LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres konkret! Rama: BE është këtu për ne

• Mbyllen punimet e samitit të Bashkimi Evropian-Ballkani Perëndimor në Tiranë. • Samiti i cili nisi në orën 10:00, përfundoi me konferencën e përbashkët të kryeministri Edi Rama, Presidentit të Këshillit Europian, Charles Michel dhe Presidentes së Komisionit Europian Ursula Von der Leyen. Ato dhanë mesazhet për ecurinë e punimeve të Samitit të BE-së në Tiranë, i cili priti sot 27 liderë europianë dhe 44 delegacionet. • Kryeministri Rama tha se Bashkimi Europian është pranë Shqipërisë. •Ai ndau lajmin e mirë për studentët. Rama tha se studentët shqiptarë kanë mundësi që të studiojnë online në universitetet evropiane. Kreu i qeverisë shtoi se kjo është hera e parë që merret një vendim i tillë për një shtet joanëtar i BE-së.• Në konferencën për mediat Rama tha se BE e ka mbështetur Shqipërinë, dhe i ka dhënë 85 milionë euro si mbështetje për energjinë. •Rama shtoi se Shqipëria ka shumë projekte të cilat kanë marrë mbështetjen e BE, në mënyrë që të distancohemi dhe të mos varemi më nga ndikimi rus për energjinë. •Presidentja e Komisionit Europian, Ursula Von Der Leyen e ka vlerësuar mikpritjen shqiptare, ndërsa vuri në dukje edhe njëherë mbështetjen e BE për rajonin. Leyen theksoi se Shqipëria ka marrë 85 milionë euro mbështetje të drejtpërdrejtë për energjinë, si dhe po financohen disa projekte, mes tre parku i madh fotovoltaik. • Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel tha se Tirana ishte vendi i duhur, ndërsa përgëzoi kryeministrin Rama dhe qeverinë shqiptare për organizimin e një eventi kaq madhështor në një kohë kaq të shkurtër. •Michel deklaroi se Shqipëria dhe vendet e rajonit kanë bërë progres. • Fokusi i Samitit ishte lufta në Ukrainë, migracioni, lufta kundër terrorizmit dhe krimit të organizuar. Përforcimi i sigurisë me qëllim parandalimin e ndërhyrjeve të huaja është gjithashtu një nga temat që do të ketë prioritet në Samit. • Në stadiumin "Air Albania" kanë mbërritur 27 liderë evropianë dhe 44 delegacione. Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç tha se është optimist për punimet e samitit. • Liderët evropianë janë pritur nga kryeministri Edi Rama. •Gjatë samitit, në pallatin e Kongreseve u firmos marrëveshja e parë mes operatorëve telefonikë të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor për uljen e tarifave roaming, Marrëveshja pritet të vihet në zbatim nga tetori i vitit 2023, ndërsa parashikon uljen e tarifave roaming për qytetarët e Ballkanit në union. • Për shkak të samitit sot nga ora 06:00 deri më tani janë bllokuar disa akse rrugore. • Të gjithë punonjësve të institucioneve dhe subjekteve që punojnë në perimetrin rreth stadiumit “Air Albania” iu kërkua karta e identitetit.

57 artikuj për këtë temë.

1 MUAJ ME PARE

ME VIDEO- Nuk i rezistojnë dot muzikës, samiti i bën 2 kryeministrat të kërcejnë, Macron këndon 'La Traviatën'

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Mark Rutte dhe Xavier Bettel

TIRANË- Kërcimi i organizuar nga fëmijët me rastin e samitit BE-Ballkan Perëndimor, bëri që dy liderë të vendeve demokratike të kërcejnë dhe të shijojnë tingujt e muzikës. Kryeministri i Holandës Mark Rutte, si dhe homologu i tij nga vendi fqinj i Luksemburgut, Xavier Bettel, nuk i rezistuan dot tingujve të muzikës. Ata u kapën në kamera duke kërcyer sado pak e duke qeshur me njëri-tjetrin. 

Korrespondenti i Financial Times Henry Foy, shpërndau në Twitter videon, duke shkruar: Ja pse politikanet nuk duhen të kërcejnë, dhe t’ia lënë këtë gjë fëmijëve.

Po ashtu një moment tjetër që është kapur nga kamerat është edhe Presidenti francez, i cili këndon “La Traviatën” e Verdit.

1 MUAJ ME PARE

PIKANTE nga Samiti- Një kryeministër me këpucët e grisura (FOTO)

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Kepucet

TIRANË- Një prej liderëve që mori pjesë sot në samitin e BE-BP në Tiranë, kishte këpucët e grisura. Kjo u kap në foto nga fotogafi Armand Babani i cili e ka zbuluar këtë moment pikant nga Samiti. Janë këpucët e një lideri Europian, të cilat janë të grisura. 

“Kryeministri i kujt vendi pjesmarrës në Summit është mbajtësi i këpucës? (Sa për ndihmë NUK është KM Shqiptar)”, shkruan Babani.

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres

Ajo që dihet është se nuk është kryeministri Edi Rama.

1 MUAJ ME PARE

Olaf Scholz pas samitit: Qasje pozitive për integrimin e Ballkanit Perëndimor në BE

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Olaf Scholz

TIRANË- Kancelari gjerman Olaf Scholz deklaroi se ka gjetur një qasje më pozitive midis anëtarëve të Bashkimit Evropian për perspektivën e anëtarësimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor në union. Duke folur për gazetarët pas samitit të BE-së në Tiranë, Scholz u shpreh se skepticizmi i lindur disa vitë më parë ka ndryshuar.

“Jam shumë i sigurt se një lëvizje e re gjithëpërfshirëse ka lindur dhe se skepticizmi që u formulua disa vite më parë nga disa shtete anëtare tani ka ndryshuar në një gatishmëri për ta shtyrë këtë në mënyrë aktive përpara”, tha Scholz.

1 MUAJ ME PARE

Vuçiç: Deklarata e Osmanit ishte e njëjtë si herët e tjera, unë mirë që erdha në samit

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Aleksandër Vuçiç

SERBI- Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç theksoi se ishte i kënaqur me bisedimet e sotme, si dhe se ato ishin jashtëzakonisht të sinqerta. Duke folur për mediat, Vuçiç tha ka pasur fatin që ka folur në fund, pasi ka pasur mundësinë të dëgjojë atë që ka menduar, si dhe të shikojë të gjitha situatat.

"Vlera më e madhe e samitit ishte se ne folëm më hapur dhe më sinqerisht se kurrë për të dëgjuar dhe dëgjuar njëri-tjetrin. Unë pata fatin që fola i fundit, kështu që pashë se çfarë po thoshin të tjerët nga Ballkani Perëndimor. Besoj se jo vetëm që nuk ishte gabim, por ishte mirë që isha i pranishëm sot në Tiranë," tha Vuçiç.

Vuçiç po ashtu komentoi edhe deklaratën e sotme të Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, për të cilën tha se deklarata e saj është rrëfi i mëparshëm i pandryshuar më parë.

"E degjova edhe sot, ndaj u pergjigja, eshte gje e zakonshme. Kushdo që nuk është pro njohjes së pavarësisë së Kosovës dje është një burrë nga e kaluara, mendoj se për të ardhmen janë ata që duhet të bëjnë gjithçka që duan. Rrëfim i zakonshëm, i pandryshuar fare. Mirë që ajo nuk shtoi se Putini më urdhëroi të vij në Tiranë, pasi për nëntë muaj folën se si do të sulmonim të gjithë në rajon me urdhër të Putinit. Kjo i ka ardhur si pjesa më e bukur e historisë," tha Vuçiç.

 

1 MUAJ ME PARE

Samiti në Tiranë/ Rama takohet me Melonin, kryeministrja e Italisë: Fola me Vuçiç për Kosovën

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Edi Rama dhe Giorgia Meloni

TIRANË- Kryeministri Edi Rama është takuar me kryeministren e Italisë, Giorgia Meloni. Ky takim, vjen në kuadër të samiti të zhvilluar në Tiranë mes Ballkanit Perëndimor dhe Bashkimit Europian mblodhi 44 delegacione të ndryshme. 

Ndërkohë në një intervistë për mediat, Meloni u shpreh se Italia do të jetë gjithmonë një mbështetje për integrimin e Ballkanit Perëndimor në BE.

“Për italinë, Ballkani Perëndimor është shumë i rëndësishëm. Tregon bashkëpunimin që Italia ka me këto vende. Kam folur eshte për çështjen e Kosovës, kam folur edhe më presidentin serb. Ballkani perëndimor është edhe një çështje për sigurinë e Bashkimit Europian. Nuk kam parë kundërshti të mëdha për integrimin e Shqipërisë në BE. Integrimi i Ballkanit perëndimor është çështje strategjike”, tha Meloni.

1 MUAJ ME PARE

Mungoi në samit/ Sanchez letër Ramës: Kishim Ditën e Kushtetutës, përkushtimi për integrimin e Shqipërisë mbetet maksimal

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres

TIRANË- I vetmi lider që i mungoi Samitit të Tiranës nga të gjithë liderët e Bashkimit Evropian ishte Kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez. Përmes një letre drejtuar Kryeministrit Rama, Sanchez ka shprehur keqardhjen që nuk mund të vinte sot në Shqipëri për shkak se në vendin e tij festohet Dita e Kushtetutës, një ditë shumë e rëndësishme për historinë e Spanjës.

“I dashur Kryeministër, i dashur Edi: U gëzova shumë që munda të të takoj javën e kaluar në Kongresin XXVI të Internacionales Socialiste në Madrid, ku treguam edhe njëherë forcimin e përkushtimit tonë për demokracinë, barazinë, drejtësinë sociale dhe luftën kundër ndryshimeve klimatike. Është vërtet një kënaqësi për mua të kem miqësinë dhe mbështetjen tënde në këtë projekt të përbashkët. Fatkeqësisht, më është e pamundur të jem në Tiranë për të marrë pjesë në Samitin Bashkimi Evropian –Ballkani Perëndimor që do të mbahet në datën 6 dhjetor, pasi në të njëjtën ditë, në Spanjë festohet Dita e Kushtetutës, ditë, në të cilën përkujtojmë miratimin me referendum nga spanjollët dhe spanjollet të Kushtetutës së vitit 1978, i cili i dha fund dyzet viteve të diktaturës  dhe që nga ai çast ka udhëhequr bindjen tonë demokratike. Si çdo vit, do të zhvillohet në Madrid një nga festimet më të rëndësishme të kalendarit institucional, me një protokoll të rreptë, ku pjesëmarrja ime është e domosdoshme.  Kjo nuk e mpak në asnjë mënyrë përkushtimin e Spanjës dhe timin personal mbi të ardhmen evropiane të Ballkanit Perëndimor dhe të Shqipërisë në veçanti, të cilin do të vazhdojmë ta mbështesim sa herë të paraqitet rasti.  Një përqafim të fortë!”, thuhet në letrën e Kryeministrit të Spanjës për Ramën.

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres

1 MUAJ ME PARE

Marrëdhënia e "ftohtë" me Ramën, Osmani: Është normale që të ketë dallime, ne mbështetemi shumë te Shqipëria

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres

TIRANË- Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, e pyetur nga gazetarët për raportet me Shqipërinë dhe Ramën vitet e fundit, u shpreh se ato janë mëse normale.

Gjatë një konference për shtyp të mbajtur në Tiranë, ku mori pjesë në Samitin BE-Ballkani Perëndimor, Osmani u shpreh se raportin mes Kosovës dhe Shqipërisë nuk do ta cilësonte vëllazëror por mes motrave, sepse lidhja mes tyre është edhe më e fortë.

"Nëse ka dallime të tejkalohen, është me rëndësi që ta potencoj që ne llogarisim shumë te Shqipëria se po nuk llogaritëm te ju te kush do mbështetemi. Ne duhet ta kuptojmë se ndonjëherë ka dhe dallime dhe është normale, kjo ndodh edhe për Open Ballkan, ne kemi menduar gjatë dhe kemi vendosur se nuk është nismë që na përshtatet ndaj dhe po ndjekim Procesin e Berlinit"-u shpreh Omsani.

1 MUAJ ME PARE

Tensionet mes Kosovës dhe Serbisë, Osmani: Beogradi e ka shprehur qartë qëndrimin prorus dhe kundër demokracisë

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Vucic dhe Osmani

TIRANË- Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka folur rreth dialogut Kosovë-Serbi dhe qëndrimit përkatës të vendit të saj përsa i takon një marrëveshje të mundshme përfundimtare dhe planit fravko-gjerman.

Në një konferencë për shtyp Osmani u shpreh se qëndrimi i Serbisë pro Rusisë dhe mosvendosja e sanksioneve ndaj saj tregon qartë qëndrimin e tyre dhe se kush nga dy vendet ka orientim drejt BE.

"Serbia e ka zgjedhur rrugën e saj dhe mesazhi i BE presim që të jetë më i qartë në aspektin e veprimeve sepse jemi në një situatë të prapredentë në dekadat e fundit."- u shpreh Osmani.

Osmani më pas shtoi se ditën e sotme, në samitin e BE-Ballkanik Perëndimor të mbajtur në Tiranëm nuk është diskutuar përmbajtja e versionit të ri planit franko-gjerman për dialogun Kosovë-Serbi.

“Versioni është dorëzuar sot, megjithatë nuk është diskutuar përmbajtja e versionit të ri në takime, është diskutuar parimi si i tillë. Do të kemi një takim tjetër ndërinstitucional për t’i koordinuar qëndrimet sa i përket versionit të ri. Do t’i ndajmë sapo t’i kemi të gatshme”, ka thënë Osmani në një konferencë për media pas Samitit BE-Ballkani Perëndimor.

Për versionin e ri i cili i është dorëzuar sot kryeministrit Albin Kurti, Osmani ka thënë se do të ketë takim ndërinstitucional në Kosovë dhe do të koordinohen qëndrimet rreth tij.

1 MUAJ ME PARE

Kur Shqipëria do të jetë në BE? Michel: Tashmë i kemi zhbllokuar të gjitha bllokimet. Rama: Ka të bëjë me detyrat e shtëpisë

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Charles Michel

TIRANË- Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel deklaroi gjatë konferencës së përbashkët për shtyp në përfundimit të Samitit BE-Ballkani perëndimor, se Shqipëria dhe vendet e rajonit kanë bërë progres. I pyetur se kur Shqipëria do të jetë pjesë e BE, Michel tha se jemi në rrugën e duhur, pasi tashmë janë zhbllokuar të gjitha bllokimet që ishin vendosur me pa të drejtë.

Unë nuk prita këtë mbledhje për të ardhur në Tiranë, kam ardhur si kryeministër belg, dhe kam shkëmbyer me kryeministrin Rama, para shpërthimit të luftës kam patur rastin të vij në Tiranë. Janë këto kuptime me Ramën dhe liderët e tjerë për të kuptuar që të përshpejtojmë procesin e Ballkanit perëndimor. Para disa muajsh ishim në Bruksel, ju e mbani mend konferencën e shtypit të Ramës, në Bruksel pati një reagim falë mbledhjes së Brukselit me vullnetin e plotë nga të dyja anët për të zhbllokuar atë që ishte bllokuar. Lista e krijuar nuk ishte një listë qëllimesh por listë projektesh, që janë frut i shkëmbimit që kemi patur me Ramën para fillimit të luftës, i cili më tha nuk duhet pritur fundi, por vendet tona të kuptojmë përfitimet ende pa mbaruar procesi. Kur flasim për Universitetet, çështjet e sigurisë, janë çështje jashtëzakonisht konkrete. Jemi të lumtur që jemi në Tiranë do të vijmë shepsh në Tiranë dhe Edi në Bruksel për të punuar bashkë”, tha Michel.

Rama tha se kjo ka të bëjë me detyrat e shtëpisë.

‘Do thoja që është e padrejtë që ta thuash këtë. Përparimi që është bërë, pa asnjë dyshim edhe për shkak të luftës është një përshpejtues si jashtëzakonshëm. Nuk ishte 10 vite më parë. Ju them se kur vjen fjala për anëtarësimin duhet të bëjmë detyrat tona të shtëpisë dhe ua thashë dhe ua them të gjithëve dhe nuk kam ndryshuar mendim para kur kisha debatet e mia me disa prej miqve dhe udhëheqësve të BE-së. Na duhet të kemi instrumentet e procesit të anëtarësimit për tu forcuar për të forcuar institucionet tona për të arritur një shtet funksional në nivelin e BE-së. Ka të bëjë me detyrat e shtëpisë dhe jo me ardhjen me vrap. Por BE po krijon mekanizma mbështetje që të na sjelli më parë pa pritur që të jemi anëtar. 30 vite më parë nuk do të kishim hyrë në aleancën e universiteteve. Ndërkohë që bëjmë detyrat e shtëpisë duhet edhe të mbështetemi e të jemi gjithnjë e më pranë. Marrëveshja e Roaming nuk do të ishte bërë. Falë dy presidentëve gjërat po ndryshojnë. Është lindja e një komisioni gjeopolitik, për herë të parë Ballkani shihet e trajtohet si një rajon gjeostrategjik. Ne duhet të bëjmë përparime.’- tha Rama.

1 MUAJ ME PARE

Si e shikoni çështjen e anëtarësimit të Kosovës? Michel: I takon Këshillit Europian ta trajtojë

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Charles Michel

TIRANË- Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel ka deklaruar se paraqitja e kërkesës për anëtarësim në Bashkimin Evropian të Kosovës i takon Këshillit Evropian që ta trajtojë si temë. Gjatë konferencës për mediat, Michel theksoi se ky informacion është do të trajtohet.

Pyetja: Sot ka 5 vende që nuk e njohin këtë vend, sot në mëngjes Vjosa Osmani tha se do paraqesë kandidaturën, si e shikoni gjënë për Kosovën?

Charles Michel: Ky informacion u shpalos nga Kosova, i takon KE që ta trajtojë këtë temë. 

1 MUAJ ME PARE

Statusi kandidat për Bosnje Hercegovinën, Michel: Po punojmë që të ndodhë javën tjetër

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Michel

TIRANË- Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel ka folur dhe për integrimin e Bosnje Hercegovinës në komunitetin europian.

I pyetur nga gazetarët gjatë konferencës për shtyp të mbajtur në Samitin e BE në Tiranë, Michel u shpreh se presidenca çeke po punon fort që kjo të arrihet gjatë javës së ardhshme.

"Presidenca ceke po punon fort, që javës tjetër të ndodhë. Nuk dua që ti dal punës përpara, shpresoj që të ketë sinjale të mira që do vijnë."- tha michel.

1 MUAJ ME PARE

Pyetet për dhunën ndaj Berishës, Rama 'kyç' gojën: Fola para 1 ore

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Edi Rama

TIRANË- Kryeministri Edi Rama nuk komentoi dhunën që u ushtrua ditën e sotme ndaj kryedemokratit Sali Berisha. Gjatë konferencës për mediat me Presidenten e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen dhe Presidentin e Këshillit Europian, Charles Michel, Rama shmangu komentet për sulmin me grusht ndaj Sali Berishës.

I pyetur nga një gazetare, ai nuk pranoi të bënte asnjë koment duke thënë thjesht që reagimi i tij për ngjarjen është publikuar në faqen e qeverisë. 

'Përgjigjia ime është që e kam dhënë para 1 ore, është në faqen e internetit të Qeverisë.'- u shpreh Rama. 

Më herët, ai e ka konsideruar një akt të pajustifikueshëm dhunimin e kryedemokratit Sali Berisha në protestë. Sipas tij, dhuna nuk është mjeti për të adresuar çfarëdo çështje apo shqetësimi dhe kushdo e përdor këtë mjet duhet të përballet me të gjithë forcën e ligjit. Kreu i qeverisë kërkoi ndëshkimin e autorit. 

Çfarë ndodhi sot?

Kryedemokrati Sali Berisha u dhunua këtë mesditë nga një 31-vjeçar të identifikuar si Gert Shehu. Kreu i PD-së po ecte krah Kreut të Partisë së Lirisë Ilir Meta në momentin që Shehu u afrua dhe iu sul kryedemokratit duke e qëlluar me grusht. kreu i PD-së ra në tokë dhe në atë çast ndërhynë truprojat e tij duke dhunuar 31-vjeçarin. pasi e rrahën, truprojat ia dorëzuan policisë. I riu rezulton të jetë një person me çrregullim psikotik të papërcaktuar dhe mjekohej.

1 MUAJ ME PARE

'Ne jemi besnik edhe nëse BE zhduket'/ Deklarata e Ramës, ndërhyn menjëherë Michel: BE do jetë aty!

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Charles Michel

TIRANË- Kryeministri Edi Rama tha në fjalën e tij se Shqipëria do të jetë anëtare besnike edhe nëse BE do zhduket. Kjo deklaratë u tha në konferencën e përbashkët me Presidentin e Këshillit Europian, Charles Michel dhe Presidenten e Komisionit Europian Ursula Von der Leyen. Pas tij, mori fjalën Michel i cili tha se BE do jetë gjithmonë aty. 

Pyetja: Kur do shkojë Tirana në Bruksel? 

Rama: Do të thoja se është e padrejtë të thuash këtë se ecuria është bërë, sidomos në periudhën e fundit. Nuk ishte 10 vite më parë, është pak kohë më parë që ndodhi që ishim në Bruksel. Na duhet të bëjmë detyrat e shtëpisë, është mendësi e re. Gjërat po ndryshojnë, gjërat shihen dhe trajtohen si rajon gjeostrategjik, e politik. Kur do jemi anëtarë? Ne jemi anëtarë e besnik edhe nëse BE zhduket, ne duhet të bëjmë përparime.

Charles Michel: BE nuk ka pikë synimi që nuk do jetë më aty, ndaj do jemi aty. Ne kemi kuptuar se duhej përshpejtuar procesi në BE.

Pas fjalës së Ramës në Bruksel, pati një reagim për të zhbllokuar atë që ishte bllokuar. Lista e krijuar nuk ishte një listë qëllimesh por projektesh. Shpresoj që procesi të jetë sa më i shpejtë, kjo do të thotë punë, guxim dhe reforma. 

1 MUAJ ME PARE

'Pse u zgjodh Tirana për samitin?'/ Michel: Vendi i duhur. Rama: Jemi më të vjetrit dhe më besnikët

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Edi Rama

TIRANË- Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel ka treguar arsyet se përse u zgjodh Tirana që të zhvillohej Samiti i BE-së. Ai u shpreh se Tirana ishte vendi i duhur. Ndërsa kryeministri Edi Rama tha se Tirana është vendi më i vjetër në Europë, jemi më të mirët dhe më besnikët.

Pyetja: Pse u zgjodh Tirana për samitin?

Charles Michel : U propozua që të bëhej këtu, Tirana dukej si vendi i duhur. U bë e mundur, është e mirë për Shqipërinë, ky është sinjal i qartë. Ne jemi të bindur se e ardhmja jonë është e përbashkët.

Rama: Jemi më të mirët, më të vjetrit, dhe më besnikët. Unë thashë që për ta ishte vendi më i mirë për shkak se është vendi më pro europian. Tirana është kaq e bukur, nëse Mark Ruthe i tha shtypi hollandez se kjo është aventura më e madhe, tregon shumë. Kemi shumë projekte, tubacioni që lidh Fierin dhe Vlorën, kemi terminalin e Vlorës, terminalin energjitik, termocentralin ku do ketë transformim të gazit. U përmend që Ballkani ka një potencial të madh për të dalë nga varësia ruse. Ne kemi potencial të rëndësishëm, jam i lumtur që kjo është një mënyrë sesi ne punojmë se bashku. Ju e dini se BE nuk ju jep para e të thotë je më i miri e më i vjetri, ne do punojmë. 

1 MUAJ ME PARE

Emigracioni, Von der Leyen: Është propozuar një plan veprimi, 1 mld euro mbështetje për Ballkanin Perëndimor

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Ursula von der Leyen

TIRANË- Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen ka deklaruar se Bashkimi Evropian do të japë 1 miliardë euro ndihmë për energjinë në Ballkanin Perëndimor. Duke folur gjatë konferencës së përbashkët në Tiranë, von der Leyen u shpreh se kjo paketë do të ndihmojë vendet e BP-së që të zbusin krizën dhe të përshpejtojnë tranzicionin energjitik në rajon.  

“Paketa e re e BE-së e Mbështetjes për Energjinë, me një vlerë prej 1 miliardë euro në grante të cilat mund të sjellin 2,5 miliardë euro në investime, do të ndihmojë Ballkanin Perëndimor të zbutë ndikimin e krizës energjetike dhe të përshpejtojë tranzicionin energjetik në rajon”, tha Von der Leyen.

Gjatë fjalës së saj, Von der Leyen po ashtu u ndal edhe te emigracioni, për të cilën tha se është propozuar një plan veprimi, por pa dhënë detaje të mëtejshme për këtë. 

"Një çështje tjetër që diskutuam sot është emigracionit. Kemi interes për të menaxhuar emigracionin, ndaj është propozuar një plan veprimi. Është e rëndësishme për të përçuar mesazhin se mund të mbështetemi tek ne," tha von der Leyen.

 

1 MUAJ ME PARE

'Në Shqipëri kishim liderë PERËNDI'/ Rama: U thashë që duhet të japësh jetën për mikun, sollëm diellin për ta

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Edi Rama

TIRANË- Kryeministri Edi Rama deklaroi se sot në Shqipëri ishin të ftuar liderë, madje i cilësoi si perëndi. Në konferencën e përbashkët me Presidentin e Këshillit Europian, Charles Michel dhe presidenten e Komisionit Europian, Ursula Von der Leyen, Rama tha se pikërisht në këtë ditë, vendi ynë solli diellin për miqtë e huaj.

' Ka një paketë tjetër për projekte, kemi projektet tona, rajoni do jetë i përfshirë për të ndërtuar më shumë burime energjie, për t'u distancuar nga ndikimi rus. Dua të ndalem këtu, ju thashë që në kanunin tonë, në kodin tonë, shtëpia e shqiptarit u përket zotit dhe mikut. Sot në Shqipëri kishim miq që konsiderohen perëndi, u thashë që duhet të japësh jetën për mikun, largqoftë të ndodhë dicka. Kurrë nuk do e përdorja këtë moment për tu ankuar, e fundit fare, dua t'ju kujtoj një moment, kur ishim në grup e kur thonin dielli, dielli, dielli. Diell i mrekullueshëm, ia dolëm pas 10 ditësh mot, të sillnim diellin në mëngjes për ta. '- tha Rama.

1 MUAJ ME PARE

'BE është këtu për ne'/ Rama: Lajm i mirë! Studentët tanë mund të studiojnë nga Tirana në universitete europiane

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Edi Rama

TIRANË- Kryeministri Edi Rama ka dhënë një lajm të mirë për studentët shqiptarë. Gjatë konferencës së përbashkët me krerët e Këshillit Evropian, Rama ka theksuar së tashmë studentët shqiptarë mund të studojnë në universitete evropianë nga Tirana në mënyrë dixhitale. Po ashtu ai ka theksuar se ka marrë mbështetjen për të pasur në Tiranë kampusin e Kolegjit të Evropës në Bruzh. 

"Do flas anglisht. Dua të falenderoj Michel, mikun e dashur, një mik i vërtetë besnik i angazhuar ndaj Rajonit. E kam parë duke luftuar për rajonin. Dua të bashkohen dhe për Ursulën, një luftëtare. Nuk kemi pasur kurrë, president këshilli apo rajoni që kanë qënë kaq të vendosur për të qënë avokat të rajonit, për tu siguruar që procesi të mos vdesë në agoni. Do doja të theksoja përmasën historike të këtij samiti, është hera e parë kur BE del nga kufinjtë e BE për të mbajtur një samit, kjo ndodh në Shqipëri. E shoh si shenjë të jashtëzakonshme, si shenjë vetëdijësimi, si vlerësim për vendin tonë, për rolin e tij në rajon. Si faktor i stabilitetit dhe bashkëpunimit. Dua të besoj se është momenti që të gjithë njerëzit në rajon, tu përcohet mesazhi se BE është këtu për ne, këtu për ju. Jo se jemi naiv, po se vijmë nga një ferr i vërtetë, vijmë nga ferri i izolimit, i pamundësisë për tu lidhur me Europën. Patëm momentet tona, por kurrë nuk hoqëm dorë nga. Studentët dhe të rinjtë kanë një lajm të shkëlqyer. Jo vetëm universitete do të jenë në gjendje të angazhohen me Erazmus Plus por me aleancën e arsimit të lartë në Evropë. Në një moment kur të jenë përfunduar të gjitha procedurat e nevojshme, studentët tanë mund të studiojnë prej këtej në universitetet e Evropës në mënyrë dixhitale. Kjo ishte diçka që deri më sot ishte e mundur vetëm po të ishe anëtar. Edhe ‘rrugët e gjelbra’ me Kroacinë apo me vend tjetër është gjë e re. Tjetër gjë fantastike që diskutuam dhe morëm mbështetjen plotë të udhëheqësve për të pasur në Tiranë kampusin e Kolegjit të Evropës në Bruzh. Një universitet me reputacion mjaft të lartë. Është koha që këtë kampus ta ngremë në Tiranë. Jo më pak është marrëveshja për Roaming, Qytetarët tanë do të kenë tarifa më të ulëta," tha Rama.

1 MUAJ ME PARE

Michel: Është në dorën tonë të zgjedhim të ardhmen, ideja e Roming daton nga samiti i Brdos

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Charles Michel

TIRANË- Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel ka deklaruar sot se është në dorën tonë që të zgjedhim të ardhmen. Gjatë deklaratës së përbashkët me kryeministrin Rama, Michel theksoi se ideja e marrëveshjes Roaming ka ardhur në samitin e Brdos. Po ashtu ai theksoi se e ardhmja e fëmijëve do të jetë më e begatë brenda BE-së dhe kjo është bindja që i bashkon vendet e Ballkanit Perëndimor.

"Kam pak emocion që jam këtu, e ardhmja e fëmijëve tanë do të jetë më e begatë brenda BE-së, kjo bindje e përbashkët na bashkon këtë përafrim me Ballkanin Perëndimor. Të gjithë kemi detyrat tona, ka pritshmëri që reforma në drejtësi, lufta kundër korrupsionit të avancojë. Për të përforcuar tregun e përbashkët është ideja e marrëveshjes Roaming është një hap përpara samiti të Brdos. Vitin e ardhshëm dhe 2027 të zvogëlojmë dhe heqim shpenzimet e roaming, një angazhim mes shtetasve dhe zhvillimin turistik të rajaont perëndimor, progrese janë zhvilluar për të përballuar sulmin e Rusisë ndaj Ukrainës, kjo lutë ka pasur pasoja të forta në fushën ekonomike dhe fushën e furnizimit me ushqime. Dua të kem disa fjalë për migracionin, kjo është një temë sfiduese, ne përballemi me këtë dhe rritjen e shifrave, ne e dimë që duhet të merren vendime shtesë dhe të bëjmë progres të mëtejshëm. Është një mbledhje e rëndësishme sepse pati shumë respekt, shumë besim, jemi të kthjellët për momentin që jetojmë, ka momente shumë tronditëse, klimatike, kriza e covid, lufta që shkaktoi këto pasoja, të dimë në cilën shoqëri të jetojmë nesër. A duam një model tjetër zgjedhja është në dorën tonë, që të ndërtojmë një Bashkim Evropian që të jetë i jetueshëm," tha Michel.

1 MUAJ ME PARE

Kancelari austriak për samitin: Tregon seriozitetin e BE-së për zgjerimin e Unionit

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Karl Nehammer

TIRANË- Kancelari austriak Karl Nehammer ka deklaruar se samiti i sotëm e në Tiranë tregon seriozitetin e BE-së për anëtarësimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor në union.   

“Ky samit po mbahet në rajon për herë të parë, gjë që tregon gjithashtu se 27 vendet anëtare të BE-së janë serioze për afrimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor me BE-në. Sot duam të bëjmë një angazhim të qartë për partneritetin strategjik të BE-së me gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor. Kjo vlen për bashkëpunimin ekonomik, si dhe bashkëpunimin për furnizimin me energji, por sigurisht edhe për luftën kundër paligjshmërisë," tha Nehammer.

Nehammer theksoi gjithashtu suksesin e bashkëpunimit mes Austrisë, Hungarisë dhe Serbisë.

“Me përshtatjen e politikës së vizave, Serbia ka dhënë një kontribut të rëndësishëm në ndalimin e turizmit të azilit nga vende si Tunizia dhe India. Ne tashmë po regjistrojmë një rënie të matshme në Tunizi, që është një sukses konkret i bashkëpunimit austriak me Serbinë dhe Hungarinë," tha Nehammer.

 Kancelari federal komentoi gjithashtu diskutimin e vazhdueshëm për zgjerimin e Shengenit.

"Ministrja e Brendshme tha tashmë shumë qartë sot se Austria nuk do të pajtohet me një zgjerim të zonës Shengen për të përfshirë Rumaninë dhe Bullgarinë. Në një fazë në të cilën ne mund të shohim se zona Shengen nuk funksionon, zgjerimi i kësaj zone për të përfshirë Rumaninë dhe Bullgarinë është jashtë diskutimit për ne për momentin," tha Nehammer.

1 MUAJ ME PARE

Majlinda Bregu: Shqipëria i ka mundësitë që të mos premtojë qytetarët për datën e anëtarësimit, samiti ngjarje historike

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Majlinda Bregu

TIRANË- Sekretarja e Përgjithshme e Këshillit Rajonal të Bashkëpunimit, Majlinda Bregu e ka cilësuar samitin e BE-së sot në Tiranë si një ngjarje historike. Në një intervistë për Report Tv, Bregu tha se ky samit duhet që të hapë rrugën e komunikimit në mënyrë që procesi i anëtarësimit të mos zgjatet pa fund. Po ashtu Bregu shtoi se Shqipëria ka kapacitetet që të mos i japin qytetarëve premtime pafund për datën e anëtarësimit, por tu ofrojnë mundësitë e duhura që ato të ndihen si europianë.

"Një ngjarje historike që tregon mbështetjen e Europës për Ballkanin Perëndimor, është një ditë që përcjell lajmin shumë të mirë, pra nisja për zbutjen e tarifave të Roaming nëpërmjet BE- Ballkani perëndimor. Pra nga 1 tetori do paguajmë më pak në tarifat e telefonisë në internet nëse udhëtojnë në një vend të BE. Prej sot nis edhe procesi për të hequr tarifat shtesë deri në 2027 që të kemi mundësi të lëvizim me të njëjtën kontratë që paguajmë brenda për brenda Shqipërisë. Ka shumë rëndësi që ky të jetë një proces që të mos ketë ndalesa apo vonesa.  Shpresoj që ky samit t’i hapë rrugë një qartësimi dhe një komunikim më të ngushtë për të mos e zgjatur këtë proces pa fund. Ne kemi mundësi që t’i japim qytetarëve jo premtime për datën e anëtarësimit, por mundësi reale që të jetojnë si qytetarë Europian”, tha Bregu.

1 MUAJ ME PARE

Ambasadorja e Shqipërisë në BE: Jemi në rrugën e duhur për të qenë aty ku meritojmë

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Ambasadorja dhe gazetarja

TIRANË- Ambasadorja e Shqipërisë në BE, Suela Janina ka folur për ABC në lidhje me samitin e BE-BP që po zhvillohet në Tiranë. Ajo tha se vendi ynë është drejt rrugës së duhur për të qenë aty ku meriton të jetë, në BE.

Janina: Ajo që po bëjmë është rruga e duhur për tu bashkuar me BE-në, aty ku meritojmë të jemi. Lufta dhe agresioni rus në Ukrainë është një nga mesazhet kryesore që do të përcjellë ky Samit. Në këtë situatë rajoni nuk mund të jetë imun dhe as vendi ynë, prandaj duhet të marrim masa.

Serbia nuk i është bashkuar sanksioneve ndaj Serbisë. Cili është qëndrimi zyrtar i Shqipërisë në Bruksel në raport me Serbinë?

Janina: Ka pasur momente në të cilat BE ka mirëpritur disa hapa që ka bërë Seriba. Gradualisht besoj se do arrihet deri aty ku rajoni të jetë në një zë. BE e kërkon këtë dhe për ne është e rëndësishme dhe besoj se do arrijmë në një pikë ku do përgjigjemi njërëzi si rajon.

1 MUAJ ME PARE

Marrëveshja për 'Roaming', Varhelyi: Qytetarët dhe bizneset do kenë shumë përfitim

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Oliver Varhelyi

TIRANË-Komisioneri për Zgjerim në Bashkimin Europaian, Oliver Varhelyi, u shpreh së marrëveshja për tarifat 'Roaming' është një përfitim i madh që do të kenë qytetarët shqiptarë. Në konferencën për Marrëveshjen Roaming nga e cila qytetarët e vendeve të Ballkanit Perëndimor do të përfitojnë reduktim të shërbimit roaming me vendet e Bashkimit Europian, komisioneri shtoi se edhe bizneset do të kenë përfitim të madh nga kjo marrëveshje. Ai shtoi se tani kanë një detyrë për rajonin që të krijojnë dhe të hartojnë kuadrin rregullator me BE-në.

Operatorët kanë nënshkruar këtë deklaratë të sotshme, janë ata që përbëjnë shumicën e trafikut të telekomunikacionit mes BE dhe Ballkanit Perëndimor. Jam më se i sigurt se nuk janë vetëm shumica, por do bëhen mes kësaj marrëveshje shumica dërrmuese. Ky zotim. Qytetar do fillojë ta përdorin më shumë. Qytetarët dhe bizneset do përfitojnë shumë. Që prej hapit të parë që dëshmuan dhe duhet të hedhim sytë. Hapi i parë ishte që rajoni i Ballkanit Perëndimor ra dakord të ulë tarifat brenda rajonit, kjo tregoi një prirje që do të çojë edhe më tej dhe do të shumëfishohet në raste të veçanta. Për shkak të reduktimit të tarifave roaming, që është një mundësi e mirë biznesi për operatorët, por detyrë për ne në rajon që të krijojmë dhe të hartojmë kuadrin rregullator me BE. Jo vetëm me çmimet, por edhe me kushte dhe termat”, tha Varhelyi.

Ditën e sotme, u firmos nga ekspertët e vendeve të Bashkimit Europian, marrëveshja e “Roaming” që parashikon uljen e tarifave me Ballkanin Perëndimor. Parashikohet që marrëveshja të nis zbatimin më 1 tetor të vitit 2023. Kjo është marrëveshja e parë e nënshkruar, nga 7 që pritet të miratohen ditën e sotme në këtë samit.

1 MUAJ ME PARE

Berisha u qëllua me grusht në fytyrë, META jep PARALAJMËRIMIN: S'ka më fjalë, vetëm veprime. Rama e organizoi si skizofren

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Ilir Meta

TIRANË- Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka akuzuar kryeministrin Edi Rama si organizatorin e sulmit ndaj kryedemokratit Sali Berisha. Në fjalën e tij, Ilir Meta tha se Rama ishte skizofren dhe shtoi se tani me gjestin e fundit nuk do të kishte më fjalë, por vetëm veprime kundër qeverisë dhe socialistëve. 

"Nuk do të doja të flisja gjatë se pata fatin ta bëja këtë gjë para jush disa javë më parë, por sot besoj se është shuam e qartë: Koha e fjalëve dhe e fjalimeve duhet t’i lërë vendin kohës e veprimeve të organizuara për t’i treguar vendin, pjellës më bastarde të kësaj toke, që organizoi sot në ditën e Samitit evropian, një ngjarje të denjë për një kryeministër skizofren, delikuent dhe tradhtar. Për zbatuesin e platformës së spastrimit etnik që e ndjen sot çdo familje shqiptare, përmes instalimit të nj regjimi mafioz. Prandaj, të gjithë me poezinë e Havzi Nelës “Liri a vdekje”, për t’i treguar vendin këtij regjimi mafioz! Përshëndetjet më të përzemërta të gjithë juve dhe liderit të PD-së, Prof. Dr. Sali Berishës!,"-tha Meta. 

1 MUAJ ME PARE

SAMITI- Ulja e tarifave 'Roaming', Balluku: Kompanitë e mëdha na besojnë, do shtohen investimet

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Belinda Balluku

TIRANË-Zëvendës kryeministrja, Belinda Balluku, mbajti fjalën e saj në konferencën që u zhvillua me ekspertët e vendeve të Bashkimit Europian për marrëveshjen 'Roaming'. Ajo u shpreh se kompanitë e mëdha vijojnë investimet në territorin tonë dhe në Ballkanin Perëndimor për shkak të klimës. Më tej, Balluku tha se heqja e tarifave roaming është fushë për investimet më të mëdha në fushën e telekomunikacionit.

'Sot mund të investohet, kemi kompani të mëdha që i besojnë investimeve në BP për shkak të klimës, duke pasur mundësi për oportunitet të reja. Heqja e tarifave roaming është fushë për investime më të mëdha në fushën e telekomunikacionit në rajon. Marrëveshja u firmos nga operatorët që kanë qenë prezent sot. Do të zgjerohet aksesi në oferta të larmishme.'- tha ministrja. 

Ditën e sotme, u firmos nga ekspertët e vendeve të Bashkimit Europian, marrëveshja e “Roaming” që parashikon uljen e tarifave me Ballkanin Perëndimor. Parashikohet që marrëveshja të nis zbatimin më 1 tetor të vitit 2023. Kjo është marrëveshja e parë e nënshkruar, nga 7 që pritet të miratohen ditën e sotme në këtë samit.

1 MUAJ ME PARE

'Roaming', Fekete: Mbështesim fuqizimin e lidhjeve ekonomike, i kemi sytë më tej për t'u zgjeruar

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Peter Krisztain Fekete

TIRANË- Eksperti Peter Krisztain Fekete deklaroi se për marrëveshjen e 'Roaming' do të këtë shumë përfitime. Nga samiti i ditës së sotme, Fekete, u shpreh se mbështet fuqizimin e lidhjeve ekonomike, si dhe deklaroi se do të shohin drejt së ardhmes për zgjertim të mëtejshëm. 

'Është kënaqësi që jam mes jush, do doja të flisja më gjerë në mënyrën se si e konsideroj marrëveshjen. Ky është vetëm fillimi i diçkaje.  Kemi rënë në dashuri me rajonin, e shohim si shtëpi, do të jemi këtu afatgjatë e mirëpresim këtë nismë. Jo vetëm bashkëpunimi mes BE dhe BP por do të jetë në të mirë të konsumatorëve, për ne ulja e trifave roaming do të jetë hapi i parë. Ky është ajo që ne po kryejmë në rajon, është e rëndësishme që ne po i shërbejmë klientëve tane, ti japim shërbimet më të mira. Po investojmë në rritjen e kapacitetit të rrjetit. Jemi të ngazëlluer për këtë, vijojmë me investimet tona, i kemi sytë më tej për tu zgjeruar, mbështesim fuqizimin e lidhjeve ekonomikë, si operatorë ne jemi shumë të lumtur që jemi këtu. Jemi të rinjtë e lagjes, por kemi rënë në dashuri me rajonin.'- tha Fekete. 

Ditën e sotme, u firmos nga ekspertët e vendeve të Bashkimit Europian, marrëveshja e “Roaming” që parashikon uljen e tarifave me Ballkanin Perëndimor. Parashikohet që marrëveshja të nis zbatimin më 1 tetor të vitit 2023. Kjo është marrëveshja e parë e nënshkruar, nga 7 që pritet të miratohen ditën e sotme në këtë samit.

1 MUAJ ME PARE

Dialogu Kosovë-Serbi/ Josep Borrell: Jam optimist, një dokument e morën dje, përmbajtjen s'e publikoj dot, por është koha për të punuar seriozisht

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Josep Borrell

TIRANË- Josep Borrell tha në Tiranë se është optimist për dialogun mes Kosovës e Serbisë. I pranishëm në Samitin që po mbahet në Tiranë mes Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor, Borrell tha se të dyja palët kanë marrë dokumentin e ri një ditë më parë dhe duhet t'i futen seriozisht punës për dialog.

Pjesë nga prononcimi: 

Josep BorrellMarrëveshja për targat ka përfunduar tashmë. Duhet të angazhohen në dialog të mirëfilltë që është hedhur në tryezë me mbështetjen e Gjermanisë dhe Francës. U është dërguar dje dokumenti i plotë. Duhet të futen në diskutime serioze. 

Jeni optimistë që dialogu do të ketë një fund optimistë vitin e ardhshëm?

Josep BorrellJam shumë optimist. Ndjesë. Nuk e ndaj dot përmbajtjen e dokumentit për doalogun Prishtinë-Beograd. Të mos vendosim afate, por është koha për të punuar me shpejtësi, të punohet mes tyre. 

1 MUAJ ME PARE

Momenti miqësor në tapetin e kuq/ Rama priti me përqafime kryeministren finlandeze (VIDEO)

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Edi Rana dhe Sanna Marin

TIRANË- Shtrëngim duarsh e përqafime, kështu e priti kryeministri Edi Rama kryeministren finlandeze Sanna Marin në tapetin e kuq, teksa mbërriti në Tiranë në kuadër të samitit BE- Ballkan Perëndimor. Krahas përqafimit tepër miqësore mes tyre, duket se ata kanë shkëmbyer për disa minuta disa fjalë teksa ecnin në tapetin e kuq para stadiumit 'Air Albania'. 

Pak para se t'u bashkohej liderëve të tjerë evropianë në nisje të fjalimeve në kudadër të samitit historik, kryeministrja finlandeze ndau me mediat disa fjalë, duke theksuar sedo të diskutohen për shumë çështje ndërsa e cilëson të rëndësishme për jetën e qytetarëve marrëveshjen Roaming.

“Do të diskutojmë shumë çështje të sigurisë ambientale dhe të informacionit që është në kërcënim nga Rusia por do të diskutojmë dhe shumë çështje të tjera si energjetika dhe të tjera që kanë të bëjnë me qytetarët e thjeshtë si marrëveshja Roaming. Këto janë çështje të thjeshta por që ndikojnë në jetën e përditshme të njerëzve. Jam shumë entuziaste dhe e lumtur për marrëveshjen Roaming që ul tarifat”, tha Marin.

Sot Tirana pret samitin BE-Ballkani Perëndimor, ku do të marrin pjesë 27 liderë të Bashkimit Evropianë si dhe një numër prej 32 delegacionesh mike. Samiti i BE-Ballkani Perëndimor zhvillohet për herë të parë në Shqipëri, në një klimë të tensionuar politike, ku opozita ka paralajmëruar se po sot do të zhvillojë një protestë për të treguar se kush është qeveria. Ndërkohë që në samit do të diskutohet lufta në Ukrainë,  migracioni, lufta kundër terrorizmit dhe krimit të organizuar si edhe përforcimi i sigurisë. Samiti do të kulmojë me një konferencë të përebashkët të kryeministrit shqiptar, Edi Rama dhe presidentes së KE, Ursula Von Der Leyen./Dosja.al

1 MUAJ ME PARE

"Këtu është Rock&roll, në Bruksel është simfoni", Rama josh gazetarët e huaj: Sollëm diellin për ju, mos pini të gjithë verën që ju dhamë 

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Edi Rama, kryeminister

TIRANE- Kryeministri Edi Rama shkëmbeu batuta me gazetarët evropianë që kanë mbërritur në Shqipëri për të pasqyruar punimet e samitit BE-Ballkani Perëndimor. Rama tha se për të mirëpritur miqtë, Shqipëria "nxorri diellin" ndërsa kur u pyet për një çështje që nuk u dëgjua me mikrofon, Rama i këshilloi të mos konsumonin të gjithë sasinë e verës që iu ofrua në mëngjes, duke tentuar të krijojë një marrëdhënie preferenciale me ta. 

Edi Rama: Mendoj se është sinjal i duhur i vetëdijes për BE. BE ka nevojë për Ballkanin Perëndimor saç ka nevojë BP për BE. Deri dje kishim një mot si në BE, por nuk mund t'ju mirëprisnim me atë mot dhe sollëm diellin për ju. është një çështje për Serbinë dhe Kosovën, nëse do të zgjidhej sot unë do isha shumë krenar. është e vështirë, kërkon kohë, por BP dhe shqiptarët nuk kanë qenë kurrë më mirë në historinë e tyre. është një dallim i madh, këtu është rock&roll, në Bruksel është vetëm simfoni. I patë të gjithë, ishin të lumtur. Nuk më thanë që ka një problem këtë, mos pini të gjithë verën që ju dhamë në mëngjes... është e mirë dhe efikase./Dosja.al

1 MUAJ ME PARE

Orban: Është e padrejtë që Bullgaria nuk është pranuar ende si pjesëtare e Shengen

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres

Orban: Është e padrejtë që Bullgaria nuk është pranuar ende si pjesëtare e Shengen.

1 MUAJ ME PARE

"Një vend kaq me diell”, Macron vjen në Samit: Solidaritet me Ballkanin Perëndimor për energjinë dhe integrimin

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Edi Rama, kryeminister

TIRANE- Presidenti francez, Emmanuel Macron ka mbërritur pranë "Air Albania" ku po zhvillohet samiti Bashkimi Evropian-Ballkani Perëndimor. Macron takoi Ramën dhe që në momentin e parë që e pa shprehu habinë për diellin e ngrohtë shqiptar në nisje të dimrit. "është diell fantastik"-i tha Macron Ramës, ndërsa foli edhe për gazetarët. Macron prezantoi temat kryesore të samitit si lufta në Ukrainë dhe energjia. 

Emmanuel Macron: Kam thënë gjithnjë të njëjtën që diskutimet dhe lufta në Ukrainë janë çështje sigurie përtë gjithë rajonin. jam i lumtur që jam në Shqipëri. Falenderoj Edi Ramën. Ky është moment shumë i rëndësishëm për ne në kuadër të presidencës çeke. Duam solidaritet mes BE dhe Ballkanit Perëndimor për energjinë, gjithashtu edhe për integrimin e kësaj pjese në BE. Na duhet bashkëpunim, do të kemi mundësi bashkë me kancelarin Scholz të japim konkluzionet për energjinë. Ky debat është absurd. Roli i autoriteteve publike nuk është të qeverisin përmes frikës. Roli i operatorëve është të bëjnë punën e tyre për energjinë. Nuk duhen frikësuar njerëzit me skenare absurde. Ndaloni, jemi një vend i madh. Operatorët e centraleve kanë punën e tyre, qeveria të tyren. Frika nuk është për mua. Dua tu them që jam i lumtur. Rama më ka ftuar disa herë, por me një mot kaq me diell duhet të jeni krenarë që prisni BE. /Dosja.al

1 MUAJ ME PARE

PAMJET- Macron vjen me helikopter në Shqipëri

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres

TIRANË- Dosja.al siguron pamje nga momenti kur kaloi delegacioni francez. Siç duket edhe nga pamjet e siguruara nga Dosja.al, presidenti francez Emmanuel Macron është pritur me helikopter.


Sot Tirana pret samitin BE-Ballkani Perëndimor, ku do të marrin pjesë 27 liderë të Bashkimit Evropianë si dhe një numër prej 32 delegacionesh mike. Samiti i BE-Ballkani Perëndimor zhvillohet për herë të parë në Shqipëri, në një klimë të tensionuar politike, ku opozita ka paralajmëruar se po sot do të zhvillojë një protestë për të treguar se kush është qeveria.

Ndërkohë që në samit do të diskutohet lufta në Ukrainë,  migracioni, lufta kundër terrorizmit dhe krimit të organizuar si edhe përforcimi i sigurisë. Samiti do të kulmojë me një konferencë të përebashkët të kryeministrit shqiptar, Edi Rama dhe presidentes së KE, Ursula Von Der Leyen. /Dosja.al

1 MUAJ ME PARE

Meloni flet në Tiranë: Mbështetuni tek Italia për çdo gjë! Kemi përgjegjësi të madhe kundrejt vendeve të Ballkanit Perëndimor

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Giorgia Meloni

TIRANË- Kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni ka dhënë mbështetjen e saj për Ballkanin Perëndimor. E pranishme në Tiranë në kuadër të Samitit BE-Ballkani Perëndimor, Meloni tha se Shqipëria duhet të mbështetet tek Italia për çdo gjë. Ajo shtoi se bashkë do të dikustojnë për ekonominë, sigurinë kibernetike dhe çështje të tjera.

Fjala e Melonit:

Është e rëndësishme të përforcojmë marrëdhënien mes nesh. Itali është e përkushtuar për sigurinë kibernetike dhe jo vetëm. Do të diskutojmë për roaming dhe siç e dini, për këto e shumë të tjera do të mund të mbështeteni tek Italia. Kemi përgjegjësi të madhe kundrejt vendeve të Ballkanit Perëndimor, sidomos pas sulmit të Rusisë. Duhet të forcojmë procedurën për anëtarësimin e këtyre vendeve në BE dhe ka shumë çështje për të cilat duhet të punojmë së bashku, për ekonominë, sigurinë kibernetike dhe çështje të tjera.

Sot Tirana pret samitin BE-Ballkani Perëndimor, ku do të marrin pjesë 27 liderë të Bashkimit Evropianë si dhe një numër prej 32 delegacionesh mike. Samiti i BE-Ballkani Perëndimor zhvillohet për herë të parë në Shqipëri, në një klimë të tensionuar politike, ku opozita ka paralajmëruar se po sot do të zhvillojë një protestë për të treguar se kush është qeveria. Ndërkohë që në samit do të diskutohet lufta në Ukrainë,  migracioni, lufta kundër terrorizmit dhe krimit të organizuar si edhe përforcimi i sigurisë. Samiti do të kulmojë me një konferencë të përebashkët të kryeministrit shqiptar, Edi Rama dhe presidentes së KE, Ursula Von Der Leyen. /Dosja.al

1 MUAJ ME PARE

FOTOLAJM- Kryeministri i Luksemburgut bën Ramën t'i ulet në gjunjë

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Edi Rama dhe Xavier Bettel

TIRANË- Kryeministri i Luksemburgut, Xavier Bettel ka bërë Edi Ramën që t'i ulet në gjunjë. Në momentin që Bettel u afruan me çantën e tij në dorë, Rama u ul në gjunjë për arsye që ende nuk dihet. Bettel qeshi, e po ashtu edhe kryeminsitri Edi Rama. 

1 MUAJ ME PARE

Samiti/ Kryeministri belg jep mesazhin nga Tirana: Futja në BE është rrugë e vështirë, usia përpiqet të na destabilizojë

Alexander De Croo: Një është bashkuar, Kroacia, e di që ka ambicie që ky përparim të ecë më shpejt, ka shumë vlerë por nuk ka një rrugë të shkurtër. Momentie si ky i sotmi tregojnë që kanë ndodhur shumë gjëra dhe që ka produkt. Duhet të flasim për gjërat që janë bërë dhe ato që do të bëhen. Ka shumë harmonizim mes vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe liderëve të Bashkimit Evropian. Në Belgjikë kemi pasur reagime. Kemi folur dhe për emigrantët. Pritet të ndikojë BE-ja dhe kemi parë që vullneti që ka Bashkimi Evropian e shqetëson Rusinë. Rusia përpiqet të na destabilizojë, kështu që duhet të japim mesazhin që jemi bashkë. Sinjat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut janë të qarta, ka rrugë të vështirë dhe një hap i tillë nuk mund të vijë përmes një rruge të shkurtër. Roli ynë është të ndihmojmë vendet të ruajnë ritmin politik.

1 MUAJ ME PARE

Çështja e detit, Mitsotakis: Kemi bërë progres me Shqipërinë. Dialogu Kosovë-Serbi? Kompleks, dy palët duhet të bëjnë një hap pas

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Kyriakos Mitsotakis

TIRANË- Kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis është pyetur nga gazetarët për dy çështje; atë të detit me Shqipërinë dhe dialogun mes Kosovës dhe Serbisë. Në fjalën e tij, Mitsotakis tha se të dyja palët po punojnë për të gjetur një zgjedhje, në mënyrë që çështjen ta dërgojnë më pas në një gjykatë ndërkombëtarë. E ndërsa për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, tha se dy palët duhet të bëjnë hapa pas dhe të punojnë për një zgjidhje.

Përplasja mes Shqipërisë dhe Greqisë për detin? Mitsotakis: Po diskutojmë dhe mendoj se kemi bërë progres gjatë ditëve të fundit. Duam të gjejmë dakordësi për të firmosur një dokument që do na mundësojë ta çojmë çështjen në Hagë.

Serbia dhe Kosova, sa e rëndësishme është të gjendet zgjidhje mes dy vendeve? Mitsotakis: Gjithmonë e kemi inkurajuar dialogun, e kuptojmë kompleksitetin e çështjes, jemi të vetëdijshëm që kjo çështje të zgjidhet. Të dy palët duhet të bëjnë një hap pas. Pa u zgjidhur nuk bëhet progres në familjen e madhe të BE

1 MUAJ ME PARE

Mitsotakis vjen në Tiranë, e pret Rama

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Edi Rama dhe Kyriakos Mitsotakis

TIRANË- Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis vjen në Tiranë për Samitin mes vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe Bashkimit Europian. Me të zbritur nga makina e tij, Mistotakis u prit nga kryeministri Edi Rama, i cili më pas e drejtoi që të fliste para mediave të pranishme në Samit. 

1 MUAJ ME PARE

Von der Leyen: Pas çeljes së negociatave shpresojmë që Shqipëria të bëhet pjesë e BE

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Ursula von der Leyen

TIRANË- Presidetja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, ka mbërritur në Samitin e Bashkimit Europian që tashmë ka nisur në Tiranë. Gjatë fjalës së saj, presidentja e Komisionit Euopian, Von der Leyen tha se Samiti është i rëndësie të veçantë.

Para gazetarëve, ajo deklaroi se shpreson që Shqipëria të jetë pjesë e BE-së, pas çeljes së negociatave.

"Shpresojmë që Shqipëria pas çeljen së negociatave të jetë pjesë e BE-së," tha Von der Leyen.

Sot Tirana po pret samitin BE-Ballkani Perëndimor, ku do të marrin pjesë 27 liderë të Bashkimit Evropianë si dhe një numër prej 32 delegacionesh mike. Samiti i BE-Ballkani Perëndimor zhvillohet për herë të parë në Shqipëri, në një klimë të tensionuar politike, ku opozita ka paralajmëruar se po sot do të zhvillojë një protestë për të treguar se kush është qeveria. Ndërkohë që në samit do të diskutohet lufta në Ukrainë,  migracioni, lufta kundër terrorizmit dhe krimit të organizuar si edhe përforcimi i sigurisë. Samiti do të kulmojë me një konferencë të përebashkët të kryeministrit shqiptar, Edi Rama dhe presidentes së KE, Ursula Von Der Leyen. /Dosja.al

1 MUAJ ME PARE

Dimitar Kovaçevski pritet si...ushtarak/ Rama e përshendet me dorë, kryeministri qesh

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Edi Rama

TIRANË-Kryeministri Edi Rama ka pritur me nderime të veçanta homolun e tij nga Maqedonia e Veriut, Dimitar Kovaçevski. Në momentin që ai zbriti nga makina, direkt Rama ngriti dorën pranë ballit në shenjë përshëndetje ushatarake, ndërsa Kovaçevski e kaloi me të qeshura gjestin e homogolut shqiptar. 

1 MUAJ ME PARE

VIDEO/ Ku do të protestojë Opozita? Shikoni si është blinduar Tirana, sheshi përballë kryeministrisë izolohet tërësisht

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Tirana e blinduar

TIRANË- Tirana është totalisht e blinduar për Samitin BE-Ballkani Perëndimor, ndërkohë që Opozita ka paralajmëruar protestë në orën 12:00. Nga pamjet që ju sjell Dosja.al shihet se i gjithë perimetri i sigurisë është 'blinduar' nga forca të shumta policie. Bulevardi "Dëshmorët e Kombit" që ishte dhe synimi i PD-së është i rrethuar me barriera metalike. Uniformat blu janë të panumërt ndërkohë që në tarracat e çdo godine ka gjithashtu forca sigurie me snajper'. 


Sot Tirana pret samitin BE-Ballkani Perëndimor, ku do të marrin pjesë 27 liderë të Bashkimit Evropianë si dhe një numër prej 32 delegacionesh mike. Samiti i BE-Ballkani Perëndimor zhvillohet për herë të parë në Shqipëri, në një klimë të tensionuar politike, ku opozita ka paralajmëruar se po sot do të zhvillojë një protestë për të treguar se kush është qeveria. Ndërkohë që në samit do të diskutohet lufta në Ukrainë,  migracioni, lufta kundër terrorizmit dhe krimit të organizuar si edhe përforcimi i sigurisë. Samiti do të kulmojë me një konferencë të përebashkët të kryeministrit shqiptar, Edi Rama dhe presidentes së KE, Ursula Von Der Leyen./Dosja.al

1 MUAJ ME PARE

Shtohen masat e sigurisë për samitin/ Vëzhgim nga ajri me helikopter në sheshin 'Italia'

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
helikopter

TIRANË- Janë shtuar masat e sigurisë në kryqytet për mbarëvajtjen në kuadër të Samitit BE- Ballkani Perëndimor. Teksa mijëra forca policie kanë zbarkuar në terren në akset kyçe të bllokuara për të siguruar perimetrin ku do të kalojnë liderët evropianë, vëzhgime janë bërë edhe nga ajri me helikopter në sheshin 'Italia' aty ku nisi edhe ceremonia e samitit dhe kryeministri Rama priti liderët evropianë. 

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
kontrolle mbi sheshin 'Italia'

Sot Tirana pret samitin BE-Ballkani Perëndimor, ku do të marrin pjesë 27 liderë të Bashkimit Evropianë si dhe një numër prej 32 delegacionesh mike. Samiti i BE-Ballkani Perëndimor zhvillohet për herë të parë në Shqipëri, në një klimë të tensionuar politike, ku opozita ka paralajmëruar se po sot do të zhvillojë një protestë për të treguar se kush është qeveria. Ndërkohë që në samit do të diskutohet lufta në Ukrainë,  migracioni, lufta kundër terrorizmit dhe krimit të organizuar si edhe përforcimi i sigurisë. Samiti do të kulmojë me një konferencë të përebashkët të kryeministrit shqiptar, Edi Rama dhe presidentes së KE, Ursula Von Der Leyen./Dosja.al

1 MUAJ ME PARE

Samiti i BE, liderët e BE firmosin marrëveshjen për Roaming me vendet e Ballkanit Perëndimor, hyn në fuqi më 1 tetor 2023

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Marreveshja

TIRANE- 27 liderët e vendeve të Bashkimit Evropian kanë firmosur marrëveshjen për heqjen e tarifave "Roaming" me vendet e Ballkanit Perëndimor. Marrëveshja do të hyjë në fuqi më 1 tetor 2023. Në këtë ceremoni morën pjesë edhe operatorët telefonikë të të gjithave vendeve të rajonit. Në foton ceremoniale mori pjesë presidentja e KE, Von Der Leyen dhe presidenti i KiE, Charles Michel. Në deklaratën përfundimtare sot pritet të vendoset edhe për një integrim gradual të rajonit ndërsa pritet që liderëve rajonalë tu kërkohet njëhsimi i politikës së jashtme me atë të Bashkimit Evropian./Dosja.al

1 MUAJ ME PARE

Policia në këmbë/ Rrumbullaku inspekton masat e sigurisë në Tiranë për samitin BE- Ballkani Perëndimor

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Rrumbullaku inspektim

TIRANË- Pak pas nisjes së ceremonisë, Drejtori i Policisë së Shtetit, Muhamet Rrumbullaku ka dalë në terren ku po inspekton masat e sigurisë të ndërmarra për mbarëvajtjes në kuadër të samtitit të përbashkët mes liderëve të BE-së dhe atyre të Ballkanit Perëndimor.

Dosja.al raportoi më herët se rreth 1500 forca policie do të monitorojnë në zonat kyç të kryeqytetit dhe akset që janë bllokuar për mbarëvajtjen dhe shmangien e incidenteve gjatë kohës që do të mbahet edhe samiti BE- Ballkanit Perëndimor. Policia e Shtetit është shpërndarë në të gjithë Tiranën dhe më në fokus janë zonat e perimetrit të sigurisë ku do të kalojnë liderët. Bashkë me efektivët, në terren janë edhe forcat RENEA dhe njësia antieksplozivë. 

Sot Tirana pret samitin BE-Ballkani Perëndimor, ku do të marrin pjesë 27 liderë të Bashkimit Evropianë si dhe një numër prej 32 delegacionesh mike. Samiti i BE-Ballkani Perëndimor zhvillohet për herë të parë në Shqipëri, në një klimë të tensionuar politike, ku opozita ka paralajmëruar se po sot do të zhvillojë një protestë për të treguar se kush është qeveria. Ndërkohë që në samit do të diskutohet lufta në Ukrainë,  migracioni, lufta kundër terrorizmit dhe krimit të organizuar si edhe përforcimi i sigurisë. Samiti do të kulmojë me një konferencë të përebashkët të kryeministrit shqiptar, Edi Rama dhe presidentes së KE, Ursula Von Der Leyen. /Dosja.al

1 MUAJ ME PARE

FOTOT/ Liderët e BE-së ecin të gjithë në grup, Vin der Leten 'shkëputet', bisedon me Osmanin (Qeshja me Bregun)

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Liderët e BE-së

TIRANË- Liderët e Bashkimit Evropian po ecin të gjithë në grup bashkë me kryeministrin Edi Rama pasi është ora për të firmosur një prej marrëveshjeve. Të gjithë futen brenda ambienteve ku do të zhvillohet Samiti BE-Ballkani Perëndimor, por ajo që vihet re është afrimiteti i Presidentes së Komisionit Evropian, Ursula Von Der Leyen me Presidenten e Kosovës Vjosa Osmani. Të dyja komunikojnë gjatë gjithë rrugës me njëra-tjetrën. Në bisedë ju bashkohet dhe Majlinda Bregu. Të treja shihen duke qeshur, por tema e bisedës nuk dihet. 

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Liderët e BE

Sot Tirana pret samitin BE-Ballkani Perëndimor, ku do të marrin pjesë 27 liderë të Bashkimit Evropianë si dhe një numër prej 32 delegacionesh mike. Samiti i BE-Ballkani Perëndimor zhvillohet për herë të parë në Shqipëri, në një klimë të tensionuar politike, ku opozita ka paralajmëruar se po sot do të zhvillojë një protestë për të treguar se kush është qeveria. Ndërkohë që në samit do të diskutohet lufta në Ukrainë,  migracioni, lufta kundër terrorizmit dhe krimit të organizuar si edhe përforcimi i sigurisë. Samiti do të kulmojë me një konferencë të përebashkët të kryeministrit shqiptar, Edi Rama dhe presidentes së KE, Ursula Von Der Leyen. /Dosja.al

1 MUAJ ME PARE

Milo Gjukanoviç vjen në Tiranë për Samitin, Rama i tregon me gisht kullën e "Air Albania"

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Edi Rama dhe Milo Gjukanoviç

TIRANË- Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç vjen në Tiranë për Samitin mes vendeve të Bashkimit Europian dhe vendeve të Ballkanit Perëndimor. Siç duket edhe nga pamjet e mëposhtme, kryeministri Edi Rama i tregon me gisht kullën e "Air Albania", ndërsa të dy shohin nga qielli. Nga fotot duket se Gjukanoviç i habitur i bën pyetje kryeministrit Rama, ndërsa ky i fundit i tregon diçka me gisht për lart, por nuk dallohet asnjë fjalë se për çfarë flasin liderët e dy vendeve. 

PAMJET NGA TAKIMI: 

1 MUAJ ME PARE

Samiti i BE/ Michel 'zbërthen' marrëveshjet që do firmosen në Tiranë: Me Ballkanin në BE, na pret një e ardhme e begatë

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Charles Michel

TIRANË-Charles Michel është shprehur se me futjen e Ballkanit Perëndimor në Evropë, e ardhmja do të jetë më e begatë. Në një prononcim për mediat në Tiranë, Michel thotë se sot do të firmosen marrëveshje shumë të rëndësishme. Ai përmendi atë të tarifave të roaming e të krizës energjitike. 

Pjesë nga fjala e Michel:

Është hera e parë që mbajmë një Samit të BE dhe Ballkanit këtu, në një vend të rajonit. është e rëndësishme, sot do të nnëshkruajmë një marrëveshje shumë të rëndësishme për tarifat e rajonit. Është një arritje konkrete. Për bizneset, person me person, turizmin, ky është një hap shumë i rëndësishëm. Një tjetër është kriza energjitike, vështirësitë pas liuftës Rusi-Ukrainë. Kjo tregon angazhimin tonë për të përforcuar marrëdhënien e bashkëpunimin me Ballkanin. Kemi punuar shumë muajt e fundit për të pasur një bashkëpunim më të madh, dua të përsëris që e ardhmja e Evropës dhe e fëmijëve tanë do të jetë më e begatë me Ballkanin Perëndimor në Evropë. Kjo është një etapë konkrete e rëndësishme e afrimit të rajonit me ne. 

1 MUAJ ME PARE

Samiti i BE/ Varhelyi u bashkohet liderëve: Për Ballkanin Perëndimor ofrojmë partneritetin

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Varhelyi

TIRANË- I është bashkuar liderëve evropianë në sheshin 'Italia',Komisioneri i Bashkimit Europian për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, Oliver Varhelyi. Varhelyi u prit nga kryeministri Rama në hyrje të stadiumit 'Air Albania', ndërsa pas pak pritet të nisë Samiti BE-Ballkani Perëndimor. Komisioneri i Bashkimit Europian u shpreh shkurtimisht për mediat se partneriteti është ai çka ofrohet për Ballkanin Perëndimor. 

"Partneritet, kjo është ajo cka ne ofrojmë dhe është arsyeja pse për herë të parë zhvillohet ky Samiti në Ballkanin Perëndimor", tha Varhelyi. 

Sot Tirana pret samitin BE-Ballkani Perëndimor, ku do të marrin pjesë 27 liderë të Bashkimit Evropianë si dhe një numër prej 32 delegacionesh mike. Samiti i BE-Ballkani Perëndimor zhvillohet për herë të parë në Shqipëri, në një klimë të tensionuar politike, ku opozita ka paralajmëruar se po sot do të zhvillojë një protestë për të treguar se kush është qeveria. Ndërkohë që në samit do të diskutohet lufta në Ukrainë,  migracioni, lufta kundër terrorizmit dhe krimit të organizuar si edhe përforcimi i sigurisë. Samiti do të kulmojë me një konferencë të përebashkët të kryeministrit shqiptar, Edi Rama dhe presidentes së KE, Ursula Von Der Leyen./Dosja.al

1 MUAJ ME PARE

Vuçiç shpjegohet: Ja pse vendosja të vija në Tiranë. Na akuzuan se duam të destabilizojmë Ballkanin, e përgjenjeshtruam me vepra jo fjalë

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Aleksandër Vuçiç

TIRANË- Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka mbërritur në Tiranë për Samitin BE-Ballkani Europian. Në fjalën e tij para mediave, ai shpjegoi arsyet se përse vendosi në momentin e fundit të vinte në Tiranë. Po ashtu, adresoi edhe akuzat ndaj Serbisë për mbështetjen e dhënë ndaj Rusisë. 

PJESË NGA PRONONCIMI PËR SHTYP

Vuçiç:  Unë erdha sepse nëse nuk jeni në tryezë, atëherë jeni në menu. Dhe pastaj të gjithë mezi presin, kjo është një mundësi më e mirë për të mbrojtur interesat e Serbisë. Ka pasur edhe disa reagime zyrtare për çështjen e Kosovës dhe për çështjen e dialogut, kjo ishte arsyeja kryesore. Por në fund pas konsultimeve që bëmë brenda shtetit vendosëm të vinim sepse do themi çfarë mendojmë e jemi të përkushtuar ndaj dialogun dhe negociatave me BE. Mbetemi të vendosur në rrugën me BE. 

Keni dëgjuar ndonjë deklaratë optimiste prej meje?

Vuçiç: Nuk po them që nuk jam...jam realist. Keni dëgjuar ndonjë deklaratë optimiste prej meje. Jam këtu të mësoj shumë ngaBe dhe rajoni dhe t'i dëgjoj në fund do shpjegoj qëndrimin e Serbisë. është e rëndëisshme që të marrim lajme të mira dhe ka 2 për çështje të energjisë. BE kërkon solidarizim. Janë shenja të mira për të gjitha vendet tona në BE. Duam të dëgjojmë më shumë, besoj se do të dëgjojmë strategjinë e BE për të ardhmen dhe kjo ka rëndësi maksimale për ne. Serbia është vend i pavarur. I dimë dhe i njohim detyrimet tona. Kemi një situatë ndryshe sa i takon integritetit territorial të Serbisë që është shkelur në 99 dhe 2008. Serbia është shumë pranë Rusisë. Për t'ju thënë diçka duke folur për këtë gjë' keni dëgjuar ose shkruar gjatë 9-10 muajve të fundit se Serbia po sulmonte vendet e tjera në Ballkan. Ne kemi përgënjeshtruar jo me deklarata por me vepra. është e lehtë të ekspozosh çdo lloj akuzë, por e vërteta del. Serbia është vend i pavarur dhe do të mbetet kështu. 

1 MUAJ ME PARE

Vjosa Osmani në Tiranë: Nuk jam këtu për negociata me Serbinë, në fund të vitit aplikojmë për të hyrë në BE!

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Edi Rama dhe Vjosa Osmani

TIRANË-Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani deklaroi në nisje të samitit BE-Ballkani Perëndimor në "Air Albania" se  Kosova do të aplikojë për tu bërë pjesë e unionit në fund të muajit dhjetor. Osmani deklaroi se nuk është në Tiranë për të dialoguar me Serbinë.

 "Është një sipërmarrje shumë e rëndësishme. Jam këtu si udhëheqësja e vendit më proeuropian, kemi treguar përkushtim ndaj vlerave të BE. Jemi harmonizuar me sanksionet kundër Rusisë. Në të njëjtën kohë na duhet që BE të lëvizë nga fjalët në vepra.Kosova do të paraqesë aplikimin për anëtarësim në fund të këtij viti. Është një takim mes BE dhe Ballkanit, jo një takim për negociata mes Kosovës e Serbisë," tha Osmani./Dosja.al

1 MUAJ ME PARE

Samiti i BE/ Nis ceremonia e mbërritjes së liderëve evropianë, Rama pret të ftuarit e parë

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Samiti

TIRANË-Ka nisur ceremonia e pritjes së liderëve evropianë në sheshin 'Italia' lu do të mbahet edhe samiti BE-Ballkanni Perëndimor. Kryeministri Edi Rama ka mbërritur në sheshin ‘Italia’ dhe është në pritje të liderëve europianë që vijnë në kuadër të këtij samiti. 

Sot Tirana pret samitin BE-Ballkani Perëndimor, ku do të marrin pjesë 27 liderë të Bashkimit Evropianë si dhe një numër prej 32 delegacionesh mike. Samiti i BE-Ballkani Perëndimor zhvillohet për herë të parë në Shqipëri, në një klimë të tensionuar politike, ku opozita ka paralajmëruar se po sot do të zhvillojë një protestë për të treguar se kush është qeveria. Ndërkohë që në samit do të diskutohet lufta në Ukrainë,  migracioni, lufta kundër terrorizmit dhe krimit të organizuar si edhe përforcimi i sigurisë. Samiti do të kulmojë me një konferencë të përebashkët të kryeministrit shqiptar, Edi Rama dhe presidentes së KE, Ursula Von Der Leyen. /Dosja.al

1 MUAJ ME PARE

Pas pak nis ceremonia e pritjes së liderëve evropianë, Rama përshëndet nga Facebook: Mirëmëngjes nga Shqipëria Evropiane

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Edi Rama

TIRANË- Pak pas nisjes së pritjes së liderëve evropianë në sheshin 'Italia' në kuadër të Samitit BE-Ballkani Perëndimor, kryeministri Rama ka përshëndetur nga Facebook-u teksa shkruan "Mirëmëngjes nga Shqipëria Evropiane'. 

Sot Tirana pret samitin BE-Ballkani Perëndimor, ku do të marrin pjesë 27 liderë të Bashkimit Evropianë si dhe një numër prej 32 delegacionesh mike. Samiti i BE-Ballkani Perëndimor zhvillohet për herë të parë në Shqipëri, në një klimë të tensionuar politike, ku opozita ka paralajmëruar se po sot do të zhvillojë një protestë për të treguar se kush është qeveria. Ndërkohë që në samit do të diskutohet lufta në Ukrainë,  migracioni, lufta kundër terrorizmit dhe krimit të organizuar si edhe përforcimi i sigurisë. Samiti do të kulmojë me një konferencë të përbashkët të kryeministrit shqiptar, Edi Rama dhe presidentes së KE, Ursula Von Der Leyen. /Dosja.al

1 MUAJ ME PARE

HARTA/ Rrugët që janë të bllokuara sot, ‘paralizohen’ një pjesë e urbanëve, ku duhet të kaloni në raste emergjente

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Harta

TIRANË- Ardhja e liderëve evropianë në Tiranë për Samitin BE-Balkani Perëndimor ka izoluar kryeqytetin. Duke nisur që në orët e para të mëngjesit, akset kryesore të Tiranës janë bllokuar, duke bërë që lëvizja e qytetarëve, qoftë me makina, transport publik apo në këmbë, të jetë e kufizuar.

Që në mëngjesin e sotëm, akset kryesore Rinas Qafë- Kashar, autostrada Tiranë-Durrës, sheshi ‘Shqiponja’, unaza e Astirit, Kopshti Botanik, rrethrrotullimi i Saukut, rrethrrotulimi te ‘Varrezat e Dëshmorëve’, rruga e Elbasanit deri në urën e ‘Elbasanit’ dhe kalimi për në drejtim të aktivitetit, rrugët që lidhin rrugën e Elbasanit me atë ‘Papa Gjon Pali II’, do të jenë të bllokuara.

gjithashtu do të ketë ndryshim të kursit edhe transporti publik në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” e “Bajram Curri”.

Rrugët e bllokuara:

Bulevardi “Dëshmorët e Kombit”, nga ura e Dajtit deri te Sheshi “Nënë Tereza”;

Bulevardi “Bajram Curri” nga kryqëzimi me rrugën e “Elbasanit” deri te kryqëzimi me rrugën “Ibrahim Rugova”;

Rruga “Papa Gjon Pali II” nga ETC-RTSH-Stadium;

Rruga “Dervish Hima”;

Rruga “Asim Zeneli”;

Rruga “Themistokli Gërmenji”, pranë rrugës së Elbasanit dhe te kryqëzimi afër rrugës “Papa Gjon Pali II”;

Rruga “Ismail Qemali”, nga kryqëzimi i Liceut deri te rruga e “Elbasanit”.

Rruga “Mustafa Matohiti”, pranë shkollës “Kosova”;

Rruga “Jul Variboba”, pranë postës, në rrugën e Elbasanit dhe rrugën “Papa Gjon Pali II”;

Rruga “Fatmir Haxhiu”, tek ETC;

Rruga “Lekë Dukagjini”, nga sheshi “Frederik Shopen”, deri te stadiumi “Air Albania” dhe përreth stadiumit;

Rruga “Skerdilajd Llagami” dhe rruga “Faik Konica”.

Në këto akse rrugore do të ndalohet parkimi, qarkullimi i automjeteve dhe qytetarëve, ndërsa do të lejohet vetëm lëvizja e qytetarëve që janë banorë, brenda perimetrit të sigurisë.

Ndalim të qarkullimit të automjeteve do të ketë edhe në aksin rrugor;

Rinas – Mbikalimi i Kasharit – Autostrada “Durrës – Tiranë” – Ish-sheshi “Shqiponja” – Unaza e Tiranës – Rrethrrotullimi i Saukut – Rrethrrotullimi pranë Akademisë së Policisë – Pallati i Brigadave – Rrethrrotullimi i qytetit “Studenti”, deri te kryqëzimi me bulevardin “Bajram Curri”. 

Kufizime të qarkullimit të automjeteve të tonazhit të rëndë, do të ketë në aksin rrugor “Shkodër – Lezhë – Milot – Thumanë – Fushë Krujë – Vorë”.

Masat e planifikuara nga Policia e Shtetit, për këtë aktivitet të rëndësishëm konsistojnë në disa plane, konkretisht:

Garantimin e rendit publik para, gjatë dhe pas zhvillimit të Samitit.

Organizimin e shërbimeve policore për sigurimin e të gjithë perimetrit të sigurisë së Samitit.

Sigurimin e delegacioneve përgjatë gjithë rrugëkalimit, nga Rinasi për në Tiranë.

Eskortimin e delegacioneve nga aeroporti i Rinasit, për në vendin e zhvillimit të Samitit në Tiranë, dhe në kthim për në Rinas.

Eskortimi i delegacioneve nga PKK Morinë, Kukës, për në vendin e zhvillimit të Samitit në Tiranë, dhe në kthim për në Morinë, Kukës.

Eskortimi i delegacioneve nga PKK Hani i Hotit, Shkodër, për në vendin e zhvillimit të Samitit në Tiranë, dhe në kthim për në Hani i Hotit, Shkodër.

Sigurimin e rrugëkalimeve të shërbimeve të emergjencës.

Menaxhimi i trafikut rrugor në qytetin e Tiranës, para, gjatë dhe pas zhvillimit të Samitit, etj.

Gjithashtu, për të mos krijuar pengesa në mbarëvajtjen e institucioneve që janë brenda perimetrit të sigurisë të këtij Samiti, si dhe të banorëve rezidëntë në perimetrin e sigurisë, Policia sqaron se:

– Hyrja e punonjësve të Radio Televizionit Shqiptar, do të bëhet në këmbë, në rrugën “Themistokli Gërmenji”;

– Hyrja e punonjësve të AKSHI-së, do të bëhet në këmbë, në rrugën “Jul Variboba”;

– Hyrja e punonjësve të Kryeministrisë, do të bëhet në këmbë, në rrugën “Ismail Qemali” nga krahu i rrugës së “Elbasanit”;

– Hyrja e punonjësve të Kryesisë së Kuvendit, do të bëhet në këmbë, në rrugën “Ismail Qemali” nga kahu i rrugës “Ibrahim Rugova”;

– Hyrja e studentëve, do të bëhet në këmbë, nga rruga “Ibrahim Rugova” – sheshi “Frederik Shopen” – rruga “Lek Dukagjini” – Universitet;

– Hyrja e gazetarëve vendas dhe të huaj të ftuar në samit, do të bëhet në këmbë, në rrugën “Abdyl Frashëri”, në drejtim të pallatit të Kongreseve.

1 MUAJ ME PARE

Samiti i BE s'paralizon vetëm tokën, por edhe ajrin/ Aeroporti i Tiranës njoftim të rëndësishëm për pasagjerët

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Foto ilustruese

TIRANË- Tirana International Airport ka shpërndarë një mesazh të rëndësishëm mëngjesin e sotëm për të gjthë pasagjerët që do të kalojnë nga pika kufitare e Rinasit. Në kuadër të masave të marra për samitin Bashimi Europian – Ballkani Perëndimor që do të mbahet ditën e sotme në Tiranë, disa rrugë janë të pakalueshme, ndaj dhe sugjerohet kalimi tek të tjera.

NJOFTIMI I PLOTË:

TIA njofton se: -Për drejtuesit e mjeteve që vijnë nga veriu, me destinacion aeroportin e Rinasit, rrugëkalimi do të bëhet nga aksi “Fushë Prezë – Rinas”; -Për drejtuesit e mjeteve që vijnë nga Durrësi, me destinacion aeroportin e Rinasit, rrugëkalimi do të bëhet nga aksi “Vorë- rruga e vjetër e Fushë Krujës”; – Për drejtuesit e mjeteve që vijnë nga juglindja, me destinacion aeroportin e Rinasit, rrugëkalimi do të bëhet nga aksi “Elbasan – rrethrrotullimi TEG-ut- unaza lindore- Paskuqan -Kamëz- kryqëzimi i Valiasit- Rinas”.

Sot Tirana pret samitin BE-Ballkani Perëndimor, ku do të marrin pjesë 27 liderë të Bashkimit Evropianë si dhe një numër prej 32 delegacionesh mike. Samiti i BE-Ballkani Perëndimor zhvillohet për herë të parë në Shqipëri, në një klimë të tensionuar politike, ku opozita ka paralajmëruar se po sot do të zhvillojë një protestë për të treguar se kush është qeveria. Ndërkohë që në samit do të diskutohet lufta në Ukrainë,  migracioni, lufta kundër terrorizmit dhe krimit të organizuar si edhe përforcimi i sigurisë. Samiti do të kulmojë me një konferencë të përebashkët të kryeministrit shqiptar, Edi Rama dhe presidentes së KE, Ursula Von Der Leyen. /Dosja.al

1 MUAJ ME PARE

Samiti i BE në Tiranë/ Çfarë pritet të diskutohet për emigracionin dhe kërkesat për azil, gjithçka nis në 10.00

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Foto ilustruese

TIRANË- Zbardhet axhenda që do të ndjekin sot liderët e vendeve të Bashkimit Europian me ato të vendeve të Ballkanit Perëndimor. Takimi do të zhvillohet sot në ambientet e hotelit të hapur në kullën e stadiumit “Air Albania”, ku që në orën 9.30 do të mbërrijnë të gjithë liderët. Pas diskutimeve të para, do të nisë dhe puna e samitit. 

AXHENDA E SAMITIT: 

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres

10:00 – Firmosja e marrëveshjes Roaming

10:15 – Vijon mbërritja e liderëve të tjerë

11:00 – Fillon seanca plenare (I)

11:45 – Foto familjare

12:15 – Seanca plenare (II)

14:30 – Konferenca e liderëve

Çështja e migrimit dhe kërkimit të azilit në vendet e BE do të jetë në fokus të diskutimeve të samitit që mbahet në Tiranë, pasi BE dhe shtetet e saj anëtare po intensifikojnë përpjekjet për të krijuar një politikë evropiane të migracionit efektiv, humanitar dhe të sigurt, por pavarësisht politikave, vijon që kontinenti të përballet me problemet e flukseve migratore.

Rrugët më shqetësuese të bashkimit Europian për futjen e emigratëve të paligjshëm është Rruga e Mesdheut Lindor, futjen në BE të emigratëve ilegalë përmes Greqisë Qipros dhe Bullgarisë, e po ashtu do të diskutohet gjithashtu agresioni rus mbi Ukrainën, do të diskutojnë mënyrat e thellimit të angazhimit politik me një fokus të veçantë te të rinjtë. 

Pika e dytë e agjendës së takimit lidhet me liberalizimin e vizave për Kosovën, mbi të cilën do të ketë sërish bisedime pas vendimmarrjes se bllokimi virtual i vizave, do të jetë i hequr më 1 janar 2024. E treta pikë, lidhet me efektin energjetik që lufta në Ukrainë ka pasur në gjithë kontinentin dhe përgjigjen që i duhet dhënë krizës.

1 MUAJ ME PARE

Rama nxjerr foton, një pëllumb i zi "përshëndet" punimet e Samitit të BE në Tiranë 

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Fotoja

TIRANE- Kryemnistri Edi Rama ka uruar "Mirëmëngjesi" në rubrikën e tij në Facebook me një foto nga nisja e samitit të Bashkimit Evropian në Tiranë. Rama ka postuar foton me logon e samitit me një mysafir të veçantë. Një pëllumb i zi shihet i ulur në tapetin e pritjes. 

"MIRËMËNGJES nga Shqipëria Europiane",-shkruan Rama krahas fotos.

POSTIMI I PLOTE:

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres

Sot Tirana pret samitin BE-Ballkani Perëndimor, ku do të marrin pjesë 27 liderë të Bashkimit Evropianë si dhe një numër prej 32 delegacionesh mike. Samiti i BE-Ballkani Perëndimor zhvillohet për herë të parë në Shqipëri, në një klimë të tensionuar politike, ku opozita ka paralajmëruar se po sot do të zhvillojë një protestë për të treguar se kush është qeveria. Ndërkohë që në samit do të diskutohet lufta në Ukrainë, migracioni, lufta kundër terrorizmit dhe krimit të organizuar si edhe përforcimi i sigurisë. Samiti do të kulmojë me një konferencë të përebashkët të kryeministrit shqiptar, Edi Rama dhe presidentes së KE, Ursula Von Der Leyen. /Dosja.al

1 MUAJ ME PARE

Samiti i BE 'blindon' Tiranën, RENEA zbret në terren, kontrolle për eksplozivë me qen të trajnuar, si u zgjua kryeqyteti sot (FOTOT)

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Foto ilustruese

TIRANE- Zhvillimi i samitit të parë me përmasa evropiane e ka kthyer Tiranën në kryeqytetin e politikës sot. Sfida kryesore është që Shqipëria të arrijë të garantojë sigurinë për liderët botërorë për të çuar më tej mbarëvajtjen e samitit. Policia e Shtetit është shpërndarë në të gjithë Tiranën dhe më në fokus janë zonat e perimetrit të sigurisë ku do të kalojnë liderët. Bashkë me efektivët, në terren janë edhe forcat RENEA dhe njësia antieksplozivë. 

Njoftimi i policisë: 

SIGURIA PËR SAMITIN E BE-së që do mbahet sot në Tiranë.

Njësia Anti-Eksploziv e Repartit Elitë Renea në bashkëpunim me Gardën e Republikës, kontrolle të imtësishme brenda perimetrit të ngushtë të sigurisë.

Sot Tirana pret samitin BE-Ballkani Perëndimor, ku do të marrin pjesë 27 liderë të Bashkimit Evropianë si dhe një numër prej 32 delegacionesh mike. Samiti i BE-Ballkani Perëndimor zhvillohet për herë të parë në Shqipëri, në një klimë të tensionuar politike, ku opozita ka paralajmëruar se po sot do të zhvillojë një protestë për të treguar se kush është qeveria. Ndërkohë që në samit do të diskutohet lufta në Ukrainë,  migracioni, lufta kundër terrorizmit dhe krimit të organizuar si edhe përforcimi i sigurisë. Samiti do të kulmojë me një konferencë të përebashkët të kryeministrit shqiptar, Edi Rama dhe presidentes së KE, Ursula Von Der Leyen. /Dosja.al

1 MUAJ ME PARE

Samiti i Tiranës, do të ndahen 2.6 mld euro mbështetje për energjinë në rajon, emigrimi në fokus

Samiti BE-BP në Tiranë/ Michel dhe Von der Leyen: Pati progres
Samiit

TIRANË- Pasojat e agresionit rus kundër Ukrainës, forcimi i sigurisë dhe ndërtimi i qëndrueshmërisë ndaj ndërhyrjeve të huaja në rajon, sfidat e emigrimit dhe lufta kundër terrorizmit dhe krimit të organizuar do të jenë disa nga temat kryesore që do të diskutohen në 6 Dhjetor në samitin e 27 vendeve anëtarë të BE me partnerët e Ballkanit Perëndimor, sipas burimeve zyrtare nga Unioni Europian.

Ky është samiti i parë mes liderëve të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor që do të zhvillohet në rajonin e Ballkanit Perëndimor. Samiti është një mundësi për të rikonfirmuar rëndësinë kyçe të partneritetit strategjik midis BE-së dhe Ballkanit Perëndimor. Diskutimet në takimin e sotshëm në Tiranë, pritet të fokusohen edhe në efektet negative për furnizimin e rregullt me energji dhe ushqime pas luftës në Ukrainë.

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, njoftoi më herët se tashmë ka një mbështetje financiare për të ndihmuar vendet në Ballkanin Perëndimor të përballen me mungesat dhe çmimet më të larta.

“Ne kemi krijuar një paketë mbështetjeje për energjinë që të gjithë së bashku duhet të mobilizojnë të paktën 2.5 miliardë euro për Rajonin”, – tha Várhelyi.

Liderët e BE-së pritet që sot të propozojnë një plan veprimi për emigracionin, i cili parashikon 20 masa operacionale të strukturuara në 5 shtylla:

1-         Forcimi i menaxhimit të kufirit;

2-         Përshpejtimi i procedurave të azilit;

3-         Lufta ndaj kontrabandës së emigrantëve;

4-         Rritja e bashkëpunimit për ripranimin dhe kthimet;

5-         Arritja e harmonizimit të politikave të vizave

Plani i ri i veprimit për emigracionin synon të forcojë bashkëpunimin për menaxhimin e kufijve me partnerët në Ballkanin Perëndimor në dritën e perspektivës së anëtarësimit në BE.

Një çështje delikate, integrimi i Ballkanit Perëndimor në BE është kthyer në krye të agjendës pas luftës në Ukrainë. Udhëheqësit e BE-së dhe të Ballkanit do të diskutojnë sot mënyrat e rritjes së bashkëpunimit ekonomik dhe politik, me fokus të veçantë të rinjtë.

Ata gjithashtu do të vlerësojnë progresin e bërë drejt integrimit të Ballkanit Perëndimor me tregun e brendshëm të BE-së, modernizimin e sistemeve të pagesave në përputhje me standardet e BE-së dhe zbatimin e “korsive të gjelbra” një nismë për të lehtësuar logjistikën ndërkufitare dhe tregtinë ndër-rajonale.

Samiti do të jetë një mundësi për të diskutuar veprimet e koordinuara për çështjet e sigurisë dhe mbrojtjes , të cilat janë bërë edhe më të rëndësishme në kontekstin e agresionit rus kundër Ukrainës.

Kjo përfshin luftën ndaj manipulimit të informacionit dhe përmirësimin e sigurisë kolektive kibernetike.

Marrë nga Monitor.al

samiti i be 6 dhjetor 2022

Sondazh

Poll

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari