LIVE UPDATES
Aktualitet

COVID-19 i merr jetën skulptorit, Arben Bajo shuhet në Infektiv. Miqtë mesazhe ngushëllimi: Çfarë trishtimi, do na mungosh

9 Gusht 2020, 06:26 Nga DOSJA
COVID-19 i merr jetën skulptorit, Arben Bajo shuhet në Infektiv.

TIRANË- Skulptori i njohur, Arben Bajo, është ndarë nga jeta mëngjesin e sotëm. Prej ditësh ai ishte shtruar në spital pas infektimit me COVID-19 dhe nuk e ka fituar dotë betejën me virusin. 

Lajmin për ndarjen nga jeta e kanë dhënë miqtë e tij në rrjetët sociale, ku shprehen se Bajo ka humbur betejën me virusin. “Mëngjes i trishtë! Duararti Arben Bajo nuk i’a doli dot, fitoi Covid-19! Paqe e përjetshme për ty mjeshtër!”, shkruan Arbër Kadia. Po ashtu një mike e tij në mediat sociale, teksa ka publikuar një nga skulpturat e Bajos, jep lajmin e keq për ndarjen e tij nga jeta. 

U prefsh në paqe Arben Bajo! Unë nuk e njoh Arbenin, e mesa duket as nuk do ta njoh më. Por kam vite që ndjek në Instagram skulpturat e tij të adhuruara. Shpesh kam gjetur edhe muzën për të krijuar. Nëse hyn në skulpturat e tij kupton veçse njerëzoren, të brendshmen.Arbeni kapte elementë emocionalë që dinin të shprehnin ndjenjat njerëzore. Portretet e skalitura janë personazhe të thjeshtë, por që lënë gjurmë tek auditori. Arti i tij duhej të vleresojej, por mbetet si gjithçka që merr vlerë pas vdekjes !… Para disa vitesh shikon foton e tim vëllai në profilin tim e më thotë se kanë qënë shokë klase. Sivjet do të bënin 50 vjeç. Por mesa duket do takohen në jetën tjetër. Të fala tim vëllai Arben ! Të qoftë dheu i lehtë! Një nga portretet qe adhuroja nga A.Bajo“, shkruan Anila Toto. 

Prej ditësh Bajo ka qenë në luftë me COVID-19 dhe ditët e fundit gjendja e tij shëndetësore u përkeqësua. Dje në mëngjes shumë miq të tij treguan se ai ishte në gjendje kritike dhe kërkuan gjak për t’i shpërtuar jetën. Edhe pse në pak orë u gjet gjaku i nevojshëm, skulptori është ndarë nga jeta. 

Pas ndarjes së tij nga jeta të shumtë kanë qenë miqtë e tij që kanë shprehur ngushëllimet. Edi Rama, Fate Velaj dhe Elva Margariti kanë qenë politikanët e parë që kanë reaguar për humbjen e artistit, me të cilin kanë pasur dhe njohje personale.

Kush është Arben Bajo?

Bajo ka lindur në Gjirokastër në vitin 1967 dhe është diplomuar pranë Akademisë së Arteve të Tiranës në degën e skulpturës, në vitin 1992. Pas studimeve e vazhdon karrierën e tij në Athinë, deri në vitin 2000, ka marr pjesë në shumë ekspozita ndërkombëtare. Prej vitit 2006 ka jetuar në Tiranë, ku vijoi dhe jetën artistike. Ai ka qenë dhe pedagog në Departamentin e Skulpturës pranë Universitetit të Arteve. 

Bajo gjithashtu njihet dhe për miqëinë e vjetër që ka me kryeministrin Edi Rama, por kjo nuk e ndihmoi dot që të fitonte betejën me COVID-19.  Po ashtu Bajo do të mbetet në memorien e të gjithë shqiptarëve, pasi ai është realizuesi i shtatores së At Zef Pellumbit që ndodhet në Shëngjin, por edhe skulpturën e Asim Zenelit, Vaçe Zelës në Lushnje.

(A.B. Dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet arben bajo covid i merr jeten skulptorit bajo koronavirusi ne shqiperi vdes arben bajo arben bajo covid i merr jeten skulptorit bajo koronavirusi ne shqiperi vdes arben bajo

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 28 mars

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim