LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Seanca me CEO-n e TikTok/ Kongresi: Armë në duart e Kinës! Shefi i aplikacionit e pranon: Të dhënat e përdoruesve janë në duart e punonjësve

• Shefi i TikTok, Shou Zi Chew u përball me pyetje nga Komiteti i Dhomës së Përfaqësuesve për Energjinë dhe Tregtinë. • Kryetarja e komitetit Cathy Rodgers thotë se aplikacioni në pronësi kineze duhet të ndalohet për shkak të shqetësimeve të sigurisë mbi privatësinë e të dhënave të përdoruesit. Ajo tha se TikTok është një armë e Partisë Komuniste Kineze dhe nuk përqafon vlerat e SHBA-së. • Pjesa më e madhe e pyetjeve u përqendrua në marrëdhëniet e TikTok me pronarin e tij me bazë në Kinë ByteDance. • Chew pranoi se të dhënat e përdoruesve në TikTok mund të aksesoheshin nga punonjësit e ByteDance në Kinë. • Anëtarë të tjerë të komitetit shprehën shqetësime në lidhje me përpjekjet e TikTok për të trajtuar dezinformimin dhe përmbajtjen e dëmshme. • Presidenti i SHBA Joe Biden ka bërë thirrje për një ndalim të plotë ose që pjesa amerikane e kompanisë t'i shitet një blerësi vendas. Aplikacioni është rritur me shpejtësi në SHBA ku ka 150 milionë përdorues në muaj.

4 artikuj për këtë temë.

2 MUAJ ME PARE

Pse prindërit duhet të jenë përgjegjës për monitorimin e TikTok? CEO mbrohet: Kemi çdo opsion për adoleshentë, por i zgjedh prindi

Seanca me CEO-n e TikTok/ Kongresi: Armë në duart e Kinës! Shefi
Shou Chew

SHBA- Republikani Troy Balderson deklaroi se Tik Tok ka qenë përgjegjëse për ofrimin e përmbajtjeve të dëmshme për fëmijët, duke përfshirë shmangien e postimeve që inkurajojnë çrregullimet e të ngrënit dhe vetëvrasjen. Në seancën ku shefi ekzekutiv i TikTok, Shou Zi Chew u mor në pyetje, Balderson e pyeti CEO-n se përse përgjegjësia duhet të jetë mbi prindërit për të ngritur aplikacionin për të mbrojtur fëmijët e tyre, në vend të kompanisë?

Chew përsëriti se TikTok ka një "opsion të diferencuar" për adoleshentët, të cilën prindërit mund ta përdorin për t'i mbrojtur ata.

Ai shton se ky opsion e merr çështjen "jashtëzakonisht seriozisht" dhe të gjitha përmbajtjet e dëmshme, veçanërisht që kanë të bëjnë me çrregullimet e të ngrënit, hiqen nga platforma e tyre. Por, Chew tha se është në dorën e prindërve që fëmijët e tyre ta përdorin këtë opsion.

2 MUAJ ME PARE

Kritikët e TikTok mblidhen në Uashington, rrethojnë godinët ku po merret në pyetje CEO i kompanisë

Seanca me CEO-n e TikTok/ Kongresi: Armë në duart e Kinës! Shefi
Kritikët

SHBA- Shefi ekzekutiv i TikTok, Shou Zi Chew nuk po përballet vetëm me një Kongres armiqësor. Pranë Kapitolit, një grup i veshur me bluza të zeza "Ban TikTok" kaloi pranë meje.

Çështjet e privatësisë janë në krye të listës së tyre të shqetësimeve. Së bashku me idenë se pronësia kineze e TikTok e bën atë të pabesueshëm. Dje, vetë kompania ka dërgua një grup influencuesish në Uashington në përpjekje për të joshur ligjvënësit.

2 MUAJ ME PARE

IRONIA/ Vetë fëmijët e CEO-s nuk përdorin Tik Tok

Seanca me CEO-n e TikTok/ Kongresi: Armë në duart e Kinës! Shefi
Shou Zi Chew

BRITANI E MADHE- Shefi i TikTok, Shou Zi Chew u pyet nga kongresmenja Nanette Barragán nëse fëmijët e tij përdornin ose jo TikTok. Ai tha se nuk e bëjnë sepse jetojnë në Singapor dhe në atë vend versioni i aplikacionit për fëmijët më të vegjël se 13 vjeç nuk është i disponueshëm.

BBC shkruan se Chew tha se versioni për fëmijë i aplikacionit është i disponueshëm në SHBA dhe ai do t'i linte fëmijët e tij ta përdornin nëse do të ishin këtu. Por, Chew vazhdimisht tha se privatësia dhe çështjet rreth sigurisë së fëmijëve nuk janë unike për TikTok.

Ai këmbëngul se organizata e tij nuk është perfekte dhe se ai përpiqet ta bëjë sa më të mirë duke investuar më shumë para dhe burime, edhe pse nuk dha ndonjë shifë.

Presidenti i SHBA Joe Biden ka bërë thirrje për ndalimin e plotë të përdorimit të aplikacionit ose që pjesa amerikane e kompanisë t'i shitet një blerësi vendas. Aplikacioni është rritur me shpejtësi në SHBA ku ka 150 milionë përdorues në muaj.

2 MUAJ ME PARE

Pas BE-së, Britania e Madhe ndalon përdorimin e ‘Tik-Tok’ nga pajisjet zyrtare

Seanca me CEO-n e TikTok/ Kongresi: Armë në duart e Kinës! Shefi
foto ilustruse

BRITANI- Parlamenti Britanik së fundmi ka vendosur të bllokojë përdorimin e ‘Tik-Tok’. Mediat e huaja raportojnë se pas ndalimit të aplikacionit nga disa vende të botës edhe Britania ka vendosur të bllokojë përdorimin e TikTok nga zyrtarët. Masa e marrë synon të mbrojë vendet nga kërcënimet dhe veprimet kundër sigurisë kibernetike, të cilat mund të përdoren për sulme kundër mjedisit të tyre zyrtar.

Vendimi ynë për të ndaluar përdorimin e TikTok pason angazhimin me Qeverinë e Mbretërisë së Bashkuar për ndjekjen e mundshme dhe rreziqet e privatësisë nga disa aplikacione të mediave social. Pas vendimit të qeverisë për të ndaluar ‘TikTok’ nga pajisjet qeveritare, është vendosur që aplikacioni të bllokohet nga të gjitha pajisjet parlamentare. Siguria kibernetike është një përparësi kryesore për parlamentin,”- tha një zëdhënës i parlamentit.

Ndalimi vlen si për Dhomën e Komunave ashtu edhe për Lordët. Ndalimi do të thotë se askush nuk do të jetë në gjendje të hyjë në aplikacion në një iPad ose iPhone parlamentar ose gjatë përdorimit të Wi-Fi parlamentar.

Nga ana tjetër 'TikTok' tha se vendimi është "i gabuar dhe i bazuar në keqkuptime themelore" për kompaninë.

TikTok është vënë nën kritika në SHBA, Evropë dhe Azi-Paqësor, ku një numër në rritje qeverish e kanë ndaluar nga pajisjet e përdorura për biznes zyrtar për shkak të shqetësimeve se ai paraqet rreziqe për sigurinë kibernetike dhe privatësinë e të dhënave ose mund të përdoret për të nxitur pro-Pekinin.  Deri më tani, nuk ka asnjë provë që sugjeron se kjo ka ndodhur ose që TikTok i ka dorëzuar të dhënat e përdoruesve qeverisë kineze, siç kanë argumentuar disa nga kritikët e saj se do të bënte.

 

 

shou chew shefi i tik tok para senatit

Sondazh

Poll

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre