LIVE UPDATES
Politike

Kemi numrin më të lartë të vdekjeve në Europë/ Manastirliu për FMN: Thjesht grafik!

23 Tetor 2021, 16:28 Nga DOSJA
Kemi numrin më të lartë të vdekjeve në Europë/

TIRANË- Ministrja Ogerta Manastirliu ka komentuar edhe deklaratat e presidentit Ilir Meta ku i bën thirrje qeverisë të marrë masa për rritjen e infektimeve duke thënsë se politika nuk duhet të ndërhyjë në këtë situatë. Sipas saj, sa herë që politika ka ndërhyrë ka dëmtuar marrëdhënien mjek-pacient sepse ka futur dyshim në mes. Lidhur me situatën e krahasuar para 1 viti ajo tha se nëse nuk do të kishim vaksinuar 1 milionë qytetarë me 1 dozë dhe 2 doza ne sot do të ishim në kushte që do të kishim më shumë infektime dhe shumë më shumë fatalitete. Ajo po ashtu shprehu nevojën për mbajtjen e maskave në ambientet e mbyllura.

Ndësa lidhur me thirrjen që ka bërë presidenti sot në lidhje me pandeminë, vdekshmërinë. Ju e keni thënë edhe në parlament se nuk do të dëshironit të flisnit për vdekjen se situata është e qartë dhe ajo që keni parashtruar, por ai ngre një kambane alarmi nisur edhe nga ajo që thekson FMN?

Sa herë Nisida që politika është përpjekur të futet dhe të flasë për vdekjet, për vaksinim i ka larguar qytetarët nga shërbimi shëndetësor dhe i ka frikësuar ata nga kujdesi shëndetësor, ka dëmtuar marrëdhënien mjek-pacient sepse ka futur dyshim në mes. Politika nuk duhet të merret me pandeminë. Ka ekspertë që bëjnë bilancin do ta analizojnë situatën dhe janë ekspertë që merren me statistika dhe nuk i shikojnë situatat me afate kohore por në tërësi e cila nuk ka përfunduar në dhjetor të 2020 kur dalin këto shifra. Të mos i referohemi një raporti që referon të njëjtin burim.

Këtë renditje të Shqipërisë si e patë?

Nuk është renditje ajo. Ajo është thjesht një grafik i cili jep një të dhënë që është për një kohë të caktuar. Në këtë pikë duhet të lëmë ekspertët të flasin dhe kemi të gjithë kohën e botës ne të mundemi të analizojmë shkaqet dhe si kanë influencuar faktorët. Këto bilance bëhen kur të ketë përfunduar pandemia. Se këtu gabohemi dhe dalim në konkluzione jo të sakta.

Krahasuar me tetorin e një viti më përpara në çfarë situate jemi? Vetëm këtë periudhë.

Nëse krahasojmë infektimet me rastet e fataliteteve sigurisht që do të themi se vaksinimi ka ndikuar shumë. Nëse ne nuk do të kishim vaksinuar 1 milionë qytetarë me 1 dozë dhe 2 doza ne sot do të ishim në kushte që do të kishim shumë më shumë infektime dhe shumë më shumë fatalitete. Nëse ne do të kemi qytetarë që nga nesër shkojnë dhe vaksinohen, ne do të kemi përmirësim të situatës dhe te përballojmë dimrin. Unë jam e shqetësuar sepse ajo çfarë relatojnë ekspertët është që dimri do të sjellë një rritje të infeksioneve. Mbajtja e maskës në ambientet brendshme është me detyrim, por vaksinimi i kombinuar me masa janë esenciale. Pse Anglia ka një numër të lartë të infektimeve kur shkalla e vaksinimit është e lartë dhe pse Spanja që ka shkallë të lartë vaksinimi nuk i ka këto rritje të infektimeve. Sepse në Spanjë të gjithë janë me maskë. Sot ne nuk e kemi me detyrim paraqitjen e certifikatës së vaksinimit në ambiente të ndryshme.

Marrë nga BalkanWeb

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

politike politike ogerta manastirliu pandemia e koronavirusit ne shqiperi raporti i fmn ogerta manastirliu pandemia e koronavirusit ne shqiperi raporti i fmn

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE