LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

DOSJA- Arrestimi i McGonigal zbardh "pazaret" në Shqipëri! Udhëtoi në Tiranë, hetimi për lobingun e PD dhe ndërhyrja tek koncesionet e naftës

• Dosja.al ka siguruar dosjen e plotë lidhur me prangosjen e Charles McGonigal. Faktet shpjegojnë shumë për zhvillimet politike të 3-4 viteve të fundit edhe në Shqipëri, ku protagonist është kryeministri Edi Rama dhe lufta e tij kundër opozitës. McGonigal ka zhvilluar takime të njëpasnjëshme me kryeministrin Edi Rama dhe dy persona që në dosje emërtohen si ‘Personi A’ dhe ‘Personi B’, por që sipas kryedemokratit Sali Berisha janë Dorian Duçka dhe Agron Neza. • Zyrtari i lartë McGonigal është paguar 225 mijë dollarë nga njerëz pranë kryeministrit Edi Rama, për të ndikuar që FBI të hapë një hetim për një nga firmat e lobimit në SHBA, e cila kishte kontratë me Lulzim Bashën si kryetar i Partisë Demokratike në atë kohë. Si ka ndodhur kjo? • Charles McGonigal ka ardhur në Shqipëri në gusht të vitit 2017 dhe ka kërkuar para nga ‘Personi A’. Dhe rezulton se ai ka marrë tre herë para. Herën e parë i ka dhënë 80 mijë dollarë dhe herën e dytë 65 mijë dollarë. Të dyja herët, takimi u zhvillua në një rezidencë që Personi A ka në Nju Xhersi. • McGonigal ka udhëtuar drejt Shqipërisë dhe ka takuar kryeministrin Edi Rama më 9 shtator të vitit 2017. Në takim, sipas dosjes së plotë, ai e ka paralajmëruar që të ishte i kujdesshëm për dhënien e licencave për shpimin e vendburimeve të naftës në Shqipëri për kompanitë ruse. Gjithashtu në dosje thuhet se McGonigal i ka ofruar Kryeministrit të Shqipërisë pajisje të FBI-së. • Më 16 tetor 2017, ka udhëtuar sërish në Shqipëri dhe Kosovë, ku është takuar përkatësisht me kryeministrin Rama dhe një politikan nga Kosova. • Më 19 nëntor 2017, i pandehuri McGonigal u takua me personin B në Shqipëri për darkë dhe pije. • Më 20 nëntor 2017, i pandehuri McGonigal u takua me Ramën në Shqipëri. • Në dhjetor 2017, McGonigal darkoi në Uashington, D.C. me personin A dhe Zyrtarë të qeverisë shqiptare dhe darkuan në New York City me Personin A dhe Kryeministrin e Shqipërisë. • Nga 21 shkurt 2018, deri më 24 shkurt 2018, i pandehuri McGonigal udhëtoi me personin A në Shqipëri. • Më 4 mars 2018, i pandehuri McGonigal darkoi në Uashington, DC, me, midis të tjerëve, Personin A, Kryeministrin e Shqipërisë dhe një ish-agjent special i FBI-së që punonte në një firmë ndërkombëtare shërbimesh profesionale.

20 artikuj për këtë temë.

1 JAVE ME PARE

DOKUMENTI/ SHBA e sanksionoi, si i dha Rama statusin investitor strategjik oligarkut rus

DOSJA- Arrestimi i McGonigal zbardh "pazaret" në Shqipëri!
Oleg Deripaska

TIRANË- Oligarku rus me të cilin kishte lidhje të ngushta miku i Ramës në FBI, Charls McGonigal është sanksionuar nga Departamenti i Thesarit për lidhjet dhe shërbimet ndaj Vladimir Putin. Por teksa SHBA e sanksiononte oligarkun rus Oleg Deripaska, në Shqipëri kryeministri Edi Rama e shpallte atë investitor strategjik, siç shihet nga dokumnetet e publikuara nga Syri.

Në Prill të vitit 2018, Komiteti i Investimeve Strategjike, i drejtuar nga Edi Rama, i jep statusin e “investitorit strategjik” kompanisë shqiptare “Agro Iliria Group” për ngritjen e një plantacioni frutash ekzotike, në një sipërfaqe 800 hektarë në Karavasta. Investimi parashikohet në vlerë mbi 6.6 milionë euro.

Në vendimin e nënshkruar nga Rama, kompania shqiptare “Agro Iliria Group” detyrohet që të nënshkruajë kontratë me shoqërinë tjetër, “Trema Engieenering 2”, ku të përcaktohet se kjo e fundit do të kryejë investimin.  Pronari fundor i kompanisë shqiptare “Trema Engineering 2” është miliarderi rus, Oleg Depiraska, nëpërmjet shoqërisë së regjistruar në Austri, “Strabag AG”. 

Çfarë ndodhi sot?

Dosja.al ka siguruar dosjen e plotë lidhur me prangosjen e Charles McGonigal, ish-agjentit të FBI-së që është nën akuzë për korrupsion. Faqet e dosjes tregojnë shumë për zhvillimet politike të 3-4 viteve të fundit edhe në Shqipëri, ku protagonist është kryeministri Edi Rama dhe lufta e tij kundër opozitës. McGonigal ka zhvilluar takime të njëpasnjëshme me kryeministrin Edi Rama dhe dy persona që në dosje emërtohen si ‘Personi A’ dhe ‘Personi B’, që janë përkatësisht Agron Nezaj e Dorian Duçka, të dy të lidhur me Ramën. Nezaj del në dosje si njeriu që i jep 225 mijë dollarë McGonigal në mënyrë që të ndërhyjë në FBI që të nisë hetimin për personin që po lobonte në SHBA për PD-në, në vitin 2017 kur drejtohej nga Lulzim Basha. Supozohet që bëhet fjalë për Nicolas (Nick) Muzin. Ndërsa Duçka del si njeriu që e shoqëron kudo ish-agjentin, paguan fluturimet e akomodimet e tij, si dhe i përcjell informacionet e nevojshme që do t’i shërbenin në nisjen e hetimit nga FBI. Vetë Rama thotë se akuzat e ngritura ndaj McGonigal nuk kanë lidhje me të.

1 JAVE ME PARE

Ortak me mikun e Ramës, Rossini e quante Berishën 'kukull të Putinit', çfarë deklaroi në vitin 2019 në dokumentatin e televizionit shqiptar

DOSJA- Arrestimi i McGonigal zbardh "pazaret" në Shqipëri!
Mark Thomas Rossini, Sali Berisha dhe Vladimir Putin

TIRANË- Mark Thomas Rossini është ortaku tjetër i ish-agjentit të FBI-së Charles McGonigal që është vënë nën akuzë për korrupsion nga drejtësia amerikane. Ai është gjithashtu një ish-agjent i FBI-së që është vënë nën hetim për një tjetër çështje korrupsioni, por që nuk ka lidhje me Shqipërinë.  

Rossini dhe Charles McGonigal, në bashkëpunim me shqiptaro-amerikanin Agron Nezaj që në dosje është ‘Personi A’ dhe Shefqet Dizdarin kishin hapur një studio ligjore të quajtur ‘Law Office and Investigation’.  Lidhjet e tij me Shqipërinë nuk ndalen këtu, posi Rossini është bërë ojesë e mediave në vitin 2019. Në dokumentarin me emër ‘Paratë Ruse’, i publikuar nga ‘Top Story’ në vitin 2019, ish-agjenti i FBI-së, Mark Rossini flet për ndërhyrjen ruse në Shqipëri, marrëdhëniet me politikanët shqiptarë.

Nga Spanja, ish-agjenti i FBI-së thoshtë në viitn 2019 se e ka vizituar 2-3 herë në vit vendin tonë për qëllime biznesi dhe se është i bundur se pavarësisht se Partia Demokratike drejtohet që prej vitit 2013 nga Lulëzim Basha, kryedemokrati i asaj kohe i merrte drejtimet nga Sali Berisha.

Pikërisht këtë të fundit, ish-agjenti i FBI-së nuk ngurron ta quajë, edhe pse në mënyrë figurative, një kukull të Presidentit rus Vladimir Putin, megjithëse nuk e ka takuar kurrë.

“Me këto protesta, Berisha po bëhet kukull e Putinit. Sepse, duke bërë atë që bëri, duke inskenuar ato protesta pikërisht në këtë kohë, po luan lojën e Putinit. Prandaj është kukull. Dhe po të mos e dijë ai. Ky është i gjithë kuptimi i postimit tim emocional. Ndalo dhe shiko se ç’do të thotë kjo në largpamësi. Kjo është e rëndësishmja. Shiko ndikimin në largpamësi, pasojat e kësaj. Jo vetëm qëllimin afatshkurtër. Do të ikë Rama e bëhesh kryeministër. Apo të duash të bëhet Basha kryeministër. Nëse Rama ka diçka që nuk shkon e duhet ndryshim, në rregull. Por nuk është tani koha. Po bëhesh kukull e Putinit. Po luan në favorin e tij duke bërë atë protestë,”- deklaron Rossini.

DOSJA- Arrestimi i McGonigal zbardh "pazaret" në Shqipëri!

Ketë gjë Rossini e kishte bërë edhe më herët, teksa komentonte protestat e organizuara nga Opozita, përmes postimeve në rrjetet sociale.

Dosja.al ka siguruar dosjen e plotë lidhur me prangosjen e Charles McGonigal, ish-agjentit të FBI-së që është nën akuzë për korrupsion. Faqet e dosjes tregojnë shumë për zhvillimet politike të 3-4 viteve të fundit edhe në Shqipëri, ku protagonist është kryeministri Edi Rama dhe lufta e tij kundër opozitës. McGonigal ka zhvilluar takime të njëpasnjëshme me kryeministrin Edi Rama dhe dy persona që në dosje emërtohen si ‘Personi A’ dhe ‘Personi B’, që janë përkatësisht Agron Nezaj e Dorian Duçka, të dy të lidhur me Ramën. Nezaj del në dosje si njeriu që i jep 225 mijë dollarë McGonigal në mënyrë që të ndërhyjë në FBI që të nisë hetimin për personin që po lobonte në SHBA për PD-në, në vitin 2017 kur drejtohej nga Lulzim Basha. Supozohet që bëhet fjalë për Nicolas (Nick) Muzin. Ndërsa Duçka del si njeriu që e shoqëron kudo ish-agjentin, paguan fluturimet e akomodimet e tij, si dhe i përcjell informacionet e nevojshme që do t’i shërbenin në nisjen e hetimit nga FBI. Vetë Rama thotë se akuzat e ngritura ndaj McGonigal nuk kanë lidhje me të.

1 JAVE ME PARE

Ortak me mikun e Ramës, kush është Mark Thomas Rossini, një tjetër ish-agjent FBI-je që po hetohet nga drejtësia amerikane

DOSJA- Arrestimi i McGonigal zbardh "pazaret" në Shqipëri!
Mark Thomas Rossini

TIRANË- Mark Thomas Rossini është ortaku tjetër i ish-agjentit të FBI-së Charles McGonigal që është vënë nën akuzë për korrupsion nga drejtësia amerikane. Ai është gjithashtu një ish-agjent i FBI-së që është vënë nën hetim për një tjetër çështje korrupsioni, por që nuk ka lidhje me Shqipërinë. Rossini dhe Charles McGonigal, në bashkëpunim me shqiptaro-amerikanin Agron Nezaj që në dosje është ‘Personi A’ dhe Shefqet Dizdarin kishin hapur një studio ligjore të quajtur ‘Law Office and Investigation’. 

Dosja.al ka siguruar dosjen e plotë lidhur me prangosjen e Charles McGonigal, ish-agjentit të FBI-së që është nën akuzë për korrupsion. Faqet e dosjes tregojnë shumë për zhvillimet politike të 3-4 viteve të fundit edhe në Shqipëri, ku protagonist është kryeministri Edi Rama dhe lufta e tij kundër opozitës. McGonigal ka zhvilluar takime të njëpasnjëshme me kryeministrin Edi Rama dhe dy persona që në dosje emërtohen si ‘Personi A’ dhe ‘Personi B’, që janë përkatësisht Agron Nezaj e Dorian Duçka, të dy të lidhur me Ramën.

Nezaj del në dosje si njeriu që i jep 225 mijë dollarë McGonigal në mënyrë që të ndërhyjë në FBI që të nisë hetimin për personin që po lobonte në SHBA për PD-në, në vitin 2017 kur drejtohej nga Lulzim Basha. Supozohet që bëhet fjalë për Nicolas (Nick) Muzin. Ndërsa Duçka del si njeriu që e shoqëron kudo ish-agjentin, paguan fluturimet e akomodimet e tij, si dhe i përcjell informacionet e nevojshme që do t’i shërbenin në nisjen e hetimit nga FBI. Vetë Rama thotë se akuzat e ngritura ndaj McGonigal nuk kanë lidhje me të.

1 JAVE ME PARE

Nën akuzë për korrupsion! McGonigal me studio ligjore në Tiranë, ortak me ‘Personin A’ dhe dy të tjerë (EMRAT-DOKUMENTI)

DOSJA- Arrestimi i McGonigal zbardh "pazaret" në Shqipëri!
Charles McGonigal

TIRANË- Ish-zyrtari i lartë i FBI-së në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Charles McGonigal, i arrestuar në fundjavë në Nju Jork, rezulton se është administrator i një studioje ligjore të quajtur ‘Laë Office and Investigation’. Sipas të dhënave në Qendrën Kombëtare të Biznesit, atudioja që aktualisht ka statusin me aktivitet të pezulluar është zotëruar nga disa ortakë.

25% të aksioneve janë në pronësi të McGonigal, ndërsa pjesa tjetër nga Mark Thomas Rossini, Shefqet Dizdari dhe Agron Nezaj. Ky i fundit del në dosjen e FBI-së si ‘Personi A’ që i jep 225 mijë dollarë ish-agjentit McGonigal.

‘Laë Office and Investigation’ është një kompani e regjistruar në vitin 2007, por tani nuk është më aktive.

1 JAVE ME PARE

Publikohet FOTOJA e parë! Si pozonte Rama krah ‘Personit A’, Agron Nezaj i dha valixhet me dollarë ish-agjentit të FBI

DOSJA- Arrestimi i McGonigal zbardh "pazaret" në Shqipëri!
Edi Rama dhe Agron Nezaj

TIRANË- Dosja.al ka siguruar foton ku kryeministri Edi Rama shihet të ketë pozuar krah Agron Nezajt, njeriut që identifikohet si ‘Personi A’ në dosjen e FBI-së ndaj ish-agjentit Charles McGonigal që është nën akuzë për korrupsion. Ky është imazhi i parë që tregon me figurë atë ç’ka shkruhet në dosjen e FBI-së.

Personi A (Agron Nezaj) është njeriu që rezulton të ketë takuar tre herë McGonigal për t’i dhënë 225 mijë dollarë. Paratë janë dhënë të ndara në tre pjesë, dy herë nga 80 mijë dollarë dhe një herë 65 mijë dollarë. Herën e parë takimi është bërë në një parking në Neë York dhe dy herët e tjera në rezidencën që Nezaj kishte në New Jersey.

Charles McGonigal akuzohet se ka ryshfetin për të ndikuar në FBI që të niste hetim për lobingun e PD-së në SHBA, që u bë në vitin 2017 nga kompania e Nicolas (Nick) Muzin.

1 JAVE ME PARE

FOTOT-ÇUDIRA SHQIPTARE/ Pas korruptimit, zyrtari i FBI u dekorua nga bashkia Tropojë, e shoqëronte "sponsori" person A

DOSJA- Arrestimi i McGonigal zbardh "pazaret" në Shqipëri!
Agron Nezaj

TIRANË- Ish-zyrtari i lartë i kundërzbulimit të FBI-së, Charles McGonigal i vënë nën akuzë për korrupsion është dekoruar në Shqipëri dy vjet më parë nga kryebashkiaku i Tropojës, Rexh Byberi.

Në një postim në Facebook, kryebashkiaku shkruan në atë kohë se e ka dekoruar ish-zyrtarin amerikan me titullin ‘Mirënjohja e Tropojës’. Në foto duket se i pranishëm në ceremoni ka qenë edhe Damian Gjiknuri, Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste, si dhe Agron Nezaj që në dosjen e FBI përmendet si ‘Personi A’. Ky i fundit është pikërisht njeriu që i ka dhënë McGonigal 225 mijë dollarët e ndarë në tre pjesë.

“Sot në Tiranë isha i privilegjuar veçanërisht ti dorëzoj medaljen e akorduar  ‘Mirënjohja e Tropojës’ z. Charles McGonigal, një ish-personalitet i rëndësishëm me gradën SAC i Agjencisë më të fuqishme investigative në glob, FBI. Z.McGonigal ka dëshmuar dashuri të përhershme për Vendlindjen dhe Kombin tonë. Në këtë  ceremoni shumë miqësore dhe të përzemërt morën pjesë përveç stafit tim dhe deputetët e Kuvendit të Shqipërisë, zotërinjtë Damian Gjiknuri dhe Ardian Çela. Zoti McGonigal shoqërohej si gjithmonë nga miku i tij, bashkëqytetari ynë i nderuar shqiptaro-amerikan Agron Nezaj’, shkruan Byberi në 23 shtator 2021.

1 JAVE ME PARE

HISTORIA/ Si u korruptua agjenti McGonigal që të hetonte Nick Muzin për të dëmtuar PD, roli i dy ndërmjetësve Nezaj-Duçka

DOSJA- Arrestimi i McGonigal zbardh "pazaret" në Shqipëri!
Charles McGonigal

TIRANË- Pas betimit të presidentit Donald Trump, Nicolas Muzin, njohur shkurt si Nick Muzin, veteran i Partisë Republikane, vendosi të fillojë karrierën e tij si lobist. Në vend të kësaj, më 31 mars 2017 u regjistrua në Departamentin amerikan të Drejtësisë si “agjent i huaj”, pra lobist, dhe klienti i tij i parë ishte Partia Demokratike e Shqipërisë, megjithëse çuditërisht për një pagesë sa gjysma e tarifave normale.

Me lobimin e PD-së, gjatë kohës kur partia drejtohej nga kryedemokrati Lulzim Basha, emri i Muzin u bë mjaft popullor në Shqipëri pasi Basha u hetua pasi dyshimet ishin se paratë e dhëna për lobingun kishin dalë nga një kompani ruse. Bëhej fjalë për 500 mijë dollarët që një raport i inteligjencës amerikane doli në konkluzionin se ishin financuar nga Rusia në dobi të Partisë Demokratike duke ndjekur zinxhirin Biniatta Trade LP”- ‘Muzin Capitol Partners’.

Por zhurma e bërë në Shqipëri e kishte epiqendrën në New York, atje në selitë e Byrosë Federale të Hetimit ku kryeministri Edi Rama kishte arritur të ‘fuste’ në dorë një prej agjentëve të lartë të FBI-së.

Bëhet fjalë për mikun e tij të ngushtë me të cilin darkonte e trokiste gotat sa në Tiranë e Neeë York që aktualisht është nën akuzë për korrupsion, Charles McGonigal.

Agjenti kishte mbi 20 vite që mbante të njëjtin post në FBI, por vitet e fundit kishte vendosur t’i shfrytëzonte për të mos i shërbyer më drejtësisë, por për të mbushur xhepat. Kjo mjaftonte që Rama të arrinte qëllimin e tij, dëmtimin e Opozitës duke hapur një hetim në FBI për njeriun që qëndronte pas lobimit të PD-së në SHBA, Nicolas (Nick) Muzin.

Tashmë duheshin ‘mashat’ dhe kryeministri Rama i kishte zgjedhur. Dorian Duçka, një ish-zëvendësministër në vitin 2013 që më pas u bë konsulent privat ka qenë gjithmonë ndërmjetësuesi i takimeve të kreut të qeverisë me të huajt, kujtojmë këtu dhe darkën e organizuar në vitin 2020 ku morën pjesë përveç disa prej biznesmenëve më të fuqishëm të Gjermanisë, edhe Sekretari amerikan i Shtetit në atë kohë, Mike Pompeo dhe shefi i Facebook, Mark Zuckerberg.

I dyti ishte Agron Nezaj, profili i një shqiptari të natyralizuar si amerikan.

Shqiptaro-amerikani që dekada më parë ka punuar për shërbimet inteligjente të Shqipërisë, këtë herë do të shërbente për të kaluar valixhet me dollarë në Neë York. Vila e tij në Neë Jersey dhe një parking shërbyen si pikat e takimit. Me porosi të Ramës, Nezaj takoi tre herë McGonigal dhe i dha tre herë para, dy herë nga 80 mijë dollarë, një herë 65 mijë dollarë.

Në toal, 225 mijë dollarë rushfet për McGonigal, ish-agjentin e FBI-së që të ky i fundit të ndikonte në Byronë Federale të Hetimit. Roli i Duçkës konsistonte në shoqërimin e McGonigal në Shqipëri, financimin e udhëtimeve dhe qëndrimeve të tij në vendin tonë, sigurisht me porosi të kryeministrit, për sa kohë i shërbente këtij të fundit.

1 JAVE ME PARE

‘Personi A’ dhe ‘Personi B’ / Kush janë njerëzit që çuan synimet e Ramës në FBI, njëri dorëzoi valixhet me dollarë, tjetri informatat

DOSJA- Arrestimi i McGonigal zbardh "pazaret" në Shqipëri!
Dorian Duçka

TIRANË- ‘Personi A’ dhe ‘Personi B’ janë dy njerëzit që kanë luajtur rolin kryesor në nisjen e hetimit për lobingun e Partisë Demokratike në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Ata janë njerëzit kryesorë që shfaqen në të gjithë dosjen prej 16 faqesh ku zbërthehen shkeljet e ish-agjentit të FBI-së Charles McGonigal, udhëtojnë me ish-agjentin, ndërmjetësojnë takimet e tij me kryeministrin Edi Rama. Por pjesa më kyçe është dhënia e 225 mijë dollarëve në duart e McGonigal, ryshfet për ish-agjentin e FBI-së që do të bënte që ky i fundit të ndikonte në Byronë Federal të Hetimit që të niste një hetim për lobingun e PD-së në SHBA.

Por kush janë ata?

Kryedemokrati Sali Berisha tha sot hapur së bëhet fjalë për Agron Nezën dhe Dorian Duçkën. Dhe profilet e përshkruara në dosje përputhen me këto emra.

BusinessInsider shkruante në shtator të vitit 2022 se McGonigal ishte vënë nën hetim dhe se ishte thirrur për tu marrë në pyetje Agron Neza. Shqiptaro-amerikan që dekada më parë ka punuar për shërbimet inteligjente të Shqipërisë, njësoj siç përshkruhet dhe në dosjen e McGonigal.

Personi i dytë nga Shqipëria, i identifikuar si Personi B përshkruhet në akt-padi si një shtetas shqiptar, i punësuar nga një konglomerat kinez energjie si dhe shërbente si një këshilltar jozyrtar i Kryeministrit të Shqipërisë. Ai kishte gjithashtu një llogari emaili dhe pasaportë zyrtare të qeverisë shqiptare si dhe ka qenë zyrtar i lartë i qeverisë shqiptare.

Ky person rezulton të jetë pikërisht Dorian Duçka, ish-zëvendësministër në Ministrinë e Industrisë dhe Energjitikës, në periudhën 2013-2015 në qeverinë Rama-Meta. Më pas ka punuar si konsulent i pavarur.

Neza në dosje del pikërisht si njeriu që dorëzon 225 mijë dollarët në duart e McGoningal, të ndara në tre pjesë, dy herë nga 80 mijë dollarë dhe një herë 65 mijë dollarë. Kurse roli i Duçkës ishte kalimi i ifnormacioneve. Paratë dhe informatat do të shërbenin që McGonigal të ndikonte që FBI-ja ku punonte të hetonte njeriun që po lobonte për PD-në në SHBA. 

1 JAVE ME PARE

‘FBI paraphernalia’/ Çfarë i solli ish-agjenti McGonigal Ramës nga New Yorku, seti me logot e Byrosë Federale të Hetimit

DOSJA- Arrestimi i McGonigal zbardh "pazaret" në Shqipëri!
FBI paraphernalia

TIRANË- Dosja e zbardhur pas arrestimit të ish-agjentit të FBI-së Charles McGonigal ka zbuluar dhe një dhuratë që ky i fundit i ka sjellë kryeministrit Edi Rama nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Termi në dosje përmendet si ‘FBI paraphernalia’ dhe bëhet fjalë për set veshjesh e suvenire që kanë logon e Byrosë Federale të Hetimit (FBI).

Pjesë nga dosja:

Më 9 shtator 2017, në Shqipëri, i pandehuri McGonigal është takuar me personin B dhe kryeministrin e Shqipërisë. Me kërkesë të personit A, i pandehuri McGonigal i kërkoi Kryeministrit të Shqipërisë që të ishte i kujdesshëm për dhënien e licencave për shpimin e vendburimeve të naftës në Shqipëri për kompanitë ruse. Personi A dhe personi B kishin të dy interes financiar në vendimet e Qeverisë së Shqipërisë për dhënien e licencave të shpimit të fushës së naftës. I pandehuri McGonigal i ka ofruar Kryeministrit të Shqipërisë pajisje të FBI-së në prani të personit B.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dosja e plotë e FBI-së rendit shkeljet e kryera nga ish-agjenti i FBI-së në Neë York, përfshirë këtu udhëtimet në Shqipëri dhe kontaktet me kryeministrin Edi Rama e persona të tjerë. Në dosje është përdorur një ‘fjalorth’ i vogël për të identifikuar të përfshirët.

Më konkretisht:

‘Personi A’ përfaqëson një shqiptar, të lindur në Shqipëri, por të natyralizuar si shtetas amerikan dhe banues në Nju Xhersi. ‘Personi A’ kishte qenë punonjës i një agjencie të inteligjencës shqiptare disa dekada më parë.

‘Kompania A’ është një organizatë biznesi në Delaëare e regjistruar nga Personi A në janar 2018.

‘Personi B’ është shtetas shqiptar i punësuar në një konglomerat energjetik kinez. Personi B vepronte si këshilltar jozyrtar i Kryeministrit të Shqipërisë, duke mbajtur një llogari zyrtare emaili dhe pasaportë të qeverisë shqiptare dhe ishte një ish-zyrtar i lartë i qeverisë shqiptare. Personi A dhe personi B ishin miq dhe bashkëpunëtorë biznesi me njëri-tjetrin.

‘Personi C’ është shtetas i Bosnjë-Hercegovinës dhe këshilltar i një anëtari boshnjak të Presidencës. Personi C gjithashtu ka qenë ministër i mbrojtjes i Bosnjës.

‘Personi D’ është shtetas i Bosnje-Hercegovinës dhe themelues e Drejtor i Përgjithshëm i një kompanie farmaceutike me bazë në Bosnje dhe Hercegovinë.

Për mediat e huaja, Personi A dhe Personi B nuk kanë emra, por kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha pretendon se janë Dorian Duçka dhe Agron Neza. 

1 JAVE ME PARE

Dosja e zyrtarit të FBI dhe lidhja me Ramën/ Paloka: Zonja Kim pse po hesht? Sot ka rastin t'i bëjë thirrje SPAK-ut për të hetuar 'peshkun e madh' 

DOSJA- Arrestimi i McGonigal zbardh "pazaret" në Shqipëri!
Edi Paloka

TIRANË- Deputeti demokrat, Edi Paloka ka reaguar lidhur me publikimin e dosjes së ish-agjentit të FBI-së Charles McGonigal i cili është vënë nën akuzë nga drejtësia amerikane, ku dhe janë zbuluar takimet me kreun e qeverisë shqiptare. Përmes një postimi në rrjete sociale, Paloka shkruan se pse ambasadorja amerikane në Shqipëri Yuri Kim nuk ka reaguar ende lidhur me dosjen e bujshme. Ndërsa shtoi se, në këtë rast duhet të ishte ambasadorja e cila do i bënte thirrje SPAK për të hetuar 'peshkun e madh'. 

"Zonja Kim, sot ka rastin ti bej thirrje SPAK-ut per te hetuar “peshkun e madh”.
Rama akuzohet nga drejtesia e vendit te saj se ka korruptuar funksionarin e larte te FBI per ta perdorur kunder opozites shqiptare. Pas heshtjes se Rames , ajo e zonjes ambasadore , sot zhurrmon me shume .
A eshte paguar Mc Gonigal dhe per te “konfirmuar” akuzat e Rames dhe “faktet” per “non grata-n” ???
Tani nuk mjafton t’ju thuash shqiptareve pas kaq kohesh se ata “kane te drejte te zgjedhin vete drejtuesit e tyre” pasi i ke kercenuar se do te hane bar. Dikush do duhet ta haje barin tani!", shkruan Paloka.

Dosja e plotë e FBI-së rendit shkeljet e kryera nga ish-agjenti i FBI-së në New York, përfshirë këtu udhëtimet në Shqipëri dhe kontaktet me kryeministrin Edi Rama e persona të tjerë. Në dosje është përdorur një ‘fjalorth’ i vogël për të identifikuar të përfshirët. Më konkretisht:

Personi A’ përfaqëson një shqiptar, të lindur në Shqipëri, por të natyralizuar si shtetas amerikan dhe banues në Nju Xhersi. ‘Personi A’ kishte qenë punonjës i një agjencie të inteligjencës shqiptare disa dekada më parë.

‘Kompania A’ është një organizatë biznesi në Delaware e regjistruar nga Personi A në janar 2018.

‘Personi B’ është shtetas shqiptar i punësuar në një konglomerat energjetik kinez. Personi B vepronte si këshilltar jozyrtar i Kryeministrit të Shqipërisë, duke mbajtur një llogari zyrtare emaili dhe pasaportë të qeverisë shqiptare dhe ishte një ish-zyrtar i lartë i qeverisë shqiptare. Personi A dhe personi B ishin miq dhe bashkëpunëtorë biznesi me njëri-tjetrin.

‘Personi C’ është shtetas i Bosnjë-Hercegovinës dhe këshilltar i një anëtari boshnjak të Presidencës. Personi C gjithashtu ka qenë ministër i mbrojtjes i Bosnjës.

‘Personi D’ është shtetas i Bosnje-Hercegovinës dhe themelues e Drejtor i Përgjithshëm i një kompanie farmaceutike me bazë në Bosnje dhe Hercegovinë.

Për mediat e huaja, Personi A dhe Personi B nuk kanë emra, por kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha pretendon se janë Dorian Duçka dhe Agron Neza. 

1 JAVE ME PARE

DATAT/ Të tjera takime me Ramën, zbardhen udhëtimet e McGonigal drejt Shqipërisë e Austrisë, në New York i priti me pije, u bashkua dhe ‘X’ nga Kosova

DOSJA- Arrestimi i McGonigal zbardh "pazaret" në Shqipëri!
Edi Rama dhe Charles McGonigal

TIRANË- Dosja e siguruar nga Dosja.al tregon udhëtimet e vazhdueshme të bëra nga ish-agjenti i FBI-së drejt Shqipërisë e Austrisë. Asnjë prej tyre nuk është deklaruar në FBI dhe burimi i parave me të cilat ai ka paguar fluturimet e akomodimet mbetet mister. Në listën e udhëtimeve rezulton se Charles McGonigal ka takuar sërish kryeministrin Edi Rama dhe një politikan nga Kosova. Ndërsa në dhjetor të vitit 2017, ai ka pritur kreun e qeverisë, politikanë shqiptarë e të Kosovës me një darkë e pijë në New York.

Pjesë nga dosja:

Më 16 tetor 2017, i pandehuri McGonigal dorëzoi një FD-772b në lidhje me udhëtimin e tij në shtator në Shqipëri dhe Kosovë. Parashtresa në mënyrë të gabuar nuk zbuloi se i pandehuri McGonigal ishte takuar me Kryeministrin e Shqipërisë në Shqipëri dhe me një politikan kosovar në Kosovë dhe mohoi në mënyrë të rreme që i pandehuri McGonigal t’i kishte zbuluar punësimin e tij një shtetasi të huaj jashtë biznesit zyrtar të FBI-së.

Më 17 nëntor 2017, i pandehuri McGonigal udhëtoi me avion për në Austri.

Më 19 nëntor 2017, i pandehuri McGonigal u takua me personin B në Shqipëri për darkë dhe pije.

Më 20 nëntor 2017, i pandehuri McGonigal u takua me Kryeministrin e Shqipëria në Shqipëri.

Më 21 nëntor 2017, i pandehuri McGonigal ka udhëtuar me avion nga Shqipëria për në Austri, dhe më pas u kthye në Shtetet e Bashkuara. As McGonigal, as FBI, nuk paguan strehimin e McGonigal-it ndërsa ai ishte në Shqipëri.

Në dhjetor 2017, McGonigal darkoi në Uashington, D.C. me personin A dhe Zyrtarë të qeverisë shqiptare dhe darkuan në Neë York City me Personin A dhe Kryeministrin e Shqipërisë.

Më 22 janar 2018, i pandehuri McGonigal paraqiti një formular FD-772b në lidhje me Udhëtimin e nëntorit në Austri i përmendur më sipër. Parashtresa në mënyrë të gabuar nuk e zbuloi që i pandehuri McGonigal kishte udhëtuar si në Shqipëri ashtu edhe në Austri, ose që ishte takuar me të dy, Personin B ose Kryeministrin e Shqipërisë.

Nga 21 shkurt 2018, deri më 24 shkurt 2018, i pandehuri McGonigal udhëtoi me personin A në Shqipëri, por ai nuk e raportoi udhëtimin në FBI siç kërkohej duke përdorur Format FD-772 ose FD-772b.

Më 4 mars 2018, i pandehuri McGonigal darkoi në Uashington, DC, me, midis të tjerëve, Personin A, Kryeministrin e Shqipërisë dhe një ish-agjent special i FBI-së që punonte në një firmë ndërkombëtare shërbimesh profesionale.

Nga 26 prilli 2018, deri më 2 maj 2018, i pandehuri McGonigal udhëtoi me Personin A në Evropë, përfshirë Shqipërinë, por nuk e raportoi udhëtimin në FBI siç kërkohej duke përdorur format FD-772 ose FD-772b.

Më 10 qershor 2018, i pandehuri McGonigal dorëzoi një formular OGE-278 që gabimisht nuk arriti të përfshijë ndonjë informacion në lidhje me rreth 225,000 dollarë që ai kishte marrë nga personi A.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dosja e plotë e FBI-së rendit shkeljet e kryera nga ish-agjenti i FBI-së në New York, përfshirë këtu udhëtimet në Shqipëri dhe kontaktet me kryeministrin Edi Rama e persona të tjerë. Në dosje është përdorur një ‘fjalorth’ i vogël për të identifikuar të përfshirët. Më konkretisht:

‘Personi A’ përfaqëson një shqiptar, të lindur në Shqipëri, por të natyralizuar si shtetas amerikan dhe banues në Nju Xhersi. ‘Personi A’ kishte qenë punonjës i një agjencie të inteligjencës shqiptare disa dekada më parë.

‘Kompania A’ është një organizatë biznesi në Delaware e regjistruar nga Personi A në janar 2018.

‘Personi B’ është shtetas shqiptar i punësuar në një konglomerat energjetik kinez. Personi B vepronte si këshilltar jozyrtar i Kryeministrit të Shqipërisë, duke mbajtur një llogari zyrtare emaili dhe pasaportë të qeverisë shqiptare dhe ishte një ish-zyrtar i lartë i qeverisë shqiptare. Personi A dhe personi B ishin miq dhe bashkëpunëtorë biznesi me njëri-tjetrin.

‘Personi C’ është shtetas i Bosnjë-Hercegovinës dhe këshilltar i një anëtari boshnjak të Presidencës. Personi C gjithashtu ka qenë ministër i mbrojtjes i Bosnjës.

‘Personi D’ është shtetas i Bosnje-Hercegovinës dhe themelues e Drejtor i Përgjithshëm i një kompanie farmaceutike me bazë në Bosnje dhe Hercegovinë.

Për mediat e huaja, Personi A dhe Personi B nuk kanë emra, por kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha pretendon se janë Dorian Duçka dhe Agron Neza. 

1 JAVE ME PARE

4 rastet kur u ndërhy nga McGonigal për llogari të qeverisë shqiptare, 2017-'18 ishin vitet e "goditjes"

DOSJA- Arrestimi i McGonigal zbardh "pazaret" në Shqipëri!
Charles McGonigal

TIRANË- Zbulohen rastet e lobimit nga dosja e ish-agjentit të FBI-së Charles McGonigal që është vënë nën akuzë nga drejtësia amerikane që i ka nxjerrë zbuluar dhe takimet me kreun e qeverisë shqiptare. Për 225 mijë euro, ai ka ndërhyrë për të lobuar për disa raste të ndara; dy në 2017 dhe dy të tjera në vitin 2018. Sipas dosjes, më 18 nëntor 2017, McGonigal dhe 'personi A' kanë udhëtuar me avion nga Austria në Shqipëri. Më 26 shkurt 2018, FBI-NY hapi zyrtarisht një hetim penal, ku u përqendrua tek lobisti, i cili është qytetar amerikan. Hetimet u hapën me "shtyrje" nga vetë McGonigal.

PJESË NGA DOSJA:

Më 18 nëntor 2017, pas intervistimit, i pandehuri McGonigal dhe personi A kanë udhëtuar me avion nga Austria në Shqipëri, ku janë takuar sërish me të njëjtin biznesmen dhe politikan shqiptar, këtë herë pa pjesëmarrjen e prokurorit të Departamentit të Drejtësisë.

Biznesmeni dhe politikani shqiptar diskutuan mundësitë e biznesit me të pandehurin McGonigal dhe Personin A.

Më 25 nëntor 2017, i pandehuri McGonigal informoi Departamentin e Drejtësis dhe prokurorin e përmendur më lart, për një hetim të ri të mundshëm penal që përfshin një shtetas amerikan, i cili ishte regjistruar për të kryer punë lobimi në Shtetet e Bashkuara në emër të një partie politike shqiptare e ndryshme nga ajo në të cilën ishte anëtar kryeministri (opozita). Një ditë më parë, ai mori informacion nga Personi B në lidhje me qytetarin lobist amerikan.

Më 4 janar 2018, i pandehuri McGonigal mori informacionin në lidhje me qytetarin amerikan që ishte lobisit dhe e kishte origjinën nga Personi A, dhe ai ia përcolli informacionin një agjenti tjetër special të FBI NY-të nesërmen.

Më 26 shkurt 2018, FBI-NY hapi zyrtarisht një hetim penal u përqendrua në lobistin qytetar amerikan me kërkesën e të pandehurit McGonigal dhe me udhëzimin e tij. Personi A u identifikua më vonë nga FBI-NY si një burim njerëzor konfidencial që e mbështet hetimin dhe Personi A i dha informacion FBI-NY gjatë hetimit. Personi B më vonë ndihmoi në lehtësimin e një takimi midis FBI-NY dhe dëshmitarëve të vendosur në Evropë duke paguar shpenzimet e udhëtimeve të dëshmitarëve. 

Dosja e plotë e FBI-së rendit shkeljet e kryera nga ish-agjenti i FBI-së në New York, përfshirë këtu udhëtimet në Shqipëri dhe kontaktet me kryeministrin Edi Rama e persona të tjerë. Në dosje është përdorur një ‘fjalorth’ i vogël për të identifikuar të përfshirët. Më konkretisht: 'Personi A’ përfaqëson një shqiptar, të lindur në Shqipëri, por të natyralizuar si shtetas amerikan dhe banues në Nju Xhersi. ‘Personi A’ kishte qenë punonjës i një agjencie të inteligjencës shqiptare disa dekada më parë. ‘Kompania A’ është një organizatë biznesi në Delaëare e regjistruar nga Personi A në janar 2018. ‘Personi B’ është shtetas shqiptar i punësuar në një konglomerat energjetik kinez. Personi B vepronte si këshilltar jozyrtar i Kryeministrit të Shqipërisë, duke mbajtur një llogari zyrtare emaili dhe pasaportë të qeverisë shqiptare dhe ishte një ish-zyrtar i lartë i qeverisë shqiptare. Personi A dhe personi B ishin miq dhe bashkëpunëtorë biznesi me njëri-tjetrin. ‘Personi C’ është shtetas i Bosnjë-Hercegovinës dhe këshilltar i një anëtari boshnjak të Presidencës. Personi C gjithashtu ka qenë ministër i mbrojtjes i Bosnjës. ‘Personi D’ është shtetas i Bosnje-Hercegovinës dhe themelues e Drejtor i Përgjithshëm i një kompanie farmaceutike me bazë në Bosnje dhe Hercegovinë. Për mediat e huaja, Personi A dhe Personi B nuk kanë emra, por kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha pretendon se janë Dorian Duçka dhe Agron Neza.

1 JAVE ME PARE

Hetimi për vrasjen! McGonigal takoi sërish biznesmenin e politikanin shqiptar, në lojë u fut dhe një prokuror i Departamentit të Drejtësisë

DOSJA- Arrestimi i McGonigal zbardh "pazaret" në Shqipëri!
Ish-agjenti i FBI-së Charles McGonigal

TIRANË- Ish-agjenti i FBI-së Charles McGonigal ka vijuar me hetimin që iu la porosi nga një biznesmen e politikan shqiptar, i cili pretendonte se ishte thurur një komplot për ta vrarë. Në dosjen e siguruar nga Dosja.al bëhet me dije se në lojë është futur dhe një prokuror i Departamentit të Drejtësisë. McGonigal dhe Prokurori kanë intervistuar biznesmenin më 18 nëntor të vitit 2017. Përkthyes ishte një person që në dosje identifikohet si ‘Personi A’, i cili ka qenë punonjës i një agjencie të inteligjencës shqiptare disa dekada më parë.

Pjesë nga dosja:

Më 18 nëntor 2017, i pandehuri McGonigal dhe një prokuror i Departamentit të Drejtësisë intervistuan të njëjtin biznesmen shqiptar dhe politikani i pandehur McGonigal që kishte takuar gjatë udhëtimit të tij në shtator 2017. Personi A mori pjesë në intervistë si përkthyes. Asnjë dokument që autorizonte ose financonte shërbimet e interpretimit nuk iu dorëzua FBI-së nga i pandehuri McGonigal. FBI nuk ka të dhëna zyrtare të intervistës.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dosja e plotë e FBI-së rendit shkeljet e kryera nga ish-agjenti i FBI-së në New York, përfshirë këtu udhëtimet në Shqipëri dhe kontaktet me kryeministrin Edi Rama e persona të tjerë. Në dosje është përdorur një ‘fjalorth’ i vogël për të identifikuar të përfshirët. Më konkretisht:

‘Personi A’ përfaqëson një shqiptar, të lindur në Shqipëri, por të natyralizuar si shtetas amerikan dhe banues në Nju Xhersi. ‘Personi A’ kishte qenë punonjës i një agjencie të inteligjencës shqiptare disa dekada më parë.

‘Kompania A’ është një organizatë biznesi në Delaware e regjistruar nga Personi A në janar 2018.

‘Personi B’ është shtetas shqiptar i punësuar në një konglomerat energjetik kinez. Personi B vepronte si këshilltar jozyrtar i Kryeministrit të Shqipërisë, duke mbajtur një llogari zyrtare emaili dhe pasaportë të qeverisë shqiptare dhe ishte një ish-zyrtar i lartë i qeverisë shqiptare. Personi A dhe personi B ishin miq dhe bashkëpunëtorë biznesi me njëri-tjetrin.

‘Personi C’ është shtetas i Bosnjë-Hercegovinës dhe këshilltar i një anëtari boshnjak të Presidencës. Personi C gjithashtu ka qenë ministër i mbrojtjes i Bosnjës.

‘Personi D’ është shtetas i Bosnje-Hercegovinës dhe themelues e Drejtor i Përgjithshëm i një kompanie farmaceutike me bazë në Bosnje dhe Hercegovinë.

Për mediat e huaja, Personi A dhe Personi B nuk kanë emra, por kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha pretendon se janë Dorian Duçka dhe Agron Neza. 

1 JAVE ME PARE

DOSJA/ Mori para të ndara në dy pjesë, zbardhen takimet e mikut të Ramës në rezidencën në Nju Xhersi

DOSJA- Arrestimi i McGonigal zbardh "pazaret" në Shqipëri!
Charles McGonigal

TIRANË- Charles McGonigal, ish-agjenti i FBI-së që është vënë nën hetim nga drejtësia amerikane dhe rezultoi mik me kryeministrin Edi Rama ka marrë dy herë para nga një person që në dosje identifikohet si ‘Personi A’, i cili ka qenë punonjës i një agjencie të inteligjencës shqiptare disa dekada më parë. Ky i fundit, sipas dosjes së siguruar nga Dosja.al një shqiptar, i natyralizuar si shtetas amerikan dhe banues në Nju Xhersi i ka dhënë njëherë 80 mijë dollar dhe herën e dytë 65 mijë dollar. Takimi u zhvillua në një rezidencë që Personi A ka në Nju Xhersi.

Pjesë nga dosja:

Më 5 tetor 2017, jashtë një restoranti, në një makinë të parkuar në qytetin e Nju Jorkut, i pandehuri McGonigal mori afërsisht 80,000 dollarë nga Personi A. Në vjeshtën e vitit 2017, në rezidencën e Personit A në Nju Xhersi, i pandehuri McGonigal mori edhe dy herë të tjera para të gatshme nga Personi A, në shumën rreth 80,000 dhe 65,000 dollarë. i pandehuri McGonigal i kishte treguar personit A se paratë do të ktheheshin.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dosja e plotë e FBI-së rendit shkeljet e kryera nga ish-agjenti i FBI-së në New York, përfshirë këtu udhëtimet në Shqipëri dhe kontaktet me kryeministrin Edi Rama e persona të tjerë. Në dosje është përdorur një ‘fjalorth’ i vogël për të identifikuar të përfshirët. Më konkretisht:

‘Personi A’ përfaqëson një shqiptar, të lindur në Shqipëri, por të natyralizuar si shtetas amerikan dhe banues në Nju Xhersi. ‘Personi A’ kishte qenë punonjës i një agjencie të inteligjencës shqiptare disa dekada më parë.

‘Kompania A’ është një organizatë biznesi në Delaware e regjistruar nga Personi A në janar 2018.

‘Personi B’ është shtetas shqiptar i punësuar në një konglomerat energjetik kinez. Personi B vepronte si këshilltar jozyrtar i Kryeministrit të Shqipërisë, duke mbajtur një llogari zyrtare emaili dhe pasaportë të qeverisë shqiptare dhe ishte një ish-zyrtar i lartë i qeverisë shqiptare. Personi A dhe personi B ishin miq dhe bashkëpunëtorë biznesi me njëri-tjetrin.

‘Personi C’ është shtetas i Bosnjë-Hercegovinës dhe këshilltar i një anëtari boshnjak të Presidencës. Personi C gjithashtu ka qenë ministër i mbrojtjes i Bosnjës.

‘Personi D’ është shtetas i Bosnje-Hercegovinës dhe themelues e Drejtor i Përgjithshëm i një kompanie farmaceutike me bazë në Bosnje dhe Hercegovinë.

Për mediat e huaja, Personi A dhe Personi B nuk kanë emra, por kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha pretendon se janë Dorian Duçka dhe Agron Neza. 

1 JAVE ME PARE

Dikush donte ta vriste! Biznesmeni e politikani shqiptar i kërkoi ish-agjentit mik me Ramën që t’i zbardhte çështjen, udhëtimi i posaçëm

DOSJA- Arrestimi i McGonigal zbardh "pazaret" në Shqipëri!
Charles McGonigal

TIRANË- Charles McGonigal, ish-agjenti i FBI-së që është vënë nën akuzë nga drejtësia amerikan dhe rezultoi mik me kryeministrin Edi Rama, ka zhvilluar takim dhe me njhë biznesmen e politikan shqiptar. Takimi është zhvilluar në vitin 2017. Në dosjen e siguruar nga Dosja.al thuhet se ndërmjetës në këtë takim ka qenë një person që në dosje identifikohet si ‘Personi A’, i cili ka qenë punonjës i një agjencie të inteligjencës shqiptare disa dekada më parë.

Biznesmeni e politikani shqiptar ka kërkuar që McGonigal të hetojë një komplot të përgatitur ndaj tij, pasi pretendonte se dikush donte ta vriste.

Pjesë nga dosja:

Në shtator 2017, në Shqipëri, i pandehuri McGonigal u prezantua nga Personi A me një biznesmen dhe politikan shqiptar, i cili i tha të pandehurit McGonigal se donte që dikush të hetonte një komplot të dyshuar për të vrarë biznesmenin dhe politikanin shqiptar.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dosja e plotë e FBI-së rendit shkeljet e kryera nga ish-agjenti i FBI-së në New York, përfshirë këtu udhëtimet në Shqipëri dhe kontaktet me kryeministrin Edi Rama e persona të tjerë. Në dosje është përdorur një ‘fjalorth’ i vogël për të identifikuar të përfshirët. Më konkretisht:

‘Personi A’ përfaqëson një shqiptar, të lindur në Shqipëri, por të natyralizuar si shtetas amerikan dhe banues në Nju Xhersi. ‘Personi A’ kishte qenë punonjës i një agjencie të inteligjencës shqiptare disa dekada më parë.

‘Kompania A’ është një organizatë biznesi në Delaware e regjistruar nga Personi A në janar 2018.

‘Personi B’ është shtetas shqiptar i punësuar në një konglomerat energjetik kinez. Personi B vepronte si këshilltar jozyrtar i Kryeministrit të Shqipërisë, duke mbajtur një llogari zyrtare emaili dhe pasaportë të qeverisë shqiptare dhe ishte një ish-zyrtar i lartë i qeverisë shqiptare. Personi A dhe personi B ishin miq dhe bashkëpunëtorë biznesi me njëri-tjetrin.

‘Personi C’ është shtetas i Bosnjë-Hercegovinës dhe këshilltar i një anëtari boshnjak të Presidencës. Personi C gjithashtu ka qenë ministër i mbrojtjes i Bosnjës.

‘Personi D’ është shtetas i Bosnje-Hercegovinës dhe themelues e Drejtor i Përgjithshëm i një kompanie farmaceutike me bazë në Bosnje dhe Hercegovinë.

Për mediat e huaja, Personi A dhe Personi B nuk kanë emra, por kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha pretendon se janë Dorian Duçka dhe Agron Neza. 

1 JAVE ME PARE

Jo vetëm në Shqipëri, por edhe në Kosovë! Kush është politikani që priti ish-agjentin e FBI-së në vitin 2017, i dha MJETE PUNE

DOSJA- Arrestimi i McGonigal zbardh "pazaret" në Shqipëri!
Charles McGonigal

TIRANË- Charles McGonigal, ish-agjenti i FBI-së që është vënë nën akuzë nga drejtësia amerikane ka zhvilluar udhëtimet e takime edhe në Kosovë. Në dosjen e plotë, të siguruar nga Dosja.al thuhet se më 10 shtator 2017, i pandehuri McGonigal udhëtoi me makinë nga Shqipëria për në Kosovë, së bashku me një person që në dosje identifikohet si ‘Personi A’, i cili ka qenë punonjës i një agjencie të inteligjencës shqiptare disa dekada më parë. 

Aty ai ka lënë disa mjete të FBI-së për një politikan kosovar. Menjëherë pas këtij udhëtimi në Kosovë, i pandehuri McGonigal dhe personi A, janë kthyer bashkë në Shtetet e Bashkuara.

Pjesë nga dosja:

Më 10 shtator 2017, i pandehuri McGonigal udhëtoi me makinë nga Shqipëria për në Kosovë, së bashku me personin A dhe të tjerë, me të cilët i pandehuri McGonigal u takua. Ai gjithashtu dha mjetet e FBI-së për një politikan kosovar. Menjëherë pas këtij udhëtimi në Kosovë, i pandehuri McGonigal dhe personi A, duke udhëtuar së bashku, janë kthyer në Shtetet e Bashkuara.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dosja e plotë e FBI-së rendit shkeljet e kryera nga ish-agjenti i FBI-së në New York, përfshirë këtu udhëtimet në Shqipëri dhe kontaktet me kryeministrin Edi Rama e persona të tjerë. Në dosje është përdorur një ‘fjalorth’ i vogël për të identifikuar të përfshirët. Më konkretisht:

‘Personi A’ përfaqëson një shqiptar, të lindur në Shqipëri, por të natyralizuar si shtetas amerikan dhe banues në Nju Xhersi. ‘Personi A’ kishte qenë punonjës i një agjencie të inteligjencës shqiptare disa dekada më parë.

‘Kompania A’ është një organizatë biznesi në Delaware e regjistruar nga Personi A në janar 2018.

‘Personi B’ është shtetas shqiptar i punësuar në një konglomerat energjetik kinez. Personi B vepronte si këshilltar jozyrtar i Kryeministrit të Shqipërisë, duke mbajtur një llogari zyrtare emaili dhe pasaportë të qeverisë shqiptare dhe ishte një ish-zyrtar i lartë i qeverisë shqiptare. Personi A dhe personi B ishin miq dhe bashkëpunëtorë biznesi me njëri-tjetrin.

‘Personi C’ është shtetas i Bosnjë-Hercegovinës dhe këshilltar i një anëtari boshnjak të Presidencës. Personi C gjithashtu ka qenë ministër i mbrojtjes i Bosnjës.

‘Personi D’ është shtetas i Bosnje-Hercegovinës dhe themelues e Drejtor i Përgjithshëm i një kompanie farmaceutike me bazë në Bosnje dhe Hercegovinë.

Për mediat e huaja, Personi A dhe Personi B nuk kanë emra, por kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha pretendon se janë Dorian Duçka dhe Agron Neza. 

1 JAVE ME PARE

“Kujdes me licensat për shpimet e naftës”/ Ish-agjenti i FBI paralajmëroi Ramën, i ofroi një PAJISJE SPECIALE

DOSJA- Arrestimi i McGonigal zbardh "pazaret" në Shqipëri!
Charles McGonigal

TIRANË- Ish-agjenti i FBI që është vënë nën akuzë, Charles McGonigal ka udhëtuar drejt Shqipërisë dhe ka takuar kryeministrin Edi Rama më 9 shtator të vitit 2017. Në takim, sipas dosjes së plotë, ai e ka paralajmëruar që të ishte i kujdesshëm për dhënien e licencave për shpimin e vendburimeve të naftës në Shqipëri për kompanitë ruse. Gjithashtu në dosje thuhet se McGonigal i ka ofruar Kryeministrit të Shqipërisë pajisje të FBI-së.

Pjesë nga dosja:

Më 9 shtator 2017, në Shqipëri, i pandehuri McGonigal është takuar me personin B dhe kryeministrin e Shqipërisë. Me kërkesë të personit A, i pandehuri McGonigal i kërkoi Kryeministrit të Shqipërisë që të ishte i kujdesshëm për dhënien e licencave për shpimin e vendburimeve të naftës në Shqipëri për kompanitë ruse. Personi A dhe personi B kishin të dy interes financiar në vendimet e Qeverisë së Shqipërisë për dhënien e licencave të shpimit të fushës së naftës. I pandehuri McGonigal i ka ofruar Kryeministrit të Shqipërisë pajisje të FBI-së në prani të personit B.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dosja e plotë e FBI-së rendit shkeljet e kryera nga ish-agjenti i FBI-së në New York, përfshirë këtu udhëtimet në Shqipëri dhe kontaktet me kryeministrin Edi Rama e persona të tjerë. Në dosje është përdorur një ‘fjalorth’ i vogël për të identifikuar të përfshirët.

Më konkretisht:

‘Personi A’ përfaqëson një shqiptar, të lindur në Shqipëri, por të natyralizuar si shtetas amerikan dhe banues në Nju Xhersi. ‘Personi A’ kishte qenë punonjës i një agjencie të inteligjencës shqiptare disa dekada më parë.

‘Kompania A’ është një organizatë biznesi në Delaware e regjistruar nga Personi A në janar 2018.

‘Personi B’ është shtetas shqiptar i punësuar në një konglomerat energjetik kinez. Personi B vepronte si këshilltar jozyrtar i Kryeministrit të Shqipërisë, duke mbajtur një llogari zyrtare emaili dhe pasaportë të qeverisë shqiptare dhe ishte një ish-zyrtar i lartë i qeverisë shqiptare. Personi A dhe personi B ishin miq dhe bashkëpunëtorë biznesi me njëri-tjetrin.

‘Personi C’ është shtetas i Bosnjë-Hercegovinës dhe këshilltar i një anëtari boshnjak të Presidencës. Personi C gjithashtu ka qenë ministër i mbrojtjes i Bosnjës.

‘Personi D’ është shtetas i Bosnje-Hercegovinës dhe themelues e Drejtor i Përgjithshëm i një kompanie farmaceutike me bazë në Bosnje dhe Hercegovinë.

Për mediat e huaja, Personi A dhe Personi B nuk kanë emra, por kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha pretendon se janë Dorian Duçka dhe Agron Neza. 

1 JAVE ME PARE

DOSJA-2017! McGonigal kërkoi para nga punonjësi i një agjencie të inteligjencës shqiptare, rrëfimi: Do të t'i jap pak nga pak

DOSJA- Arrestimi i McGonigal zbardh "pazaret" në Shqipëri!
Charles McGonigal

TIRANË- Charles McGonigal, ish-agjenti i FBI-së që është vënë nën akuzë nga drejtësia amerikane ka ardhur në Shqipëri në gusht të vitit 2017 dhe ka kërkuar para nga një person që në dosje identifikohet si ‘Personi A’, i cili ka qenë punonjës i një agjencie të inteligjencës shqiptare disa dekada më parë. Ky i fundit, një shqiptar, i  natyralizuar si shtetas amerikan dhe banues në Nju Xhersi i ka premtuar se do t'ia gjejë paratë dhe do t'ia japë pak nga pak. 

Viti 2017, udhëtimet dhe takimet në muajin gusht e shtator

Në dosje thuhet se në muajin gusht të vitit 2017, McGonigal u takua me Personin A dhe pyeti nëse Personi A mund t’i siguronte para atij. Për këtë udhëtim, ai dorëzoi një formular në FBI, por në të nuk tregonte as se kush ishte Personi A, as fakti që shpenzimet e udhëtimit dhe të akomodimit të tij ishin të paguara, as udhëtimin në Kosovë dhe as takimet me të huajt (shqiptarë, shqiptarë të Kosovës dhe zyrtarë në Bosnje Hercegovinë). Më 7 shtator 2017, McGonigal u takua me Personin A dhe ky i fundit i tha se po punonte për paratë dhe se Personi A mund t’ia siguronte e t’ia jepte pak nga pak.

Më datë 7 shtator 2017, i pandehuri McGonigal ka udhëtuar me avion me personin A nga Shtetet e Bashkuara për në Shqipëri, ku gjatë disa ditëve në vijim janë takuar me personin B dhe shtetas të tjerë të huaj. As McGonigal dhe as FBI nuk kanë paguar për strehimin e McGonigal gjatë kohës që ishte në Shqipëri.

Pjesë nga dosja:

Jo më vonë se gushti 2017, i pandehuri McGonigal u takua me Personin A dhe pyeti nëse Personi A mund t’i siguronte para atij.

Më 5 shtator 2017, i pandehuri McGonigal dorëzoi një formular në FBI për udhëtimin e ardhshëm “jozyrtar” në Shqipëri. Paraqitja në mënyrë të gabuar nuk arriti: (a) të identifikonte se Personi A do të ishte një shoqërues udhëtimi, (b) të deklaronte se akomodimi do të sigurohej pa pagesë dhe kush do të paguante për të, (c) të deklaronte se i pandehuri McGonigal do të ishte duke udhëtuar në Kosovë përveç Shqipërisë, dhe (d) të identifikojë çdo kontakt të huaj të pritshëm të raportueshëm, duke përfshirë Personin B, ose ndonjë shtetas tjetër të huaj me të cilin i pandehuri McGonigal kishte një marrëdhënie të vazhdueshme.

Më 7 shtator 2017, i pandehuri McGonigal u takua me Personin A dhe diskutoi se Personi A po punonte për paratë dhe se Personi A mund t’ia siguronte McGonigalit pak nga pak.

Më datë 7 shtator 2017, i pandehuri McGonigal ka udhëtuar me avion me personin A nga Shtetet e Bashkuara për në Shqipëri, ku gjatë disa ditëve në vijim janë takuar me personin B dhe shtetas të tjerë të huaj. As McGonigal dhe as FBI nuk kanë paguar për strehimin e McGonigal gjatë kohës që ishte në Shqipëri.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dosja e plotë e FBI-së rendit shkeljet e kryera nga ish-agjenti i FBI-së në New York, përfshirë këtu udhëtimet në Shqipëri dhe kontaktet me kryeministrin Edi Rama e persona të tjerë. Në dosje është përdorur një ‘fjalorth’ i vogël për të identifikuar të përfshirët. Më konkretisht:

‘Personi A’ përfaqëson një shqiptar, të lindur në Shqipëri, por të natyralizuar si shtetas amerikan dhe banues në Nju Xhersi. ‘Personi A’ kishte qenë punonjës i një agjencie të inteligjencës shqiptare disa dekada më parë.

‘Kompania A’ është një organizatë biznesi në Delaware e regjistruar nga Personi A në janar 2018.

‘Personi B’ është shtetas shqiptar i punësuar në një konglomerat energjetik kinez. Personi B vepronte si këshilltar jozyrtar i Kryeministrit të Shqipërisë, duke mbajtur një llogari zyrtare emaili dhe pasaportë të qeverisë shqiptare dhe ishte një ish-zyrtar i lartë i qeverisë shqiptare. Personi A dhe personi B ishin miq dhe bashkëpunëtorë biznesi me njëri-tjetrin.

‘Personi C’ është shtetas i Bosnjë-Hercegovinës dhe këshilltar i një anëtari boshnjak të Presidencës. Personi C gjithashtu ka qenë ministër i mbrojtjes i Bosnjës.

‘Personi D’ është shtetas i Bosnje-Hercegovinës dhe themelues e Drejtor i Përgjithshëm i një kompanie farmaceutike me bazë në Bosnje dhe Hercegovinë.

Për mediat e huaja, Personi A dhe Personi B nuk kanë emra, por kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha pretendon se janë Dorian Duçka dhe Agron Neza. 

1 JAVE ME PARE

HAP PAS HAPI/ Shkeljet e ish-agjentit të FBI, si McGonigal falsifikoi formularët, fshehu takimet me shqiptarët e udhëtimet, 225 mijë dollarët 'sekret'

DOSJA- Arrestimi i McGonigal zbardh "pazaret" në Shqipëri!
Charles McGonigal

TIRANË- Dosja e plotë e FBI-së rendit shkeljet e kryera nga ish-agjenti i FBI-së në New York, përfshirë këtu udhëtimet në Shqipëri dhe kontaktet me kryeministrin Edi Rama e persona të tjerë. Në dosje është përdorur një ‘fjalorth’ i vogël për të identifikuar të përfshirët. Më konkretisht:

‘Personi A’ përfaqëson një shqiptar, të lindur në Shqipëri, por të natyralizuar si shtetas amerikan dhe banues në Nju Xhersi. ‘Personi A’ kishte qenë punonjës i një agjencie të inteligjencës shqiptare disa dekada më parë.

‘Kompania A’ është një organizatë biznesi në Delaware e regjistruar nga Personi A në janar 2018.

‘Personi B’ është shtetas shqiptar i punësuar në një konglomerat energjetik kinez. Personi B vepronte si këshilltar jozyrtar i Kryeministrit të Shqipërisë, duke mbajtur një llogari zyrtare emaili dhe pasaportë të qeverisë shqiptare dhe ishte një ish-zyrtar i lartë i qeverisë shqiptare. Personi A dhe personi B ishin miq dhe bashkëpunëtorë biznesi me njëri-tjetrin.

‘Personi C’ është shtetas i Bosnjë-Hercegovinës dhe këshilltar i një anëtari boshnjak të Presidencës. Personi C gjithashtu ka qenë ministër i mbrojtjes i Bosnjës.

‘Personi D’ është shtetas i Bosnje-Hercegovinës dhe themelues e Drejtor i Përgjithshëm i një kompanie farmaceutike me bazë në Bosnje dhe Hercegovinë.

Për mediat e huaja, Personi A dhe Personi B nuk kanë emra, por kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha pretendon se janë Dorian Duçka dhe Agron Neza. 

Ndërmjet qershorit 2018 dhe majit 2019, i pandehuri McGonigal, në baza vjetore, dorëzoi formularët që deklaronin dhe vërtetonin se ai nuk kishte detyrime më të mëdha se 10,000 dollarë dhe që nuk arriti të identifikonte asnjë pasuri më të madhe se 1,000 dollarë të marra nga Personi A. Por, i pandehuri McGonigal akuzohet se ka marrë 225,000 dollarë nga Personi A.

Ndërmjet shtatorit 2017 dhe qershorit 2018, i pandehuri McGonigal ka dorëzuar rregullisht formularë, përmes të cilëve ka fshehur dhe ka mbuluar marrëdhënien dhe udhëtimin e tij me personin A. Pra, në të njëjtën kohë me periudhën kohore kur janë kërkuar dhe marrë paratë, i pandehuri McGonigal ka udhëtuar me personin A në Shqipëri dhe vende të tjera të Evropës në disa raste dhe ka raportuar në mënyrë të rreme natyrën dhe shtrirjen e udhëtimit për në FBI në formularët e dorëzuar, duke përfshirë: mosidentifikimin e personit A si shoqërues udhëtimi, mos identifikimin e vendeve të vizituara, karakterizimin e rremë të qëllimit të udhëtimit dhe raportimin e rremë që nuk do të kishte kontakte të huaja të raportueshme gjatë udhëtimit. Ndërkohë, McGonigal kishte ndërmend të takohej dhe u takua me shtetas të huaj, duke përfshirë, ndër të tjera, personin B, me të cilin i pandehuri McGonigal kishte një marrëdhënie të vazhdueshme.

I pandehuri McGonigal u angazhua në një marrëdhënie financiare private me Personin A që në fakt ose në dukje binte ndesh me detyrat e tij zyrtare të FBI-së. Për shembull, ndër të tjera, i pandehuri McGonigal bëri që FBI-NY të hapte një hetim penal të një shtetasi amerikan, në të cilin Personi A do të shërbente si një burim njerëzor konfidencial, dhe i pandehuri McGonigal u përpoq të organizonte një takim midis personave C dhe D dhe U.S. autoritetet qeveritare që do të përfitonin financiarisht nga Personi A, duke fshehur nga i pandehuri i FBI-së McGonigal marrjen e të paktën 225,000 dollarëve nga Personi A.

1 JAVE ME PARE

ZBARDHET DOSJA E PLOTË E FBI/ McGonigal takoi Ramën disa herë në Shqipëri e New York, 225 mijë $ u paguan për të hetuar lobimin e opozitës

DOSJA- Arrestimi i McGonigal zbardh "pazaret" në Shqipëri!

TIRANË- Dosja.al ka mundur të sigurojë dosjen dhe akuzën e plotë që ka ngritur Departamenti i Shtetit ndaj ish-agjentit special të FBI lidhur me prangosjen e Charles McGonigal. Faktet shpjegojnë shumë për zhvillimet politike të 3-4 viteve të fundit edhe në Shqipëri, ku protagonist është kryeministri Edi Rama dhe lufta e tij kundër opozitës. 

Dosja e plotë e FBI-së rendit shkeljet e kryera nga ish-agjenti i FBI-së në New York, përfshirë këtu udhëtimet në Shqipëri dhe kontaktet me kryeministrin Edi Rama e persona të tjerë. Për mediat e huaja, Personi A dhe Personi B nuk kanë emra, por kreu i Partisë Demokratike, Sali Berisha pretendon se janë Dorian Duçka dhe Agron Neza. Por ka edhe persona të tjerë të përfshirë; ‘Personi C’ është shtetas i Bosnjë-Hercegovinës dhe këshilltar i një anëtari boshnjak të Presidencës. Personi C gjithashtu ka qenë ministër i mbrojtjes i Bosnjës dhe ‘Personi D’ është shtetas i Bosnje-Hercegovinës dhe themelues e Drejtor i Përgjithshëm i një kompanie farmaceutike me bazë në Bosnje dhe Hercegovinë.

SKEMA: 

Zyrtari i lartë McGonigal është paguar nga njerëz pranë kryeministrit Edi Rama, 3 herë, me shumën e plotë rreth 225 mijë dollarë, për të ndikuar që FBI të hapë një hetim për një nga firmat e lobimit në SHBA. Paratë janë dhënë nga një person me nënshtetësi amerikane, i cili është i njohur edhe si "Personi A” në dosje.

DOSJA E PLOTË

Juria e Madhe akuzon se, në ose rreth orëve dhe datave të përcaktuara këtu: akuzat e përgjithshme. Gjatë gjithë kohës materiale për këtë aktakuzë, përveç rasteve kur tregohet ndryshe: Departamenti i Drejtësisë i Shteteve të Bashkuara ishte një departament brenda Ekzekutivit Dega e qeverisë së Shteteve të Bashkuara. Byroja Federale e Hetimit ("FBI") ishte krahu kryesor hetimor i Departamentit të Drejtësisë të Shteteve të Bashkuara dhe ishte një organizatë e sigurisë kombëtare me përgjegjësi si të inteligjencës ashtu edhe të zbatimit të ligjit.

I pandehuri CHARLES F. MCGONIGAL ishte një agjent special i ngarkuar ("SAC") i zyrës së FBI-së në Nju Jork nga tetori 2016 deri në pensionimin e tij nga FBI më 14 shtator 2018, dhe gjatë asaj kohe ishte anëtar i Shërbimit të Lartë Ekzekutiv ("SES"). I pandehuri McGonigal ishte përgjegjës për mbikëqyrjen e kundërzbulimit dhe sigurisë kombëtare  ka rëndësi si SAC, duke përfshirë vende evropiane si Shqipëria dhe Bosnja dhe Hercegovina. 

Zbulimet financiare ishin bërë në Formularin 278 të Zyrës së Etikës Qeveritare ("OGE") ("OGE-278"), qëllimi i të cilit ishte që: (a) të nxiste transparencën, besimin dhe besimin në integritetin dhe vendimmarrjen e Degës së Ekzekutivit; dhe (b) të ndihmojë punonjësit publikë dhe agjencitë e tyre në shmangien aktuale ose të dukshme konfliktet e interesit ndërmjet detyrave zyrtare dhe interesave financiare private. U kërkuan skedarë t'i zbulojë me saktësi publikut, ndër të tjera, të ardhurat, aktivet më të mëdha se 1000 dollarë, detyrimet mbi 10,000 dollarë, dhuratat dhe rimbursimet e udhëtimit dhe transaksione të tjera financiare. Informacioni i dhënë në formularët OGE-278 mund të rezultojë në marrjen e masave për punësim kundër parashtruesit.

Formularët OGE-278 u dorëzuan në mënyrë elektronike dhe u dërguan në selinë e FBI-së në Uashington, D.C.

4. I pandehuri McGonigal kishte një detyrë dhe kërkohej nga Direktivat e Politikave të FBI-së dhe Politika e FBI-së në përgjithësi, për të raportuar me saktësi tek FBI-ja çdo udhëtim jozyrtar jashtë vendit, dhe çdo kontakt të vazhdueshëm profesional ose zyrtar me shtetas të huaj, dhe ai gjithashtu duhej të raportonte me saktësi udhëtime zyrtare të huaja në FBI. Zbulimet e kontakteve me shtetas të huaj kërkoheshin të bëheshin në Raportin e FBI-së për Formularët e Kontaktit të Huaj. Informacioni i dhënë në forma të ndryshme kishte implikime të sigurisë kombëtare dhe mund të rezultonte në veprime punësimi duke përfshirë revokimin e lejeve të sigurisë kur është e përshtatshme. 

6. Personi A ishte shtetas i natyralizuar i Shteteve të Bashkuara, i lindur në Shqipëri dhe i cili banonte në Nju Xhersi. Personi A kishte qenë disa punonjës i një agjencie të inteligjencës shqiptare dekada më parë. 7. Kompania A ishte një organizatë biznesi në Delaware e regjistruar nga Personi A në janar 2018. 8. Personi B ishte shtetas shqiptar i punësuar nga një energji elektrike kineze. Personi B vepronte si këshilltar informal i Kryeministrit të Shqipërisë, duke mbajtur një llogari zyrtare emaili dhe pasaportë të qeverisë shqiptare dhe ishte një ish-shqiptar zyrtar i lartë i qeverisë. Personi A dhe personi B ishin miq dhe bashkëpunëtorë biznesi me secilin tjera. 9. Personi C ishte shtetas i Bosnjë-Hercegovinës dhe këshilltar i një anëtari boshnjak të Presidencës. Personi C ishte një ish-ministër i mbrojtjes i Bosnjës. 10. Personi D ishte shtetas i Bosnje-Hercegovinës dhe ishte themelues dhe Drejtor i Përgjithshëm i një kompanie farmaceutike me bazë në Bosnje dhe Hercegovinë. Skema u realizua në këtë mënyrë dhe mjete, ndër të tjera: 14. Ndërmjet qershorit 2018 dhe majit 2019, i pandehuri McGonigal, në baza vjetore, ka dorëzuar dhe ka bërë që të dorëzohen formularët OGE-278 që kanë deklaruar dhe vërtetuar në mënyrë të rreme se i pandehuri McGonigal nuk kishte detyrime më të mëdha se 10,000 dollarë dhe nuk arriti të identifikonte asnjë pasuri më të madhe se 1,000 dollarë të marrë nga Personi A, kur, siç e dinte i pandehuri McGonigal, ai kishte kërkuar dhe marrë jo më pak se 225,000 dollarë nga Personi A për të cilin duhej të raportonte. 15. Midis shtatorit 2017 dhe qershorit 2018, i pandehuri McGonigal paraqiti dhe formularët FD-772 dhe FD-7726 që falsifikonin, fshihnin dhe mbulonin marrëdhënien dhe udhëtimin e tij me personin A. Pra, në të njëjtën kohë me periudhën kur paratë u kërkua dhe u prit, i pandehuri McGonigal udhëtoi me personin A në Shqipëri dhe të tjerë
vende në Evropë në disa raste, dhe raportuan në mënyrë të rreme natyrën dhe qëllimin e udhëtimit në FBI në formularët FD-772 dhe FD-772b, duke përfshirë: mosidentifikimin e personit A si një udhëtim shoqërues, duke dështuar në identifikimin e vendeve të vizituara, duke karakterizuar në mënyrë të rreme qëllimin e udhëtimit dhe duke raportuar në mënyrë të rreme se nuk do të kishte kontakte të huaja të raportueshme në udhëtim, pavarësisht se i pandehuri McGonigal synonte dhe takohej me shtetas të huaj, duke përfshirë ndër të tjera Personi B, me të cilin i pandehuri McGonigal kishte një marrëdhënie të vazhdueshme. 16. Të paktën ndërmjet gushtit 2017 dhe shtatorit 2018, i pandehuri McGonigal gjithashtu nuk arriti të zbulonte kontaktet e vazhdueshme me shtetas të huaj duke përdorur formularin FD-981 siç kërkohet. 17. I pandehuri McGonigal u angazhua në një marrëdhënie financiare private me Personin A që në fakt ose në dukje binte ndesh me detyrat e tij zyrtare të FBI-së. Për shembull, ndër të tjera, i pandehuri McGonigal bëri që FBI-NY të hapte një hetim penal të një shtetasi amerikan në të cilin Personi A do të shërbente si një burim njerëzor konfidencial, dhe i pandehuri McGonigal u përpoq për të rregulluar një takim midis Personave C dhe D dhe autoriteteve të qeverisë së SHBA-së që do të përfitonte financiarisht Personin A, të gjitha duke fshehur nga i pandehuri i FBI-së, McGonigal marrjen e të paktën 225,000 dollarë nga Personi A.

Ekzekutimi i Skemës

Në vazhdim të skemës për të fshehur natyrën e marrëdhënies së tij me Personin A që i pandehuri McGonigal kishte për detyrë të zbulonte dhe të përmbushte qëllimin e tij, të pandehurin McGonigal18. Jo më vonë se gushti 2017, i pandehuri McGonigal u takua me personin A dhe e pyeti Personin A mund t'i siguronte para atij. 19. Më 5 shtator 2017, i pandehuri McGonigal dorëzoi një formular FD-772 në FBI për udhëtimet e ardhshme “jozyrtare” në Shqipëri. Paraqitja në mënyrë të gabuar nuk arriti: (a) të identifikonte që Personi A do të ishte shoqërues udhëtimi, (b) të deklaronte se akomodimi dhe akomodimi do të ishin të ofruara pa pagesë dhe kush do të paguante për to, (c) deklaroni se i pandehuri McGonigal do të udhëtonte për në Kosovë përveç Shqipërisë, dhe (d) identifikonte çdo kontakt të huaj të pritshëm të raportueshëm, duke përfshirë Personin B, ose ndonjë shtetas tjetër të huaj me të cilin i pandehuri McGonigal kishte një marrëdhënie të vazhdueshme.

20. Më 7 shtator 2017, i pandehuri McGonigal u takua me Personin A dhe diskutoi se Personi A po punonte për paratë dhe personi A mund t'ia jepte McGonigal-it pak nga pak. 21. Më 7 shtator 2017, i pandehuri McGonigal udhëtoi me Personin A nga Shtetet e Bashkuara në Shqipëri, ku gjatë disa ditëve në vijim u takuan me personin B dhe shtetas të tjerë të huaj. As McGonigal dhe as FBI nuk kanë paguar për strehimin e McGonigal gjatë kohës që ishte në Shqipëri. 

22. Më 9 shtator 2017, në Shqipëri, i pandehuri McGonigal është takuar me Personin B dhe Kryeministrin e Shqipërisë. Me kërkesë të personit A, i pandehuri McGonigal i kërkoi Kryeministrit të Shqipërisë që të ishte i kujdesshëm për dhënien e licencave për shpimin e vendburimeve të naftës në Shqipëri për kompanitë ruse të frontit. Personi A dhe personi B kishin të dy interes financiar në vendimet e Qeverisë së Shqipërisë për dhënien e licencave të shpimit të fushës së naftës. I pandehuri McGonigal i ofroi Kryeministrit të Shqipërisë pajisje të FBI-së në prani të personit B. 23. Në shtator 2017, në Shqipëri, i pandehuri McGonigal u prezantua nga Personi A me një biznesmen dhe politikan shqiptar, i cili i tha të pandehurit McGonigal se donte që dikush të hetonte një komplot i dyshuar për të vrarë biznesmenin dhe politikanin shqiptar. Më 10 shtator 2017, i pandehuri McGonigal udhëtoi me makinë nga Shqipëria për në Kosovë, së bashku me personin A dhe të tjerë, ku i pandehuri McGonigal u takua me dhe i dha mjetet e FBI-së për një politikan nga Kosova. Menjëherë pas këtij udhëtimi në Kosovë, i pandehuri McGonigal dhe personi A, duke udhëtuar së bashku, janë kthyer në Shtetet e Bashkuara. 25. Pas udhëtimit të tij në Shqipëri në shtator, i pandehuri McGonigal mbajti një marrëdhënie të vazhdueshme me Kryeministrin e Shqipërisë. 26. Më 5 tetor 2017, jashtë një restoranti, në një makinë të parkuar në qytetin e Nju Jorkut, i pandehuri McGonigal mori afërsisht 80,000 dollarë para të gatshme nga Personi A. 27. Në vjeshtën e vitit 2017, në rezidencën e Personit A në Nju Xhersi, i pandehuri McGonigal mori edhe dy herë të tjera para të gatshme nga Personi A, në shumat prej përafërsisht 80,000 dollarë dhe 65,000 dollarë. I pandehuri McGonigal i kishte treguar personit A se paratë do të ktheheshin. 28. Më 16 tetor 2017, i pandehuri McGonigal paraqiti një FD-772b në lidhje me Udhëtimi i shtatorit në Shqipëri dhe Kosovë. Parashtresa në mënyrë të gabuar nuk zbuloi se i pandehuri McGonigal ishte takuar me Kryeministrin e Shqipërisë në Shqipëri dhe me një kosovar. politikan në Kosovë, dhe në mënyrë të rreme mohoi se i pandehuri McGonigal kishte zbuluar punësimin e tij për një shtetas të huaj jashtë biznesit zyrtar të FBI-së. 29. Më 15 nëntor 2017, i pandehuri McGonigal paraqiti një FD-772 për të ardhmen. Udhëtimi "zyrtar" në Austri. Paraqitja në mënyrë të pahijshme nuk arriti: (a) të identifikonte se Personi A do ta bënte shoqëri, (b) të identifikojë se çdo akomodim ose akomodim do të sigurohet pa pagesë ngarkuar ose kush do të paguante për to, (c) deklaroni se i pandehuri McGonigal do të udhëtonte në Shqipëri, përveç Austrisë, dhe (d) të identifikojë çdo kontakt të jashtëm të parashikuar të raportueshëm.

30. Më 17 nëntor 2017, i pandehuri McGonigal udhëtoi me avion për në Austri. 31. Më 18 nëntor 2017, i pandehuri McGonigal dhe një prokuror i Departamentit të Drejtësisë intervistuan të njëjtin biznesmen shqiptar dhe politikan i pandehur McGonigal. u takua gjatë udhëtimit të tij në shtator 2017. Personi A mori pjesë në intervistë si përkthyes. Asnjë dokument që autorizonte ose financonte shërbimet e interpretimit nuk iu dorëzua FBI-së nga i pandehuri McGonigal. FBI nuk ka të dhëna zyrtare të intervistës. 32. Më datë 18.11.2017, pas intervistimit, i pandehuri McGonigal dhe personi A udhëtuan me avion nga Austria në Shqipëri, ku u takuan sërish me të njëjtin shqiptar
biznesmen dhe politikan, këtë herë pa pjesëmarrjen e Departamentit të Drejtësisë prokurorit. Biznesmeni dhe politikani shqiptar diskutuan mundësitë e biznesit me të i pandehuri McGonigal dhe Personi A. 33. Më 19 nëntor 2017, i pandehuri McGonigal u takua me personin B në Shqipëri për darkë dhe pije. 34. Më 20 nëntor 2017, i pandehuri McGonigal u takua me Kryeministrin. 35. Më 21 nëntor 2017, i pandehuri McGonigal ka udhëtuar me avion nga Shqipëria për në Austri, dhe më pas u kthye në Shtetet e Bashkuara. As McGonigal, as FBI, nuk paguan Strehimi i McGonigal-it ndërsa ai ishte në Shqipëri. 36. Më 25 nëntor 2017, i pandehuri McGonigal informoi Departamentin e Drejtësisë prokurori i përmendur më lart për një hetim të ri të mundshëm penal që përfshin një shtetas amerikan (i paidentifikuar në dosje me emër), i cili ishte regjistruar për të kryer punë lobimi në Shtetet e Bashkuara në emër të një politike shqiptare, parti e ndryshme nga ajo në të cilën ishte anëtar kryeministri (opozita). Një ditë më parë, ai kishte mori informacion nga Personi B në lidhje me "lobistin amerikan". 37. Në dhjetor 2017, McGonigal darkoi në Uashington, D.C me Personin A dhe zyrtarë të qeverisë shqiptare, dhe darkoi në New York City me Personin A dhe Kryeministrin e Shqipërisë. 38. Më 4 janar 2018, i pandehuri McGonigal mori informacion në lidhje me U.S. (qytetari lobist) që e kishte origjinën nga Personi A, dhe ai ia përcolli informacionin një tjetër agjenti të FBI-së. 39. Më 22 janar 2018, i pandehuri McGonigal paraqiti një FD-772b në lidhje me udhëtimi i nëntorit në Austri i përmendur më sipër. Parashtresa në mënyrë të gabuar nuk e zbuloi atë i pandehuri McGonigal kishte udhëtuar si në Shqipëri ashtu edhe në Austri, ose që ishte takuar me të dyja Personi B ose Kryeministrin e Shqipërisë, ose se ai i kishte bërë të ditur punësimin e tij në FBI. 40. Më 22 janar 2018, i pandehuri McGonigal mori informacion nga Personi A, i cili e kishte marrë informacionin nga Zyra e Kryeministrit Shqiptar. 41. Nga 21 shkurt 2018, deri më 24 shkurt 2018, i pandehuri McGonigal udhëtoi me personin A në Shqipëri, por ai nuk e raportoi udhëtimin në FBI siç kërkohej duke përdorur Format FD-772 ose FD-772b. 42. Më 26 shkurt 2018, FBI-NY hapi zyrtarisht një hetim penal u përqendrua te lobisti qytetar amerikan me kërkesën e të pandehurit McGonigal dhe me udhëzimin e tij. Personi A u identifikua më vonë nga FBI-NY si një burim njerëzor konfidencial që e mbështet hetimi dhe Personi A i dha informacion FBI-NY gjatë hetimit. Personi B më vonë ndihmoi në lehtësimin e një takimi midis FBI-NY dhe dëshmitarëve të vendosur në Evropë nga, mes gjëra të tjera, duke paguar shpenzimet e udhëtimit të dëshmitarit. I pandehuri McGonigal nuk e kishte pasur në asnjë moment i zbuloi FBI-së marrëdhënien e tij financiare me Personin A dhe as i pandehuri McGonigal zbuloi kontaktet e tij të vazhdueshme me Personin B siç kërkohej duke përdorur formularin FD-981. 43. Më 4 mars 2018, i pandehuri McGonigal darkoi në Uashington, D.C., me, midis të tjerët, Personi A, Kryeministri i Shqipërisë dhe një ish-agjent special i FBI-së që punonte në një firmë ndërkombëtare shërbimesh profesionale. 44. Nga 26 prilli 2018, deri më 2 maj 2018, i pandehuri McGonigal udhëtoi me Personi A në Evropë, përfshirë Shqipërinë, por nuk e raportoi udhëtimin në FBI siç kërkohej duke përdorur formularët FD-772 ose FD-772b. 45. Më 27 prill 2018, i pandehuri McGonigal u takua me personin C dhe personin D në Gjermani. Në takim, personi C dhe personi D kërkuan një mundësi për t'u takuar me SHBA. Ambasadori në Kombet e Bashkuara ose një zyrtar tjetër i nivelit të lartë të qeverisë amerikane të kërkojë nga SHBA mbështesin një qëllim politik që do të ndikonte në rajonin e Bosnjë-Hercegovinës. 46. Më 8 maj 2018, i pandehuri McGonigal komunikoi me ndërlidhësin e FBl me Kombet e Bashkuara dhe kërkuan ndihmë në organizimin e takimit që Personi C dhe Personi D patën kërkuar. 47. Më 10 qershor 2018, i pandehuri McGonigal dorëzoi një formular OGE-278 që gabimisht nuk arriti të përfshijë ndonjë informacion në lidhje me rreth 225,000 dollarë që ai kishte marrë nga personi A. 48. Më 25 qershor 2018, i pandehuri McGonigal i propozoi personit A që personi A dhe Kompania A hyn në një marrëdhënie kontraktuale me Personin D dhe Farmaceutikën e Personit D. Propozimi i të pandehurit McGonigal përfshinte që Kompania A do të paguhej 500,000 dollarë nga Personi D dhe kompania farmaceutike e Personit D në këmbim të caktimit të një takimi ndërmjet kompanisë farmaceutike të personit D dhe një përfaqësuesi nga delegacioni i SHBA-së në Kombet e Bashkuara. 49. Më 1 korrik 2018, i pandehuri McGonigal i konfirmoi personit A përmes elektronikës komunikimi se ai kishte ridërguar të njëjtën gjuhë kontraktuale të propozuar të përshkruar më sipër, dhe i pandehuri McGonigal i kërkoi personit A të "mbronte emrin e [të pandehurit McGonigal]". 50. Më 18 korrik 2018, siç u propozua nga i pandehuri McGonigal, Personi A propozoi marrëveshje kontraktuale për Personin D në të cilën Kompania A do të merrte 500,000 dollarë në këmbim për caktimin e një takimi ndërmjet kompanisë farmaceutike të personit D dhe një përfaqësuesi nga delegacioni i SHBA-së në Kombet e Bashkuara. 51. Më 26 korrik 2018, i pandehuri McGonigal i ofroi ndërlidhësit të FBI-së me Shtetet e Bashkuara Kombet propozuan data për takimin që Personi C dhe Personi D kishin kërkuar. 52. Më 13 gusht 2018, i pandehuri McGonigal mori pjesë në një takim ku ai dha informacion për një zyrtar të lartë nga delegacioni i SHBA në Kombet e Bashkuara në lidhje me kërkesën bërë nga Personi C dhe Personi D për një takim. I pandehuri McGonigal nuk ndau në asnjë moment informacion në lidhje me interesin financiar të personit A në takim, ose për të pandehurin McGonigal marrëdhëniet financiare me personin A. 53. Midis gushtit 2017 dhe daljes në pension të të pandehurit McGonigal nga FBI në ose rreth shtatorit 2018, i pandehuri McGonigal nuk raportoi asnjë profesionist apo zyrtar në vazhdim kontakte me shtetas të huaj në FBI sipas kërkesës duke përdorur formularët FD-981. 54. Më 6 maj 2019, rreth nëntë muaj pas daljes në pension nga FBI, i pandehuri McGonigal dorëzoi një formular OGE-278 që në mënyrë të gabuar nuk përfshinte ndonjë informacion rreth tij përafërsisht 225,000 dollarë që ai kishte marrë nga Personi A ose si aktiv ose detyrim. 55. Paragrafët 1 deri në 10 dhe 14 deri në 54 janë përfshirë këtu. 56. Më 5 shtator 2017, në Distriktin e Kolumbisë dhe gjetkë, i pandehuri Charles McGonigal me dashje dhe me vetëdije bëri dhe bëri që të bëhej materialisht i rremë, deklarata dhe përfaqësime fiktive dhe mashtruese në një çështje brenda juridiksionit të Dega Ekzekutive e Qeverisë së Shteteve të Bashkuara, përkatësisht FBI, në atë të pandehur McGonigal deklaroi dhe përfaqësoi në mënyrë të rreme në një formular FD-772 se, për udhëtimin e ardhshëm në Evropë, ai nuk kishte shoqërues udhëtimi, nuk do t'i sigurohej strehim dhe akomodim pa pagesë, do të udhëtonte vetëm në Shqipëri dhe nuk parashikonte ndonjë të huaj të raportueshme. kontaktet, kur, në të vërtetë dhe në fakt, siç e dinte mirë dhe besonte atëherë i pandehuri McGonigal, i pandehuri McGonigal do të shoqërohej nga Personi A, do të merrte strehim dhe akomodim falas, të udhëtojë në Kosovë përveç Shqipërisë dhe do të kishte kontakte të huaja të raportueshme me personin B dhe të tjerët. 57. Paragrafët 1 deri në 10 dhe 14 deri në 54 janë përfshirë këtu. 58. Më 16 tetor 2017, në Distriktin e Kolumbisë dhe gjetkë, i pandehuri Charles McGonigal me dashje dhe me vetëdije bëri dhe bëri që të bëhej materialisht i rremë, fiktive, dhe deklarata dhe përfaqësime mashtruese në një çështje brenda juridiksionit të Ekzekutivit Dega e Qeverisë së Shteteve të Bashkuara, përkatësisht FBI, në atë të pandehur McGonigal deklaroi dhe përfaqësuar në mënyrë të rreme në një formular FD-772b që, për të udhëtuar në Evropë muajin e kaluar, ai nuk kishte asnjë kontakt me një përfaqësues të një qeverie të huaj jashtë biznesit zyrtar të FBI-së, dhe nuk ia bëri të ditur punësimin e tij asnjë shtetasi të huaj jashtë biznesit zyrtar të FBI-së, kur, në të vërtetë dhe në fakt, siç e dinte mirë dhe besonte atëherë i pandehuri McGonigal, i pandehuri McGonigal ishte takuar me Kryeministrin e Shqipërisë dhe me një politikan kosovar dhe me personin B. , dhe u zbuloi atyre punësimin e tij, jashtë biznesit zyrtar të FBI-së.  

60. Më 15 nëntor 2017, në Distriktin e Kolumbisë dhe gjetkë, i pandehuri. Charles McGonigal me dashje dhe me vetëdije bëri dhe shkaktoi që të bëhen deklarata dhe përfaqësime materiale të rreme, fiktive dhe mashtruese në një çështje brenda juridiksionit të Dega Ekzekutive e Qeverisë së Shteteve të Bashkuara, përkatësisht FBI, në atë të pandehur McGonigal deklaroi dhe përfaqësoi në mënyrë të rreme në një formular FD-772 se, për udhëtimet e ardhshme në Evropë, ai nuk kishte shoqërues udhëtimi, nuk do t'i sigurohej strehim dhe akomodim pa pagesë, do të udhëtonte vetëm për në Austri dhe nuk kishte parashikuar ndonjë kontakt të huaj të raportueshëm, kur, në të vërtetë dhe në fakt, siç e dinte dhe besonte mirë i pandehuri McGonigal atëherë, i pandehuri McGonigal do të shoqërohej nga personi A, do të merrte strehim dhe akomodim falas, do të udhëtonte në Shqipëri përveç Austrisë dhe do të kishte kontakte të huaja të raportueshme me personin B. 

62. Më 22 janar 2018, në Distriktin e Kolumbisë dhe gjetkë, i pandehuri Charles McGonigal me dashje dhe me vetëdije bëri dhe bëri që të bëhej materialisht i rremë, fiktive, dhe deklarata dhe përfaqësime mashtruese në një çështje brenda juridiksionit të Ekzekutivit Dega e Qeverisë së Shteteve të Bashkuara. McGonigal ka deklaruar dhe përfaqësuar në mënyrë të rreme në një formular FD-772b që, për udhëtim në Evropë dy muaj më parë, ai kishte udhëtuar vetëm në Austri, nuk kishte kontakte me një përfaqësues të një qeverie të huaj jashtë biznesit zyrtar të FBI-së dhe nuk ia bëri të ditur punësimin e tij asnjë shtetasi të huaj jashtë biznesit zyrtar të FBI-së, kur, në të vërtetë dhe në fakt, siç e dinte mirë atëherë i pandehuri McGonigal dhe besohej se i pandehuri McGonigal kishte udhëtuar në Shqipëri përveç Austrisë, kishte takuar Kryeministrin e Shqipërisë dhe gjithashtu u takua me Personin B, dhe i kishte bërë të ditur punësimin e tij, jashtë biznesit zyrtar të FBI-së. 

64. Më 10 qershor 2018, në Distriktin e Kolumbisë dhe gjetkë, i pandehuri Charles McGonigal me dashje dhe me vetëdije bëri dhe shkaktoi që të bëhen deklarata dhe përfaqësime materiale të rreme, fiktive dhe mashtruese në një çështje brenda juridiksionit të Ekzekutivit
Dega e Qeverisë së Shteteve të Bashkuara, përkatësisht FBI dhe OGE, në atë të pandehur McGonigal deklaroi dhe përfaqësoi në mënyrë të rreme në një formular OGE-278 se ai nuk kishte detyrime më të mëdha se 10,000 dollarë dhe nuk arriti të zbulonte asetet dhe detyrimet e marra nga Personi A, kur, në të vërtetë dhe në fakt, siç e dinte mirë dhe besonte i pandehuri McGonigal atëherë, i pandehuri McGonigal kishte marrë, afërsisht 225,000 dollarë nga Personi A.

66. Më 6 maj 2019, në Distriktin e Kolumbisë dhe gjetkë, i pandehuri Charles McGonigal me dashje dhe me vetëdije bëri deklarata dhe përfaqësime materiale të rreme. McGonigal deklaroi në mënyrë të rreme dhe përfaqësoi në një formular OGE-278 se ai nuk kishte detyrime më të mëdha se 10,000 dollarë dhe nuk zbuloi asetet dhe detyrimet e marra nga Personi A, kur, në të vërtetë dhe në fakt, siç e dinte mirë dhe besonte atëherë i pandehuri McGonigal, i pandehuri McGonigal kishte marrë afërsisht 225,000 dollarë nga Personi A. 

68. Më 10 qershor 2018, në Distriktin e Kolumbisë dhe gjetkë, i pandehuri Charles McGonigal, me qëllimin për të penguar, penguar dhe influencuar, dhe në lidhje me dhe meditimin të, hetimin dhe administrimin e duhur të një çështjeje brenda juridiksionit të një departamenti
ose agjenci e Shteteve të Bashkuara, me vetëdije fshehu, mbuloi, falsifikoi dhe bëri shënime të rreme në një procesverbal, dokument dhe objekt të prekshëm, për të kuptuar, i pandehuri McGonigal dorëzoi dhe bëri që t'i dorëzohej një formular OGE-278 pranë FBI-së dhe OGE-së, i cili në mënyrë të rreme nuk raportoi pasuritë më shumë se 1,000 dollarë dhe detyrime më të mëdha se 10,000 dollarë, kur, siç e dinte mirë dhe besonte atëherë i pandehuri McGonigal, i pandehuri McGonigal kishte marrë afërsisht 225,000 dollarë nga Personi A.

70. Më 6 maj 2019, në Distriktin e Kolumbisë dhe gjetkë, i pandehuri Charles McGonigal, me qëllimin për të penguar dhe influencuar hetimin dhe administrimin e duhur të një çështjeje brenda juridiksionit të një departamenti fshehu, mbuloi, falsifikoi dhe bëri shënime të rreme. Madje mori edhe afërsisht 225,000 dollarë nga Personi A. 

arrestohet charles mcgonigal charles mcgonigal

Sondazh

Poll

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë