LIVE UPDATES
Politike

Investimi në Portin e Durrësit, Xhaferraj: Një aferë korruptive për grabitjen e pronës publike, do të kërkoj interperlan

26 Gusht 2021, 11:52 Nga DOSJA
Investimi në Portin e Durrësit, Xhaferraj: Një aferë

DURRËS– Kryetari i Partisë Demokratike të Durrësit, Ferdinant Xhaferraj, përmes një deklarate për media ka shprehur shqetësimin për mungesën e transparencës sa i përket investimit të parashikuar në Portin e Durrësit. Xhaferraj shprehet se nuk ekziston asnjë dokument si nga ana e Këshillit Drejtues Aeroportual në Durrës, ashtu edhe nga Ministria e Infrastrukturës që të legjitimojë transferimin e pronës publike. Kreu i PD-së së Durrësit thekson se zyrat e Portit të Durrësit janë kthyer në zyra shitjesh për apartamentet luksoze të oligarkëve të Ramës, dhe investimi në Portin e Durrësit është një aferë për grabitjen e pronës shtetërore.


DEKLARATA:

Si kryetar i PD Durres dhe deputet i rizgjedhur, cdo dite marr telefonata, mesazhe dhe takoj njerez nga cdo lagjie e qytetit te cilet shprehin shqetesimin madhor per mungesen e transparences sa i perket zhvillimeve ne Port. Prej muajsh, PD Durres ka shprehur shqetesim dhe ka paraqitur fakte se pse projekti per transformimin e portit eshte ne fakt thjesht nje projekt ne 3D si shumica e projekteve te Rilindjes, nje demagogji e shemtuar e perdorur perpara zgjedhjeve nga vete Kryeministri. Realiteti eshte krejt tjeter. Sot, portin 100 vjecar te Durresit Rilindja e ka degraduar ne nje zyre te rendomte shitjesh, nje abuzim i paster me pronen publike. Qe ne gjeneze, thelbi i projektit edhe ne 3D eshte ndertimi dhe shitja e vilave luksoze dhe jo zhvillimi i qytetit ne menyre te tille qe perfitimet nga porti te ndjehen nga cdo qytetar i Durresit dhe me gjere.

Keto zyra qe i jane grabitur portit sot, do te sherbejne si kupola nga ku do te grabiten 160 hektare toke publike ne sherbim te interesave te ngushta klienteliste. Nuk ekziston asnje dokument nga Keshilli Drejtues i Autoritetit Portual Durres apo nga Ministria e Infrastruktures qe te legjitimoje transformimin brenda nates qe iu be kesaj prone publike. Ishte ne fillim te 2021 kur qeveria Rama prezantoi projektin pseudo-madheshtor te transformimit te Portit te Durresit ne Port Turistik, por ne fakt i vetmi transformim eshte kthimi i ketyre ambienteve ne zyra shitjesh per ndertime qe do te behen mbi prone publike te grabitur ne nje afere korruptive pasojat e se ciles do te shpalosen ne vijimesi. Serish, PD Durres nxit institucionet e reja te drejtesise si edhe prokurorine per te hetuar dhe vepruar.

Ne mungese totale transparence, porti po c’zhvillohet duke u degdisur, pa plan dhe pa projekt, ne Porto Romane. Porti 100 vjecar i Durresit, nga nje aset i mirefillte i gjithe qytetit, po kthehet ne nje zyre shitjesh apartamentesh luksoze per oligarket e Rames.

(a.b)/dosja.al

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike ferdinant xhaferraj porti i durresit ferdinant xhaferraj porti i durresit

Sondazh

Poll

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal