LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Rikthehen online lojërat e fatit/ Ligji miratohet me votat e maxhorancës, opozita kundër: Po i fusni bastet brenda në shtëpi

•Sot në Komisionin e Ligjeve u miratua rikthimi online i lojërave të fatit, me 12 vota pro, 3 kundër dhe 1 abstenim. • Miratimi në komision u bë vetëm me votat e mazhorancës, pasi opozita votoi kundër. •Licencimi për kompanitë do të jetë 10-vjeçar, ndërsa tarifa do të dyfishohet duke shkuar në 400 milionë lekë. • Ish Kryetari i Komisionit të Ligjeve, Fatmir Xhafaj, e ka konsideruar ligjin për lojërat e fatit jo shumë të ndryshëm nga ligji i 2018 dhe jo shumë të ashpër. •Deputeti i opozitës Asllan Dogjani ka kritikuar rikthimin e ligjit për lojërat e fatit dhe kujtoi përpjekjet që janë bërë nga kryeministri Edi Rama në vitin 2018 për të hequr lojërat e fatit si një nga shkaqet e mëdha që dëmtonin familjet shqiptare.

3 artikuj për këtë temë.

2 JAVE ME PARE

Rikthehen lojërat e fatit, ligji miratohet me votat e maxhorancës, opozita votoi kundër

Rikthehen online lojërat e fatit/ Ligji miratohet me votat e
foto ilustruese

TIRANË- Komisioni i Ligjeve miratoi këtë të hënë rikthimin online të lojërave të fatit, me 12 vota pro, 3 kundër dhe 1 abstenim. Miratimi në komision u bë vetëm me votat e mazhorancës, pasi opozita votoi kundër.

Zvendësministrja për Ekonominë dhe Financat, Vasilika Vjero tha se nga kontrollet e kryera u vu re se bastet sportive nuk u larguan ansjëhërë. Ndërkohë deputetja Dhurata Çupi ngriti disa shqetësime që shoqërojnë këtë rikthim të basteve sportive.

Licencimi për kompanitë do të jetë 10-vjeçar, ndërsa tarifa do të dyfishohet duke shkuar në 400 milionë lekë.

2 JAVE ME PARE

"Fundi marrëzisë"/ Deputeti i opozitës në Komisionin e Ligjeve: Me ligj po i fusni bastet brenda në shtëpi

Rikthehen online lojërat e fatit/ Ligji miratohet me votat e
Asllan Dogjani

TIRANË- Debatet në Komisionin e Ligjeve kanë vijuar. Deputeti i opozitës Asllan Dogjani ka kritikuar rikthimin e ligjit për lojërat e fatit. Ai ka kujtuar gjatë fjalës së tij, përpjekjet që janë bërë nga Kryeministri Edi Rama në vitin 2018 për të hequr lojërat e fatit si një nga shkaqet e mëdha që dëmtonin familjet shqiptare.

Një nga armët më të forta që Rama erdhi në pushtet ishte mbyllja e kazinove, e kafeneve, që përdoreshin për të luajtur bixhoz. Të them të drejtën e kam vlerësuar si një nismë shumë me rëndësi, pasi plagët sociale, nga ato lojërat e fatit të vitit 2013 kishin krijuar probleme më shoqërinë shqiptare. Ai arriti deri aty sa t’u thoshte nënave shqiptare se; ‘pagën e burrave do jua sjellim në shtëpi’. E kam vlerësuar si nismë shumë të mirë, pasi pasojat ishin të jashtëzakonshme, ishte rritur numri i vrasjeve, vjedhjeve, borxheve, sherreve, por këto lojëra fati na paskan vazhduar deri në 2018-ën. Deri në 2018 u ndërprenë.

Por pas këtij viti rezulton se 4 mijë individë apo kompani paskan punuar në të zezë. Por çfarë ndryshoi që po tentoni që t’i hapni bastet online? A nuk i shkatërron rininë këto baste? Ne kemi pasur dhe një studim nga Universiteti i Tiranës mbi plagët që ka lënë të të rinjtë këto baste.

Këto baste deri dje, kanë qenë fizikisht, edhe te dera e pallatit. Sot i keni futur në çdo derë, në çdo familje shqiptare përmes telefonit.

Nga krevati, nga dhoma e gjumit, nga kuzhina, çdo qytetar mund të vërë bast përmes telefonit. E morët nga rruga dhe e futët në shtëpi. Kjo qeveri ka dështuar në parandalimin e këtij fenomeni.”, tha ai.

2 JAVE ME PARE

'Lojërat e fatit'/ 'Si do mbrojmë futbollin nga trukimet?, Xhafaj: Jam kundra ligjit, të jetë më i ashpër

Rikthehen online lojërat e fatit/ Ligji miratohet me votat e
Fatmir Xhafaj

TIRANË-Paraditen e sotme në Komisionin e Ligjeve është diskutuar ligji i “Lojërave të fatit”, një ligj i cili ka hapur një polemik dhe një debat publik pas ndalimit të lojërave të fatit në vitin 2018. Diskutimet në Komisionin e Ligjeve janë fokusuar tek masat dhe te ashpërsia e përmbajtjes së tij. Pjesë e diskutimit ka qenë ish Kryetari i Komisionit të Ligjeve, tani anëtar i komisioni Fatmir Xhafaj, i cili e ka konsideruar ligjin jo shumë të ndryshëm nga ligji i 2018 dhe jo shumë të ashpër.

Unë jam dakord këtu me kriteret e vendosura me subjeket aplikues dhe me ato që lidhen, me komisionin e licensimit, me këshillin e mbështetjes së projekteve, pavarësisht se nëse mbetet ligji kështu sic është paraqitur do preferoja kritere shumë më të ashpëra se ato që u prezantuan këtu, për subjeketet dhe administratorët e tyre se nuk ka ndonjë ndryshim nga ato që kemi qenë. Duhet një detyrim më i lartë dhe taksa më të larta se 15 përqindshi që vendosej dikur. Unë nuk jam shumë mbështetës ndaj këtij ligji.

Dua të bëj disa pyetje përpara se të vendos votën time:

-A keni ju një analizë se cfarë ka ndodhur pas ndalimit të lojërave të fatit në 2018 në raportin social?

-Nëse është ky dokument a është përfshirë këtu Ministria e Mirqenies Sociale dhe Ministria e Arsimit të Sportit?

-Ligji në 2018 u bë për të parandaluar riskun social që po kanosej në familjet shqiptare, si është parashikuar nga ky ligj ky risk që ka ekzistuar dikur?

-Ne nuk i kemi mbyllur të gjitha lojërat e fatit ne kemi kasino dhe casino resorte, a mund të na thoni se cilat janë këto dhe a përputhjet vendosja e tyre me vendimin e këshillit të ministrave dhe sa është përfitimi shtetit? A ka pasur shkelje nga këto kazino?

-A ka praktika në vende të tjera ku bastet sportive menaxhohen 100 përqind nga shteti?

 Problemi është që tani bëhet drejtpërdretjt të interesuar. Sa ka mundësi që ka që kjo ka, a ka parashikime. Ju thatë se e njihni këtë risk të tillë. Pyetja ime është se cfarë arrin ky ligj dhe si e mbrojmë ne sportin tonë? Aq më tepër si e mbrojmë ne sportin tonë?- e ka mbyllur fjalën e tij në komision Xhafaj.

ligji për lojërat e fatit

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN