LIVE UPDATES
LIVE UPDATES

Bisedimet intensive për Asosacionin/ PE kërkon marrëveshje me njohje reciproke! Kurti: Presioni të bëhet mbi Beogradin! Vuçiç: Nuk besoj te uniteti për Kosovën

• Bisedime dhe takime maratonë janë duke u zhvilluar ditët e fundit në kuadër të një marrveshjeje finale për Asosacionin e komunave serbe në Kosovë. • Gjykata Kushtetuese ka thënë se ky asociacion mund të formohet nëse parimet që nuk janë në harmonizim me Kushtetutën, harmonizohen. • Serbia, në anë tjetër, këmbëngul që Asociacioni të formohet në bazë të marrëveshjeve të arritura. • Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian kanë kërkuar vazhdimisht nga palët që t'i respektojnë të gjitha marrëveshjet e arritura, përfshirë atë për Asociacionin. • Ditën e djeshme Ambasada amerikane në Prishtinë organizoi një diksutim të mbyllur për Asosacionin, ku pas takimit ambasadori amerikan në Kosovë, Jeff Hovenier tha se vendi i tij e ka bërë të qartëqë nuk mbështet asnjë marrveshje që shkel Kushtetutën e Kosovës ose që kërcënon sipas tij sovranitetin dhe karakterin multietnik të saj. • Ndërsa theksoi se SHBA-ja pret që "Kosova t'i përmbushë obligimet e saj". Presionet nga të dyja palët janë të mëdha lidhur me këtë çështje por akoma nuk ka një rezultat final. • Sakaq sot krerët e qeverisë, Serbi dhe Kosovë kanë reaguar sërish ku me qëndrimet e tyre treguan edhe njëherë mosbesimin për të arritur në një marrveshje të përbashkët lidhur me këtë çështje. • Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka thënë sot se do të ishte mirë që në seancën e nesërme të Kuvendit të Serbisë për Kosovën të arrihet sa më shumë unitet, por shtoi se nuk beson në këtë. • Nga ana tjetër edhe kreu i qeverisë së Kosovës, Albin Kurti u shpreh se asociacioni njëetnik nuk është i mundshëm.  Marrëveshja për formimin e këtij asociacioni është arritur në vitin 2013 në kuadër të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi, të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian, por ajo nuk është zbatuar kurrë. •Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka konstatuar më 23 dhjetor të vitit 2015 se parimet e përgjithshme të Asociacionit, të dakorduara po atë vit mes Kosovës dhe Serbisë, nuk janë tërësisht në përputhje me frymën e Kushtetutës së Kosovës.

17 artikuj për këtë temë.

1 MUAJ ME PARE

Delegacioni i BE-së thirrje Beogradit dhe Prishtinës: Shmangni tensionet!

Bisedimet intensive për Asosacionin/ PE kërkon marrëveshje me
Foto ilustruese

BEOGRAD- Delegacioni i Bashkimit Europian në Serbi i bëri thirrje sonte Beogradit dhe Prishtinës që të bëjnë gjithçka në fuqinë e tyre për të avancuar në dialogun për normalizimin e marrëdhënieve, me ndërmjetësimin e BE-së.

Në një deklaratë të dërguar për Tanjug, të dyja palët bënë thirrje për përmbajtje nga çdo retorikë apo veprim që mund të çojë në tensione.

“Ne presim që të dyja palët të sillen me përgjegjësi dhe të kontribuojnë në një atmosferë të favorshme për normalizimin e marrëdhënieve të tyre,”- thuhet në deklaratë.

Marrë nga Tanjug

1 MUAJ ME PARE

Dialogu Kosovë-Serbi/ Vuçiç bisedë telefonike me Antony Blinken, çfarë u diskutua

Bisedimet intensive për Asosacionin/ PE kërkon marrëveshje me
Aleksandër Vuçiç

SERBI- Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç ka zhvilluar pasditen e sotme nëj bisedë telefonike me Sekretarin amerikan të shtetit, Antony Blinken. Përmes një postimi në rrjetin social Instagram, Vuçiç njofton se fokusi i bisedës ka qenë dialogu Kosovë-Serbi, ndërsa ka theksuar se paqja dhe stabiliteti në të gjithë rajonin janë qëllimet kryesore për njerëzit që jetojnë në Ballkanin Perëndimor. 

Kemi shkëmbyer mendime për dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës dhe posaçërisht theksova se paqja dhe stabiliteti në të gjithë rajonin dhe një e ardhme e sigurt ekonomike janë qëllimet kryesore për të gjithë njerëzit që jetojnë në Ballkanin Perëndimor”, ka shkruar Vuçiç në profilin e tij në Instagram “buducnostsrbijeav”. 

 
 
 
 
 
Vieë this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Aleksandar Vučić (@buducnostsrbijeav)

1 MUAJ ME PARE

Peach takim me Lajçakun një ditë pas debatit të Parlamentin britanik për Kosovën, çfarë u diskutua?

Bisedimet intensive për Asosacionin/ PE kërkon marrëveshje me
Stuart Peach dhe Miroslav Lajçak

SERBI- Emisari i Britanisë së Madhe për Ballkanin perëndimor, Stuart Peach, është pritur sot në Bruksel në një takim nga i emëruari i posaçëm i BE-së për këtë rajon dhe dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak. Për këtë takim ka njoftuar vetë Lajçak me një postim në llogarinë e tij në Twitter.

Shumë i lumtur të mirëpres të dërguarin britanik për Ballkanin Perëndimor, Lordin Peach sot në Bruksel. Ne patëm një diskutim të thellë për zhvillimet e fundit në rajon”, shkroi Lajçak.

Më tej diplomati evropian deklaroi se- “i çmoj  shumë vlerësimet e tij (Peach) për sigurinë dhe angazhimin  ndaj misionit tonë të përbashkët”.

Kjo vizitë e Peach në Bruksel ndodh vetëm një ditë, pasi deputetja britanike, Alicia Kearns ka ngritur në Parlamentin Britanik, çështjen e Asociacionit të komunave me shumicë serbe, organizim ky që po i kërkohet me ngulm  Kosovës. Kearns ka marrë edhe përgjigjen e qeverisë britanike të cilët janë shprehur se nuk duan krijimin e një enklave serbe përmes Asociacionit. Ishte ministri për Evropën, Leon Docherty i cili dje në Parlamentin e Britanisë së Madhe, ka thënë se e ndan të njëjtin shqetësim me deputeten Kearns sa i përket Asociacionit. Ai ka  deklaruar se s’bëhet fjalë për krijimin e një enklave një-etnike në Kosovë.

1 MUAJ ME PARE

'Ne nuk mund të shantazhohemi'/ Kurti flet për median Franceze: Presioni duhet të bëhet mbi Beogradin

Bisedimet intensive për Asosacionin/ PE kërkon marrëveshje me
Albin Kurti

KOSOVË- Me presionin në rritje nga aleatët e SHBA-së dhe evropianëve për të arritur një marrëveshje me rivalin e përhershëm Serbinë, kryeministri i Kosovës Albin Kurti u zotua të mërkurën se do t’i rezistojë çdo përpjekjeje “shantazhi” përballë një afati të afërt nga Perëndimi për të arritur një marrëveshje, shkruan Agence France-Presse (AFP)

Për muaj të tërë, të dërguarit perëndimorë kanë lëvizur mes kryeqyteteve të Serbisë dhe Kosovës në një përpjekje të re diplomatike për të zgjidhur tensionet e gjata që ziejnë gati 25 vjet pasi lufta midis kryengritësve shqiptarë etnikë dhe forcave serbe shkaktoi një fushatë bombardimi të NATO-s që i dha fund luftimeve.

Por më shumë se dy dekada më vonë, Beogradi ende refuzon të njohë Kosovën dhe me mbështetjen e aleatit të fuqishëm Rusisë e ka penguar territorin të hyjë në një sërë institucionesh ndërkombëtare, përfshirë Kombet e Bashkuara.

Me luftën në Ukrainë duke lëshuar pasiguri të re në Evropë, SHBA-ja dhe BE-ja duken të vendosura për të arritur një marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë për t’i dhënë fund krizës së viteve në Ballkan.

Sipas Kurtit, Kosova tani po përballet me një afat të marsit për të arritur në një lloj marrëveshjeje me Serbinë, pavarësisht nga një mal me pengesa dhe mosmarrëveshje themelore që helmojnë edhe pamjen në dukje të marrëdhënieve mes kundërshtarëve.

Pengesa jonë më e madhe është këmbëngulja dhe kërkimi i Beogradit për [një] makinë kohe. Ata duan të kthehen në kohë dhe kjo nuk është e mundur,” i tha Kurti AFP-së gjatë një interviste në Prishtinë.

Kosova është një vend i pavarur dhe do të jetë më mirë që edhe Serbia ta njohë Kosovën,” shtoi kryeministri, duke thënë se një veprim i tillë ka të ngjarë të lehtësojë integrimin e Beogradit në Bashkimin Evropian.

Mes ngërçit, Kurti këmbënguli se barra i takon Serbisë, të cilën ai e etiketoi një “autokraci” që ka nxitur lidhje të ngushta me Kremlinin në Rusi dhe vazhdon të destabilizojë Evropën Juglindore.
Uashingtoni, megjithatë, duket se po mbështetet shumë te Kurti dhe qeveria e tij për t’u dorëzuar në çështjet kyçe, me ambasadën e SHBA-së në Prishtinë këtë javë duke bërë thirrje për krijimin e menjëhershëm të një propozimi të gjatë për të formuar të ashtuquajturën Asociacion të Komunave me Shumicë Serbe, shkruan AFP.

Disa orë pas publikimit të deklaratës, në një takim të mbajtur të martën nga ambasada amerikane për të diskutuar propozimin Kurti nuk mori pjesë, duke lënë të kuptohet për rritjen e tensioneve me aleatin e palëkundur të Kosovës. Ai ka qenë prej kohësh një kundërshtar i marrëveshjes, duke thënë se shoqata do t’i jepte Serbisë një enklavë tjetër etnike në rajon që mund të përdoret për të minuar qeverinë e tij.

Ne nuk mund të shantazhohemi. Nuk mund të kemi frikë. Ne jemi njerëz të guximshëm dhe ajo që kërkojmë është trajtim i drejtë, barazi dhe njohje reciproke.Nuk është e drejtë të bësh presion mbi vendin më pro-evropian, pro-amerikan dhe demokratik në Ballkanin Perëndimor. Presioni duhet të bëhet mbi Beogradin”, tha Kurti. 

Nga ana tjetër, presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq thotë se qeveria e tij është gjithashtu nën armë për të arritur një marrëveshje. Në një fjalim televiziv kombëtar muajin e kaluar, Vuçiç tha se atij i ishte dhënë një ultimatum nga vendet perëndimore për të normalizuar lidhjet me Kosovën ose do të përballej me masa që do t’i bënin “dëm të madh” vendit të tij.

“(Ata) thanë — ju duhet ta pranoni këtë plan, përndryshe do të përballeni me ndërprerjen e procesit të integrimit evropian, ndalimin dhe tërheqjen e investimeve dhe masave gjithëpërfshirëse ekonomike dhe politike që do të shkaktojnë dëme të mëdha në Republikën e Serbisë”, u tha Vuçiç shikuesve.

Në pamje të parë, Kurti dhe Vuçiç duket se janë liderët më të pamundur për të arritur një marrëveshje, me presidentin serb duke iu referuar publikisht homologut të tij kosovar si “llum terrorist”.

Mund të flas për qëndrimet e presidentit të Serbisë, por jo për nivelin e tij arsimor”, tha Kurti për AFP.

Dikur i quajtur “Che Guevara i Kosovës”, Kurti u shndërrua nga një aktivist që drejtonte protestat e trazuara në rrugë në një anëtar të pakompromis të opozitës, i njohur për lëshimin e bombolave të gazit lotsjellës në parlament, përpara se të bëhej kryeministër. Sot ai është në detyrën e tij të dytë si kryeministër, pasi shënoi një fitore të shumicës në votime në vitin 2021.

1 MUAJ ME PARE

Haradinaj takon senatorin Mike Rounds: Kosova krah SHBA-ve, si partner strategjik afatgjatë

Bisedimet intensive për Asosacionin/ PE kërkon marrëveshje me
Ramush Haradinaj

KOSOVË- Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj në kuadër të vizitës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (ShBA), ka takuar sot Senatorin amerikan, Mike Rounds. Haradinaj ka deklaruar se marrëdhëniet mes dy vendeve dhe bashkëpunimi për siguri, ka avancuar. Ai ka riktheksuar përkushtimin e Kosovës për të vazhduar krah ShBA-ve si partner strategjik afatgjatë.

Marrëdhënia bilaterale me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe bashkëpunimi për siguri dhe mbrojtje është avancuar falë angazhimit të miqve tanë. Një nga ta është edhe Senatori Mike Rounds me të cilin sot zhvillova një takim pune në Washington. Roli i tij si anëtar i Komitetit për Politikë të Jashtme dhe i Komitetit për Ushtrinë në Senatin amerikan është ndihmesë e madhe në forcimin e mëtejmë në këto dy fusha me rëndësi për Kosovën. Në takim kërkova mbështetjen e vendit tonë në procesin e Partneritetit për Paqe dhe anëtarësimit të Republikës së Kosovës në NATO! Po ashtu, ritheksova përkushtimin e Kosovës për të qëndruar krah ShBA-ve, si partner strategjik dhe afatgjatë”, ka përfunduar Haradinaj.

1 MUAJ ME PARE

Takime intensive për Asosacionin/ Daçiç vizitë në SHBA, pritet të bisedojë me Escobar dhe Chollet

Bisedimet intensive për Asosacionin/ PE kërkon marrëveshje me
Ivica Dacic

SERBI- Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq do zhvillojë një vizitë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ku dhe do të takohet me Derek Chollet, këshilltar i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit si dhe me Gabriel Escobar, të dërguarin special të Departamentit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor. Siç raportojnë dhe mediat serbe, Daçiç ka njoftuar nga Uashingtoni, se do të marrë pjesë në "Mëngjesin e lutjes", duke theksuar se kjo vizitë është një mundësi e mirë për të organizuar një sërë takimesh të tjera bilaterale.

Daçiç ndër të tjera është shprehur se do të ishte mirë që delegacioni serb të bisedojë me njerëz të Kongresit dhe Departamentit të Shtetit, përfaqësuesit e të cilëve ishin para pak kohësh në Beograd, lidhur me diskutimet për krijimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe./ Dosja.al

1 MUAJ ME PARE

Vuçiç: Do të ishte mirë që në Kuvend të arrijmë sa më shumë unitet për Kosovën, por unë nuk besoj në këtë

Bisedimet intensive për Asosacionin/ PE kërkon marrëveshje me
Aleksandar Vuçiç

SERBI- Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka thënë sot se do të ishte mirë që në seancën e nesërme të Kuvendit të Serbisë për Kosovën të arrihet sa më shumë unitet, por shtoi se nuk beson në këtë. Vuçiç, në pyetjen e një gazetari se a do të ketë marrëveshje në seancën e nesërme të Kuvendit të Serbisë për Kosovën, ku do të marrë pjesë, tha se nuk beson në këtë.

"Ne jetojmë në një formë demokratike të regjimit politik dhe është e natyrshme që njerëzit të mos pajtohen. Nuk është e natyrshme që ne të mos e kuptojmë njëri-tjetrin kur kemi përpara detyrat kryesore kombëtare dhe kur jemi në një kohë kur ndoshta është më e vështira për Evropën dhe botën që nga Lufta e Dytë Botërore, për ne që nga vitet nëntëdhjetë”, shpjegoi Vuçiç pas vizitës në fillimin e punimeve për ndërtimin e interkonjektorit të gazit ndërmjet Serbisë dhe Bullgarisë.

Ai ka treguar, se nuk dihet se çfarë do të ndodhë nesër dhe nëse lufta do të shtrihet në shumë vende të tjera të botës. Ai beson se do të ishte mirë që nesër të arrihet sa më shumë unitet në Kuvend, por nënvizon se nuk beson në këtë.

“Do të ishte mirë që të arrijmë sa më shumë unitet, por a besoj në këtë - jo. E di që për shumë, kur Serbia është në vështirësi, është një mundësi për të marrë pikë politike dhe pushtet. Nuk kam problem me kaq si President i Republikes nuk do t'i justifikoj askujt. Presidentet e tjere kur te vinin recitonin fjalimet dhe dilnin nga parlamenti. Jam i vetmi qe marr pjese ne debat per here te katert gati te rri dy-tri dite sa te zgjase debati ne parlament pa u larguar. Kam bere cdo gje me ndershmeri dhe do te luftoj per vendin tim sa te mundem dhe sa te jem president ne perputhje me mandatin kushtetues, duke mos e tejkaluar për asnjë moment”, ka theksuar Vuçiç.

1 MUAJ ME PARE

Analisti gjerman: Diktatet në çështjen e Kosovës nuk funksionojnë

Bisedimet intensive për Asosacionin/ PE kërkon marrëveshje me
Foto Ilustruese

GJERMANI- Për analistin e Neue Zürcher Zeitung njohës i çështjeve të Ballkanit, Andreas Ernst është mjaft pozitive që Perëndimi po e merr seriozisht zgjidhjen e çështjes së Kosovës aktualisht, duke pasur parasysh edhe luftën që po zhvillohet në Ukrainë. Por megjithëse vlerësohet pozitivisht "kjo energji e re" nga BE dhe SHBA, ai shpreh dyshime për qasjen e duhur ndaj zgjidhjes së konfliktit edhe këto muaj. "Duket se ata edhe më tej vazhdojnë të mbajnë gjallë modelet e vjetra: ose gjërat zvarriten, ose zgjidhja diktohet." Për NZZ propozimet aktuale që Serbia të sillet me Kosovën korrekte si me çdo fqinj, pa pasur nevojë ta njohë nga ana ndërkombëtare, dhe Kosova të krijojë Asociacionin e Komunave Sebe nuk pranohen nga palët në konflikt. Kryeministri Kurti do njohje të menjëhershme dhe jo Asociacion, shkruan NZZ, kurse presidenti serb do Asociacionin dhe që gjërat e tjera të mos ndryshojnë. 

"Në vend që të imponojë zgjidhjen, perëndimi duhet të ndërrojë strategji dhe të detyrojë palët në konflikt që të bëjnë propozimet e veta. Në këtë drejtim duhet të pyetet sidomos Beogadi. Vuçiqi flet prej vitesh për një kompomis historik mes serbëve dhe shqiptarëve. Por nuk ka thënë asnjëherë se si duhet të duket ky kompromis." Sipas analistit, Andreas Ernst kjo do të funksiononte, vetëm nëse perëndimi është i hapur në mënyrë produktive për këto propozime. "Tani me zgjidhjen e çështjes së Kosovës mund të hiqet pengesa e fundit e madhe e viteve 90-të. Shanset për zgjidhje të konfliktit janë më të mëdha, nëse zgjidhjet vijnë nga vetë palët. Perëndimi duhet të këmbëngulë për dy gjëra në këtë rrugë (madje patundshëm): një jo absolute dhunës dhe legjitimim demokratik të rezultatit."

Vëmendjen e mediave gjermanisht folëse e kanë tërhequr edhe deklaratat e presidentit kroat, Zoran Milanoviç, në lidhje me Kosovën. Gazeta austriake "Kronen Zeitung" shkruan, se Milanoviç rregullisht del kundër sanksioneve të perëndimit kundër Rusisë. Para reporterëve ai ka kritikuar dërgimin e tankeve luftarake nga Gjermania duke theksuar "se Krimeja nuk do të bëhet kurrë pjesë e Ukrainës". Gazeta austriake nënvizon se "si arsye Milanoviç pëdor 'rastin precedent' Kosovën. 'Ne e kemi aneksuar Kosovën. Bashkësia ndërkombëtare edhe ne. Iu rrëmbye Kosovës me dhunë (...)nuk ishte anektim, ishte rrëmbim." Krahasimet e përdorura nga Milanoviç kanë shkaktuar reagime të forta. Presidenti kroat nuk është në një linjë politike me qeverinë kroate me deklaratat e tij, sipas "Kronen Zeitung".

Marrë nga DW

1 MUAJ ME PARE

Krasniqi takohet me Escobar: Marrëveshja finale me Serbinë duhet të përfshijë njohjen reciproke

Bisedimet intensive për Asosacionin/ PE kërkon marrëveshje me
Memli Krasniqi

KOSOVË-Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi në kuadër të vizitës së tij zyrtare në SHBA, ka takuar Zëvendës-ndihmës Sekretarin e Shtetit, njëherësh të dërguarin e posaçëm të SHBA-ve për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar. Kreu i PDK-së, përmes një postimi në Facebook ka njoftuar se me emisarin Escobar kanë diskutuar për zhvillimet aktuale politike në Kosovë dhe rajon, ku Krasniqi është shprehur se marrëveshja finale me Serbinë duhet të përfshijë njohjen reciproke.

"Gjatë vizitës zyrtare në SHBA, takova Zëvendësndihmësin e Sekretarit të Shtetit, që është edhe i Dërguari i Posaçëm i SHBA-ve për Ballkanin Perëndimor, z.Gabriel Escobar, me të cilin diskutuam për zhvillimet aktuale politike në Kosovë dhe rajon. Z. Escobar i shpreha edhe një herë qëndrimin e vazhdueshëm të PDK-së në lidhje me procesin e dialogut me Serbinë dhe nevojën e arritjes së një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse, ligjërisht dhe ndërkombëtarisht të obligueshme, që përfshinë njohjen reciproke. Për Kosovën, rreshtimi dhe koordinimi me SHBA-të është i pa alternativë në rrugën e integrimit dhe forcimit të shtetit tonë. Fuqizimi i raporteve bilaterale dhe strategjike ndërmjet Kosovës dhe SHBA-ve është i padiskutueshëm dhe i pandryshueshëm", shkruan Krasniqi. 

1 MUAJ ME PARE

A do të ketë zgjedhje të reja? Kurti: Zgjedhje?! Nuk mund të vendosë Serbia për Kosovën

Bisedimet intensive për Asosacionin/ PE kërkon marrëveshje me
Albin Kurti

KOSOVË- Kryeministri i Kosovës Albin Kuri ka deklaruar se Serbia nuk mund të vendosë për Kosovën, pasi u pyet nga gazetarët nëse do të ketë zgjedhje të reja si një lloj referendumi për Asosacionin e komunave Serbe.

Zgjedhje ka pasur në vitin 2022 në Lëvizjen Vetëvendosje. Në vitin 2021 ka pasur zgjedhje parlamentare dhe lokale. Nuk mund të vendosë Serbia për Kosovën”, është shprehur kreu i qeverisë së Kosovës. 

Ndër të tjera, ai është shprehur se së shpejti Kosova kremton 15-vjetorin e shpalljes së pavarësisë dhe se janë krenarë për gjerët që kanë arritur. 

Ju e patë dje Transparency International tregoi se jemi 20 vende më lartë sa i përket luftimit të korrupsionit dhe rrjedhimisht imazhit të vendit”, ka thënë Kurti. 

 

1 MUAJ ME PARE

Bisedimet për Asosacionin/ Hovenier: Nuk do lejojmë krijimin në Kosovë të një etniteti si ajo e Republikës Sprska

Bisedimet intensive për Asosacionin/ PE kërkon marrëveshje me
Jeff Hovenier

KOSOVË- Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Prishtinë, Jeffrey Hovenier ka zhvilluar një takim me kryetarin e Gjakovës Ardian Gjini. Ai ka deklaruar se nuk do të lejojë asnjë marrveshje që shkel Kushtetutën e Kosovës dhe kundërshtojnë me forcë krijimin e çdo etnineti qëështë i ngjashëm me Republikën Sparska të Bosnjë e Hercegovinës. Duke folur për takimin e djeshëm në ambasadën e SHBA në Prishtinë, Hovenier tha se ka qenë një mundësi e mirë për shkëmbimin e ideve të ndërsjella për Asociacionin. 

Ne edhe aty e bëmë të qartë se: E para është se SHBA mendon se tani ka ardhur koha që Qeveria e Kosovës të ecë përpara me Asociacionin e komunave më shumicë serbe. E dyta, ne e kemi bërë të qartë se nuk mund të ketë Republika Srpska dhe Asociacioni nuk duhet të ketë kompetenca ekzekutive. Dhe e treta, SHBA-të janë po ashtu të qëndrueshme për Kosovën shtet sovran demokratik shumetnik dhe i pavarur”, deklaroi ambasadori amerikan.

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian, si ndërmjetësues i dialogut Kosovë-Serbi, kanë kërkuar vazhdimisht nga palët që t'i respektojnë të gjitha marrëveshjet e arritura, përfshirë atë për Asociaionin. Javëve të fundit, këto kërkesa janë intensifikuar, bashkë me thirrjet për hapa konkretë. Në një intervistë dhënë Radios Evropa e Lirë në muajin dhjetor, i dërguari i posaçëm i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ka thënë se formimi i Asociacionit është obligim, si për Kosovën dhe Serbinë, ashtu edhe për BE-në që e ka ndërmjetëusar negocimin e tij. Nëse Qeveria e Kosovës s'do të marrë pjesë, SHBA-ja do ta diskutojë atë me "partnerët alternativë", ka thënë Escobar. Këshilltari i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, ka thënë po ashtu për REL-in, se normalizimi i marrëdhënieve Kosovë-Serbi do të kërkojë "zgjedhje të vështira" dhe "guxim politik".

1 MUAJ ME PARE

'Kosova i është marrë Serbisë'/ Presidenti kroat 'pendohet' për deklaratën: Është keqkuptuar, Serbia duhet ta njohë pavarësinë e saj

Bisedimet intensive për Asosacionin/ PE kërkon marrëveshje me
Zoran Milanoviç

KOSOVË- Presidenti kroat, Zoran Milanoviç i cili më herët bëri një deklaratë skeptike lidhur me aneksimin e Kosovës ku u shpreh se 'Kosova është marrë nga Serbia', ka reaguar sërish por këtë herë duke u shprehur se deklarat e tij është keqkuptuar. Në një konferencë për media në Zagreb ai është shprehur se Kosova njihet ndërkombëtarisht dhe se Serbia duhet të njohë pavarësinë e saj. Sa i takon reagimeve në Serbi ndaj deklaratës së tij të bujshme për aneksimin e Kosovës, Milanoviç tha se nuk duhet të entuziazmohen nga qëndrimi i tij. 

Nuk jam dëgjuar me Vuçiqin. Është mirë që tani e ka kuptuar se fillimisht duhej ta studiojë deklaratën time. Sepse është e qartë se nuk ka reaguar në atë të parën. Mesazhi im për ekipin në Serbi… Tugjmani ka thënë se Kosova është çështje e brendshme e Serbisë. Ka kohë që ajo nuk është më çështje e brendshme e Serbisë. Prandaj u them tabloidëve serbë “pa entuziazëm, ju lutem”. Dua që Serbia të shohë perspektivën e saj perëndimore. Serbia ka mbetur pa Kosovën. Ka mbetur pa të në luftë. Kosova është njohur. Unë shkoj përreth duke u thënë të tjerëve ta njohin Kosovën. Që Serbia të vijë në Perëndim, disa gjëra duhet të ndryshojnë. Serbia do ta kuptojë se është një dashnore e mashtruar. Rusia po përpiqet diçka me Ukrainën dhe do të duhet ta njohë Kosovën. Serbia po i pengon Rusisë. Serbia do të duhet që disi ta njohë Kosovën dhe kjo nuk do t’i pëlqejë. Plani i Amerikës për Kosovën është i mirë. Unë do të doja që këtë ta bënte Brukseli, por ata nuk janë në gjendje”, ka thënë Millanoviç.

Tre ditë më parë, Millanoviç tronditi opinionin publik pas një deklarate për Kosovën dhe Serbinë. Ai tha se Kosova ishte 'marrë' nga Serbia.

Serbia dhe Rusia nuk janë njësoj. Ky është fatkeqësisht një fakt i dhimbshëm dhe i rrezikshëm. Ne e aneksuam Kosovën. Ne bashkë me bashkësinë ndërkombëtare. Ajo u mor nga Serbia. Kush e bëri këtë përveç nesh? A e njohëm ne Kosovën? Nuk është aneksim, por rrëmbim. Këtu nuk bëhet fjalë për Kosovën, por për gjithë konceptin në të cilin dikush mendon se ka të drejtë. Po kështu edhe Krimeja – Krimeja nuk do të jetë kurrë më në Ukrainë. Kështu thonë gjeneralët kryesorë gjermanë”, kishte deklaruar presidenti Millanoviç dhe kishte shtuar se mijëra njerëz po vdesin atje.

Deklarata ka shkaktuar reagime si nga pala kosovare dhe nga ajo kroate e serbe. 

1 MUAJ ME PARE

Kurti: Asociacioni njëetnik nuk është i mundshëm

Bisedimet intensive për Asosacionin/ PE kërkon marrëveshje me
Albin Kurti

KOSOVË- “Asociacioni njëetnik në Kosovën me Kushtetutë shumetnike nuk është i mundshëm”, tha kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pas vizitës që i bëri një biznesi të këpucëve në Ferizaj.

Ai tha se nëse Serbia dëshiron që në Kosovë të këtë zgjedhje njëetnike, “le ta provojë njëherë në shtëpinë e saj”.

“Pakicat kombëtare në Serbi janë gati 20 për qind, pakicat kombëtare në Kosovë janë rreth 7 për qind, pra Asociacion i komunave me shumicë serbe në Kosovë, e Presheva, Medvegja e Bujanoci ta kenë vetëm Këshillin Nacional atje, është e padrejtë, e dëmshme dhe e papranueshme”, tha Kurti më 1 shkurt.

Ai tha se është i hapur për diskutime mbi bazën e propozimit evropian, por siç tha, “mua më duhet mbi të gjitha ta respektoj kushtetutshmërinë dhe ligjshmërinë”.

Ambasada amerikane në Prishtinë organizoi të martën një diskutim të mbyllur për Asociacionin.

Pas takimit, ambasadori amerikan në Kosovë, Jeff Hovenier, tha se vendi i tij e ka bërë të qartë tashmë se "nuk mbështet asnjë marrëveshje që shkel Kushtetutën e Kosovës" ose që "kërcënon sovranitetin, pavarësinë dhe karakterin multietnik" të saj.

Hovenier tha se SHBA-ja pret që "Kosova t'i përmbushë obligimet e saj".

"Ne kërkojmë nga Qeveria e Kosovës që ta ofrojë vizionin e saj për Asociacionin, që beson se mbron të ardhmen e Kosovës si shtet sovran, i pavarur, multietnik, demokratik, dhe siguron të drejtat e pakicave në përputhje me marrëveshjet e Brukselit dhe Kushtetutën e Kosovës", tha Hovenier.

Marrëveshja për formimin e këtij asociacioni është arritur në vitin 2013 në kuadër të dialogut për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi, të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian, por ajo nuk është zbatuar kurrë. Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka konstatuar më 23 dhjetor të vitit 2015 se parimet e përgjithshme të Asociacionit, të dakorduara po atë vit mes Kosovës dhe Serbisë, nuk janë tërësisht në përputhje me frymën e Kushtetutës së Kosovës.

Gjykata Kushtetuese ka thënë se ky asociacion mund të formohet nëse parimet që nuk janë në harmonizim me Kushtetutën, harmonizohen. Serbia, në anë tjetër, këmbëngul që Asociacioni të formohet në bazë të marrëveshjeve të arritura. Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian kanë kërkuar vazhdimisht nga palët që t'i respektojnë të gjitha marrëveshjet e arritura, përfshirë atë për Asociacionin.

Marrë nga REL

1 MUAJ ME PARE

Parlamenti Europian kërkon Asociacion dhe marrëveshje me njohje reciproke Kosovë-Serbi

Bisedimet intensive për Asosacionin/ PE kërkon marrëveshje me
PE

BRUKSEL- Në draft-raportin e Parlamentit Europian për Kosovën, i përgatitur nga Komiteti për Punë të Jashtme, i është bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë për angazhim në dialog dhe arritje të një marrëveshje për normalizim të marrëdhënieve me njohje reciproke. Po ashtu, PE thotë se duhet të zbatohen edhe marrëveshjet e kaluara, përfshirë themelimin e Asociacionit. Gazeta Express shkruan se në paragrafin për pajtimin dhe marrëdhëniet e mira fqinjësore, PE i ka bërë thirrje Kosovës dhe Serbisë për angazhim në dialog për të arritur një marrëveshje gjithëpërfshirëse me njohje reciproke.

[PE] rithekson mbështetjen e plotë për Përfaqësuesin Special të BE-së për dialogun Beograd-Prishtinë; i bën thirrje Kosovës dhe Serbisë që të angazhohen në këtë dialog me mirëbesim dhe në frymën e kompromisit për të arritur një marrëveshje gjithëpërfshirëse, ligjërisht të detyrueshme për normalizimin e marrëdhënieve të tyre, bazuar në njohjen reciproke, në përputhje me të drejtën ndërkombëtare; bën thirrje për zbatimin e plotë të të gjitha marrëveshjeve përkatëse, duke përfshirë themelimin e Asociacionit/Bashkësisë së Komunave me Shumicë Serbe”, thuhet në raport.

Sidoqoftë, njohja reciproke de juro mes Kosovës dhe Serbisë nuk kërkohet në planin e dorëzuar për palët nga BE-ja, i njohur si franko-gjerman, për aq sa është parë në publik. Zëdhënësi i Parlamentit Europian, Janne Ojamo, ka thënë se ky draft mund të ndryshohet para votimit përfundimtar. Ai tregoi edhe datat kur do të dalë në votim.

“Sipas planit aktual, raporti do të diskutohet në komision më 9 shkurt (javën e ardhshme) dhe do të votohet në komision më 26 prill”, tha ai.

Në këtë draft-raport Kosova përgëzohet për në një numër iniciativash të bashkëpunimit rajonal dhe e inkurajohet që të shtojë përpjekjet e saj për pajtim dhe të kërkojë zgjidhje për mosmarrëveshjet e kaluara. Ndërkaq, shprehet keqardhje për faktin se iniciativat për përfshirjen e komunitetit serb në strukturat politike, sociale dhe ekonomike të Kosovës mbeten shumë të kufizuara, duke i bërë thirrje Qeverisë së Kosovës dhe përfaqësuesve të serbëve të Kosovës që të angazhohen për dialog të vërtetë për të rritur besimin reciprok.

PE po ashtu ka dënuar të gjitha veprimet që rrezikojnë stabilitetin dhe rrezikojnë procesin e pajtimit, duke përfshirë tensionet në veri të Kosovës dhe rikujton përgjegjësinë e përbashkët për paqen dhe sundimin e ligjit për të gjithë njerëzit në Kosovë.

1 MUAJ ME PARE

"Serbët në Prizren", ekstremisti rus kërcënon Kosovën, Rodinov publikon pamjet me kallash: Vitin e ardhshëm...(VD)

Bisedimet intensive për Asosacionin/ PE kërkon marrëveshje me
Andrej Rodinov

TIRANE- Drejtuesi i lëvizjes ekstremiste "Rilindja ruso-serbe", Andrej Rodinov shihet në një video që po qarkullon në rrjetet sociale duke kërcënuar shqiptarët e Kosovës. Me një armë në dorë, në dukje kallashnikov, Rodinov thotë se serbët do të shkojnë në Prizren siç do bëjnë rusët në Kiev. Vitin e ardhshëm, rusët në Kiev dhe serbët në Prizren”, deklaron ekstremisti rus.

Kjo nuk është hera e parë që Rodinov kërcënon shqiptarët e Kosovës. Edhe më herët, ai ka thënë se bashkë me grupin "Wagner" do të ndihmojnë vëllezërit serbë dhe do të shkojnë në Kosovë./Dosja.al

1 MUAJ ME PARE

SHIFRAT/ Rriten pagat në Kosovë, sa do të paguhet kryeministri, presidenti dhe deputetët

Bisedimet intensive për Asosacionin/ PE kërkon marrëveshje me
Kuvendi i Kosoves

KOSOVË- Në mbledhjen e sotme të Qeverisë së Kosovës, kryeministri Albin Kurti ka njoftuar se vlera e koeficientit për pagat në sektorin publik këtë vit do të jetë 105 euro. Kjo vlerë ka caktuar edhe sa do të paguhen deputetët e Kuvendit të Kosovës. Një deputet/e i Kuvendit që vlerën e koeficientit e ka 16.4, pagën mujore do ta ketë 1,722 euro. Të njëjtën pagë do ta ketë edhe ministri/ja i Qeverisë së Kosovës.

Ndërkaq, zëvendësministri/ja që e ka koeficientin 14.8, pagën mujore do ta ketë 1,554 euro. Koeficientin më të lartë në Kosovë do ta ketë presidentja. Sipas Ligjit për paga në sektorin publik, koeficienti për pozitën  presidentit/es do të jetë 18 që i bie se paga e të parit të shtetit të jetë 1 mijë e 890 euro në vitin 2023. Kryetari i Kuvendit të Kosovës dhe kryeministri i vendit do të kenë koeficientin 17, që i bie se paga për këto dy poste publike do të kenë pagë prej 1 mijë e 785 euro në muaj. Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani me ligjin e ri, pritet të ketë pagën 1890 euro.

Pagë më të lartë se kryetari i Kuvendit dhe kryeministri do të ketë kryetari i Gjykatës Kushtetuese. Koeficienti për këtë pozitë do të jetë 17.5, që i bie se paga mujore do të jetë 1 mijë e 837 euro e 50 centë. Ligji për Pagat në sektorin publik është miratuar në lexim të dytë në Kuvendin e Kosovës, me 22 dhjetor 2022. Ndërsa, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka dekretuar më 5 janar Ligjin për Pagat në Sektorin Publik. Në votimin e dytë të Projektligjit për paga, deputetët e tri partive opozitare PDK, LDK dhe AAK nuk morën pjesë ndonëse ishin të pranishëm në sallën e parlamentit. Kritikat e tyre, lidheshin kryesisht me mos caktimin e vlerës së koeficientit.

 
1 MUAJ ME PARE

Eksperti britanik: Vuçiç kërkon ta destabilizojë Ballkanin, Kosova nuk mund të bëjë kompromis me shtetësinë e saj

Bisedimet intensive për Asosacionin/ PE kërkon marrëveshje me
Aleksander Vuçiç

BEOGRAD- Daniel Smith, ekspert i marrëdhënieve ndërkombëtare ka komentuar situatën politike në Ballkan ku thotë se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç është duke u përpjekur për të destabilizuar Ballkanin. Në një intervistë për median serbe, "Danas", Smith thotë se Vuçiç e përdor konfliktin me Kosovën për të hequr vëmendjen nga problemet e qytetarëve serbë.

“Ai përpiqet të destabilizojë Kosovën dhe Ballkanin, për të përfituar edhe nga Perëndimi edhe nga Lindja. Derisa të arrihet një marrëveshje ligjërisht e detyrueshme mes Kosovës dhe Serbisë për njohjen reciproke, ai do të shkaktojë sërish tensione që kërcënojnë paqen dhe stabilitetin”, shtoi Smith, ndërsa tha se Serbia duhet ta njohë Kosovën jo për kompromis por realitet. 

“Vuçiçi dhe elitat politike në Serbi nuk u shkëputën nga mentaliteti i Millosheviçit, ata kontaminuan opinionin publik në Serbi me tema të nacionalizmit, urrejtjes për të tjerët dhe kundër vlerave perëndimore”, thotë Smith. “Në këtë kontekst, për një të huaj që nuk e njeh mirë politikën serbe, arritja e një marrëveshjeje me Kosovën dhe një kompromis nga Serbia mund të duket e vështirë. Nëpërmjet strategjisë ‘përshkallëzim deri në deeskalim’, Vuçiç po përpiqet ta destabilizojë Kosovën dhe Ballkanin, për të përfituar edhe nga Perëndimi edhe nga Lindja. Rrjedhimisht, derisa të arrihet një marrëveshje ligjërisht e detyrueshme ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për njohjen reciproke, Vuçiç do të shkaktojë sërish tensione që kërcënojnë seriozisht paqen dhe stabilitetin në Ballkanin Perëndimor. Vuçiç duhet ta kuptojë se njohja e pavarësisë së Kosovës nuk është çështje kompromisi, por njohje e realitetit, për të cilin vetë Vuçiç është i vetëdijshëm. Njohja e pavarësisë së Vojvodinës mund të quhet kompromis për Serbinë, për integrimin e saj në BE; autonomia për Sanxhakun apo Luginën e Preshevës, por jo pranimi i vendimit të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë për Kosovën, të cilin e ka kërkuar vetë Serbia”, shton ai.

I pyetur për Asociacionin e komunave serbe, Smith thotë se Kosova nuk mund të bëjë një kompromis me shtertësinë e saj. 

“Historia ka vërtetuar se entitete si Republika Srpska janë të rrezikshme për stabilitetin e shteteve multietnike, stabilitetin rajonal dhe mund të shërbejnë si një mjet për Serbinë dhe Rusinë për të destabilizuar Ballkanin. Kosova është një rast i veçantë i ofrimit të gamës më të gjerë të të drejtave dhe lirive për pakicat në Evropë dhe në botë. Këto të drejta të garantuara merren si të mirëqena. Ajo që është evidente është se Vuçiqi dhe Serbia nuk janë të interesuar për të drejtat e serbëve në Kosovë, sepse realizimi i këtyre të drejtave do t’i çlironte serbët dhe qytetarët e Republikës së Kosovës nga regjimi i Vuçiçit. Vuçiç është i interesuar t’i përdorë serbët e Kosovës si skllevër të tij personal për ta forcuar nacionalizmin, për vota e për të qëndruar në pushtet dhe si pengje të presionit ndaj bashkësisë ndërkombëtare”.-ka thënë ai. /Dosja.al

asosacioni i komunave me shumice serbe

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it