LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Celibashi e përjashton PD edhe nga koalicioni, pas kërkesës së Alibeajt. "Bashkë Fitojmë" regjistrohet me 3 parti

• Partia Demokratike nuk është lejuar që të regjistrohet në zgjedhjet e 14 majit as si koalicion. • Pasi e përjashtuan PD-në të regjistrohej në zgjedhje si parti, komisioneri zgjedhor Ilirjan Celibashi nuk ka pranuar që PD-ja të regjistrohet si parti brenda koalicionit 'Bashkë Fitojmë'. • Ky vendim i Celibashit ka ardhur pas kërkesës së Enkelejd Alibeajt për të penguar PD-në të futet në zgjedhje. • Koalicioni 'Bashkë Fitojmë' është regjistruar në zgjedhjet e 14 majit vetëm me 3 parti nga 4 që ishin pjesë e tij. • Në mbledhjen e sotme Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve ka vendosur se ky koalicion mund të regjistrohet vetëm më partitë Partia e Lirisë, Partia Uniteti për të Drejtat e Njeriut si dhe Partia Demokristiane. • Nga ana tjetër Celibashi, ka respektuar vendimin e KAS për regjistrimin e PD-së së Alibeajt në zgjedhjet e 14 majit. • Po ashtu në mbledhjen e sotme është regjistruar për zgjedhjet e 14 majit dhe koalicioni "Aleanca Liberale e Djathtë”.

4 artikuj për këtë temë.

1 JAVE ME PARE

Celibashi respekton vendimin e KAS: PD e Alibeajt regjistohet në zgjedhje

Celibashi e përjashton PD edhe nga koalicioni, pas kërkesës
Ilirjan Celibashi

TIRANË- Kryekomisioneri Ilirjan Celibashi ka respektuar vendimin e KAS për regjstrimin e Partisë Demokratike të Enkelejd Alibeajt. Por ky vendim u kundërshtua nga përfaqësuesi i Partisë së Lirisë Altin Kaziaj, i cili tha se vendimi i KAS do të ankimohet dhe duhet pritur vendimi i Kolegjit. Por kërkesa nuk u pranua nga Komisioneri Shtetëror.

“Ky vendim i KAS ngelet thjesht dhe vetëm teknikisht për tu zbatuar nga komisioneri Shtetëror. Është akti i një organi të parashikuar nga ligji për të vendosur për çështje të tilla. Për sa kohë ky organ ka vendosur regjistrimin si subjekt zgjedhor të PD-së, ngelet vetëm zbatimi i këtij vendimi. Vendos regjistrimin e PD-së me nënkryetar Enkelejd Alibeaj, në cilësinë e kryetarit të komanduar të PD-së për zgjedhjet e 14 majit”, tha Celibashi.

 

 

 

 

 

 

1 JAVE ME PARE

Celibashi: Regjistrohet koalicioni 'Bashkë Fitojmë' vetëm me 3 parti, Berisha jashtë

Celibashi e përjashton PD edhe nga koalicioni, pas kërkesës
Ilirjan Celibashi

TIRANË- Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve ka regjistruar koalicionin 'Bashkë Fitojmë' në zgjedhjet e 14 majit vetëm me 3 parti. Gjatë mbledhjes së KQZ-së, kryekomisioneri Ilirjan Celibashi ka deklaruar se pjesë e këtij koalicioni do të jenë partitë Partia e Lirisë, Partia Uniteti për të Drejtat e Njeriut si dhe Partia Demokristiane. Ndërkohë që jashtë është lënë Partia Demokratike e Shqipërisë. Celibashi u shpreh se PD-ja nuk ka shprehur vullnet për tu bërë pjesë e këtij koalicioni dhe se sigla PD-së së Berishës nuk mund të jetë pjesë e koalicionit “Bashkë fitojmë”.

Celibashi: Ajo që thotë përfaqësuesi i PD-së që nuk kemi bërë asnjë marrëveshje…

Kaziaj: Ju që thoni ‘përfaqësuesi i PD’ ende nuk e keni regjistruar PD-në në zgjedhje.

Celibashi: Indrit Sefa përfaqëson PD-në në KQZ. Prej gati 1 viti është përfaqësuesi i PD-së dhe sa kohë nuk ka një dokument që provon të kundërtën, vazhdon të jetë përfaqësuesi i PD-së në KQZ. Mungon vullneti i PD-së për të qenë pjesë e këtij koalicioni. E njëjta situatë ka qenë edhe në shkurt 2022. Në konkluzion dhe në analizë të të gjithë çfarë përmenda do regjistrojmë koalicionin “Bashkë Fitojmë” me 3 parti, PL, PBDNJ dhe PDK.

1 JAVE ME PARE

'Bashkë Fitojmë' në zgjedhje, Indrit Sefa: I paligjshëm, PD nuk ka koalicion. Kaziaj: Partia nuk është regjistruar

Celibashi e përjashton PD edhe nga koalicioni, pas kërkesës
Ilirjan Celibashi

TIRANË- Regjistrimi i koalicionit 'Bashkë Fitojmë' në zgjedhjet e 14 majit ka sjell debate më mbledhjen e Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve. Kjo pasi përfaqësuesi i Partisë Demokratike në KQZ, Indrit Sefa ka deklaruar se kjo pari nuk ka bërë asnjë koalicion me asnjë parti, por është përdorur logoja pa të drejtë. Nga ana tjetër, në emër të koalicionit “Bashkë fitojmë”, Altin Kaziaj, u shpreh se vendimi i KAS-it do të apelohet brenda pesë ditëve dhe se PD-ja e Alibeajt ende nuk është e regjistruar zyrtarisht në KQZ.

Altin Kaziaj: Kemi paraqitur kërkesën sipas asaj që është parashikuar në kod. Kërkesa mban të gjitha kërkesat e nevojshme për regjistrimin e koalicionit. Kërkojmë regjistrimin e koalicionit “Bashkë fitojmë”.

Indrit Sefa: Partia Demokratike nuk ka bërë asnjë koalicion. Është përdorur emri, karakteristikat dhe logo e Partisë Demokratike nga persona të paautorizuar dhe të palegjitimuar.  Komisioneri duhet të konstatojë se kjo marrëveshje është bërë në mashtrim të ligjit dhe në mashtrim të zgjedhësve. Nuk e di kush është personi që i është drejtuar KQZ-së. Komisioneri ka të gjitha detyrimet ligjore për të marrë masa dhe për të vënë në vend këtë shkelje të dispozitave ligjore. Kërkesa duhet rrëzuar për sa kohë që marrëveshja është një dokument i domosdoshëm për regjistrimin në KQZ.

Altin Kaziaj: Kodi Zgjedhor flet për marrëveshje të dy a më shumë partive. Me shumë respekt për ju zoti Komisioner, të vazhdojmë më tej me kërkesën tonë.

Indrit Sefa: Nëse lexoni vendimin e KAS-it thotë që “vendimi hyn në fuqi menjëherë”. Unë jam përfaqësues i përhershëm i PD-së pranë KQZ-së. PD nuk ka bërë asnjë marrëveshje për lidhjen e koalicionit zgjedhor dhe nuk ka depozituar asnjë marrëveshje të tillë. Subjektet që kanë firmosur në emër të PD-së, nuk janë përfaqësues të Partisë Demokratike.

1 JAVE ME PARE

KQZ merr vendimin: Koalicioni “Aleanca Liberale e Djathtë” regjistrohet në zgjedhjet e 14 majit

Celibashi e përjashton PD edhe nga koalicioni, pas kërkesës
Ilirjan Celibashi

TIRANË- Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve ka regjistruar koalicionin “Aleanca Liberale e Djathtë” për zgjedhjet e 14 Majit. Koalicioni i përbërë nga tre parti, Partia Balli Kombëtar Demokrat, Bashkimi Liberal Demokrat dhe Partia Bashkimi Demokrat do të drejtohet nga Partia Balli Kombëtar Demokrat dhe do të ketë siglën ALD. Kryekomisioneri Ilirjan Celibashit gjatë mbledhjes së sotme ka deklaruar se kërkesa për regjistrimin e këtij koalicioni është në përputhje me Kolegjin Zgjedhor.

“Kërkesa është në përputhje me parashikimin e Kolegjit Zgjedhor. Në momentin që paraqitet kërkesa për regjistrimin e një koalicioni, e vetmja dispozitë që e rregullon është neni 65 i Kodit Zgjedhor dhe sipas tij, mundet të regjistrohen në KQZ si koalicion. Pra i vetmi kusht është që partitë që janë pjesë e koalicionit të jenë pjesë e KQZ dhe meqenëse këto parti janë të regjisatruara si subjekte zgjedhore për t’u regjistruar si koalicion dhe nga vlerësimi që i bëjmë, kërkesa është në përputhje me parashikimet e KQZ ndaj vendosim që ta regjistrojmë koalicionin “Aleanca Liberale e Djathtë”, tha Celibashi.

kqz bashke fitojme

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it