë firmën 'Gener 2'  të futet në tokat e tyre, pa arritur më parë një marrëveshje me to.

1 MUAJ ME PARE

Revoltohet banorja në Bërxullë: Shteti t'i vërë gishtin kokës, i luajnë shiritat nga t’ju dojë qejfi, kujt i djegë le ta mbajë

Sërish në protestë! Banorët e Bërxullës ulen
Banorja në Bërxullë

TIRANË- Një nga banoret e fshatit Bërxullë që ka dalë edhe sot në porotestë ka kërkuar që të takohet me përfaqësuesit e institucioneve. Në një prononcim për mediat, gruaja tha se kryeministri Edi Rama duhet të shkojë t'i takojë pasi ua ka shkatërruar fshatin me ndërhyrjet e bëra. Ajo shtoi se në fshatin e tyre rruga që pritet të ndërtohet kalon mes përmes dhe kjo gjë u shkatërron pronat. 

Pjesë nga fjala e banores: 

Shteti duhet t’i vërë gishtin kokës. Ne protestojmë për pronat tona. Ku do të shkojmë ne, në rrugë, që do të na shpronësojnë? Pse nuk vjen Ministrja e Bujqësisë që ka falimentuar bujqësia e blegtoria? Tokat pa mbjellë. Jonxha, perimet, fasulet, patatet duhet të ishin mbjellë. Ai nuk vjen se e kthen rrugën nga t’i dojë qejfi, i luajnë shiritat përditë nga t’i dojë qejfi. Fushë Preza nuk preket sa preket Bërxulla, sepse këtu kalon rruga mes për mes. Bërxulla ka mbaruar, e kanë shkatërruar. Qenka prekur zonja Bici. Të gjithë e dinë ku ka punuar se dalin në televizione, kujt i djeg le ta mbajë.

Banorët e Bërxullës kanë 6 muaj që protestojnë kundër ndërtimit të aksit 'Thumanë-Kashar', segmenti 20.9 kilometrash pjesë e autostradës Milot –Fier. Me ndryshimin e projektit banorët deklarojnë se parashikohet të shemben banesat e tyre. Ato nuk bien dakord me vlerën e shpronësimit për banesën dhe tokën. Të vendosur, thonë se ato do të mbrojnë tokat e tyre deri në vetëflijim, dhe se nuk do të lejojnë firmën 'Gener 2'  të futet në tokat e tyre, pa arritur më parë një marrëveshje me to.

1 MUAJ ME PARE

Banorja në Bërxullë: Pasha Zotin, unë as e vdekur nuk e lëshoj tokën!

Sërish në protestë! Banorët e Bërxullës ulen
Banorja në Bërxullë

TIRANË- Një banore e Bërxullës ka deklaruar se do të vetëflijohet, por që kurrsesi nuk do ta lirojë tokën dhe pronat e saj. E pranishme dhe në protestën që po hvillohet sot, banorja tha se ata ndihen skllevër përballë qeverisë. Kryeministrin Edi Rama e konsideroi më të keqin në botë. 

Pjesë nga fjala e banores: 

Jam 60 vjeçe. Nuk kam parë pushtet më të poshtër se ky, më skllevër se na ka bërë ky Edi Rama ne, nuk kam parë. Qeveri më të poshtër nuk kam parë. Për këtë duhet një rrahman i madh të shkruash, për Edi Ramën. Aq i poshtër është, jo vetëm për ne fshatarët këtu, por për të gjithë Shqipërinë. Ky është kryeministri më i keq, jo i vendit, por i botës me gjithë qeveritarët, janë më hajdutët. Të mos kujtojë se do ta ketë përherë këtë pushtet. Edi Rama dhe Balluku janë bij hajdutësh. Prandaj e ka çuar Dallëndyshen ai atje, se e di vetë ai, i ka thurur planet me atë ai. Për ne e ka çuar, por për Zotin, pasha Zotin, unë e vdekur nuk kam për ta lëshuar tokën time derisa të më përshtatet sipas dëshirës sime. Po s’bëri rrugën dytësore, të mj japë shpërblimin e banesës dhe të tokës, nuk e lëshoj rrugën.

Banorët e Bërxullës kanë 6 muaj që protestojnë kundër ndërtimit të aksit 'Thumanë-Kashar', segmenti 20.9 kilometrash pjesë e autostradës Milot –Fier. Me ndryshimin e projektit banorët deklarojnë se parashikohet të shemben banesat e tyre. Ato nuk bien dakord me vlerën e shpronësimit për banesën dhe tokën. Të vendosur, thonë se ato do të mbrojnë tokat e tyre deri në vetëflijim, dhe se nuk do të lejojnë firmën 'Gener 2'  të futet në tokat e tyre, pa arritur më parë një marrëveshje me to.

1 MUAJ ME PARE

Banorët e Bërxullës ulen këmbëkryq në rrugë, policia rrethon zonën, nisin përplasjet: Kë shtyn ti

Sërish në protestë! Banorët e Bërxullës ulen
Banorët e Bërxullës

TIRANË- Banorët e Bërxullës kanë nisur të përplasen me efektivët e policisë. Ata kanë dalë sërish në protestë ditën e sotme dhe kërkojnë që qeveria tu japë zgjidhje për pronat e tyre. Banorët janë uylur këmbëkryq dhe kanë bllokuar rrugën. Në zonë kanë mbërritur dhe forca të shumë policie. Përplaset nisën në momentin që efektivët kërkuan që t'i lëvizin banorët nga rruga që kanë bllokuar.

"Kë shtyn ti. Jam e sëmurë,"- dëgjohet të thotë një grua.  

Banorët e Bërxullës kanë 6 muaj që protestojnë kundër ndërtimit të aksit 'Thumanë-Kashar', segmenti 20.9 kilometrash pjesë e autostradës Milot –Fier. Me ndryshimin e projektit banorët deklarojnë se parashikohet të shemben banesat e tyre. Ato nuk bien dakord me vlerën e shpronësimit për banesën dhe tokën. Të vendosur, thonë se ato do të mbrojnë tokat e tyre deri në vetëflijim, dhe se nuk do të lejojnë firmën 'Gener 2'  të futet në tokat e tyre, pa arritur më parë një marrëveshje me to.

1 MUAJ ME PARE

Banorët e Bërxullës bllokojnë sërish rrugën: Askush s'pyet për shtëpitë tona

Sërish në protestë! Banorët e Bërxullës ulen
Banorët

TIRANË- Banorët e Bërxullës kanë dalë sërish në protestë për pronat e tyre. Këtë herë ata kanë bllokuar rrugën në hyrje të fshatit dhe bëjnë apel që qeveria tu japë zgjidhjet çështjes së pronave të tyre. 

"A janë shtëpia, a janë vila, a janë shtylla tensioni, nuk do t'ia dijë asnjë njeri. Vendimi që i jep të drejtën firmës Gener 2 që të nisë punimet nuk mund të mbetet kështu,"- tha banori. 

Banorët e Bërxullës kanë 6 muaj që protestojnë kundër ndërtimit të aksit 'Thumanë-Kashar', segmenti 20.9 kilometrash pjesë e autostradës Milot –Fier. Me ndryshimin e projektit banorët deklarojnë se parashikohet të shemben banesat e tyre. Ato nuk bien dakord me vlerën e shpronësimit për banesën dhe tokën. Të vendosur, thonë se ato do të mbrojnë tokat e tyre deri në vetëflijim, dhe se nuk do të lejojnë firmën 'Gener 2'  të futet në tokat e tyre, pa arritur më parë një marrëveshje me to.

banoret e berxulles

Sondazh

Poll

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit