LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Mbyllja e kolegjit turk, nxënësit e ‘Mehmet Akif’ protestojnë para ministrisë së Arsimit, më pas i drejtohen Kryeministrisë

• Nxënësit e kolegjit privat 'Mehmet Akif' kanë dalë të protestojnë sot kundër mbylljes së kolegjit turk, vendim i marrë nga qeveria shqiptare me argument ndërrimin e vendndodhjes pa njoftuar. • Nxënës, prindër por edhe mësues të këtij kolegji kanë bllokuar rrugën pranë Ministrisë së Arsimit. Ata mabjnë pankarta në duar me mbishkrime të ndryshme. Një prej tyre thotë: Mbyllni derë shkolle e hapni dyer burgu! • Në VKM theksohej se ky institucion ka për detyrë të pajisë çdo nxënës me dokumentet e nevojshme për transferimin e nxënësve në një tjetër shkollë, të paguajë detyrimet e transferimit dhe tu kthejë paratë që kanë paguar për vitin shkollor. Në VKM shtohet gjithashtu se godina e përdorur nga kolegji duhet t'i kthehet shtetit shqiptar.

5 artikuj për këtë temë.

2 MUAJ ME PARE

SIMBOLIKA/ Nxënëset e ‘Mehmet Akif’ vendosin medaljet e marra nga Rama para kryeministrisë: Anulo mbylljen!

Mbyllja e kolegjit turk, nxënësit e ‘Mehmet Akif’
Medalja

TIRANË- Nxënëset e kolegjit turk ‘Mehmet Akif’ që ka mbyllur dyert me urdhër të qeverisë kanë vendosur diplomat e kupat e marra nga vetë kryeministri Edi Rama para zyrës së tij. Teksa protestojnë, vajzat i bëjnë thirrje kryeministrit Rama që të anulojë mbylljen e kolegjit ku ata kanë mësuar prej vitesh e dëshirojnë të vijojnë të bëjnë të njëjtën gjë.

“Anulo mbylljen, anulo mbylljen,”- dëgjohet të thonë ato.

Nxënësit e kolegjit privat 'Mehmet Akif' kanë dalë të protestojnë sot kundër mbylljes së kolegjit turk, vendim i marrë nga qeveria shqiptare me argument ndërrimin e vendndodhjes pa njoftuar. Nxënës, prindër por edhe mësues të këtij kolegji kanë bllokuar rrugën pranë Ministrisë së Arsimit. Ata mbajnë pankarta në duar me mbishkrime të ndryshme. Një prej tyre thotë: Mbyllni derë shkolle e hapni dyer burgu! 

2 MUAJ ME PARE

Nxënësit e 'Mehmet Akif' në protestë, Rama: Ngrihuni kundër pronarëve që ju shitën godinën e shkollës

Mbyllja e kolegjit turk, nxënësit e ‘Mehmet Akif’
Edi Rama

TIRANË- Kryeministri Edi Rama ka reaguar ndërkohë që nxënësit e kolegjit turk 'Memet Akif' po protestojnë kundër mbylljes së shkollës së tyre. në një postim në Twitter, kreu i qeveris u bën thirrje nxënësve që të ngrihen kundër pronarëve të shkollës. Sipas Ramës, pronarët e shkollës e kanë shitur godinën dhe e kanë spostuar aktivitetin pa marrë leje nga qeveria. Kjo gjë, shton kryeministri është e paligjshme dhe ka shtyrë qeverinë që të mbyllë shkollën., 

"Nxënëset e shkollës së mbyllur të protestojnë kundër pronarëve që shitën godinën e shkollës dhe e spostuan aktivitetin gjetkë, pa marrë leje sipas ligjit e pa respektuar rregullat e parashikuara ligjërisht! Ministria e Arsimit dhe Sportit ka zbatuar ligjin si në raste të tjera,"- shkruan Rama. 

Nxënësit e kolegjit privat 'Mehmet Akif' kanë dalë të protestojnë sot kundër mbylljes së kolegjit turk, vendim i marrë nga qeveria shqiptare me argument ndërrimin e vendndodhjes pa njoftuar. Nxënës, prindër por edhe mësues të këtij kolegji kanë bllokuar rrugën pranë Ministrisë së Arsimit. Ata mabjnë pankarta në duar me mbishkrime të ndryshme. Një prej tyre thotë: Mbyllni derë shkolle e hapni dyer burgu! 

2 MUAJ ME PARE

'Mbyllni dera shkolle, hapni dera burgjesh'/ Nxënësit e ‘Mehmet Akif’ zhvendosen drejt kryeministrisë

Mbyllja e kolegjit turk, nxënësit e ‘Mehmet Akif’
Nxenesit

TIRANË- Nxënësit e shkollës 'Mehmet Akif' janë zhvendosur nga Ministria e Arsimit drejt kryeministrisë. Pavarësisht reshjeve të shiut, të rinjtë janë nisur në këmbë për të kërkuar nga Qeveria që të mos mbyllë kolegjin që kanë zgjedhur të marrin dije.

'Na thoni jeni e ardhmja, pastaj na mbyllni shkollën', 'Po godisni brezin e ardhshëm', 'Shkolla jonë zgjedhja jonë'- janë thirrjet e të rinjve të cilët janë

'Faleminderit për shembullin që nuk duhet të jepni', 'Mbyllni derë shkolle, hapni derë burgjesh', 'Bashkohuni o popull se po na shkelin me këmbë', 'Harvadi po na vret'- dëgjohet të thonë më pas nxënësit. 

Protesta e sotme u paralajmërua një ditë më parë nga nxënësit e shkollës 'Mehmet Akif', të cilët kundërshtojnë vendimin e Qeverisë për mbylljen e shkollës. 

Katër ditë më parë, qeveria vendosi mbylljen e kolegjit turk në Tiranë “Mehmet Akif Ersoy”. Në VKM, theksohet se ky institucion ka për detyrë të pajisë çdo nxënës me dokumentet e nevojshme për transferimin e nxënësve në një tjetër shkollë, të pagujë detyrimet e transferimit dhe tu kthejë paratë që kanë paguar për vitin shkollor. Në VKM shtohet gjithashtu se godina duhet t'i kthehet shtetit shqiptar.

Por ka një "problem", godina tek '21 Dhjetori' në Tiranë, kur fillimit të këtij vitit ka ushtruar aktivitetin arsimor kolegji, në fakt është pronë e Bashkisë së Tiranës. Pasi janë zhvendosur, godina i ka kaluar sërish Bashkisë së Tiranës. Por po ashtu, kryeministri nuk tregon se cilat kritere nuk i ka plotësuar godina e re, pretendim për të cilin u mbyll kolegji. Asnjë koment nuk jepet as për mbylljen e kopshtit.

2 MUAJ ME PARE

Nxënësit e ‘Mehmet Akif’ protestojnë para ministrisë së Arsimit, kërkojnë shfuqizimin e vendimit të qeverisë

Mbyllja e kolegjit turk, nxënësit e ‘Mehmet Akif’
Protesta

TIRANË- Ditën e sotme, nxënësit e kolegjit privat 'Mehmet Akif' dolën në protestë përballë Ministrisë së Arsimit. Shkak i protestës së sotme, është bërë vendimi i Qeverisë për mbylljen e shkollës pasi nuk plotësonte kushtet ligjore.

Me pankarta në duar, nxënësit dolën sot përballë Ministrisë, paravësisht motit, për të kërkuar shfuqizimin e vendimit për mbylljen e shkollës.

‘Na shkatërruat çdo ëndërr që kemi krijuar në ambientet e shkollës ‘Mehmet Akif’. Jemi kundër mbylljes së arsimit cilësor. Sot kuptova se çdo të thotë që të të prishin ëndrrat. Anulo mbylljen e ‘Mehmet Akif’.’- u shpreh një nga nxënësit.

Katër ditë më parë, qeveria vendosi mbylljen e kolegjit turk në Tiranë “Mehmet Akif Ersoy”. Në VKM, theksohet se ky institucion ka për detyrë të pajisë çdo nxënës me dokumentet e nevojshme për transferimin e nxënësve në një tjetër shkollë, të pagujë detyrimet e transferimit dhe tu kthejë paratë që kanë paguar për vitin shkollor. Në VKM shtohet gjithashtu se godina duhet t'i kthehet shtetit shqiptar.

Por ka një "problem", godina tek '21 Dhjetori' në Tiranë, kur fillimit të këtij vitit ka ushtruar aktivitetin arsimor kolegji, në fakt është pronë e Bashkisë së Tiranës. Pasi janë zhvendosur, godina i ka kaluar sërish Bashkisë së Tiranës. Por po ashtu, kryeministri nuk tregon se cilat kritere nuk i ka plotësuar godina e re, pretendim për të cilin u mbyll kolegji. Asnjë koment nuk jepet as për mbylljen e kopshtit.

mbyllet shkolla “mehmet akif”

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE