LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Fitoi ZGJEDHJET- Erdogan prezanton kabinetin e ri, vetëm një ministre grua

• Presidenti Recep Tayyip Erdoğan shpalosi kabinetin e ri. • Sot, presidenti i ri turk zbuloi anëtarët e ri të kabinetit pasi më herët u betua në Asamblenë e Madhe Kombëtare. • Pas betimit zhvilloi edhe njw takim me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg. • "Kryefjala" ishte pranimi i Suedisw nw NATO, pasi vendit Turqia i ka vendosur VETO. • Turqia më 28 maj mbajti raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale pasi asnjë kandidat nuk siguroi më shumë se 50 për qind të votave të nevojshme për një fitore të plotë në raundin e parë më 14 maj. • Erdoğan fitoi garën me 52,18 për qind të votave, ndërsa kandidati i opozitës Kemal Kılıçdaroğlu mori 47,82 për qind. • Partia për Drejtësi dhe Zhvillim (AK) e Erdoğanit siguroi 268 vende në parlament. • Partia e Lëvizjes Nacionaliste (MHP) fitoi 50 vende dhe Partia e Mirëqenies së Re (YRP) pesë, duke siguruar një shumicë të kombinuar prej 323 vendesh nga 600 gjithsej në parlament. • Me 169 deputetë, Partia Republikane Popullore (CHP), së bashku me partnerin e saj të koalicionit, Partinë IYI, morën gjithsej 212 vende në parlament, duke përfaqësuar opozitën kryesore Aleancën Kombëtare. • 65 vendet e mbetura të parlamentit u fituan nga Aleanca e Punës dhe Lirisë, e përbërë nga Partia e Majtë e Gjelbër me 61 vende dhe Partia e Punës e Türkiyes (TIP) me 4.

4 artikuj për këtë temë.

3 MUAJ ME PARE

Profili i Maïnur Özdemir; kush është Ministrja e vetme femër e qeverisë Erdogan

Fitoi ZGJEDHJET- Erdogan prezanton kabinetin e ri, vetëm një ministre
Maïnur Özdemir

BRUKSEL- E lindur në Bruksel, kjo është Ministrja e re e Familjes dhe Çështjeve Sociale të Turqisë.

Maïnur Özdemir, ish-këshilltarja e CDH-së (Qendra Humanitare Demokratike) në Skarbeek dhe eurodeputetja prej 10 vitesh në Bruksel, është emëruar Ministre e Familjes dhe Çështjeve Sociale në qeverinë e re turke.

E lindur në Bruksel në vitin 1982, Maynur Ozdemir, e diplomuar në ULB për shkenca politike, mori pjesë në zgjedhjet komunale të vitit 2006. Në qershor 2009 u bë deputete e Brukselit. Ajo u rizgjodh në vitin 2014.

Ajo u përjashtua nga cdH pas deklaratave të saj për gjenocidin armen. Në veçanti, siç raportuan mediat belge në vitin 2015, ajo kishte refuzuar të njihte gjenocidin armen.

Mainur Ozdemir vendosi të largohej nga skena politike e Brukselit në vitin 2019, në fund të mandatit të saj të dytë. Një vit më pas, presidenti turk Erdogan, me të cilin ishte e afërt, e emëroi ambasadoren e saj në Algjeri, detyrë që ajo po e lë për të marrë një post ministror.

3 MUAJ ME PARE

Erdogan takim me Stoltenberg, ç'do ndodhi me pranimin e Suedisë në NATO?!

Fitoi ZGJEDHJET- Erdogan prezanton kabinetin e ri, vetëm një ministre
Rexhep Tajip Erdogan

STAMBOLL- Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan u takua sot me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg. Një nga pikat e rendit të ditës ishte vetoja e Turqisë për pranimin e Suedisë në Aleancën e Atlantikut të Veriut. Takimi u zhvillua në zyrën presidenciale, në Pallatin Notlmabahçe në Stamboll. 

Por gazetarët nuk janë lejuar të marrin pjesë në takim.

Megjithëse Ankaraja i dha lehtësisht dritën jeshile për anëtarësimin e Finlandës në NATO, në rastin e Suedisë, ajo vendos pengesa duke kërkuar ndryshimin e politikës së saj ndaj organizatave kurde që Ankaraja i konsideron terroriste.

Zyrtarët e NATO-s synojnë që Suedia t'i bashkohet NATO-s deri në samitin e Aleancës në Lituani më 11-12 korrik. 

Stoltenberg ishte një nga disa personalitete të huaja që morën pjesë në inaugurimin e Erdoganit.

3 MUAJ ME PARE

Fjalimi i Erdogan në betimin si President: "Shekulli i Turqisë" sapo ka filluar

Fitoi ZGJEDHJET- Erdogan prezanton kabinetin e ri, vetëm një ministre
Rexhep Tajip Erdogan

TURQI- Presidenti Rexhep Tajip Erdogan tha se, rruga drejt ngritjes së Turqisë tani është përpara, ndërkohë që e quajti këtë fillimin e "Shekullit të Turqisë".

"Turqia hyri në një rrugë të re pasi mbaroi votimet dhe u shpallën rezultatet. Shekulli i Turqisë ka filluar dhe dyert e rritjes së vendit tonë janë hapur," tha Erdogan në ceremoninë e tij të inaugurimit në kompleksin presidencial, me pjesëmarrjen e zyrtarëve të nivelit të lartë nga 81 vende.

Më herët, Erdogan bëri betimin e tij të rinovuar si president i Turqisë. Turqia shkoi në kutitë e votimit më 28 maj për balotazhin presidencial pasi asnjë kandidat nuk siguroi më shumë se 50% të votave të nevojshme për një fitore të plotë në raundin e parë më 14 maj.

Erdogan fitoi garën me 52.18% të votave, ndërsa kandidati i opozitës Kemal Kilicdaroglu mori 47.82%, sipas rezultateve zyrtare. Më parë, Partia për Drejtësi dhe Zhvillim (AK) e Erdoganit dhe aleatët e saj fituan gjithashtu një shumicë në parlament.

"Shpresoj se ky mision i lartë do të jetë i mbarë për kombin tim, të cilit i kam kushtuar jetën time, për të gjitha pjesët e zemrës sonë dhe për njerëzimin. Shpresoj se nuk do ta zhgënjejmë kombin tonë të dashur që më beson mua, partinë tonë dhe aleancën”, tha Erdogan.

Presidenti shtoi se ai nuk do të harrojë mbështetjen që ai ndjeu në Turqi dhe rajonet përreth më 28 maj.

“Ne do të përqafojmë të gjithë 85 milionë njerëzit në vend, pavarësisht nga pikëpamjet e tyre politike, origjina apo sekti”, u zotua Erdogan.

Ai tha se 85 milionë qytetarët e vendit duhet të bashkohen së bashku si tullat e një muri pasi vendi ka nevojë për unitet dhe solidaritet tani më shumë se kurrë.

"Kombi ynë, i cili një shekull më parë përfundoi luftën e tij kombëtare me themelimin e republikës, do të kurorëzojë shekullin e dytë të republikës me Shekullin e Turqisë," tha Erdogan, duke premtuar se do ta zbatojë vizionin hap pas hapi gjatë pesë viteve të këtij mandati i tij në detyrë.

"Siç kemi bërë për 21 vitet e fundit, ne shpresojmë t'i përmbushim premtimet tona një nga një," tha ai, duke iu referuar zgjedhjeve të nëntorit 2002, të cilat morën në detyrë Partinë e tij AK.

"Ne do ta shpëtojmë demokracinë tonë nga kushtetuta aktuale, e cila është produkt i grushtit të shtetit (1980), dhe do ta forcojmë atë me një liridashëse, civile dhe gjithëpërfshirëse. Ne do të vazhdojmë të zhvillojmë vendin tonë përmes investimeve, punësimit, prodhimit, eksporteve dhe një suficit të llogarisë rrjedhëse. Ne jemi të vendosur të zbatojmë parimin e Ghazi Mustafa Kemalit (Ataturk) "Paqe në shtëpi, Paqe në botë" në praktikën e tij. kuptimin e vërtetë. Ne do të vazhdojmë të thurim së bashku Shekullin e Turqisë me kabinetin tonë të ri," tha Erdogan.

Ai tha gjithashtu se mbledhja e parë e kabinetit nën kryesimin e tij do të mbahet të martën. Erdogan u zotua gjithashtu se do të punojë me përkushtim gjatë pesë viteve të ardhshme për të nderuar Turqinë.

"Ne premtojmë të punojmë me të gjitha forcat për të mbrojtur lavdinë dhe nderin e Republikës së Turqisë, për të promovuar reputacionin e saj dhe për të lavdëruar emrin e saj në botë për pesë vjet," shtoi ai.

Në ceremoni morën pjesë zyrtarë të nivelit të lartë, duke përfshirë 50 krerë shtetesh, 13 kryeministra, zyrtarë të nivelit parlamentar dhe ministror, ​​si dhe përfaqësues të organizatave ndërkombëtare, duke përfshirë NATO-n, Organizatën e Shteteve Turke dhe Organizatën e Bashkëpunimit Islamik. Mes të pranishmëve ishin presidenti i Azerbajxhanit Ilham Aliyev, Presidenti i Republikës Turke të Qipros Veriore, Ersin Tatar, Presidenti i Venezuelës Nicolas Maduro, kryeministri pakistanez Shehbaz Sharif dhe kryeministri armen, Nikol Pashinyan.

3 MUAJ ME PARE

Osmani në ceremoninë e Erdoganit: Biseduam për rëndësinë e bashkëpunimit

Fitoi ZGJEDHJET- Erdogan prezanton kabinetin e ri, vetëm një ministre
Rexhep Tajip Erdogan dhe Vjosa Osmani

TURQI- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani mori pjesë në ceremoninë e inagurimit të presidentit të Turqisë, Recep Tajip Erdogan i cili fitoi mandatin e tretë presidencial.

Osmani me anë të një postimi në Facebook ka njoftuar se gjatë takimit ka folur për vazhdimësinë e bashkëpunimit mes dy shteteve, si dhe për sigurinë e përbashkët.

“Dje në Ankara, në ceremoninë inauguruese, e përgëzuam Presidentin Recep Tayyip Erdoğan për rizgjedhjen, duke shprehur përkushtimin e plotë të Republikës së Kosovës për të vazhduar bashkëpunimin ndërmjet dy shteteve tona. Gjatë ceremonisë, me liderë të tjerë e miq të Kosovës, bashkëbiseduam për rëndësinë e bashkëpunimit në këtë kohë përcaktuese për sigurinë e përbashkët”, -shkruan Osmani në Facebook.

zgjedhjet ne turqi qeveria e re e erdogan

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN