LIVE UPDATES
Aktualitet

“Iku se ka miq në ministri, do ‘i digjte’ për fondet e filmave”/ Kozeta Kurti i kthehet Veleshnjës: Të kanë bërë

31 Janar 2020, 07:07 Nga DOSJA
“Iku se ka miq në ministri, do ‘i digjte’ për fondet

Tiranë- Kozeta Kurti ka reaguar ndaj aktorit Rezart Veleshnja, pasi i kanë “ardhur në vesh fjalët” se ky i i fundit ka thënë se gazetarja nuk qëndroi për të folur në emisionin “Shqipëria Live”në  Top Channel, pasi do “i digjte” për ato që do të dëgjonte në lidhje me fondet që jep ministria për filmat shqiptarë.

Në një postim në Facebook,  Kurti shprehet ndaj Veleshnjës se provat e gjata të Portokallise, nuk i  kanë lënë kohë të shohë filma të tjerë, përveç skeçeve aty. Ajo i thekson më tej se ka shumë miq në ministri po asnjëherë nuk ngurron të deklarojë ato që mendon për filmat shqiptarë pasi është gazetare prej 22 vitesh.

“Se dyti Rez, une kam shume miq ne Ministri, ne ate sot, ne ate dje, pardje dhe do te kem edhe ne ate qe do te vije neser, pasneser, se jam gazetare prej 22 vjetesh, ne 16 prej tyre, me diplome. Kam aq miq, se paku te informohem qe fondet per prodhimin e filmave, i ka kryesisht Qendra Kombetare e Kinematografise.”, shprehet ndër të tjera ajo.

Gazetarja tregon më tej edhe një bisedë me Ermal Mamaqin për filmat shqiptarë. “Une deklaroj me pergjegjesi te plote qe kam takuar Ermal Mamaqin vitin e kaluar dhe e kam pyetur konkretisht keshtu: “Vertet e ke qe nje bashkim etydesh publicitare, e quan film?” dhe Ermal Mamaqi me eshte pergjigjur: “Ashtu eshte si thua ti. Une nuk jam kineast, une jam biznesmen”, është shprehur ajo.

Reagimi: 

Para pak, kisha dhene fjalen se do te hyja ne nje lidhje direkte ne nje program ne Top Channel dhe kisha njoftuar qe kater dite me pare qe s’mund te qendroja me gjate se ora 13.30, sepse ne 14.00 kisha nje takim, te cilin nuk mund ta humbisja per nje milion arsye dhe duke qene se tentova ta marr fjalen dy here e nuk munda, m’u desh te largohem.
Miqte me thone se Rezart Veleshnja, paska thene: iku se do kete ndonje mik ne ministri dhe po i djeg per keto qe po themi ketu, qe s’na japin fonde. (sqaroj se nuk e kam degjuar vete dhe nese nuk eshte keshtu, i kerkoj falje).
Perfitoj nga rasti t’i them ketu, ato qe s’thashe dot aty, per temen Filmat dje vs filmat sot.
1- Po e nis nga Rezi (se kete e degjova vete kur e tha) se pas viteve ‘90, i vetmi qe bente filma, ishte i ndjeri Gjergj Xhuvani. I dashur Rez, ndoshta provat e gjata te Portokallise, nuk te kane lene kohe te shohesh filma te tjere, pervec skeceve te Portokallise, por te kujtoj vetem nje, filmin “Delegacioni” te regjisorit Bujar Alimani, fitues ne festival filmi te kategorise A. Tere bota po shkon drejt bashkeprodhimeve, por une nuk e di se ne cilin Festival filmi ke shkuar se fundmi.
2- Se dyti Rez, une kam shume miq ne Ministri, ne ate sot, ne ate dje, pardje dhe do te kem edhe ne ate qe do te vije neser, pasneser, se jam gazetare prej 22 vjetesh, ne 16 prej tyre, me diplome. Kam aq miq, se paku te informohem qe fondet per prodhimin e filmave, i ka kryesisht Qendra Kombetare e Kinematografise.
3- Se treti Rez, une jam e paqarte se c’beje ti ne ate panel.
4- Se katerti filmat e dikurshem nuk jane me te mire se filmat e sotem; ata udhehiqeshin nga ideologjia dhe cenonin krijimtarine e pavarur; por jane padiskutim pjese e historise. Kishte filma te mire dhe filma medioker; te sotmit udhehiqen nga biznesi, prandaj dhe quhen komerciale, si cdo produkt tjeter qe perderisa prodhohet, edhe do shitet. Pas 90-es ka filma te mire dhe filma medioker.
Promovimi eshte argument tjeter. Ne premierat e filmave qe profesor Trebicka i quan sharlatane, nuk ka publik qe te “lag me shampanje”, por midis te tjeresh, edhe shume kolege te profesor Trebickes.
Une deklaroj me pergjegjesi te plote qe kam takuar Ermal Mamaqin vitin e kaluar dhe e kam pyetur konkretisht keshtu: “Vertet e ke qe nje bashkim etydesh publicitare, e quan film?” dhe Ermal Mamaqi me eshte pergjigjur: “Ashtu eshte si thua ti. Une nuk jam kineast, une jam biznesmen”.
5- Se pesti, dilema ime eshte: A mund te shpjegoje dikush pse filmat e kineasteve te medhenj nuk e kane kete vemendje (jo vetem te publikut) por edhe te njerezve me te njohur e publike ne kete vend, midis te cileve nuk ka vetem blogere e modele instagrami, por edhe gazetare, shkrimtare, aktore, regjisore, producente, kengetare etj etj. Media, -thone! Por une prape them: Pse pra? Se u shkon kryeministri, thone! Po une prape them: Pse pra?

J.V/Dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet debati kurti veleshnja kozeta kurti rezart veleshnnja debati kurti veleshnja kozeta kurti rezart veleshnnja

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra