LIVE UPDATES
Aktualitet

Arrestohet mjeku Edvin Prifti/ Burg edhe për gjyqtaren Enkelejda Hoxha! Babai: Ka djalin autik, fle mes dy divaneve dërrasë.

13 Shkurt 2021, 10:17 Nga DOSJA
Arrestohet mjeku Edvin Prifti/ Burg edhe për gjyqtaren Enkelejda Hoxha!

TIRANË- Vëmendja kryesore e seancës gjyqësore kundër gjyqtares Enkelejda Hoxha u zhvendos sot te mjeku kardiolog, Edvin Prifti. Që në nisje të seancës në GJKKO, (Gjykata Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar), prokuroria kërkoi arrestimin e mjekut të cilin e akuzon edhe për pastrim parash. Kërkesa u pranua, dhe gjykata caktoi masën e sigurisë “arrest me burg”, për Edvin Priftin, Enkelejda Hoxhën dhe 9 të arrestuarit e tjerë të grupit Kruja.

Masat e sigurisë: 

Enkelejda Hoxha, gjyqtare e Krujës “arrest me burg”

Aldo Tabaku, avokat- arrest me burg

Manuela Mallakuçi, sekretare- arrest me burg

Shkëlqim Korbi, Eksperti psikiatriko – ligjor- arrest me burg

Saimir Petani, i dënuari që do të lirohej- arrest me burg

Bledar Petani, Vëllai i të dënuarit- arrest me burg

Altin Skëndaj, i dënuar- arrest me burg

Gazmir Nezaj, ish-i dënuar- arrest me burg

Gentjan Nezaj, i dënuar- arrest me burg

Isuf Tanuzi, ndërmjetës- arrest me burg

Por çfarë ndodhi më herët?

Mjeku kardiolog Edvin Prifti shkoi i shoqëruar me avokatin e tij Henrik Ligori në seancë, ku mohoi akuzat e ngritura ndaj tij. Për çështjen e përgjimit, avokati tha se “Mjeku akuzohet për një krim që nuk provohet”, ndërsa për paratë e gjetura në zyrë dhe banesë, mbrojtja tha se “mjeku i ka përfituar 220 mijë euro nga çmimet ndërkombëtare, ndërsa pjesa tjetër është siguruar nga shitja e një prone e cila ka qenë në pronësi të bashkëshortes”. Por prokuroria nuk është bindur dhe mjeku është arrestuar.

Akuzat e familjarëve të Enkelejda Hoxhës

“Ka 19 vite ikën me këmbë në punë, fle në dy divane dërrase, ky është rrëfimi i babait të Enkelejda Hoxhës, Belul Hoxha, jashtë dyerve të gjykatës aty ku i moshuari bashkë me mbesën, vajzën e Enkelejdës treguan një tjetër version nga ai që doli në media për arrestimin e gjyqtares së Krujës. Belul Hoxha hodhi akuza direkte mbi kryeministrin Edi Rama, që sipas tij është personi i parë që i mbylli derën e Vettingut Enkelejda Hoxhës pasi la në burg Rexhep Rrajën, djalin e deputetit socialist Rrahman Rraja. “Ajo s’ka bërë asnjë nga ato që thotë kryeministri. Dëgjoni se është shumë interesante. I tha gjyqtares, ti s’ke për ta marrë kurrë Vettingun. Se ajo gjykoi drejt atë vajzën që dhunonte djali i deputetit.(referuar skandalit Xhisiela Maloku, Rexhep Rraja). Vajti shoqja e saj dhe e liroi dhe shoqja për çudi vajti në gjykatën e Lartë.”-tha Belul Hoxha, ndërsa zbuloi para mediave faktin se Hoxha ka një fëmijë autik për të cilin kujdeset e vetme, ndërsa mban edhe të atin e sëmurë me Parkinson dhe vëllain e sëmurë me kemp.

E prekur para mediave u shfaq edhe vajza e gjyqtares. Adoleshentja mohoi që e ëma të jetë e korruptuar dhe tha se ajo ka qenë e detyruar të lironte personazhet e botës së krimit nga burgu. “Mami im ka qenë e detyruar, është shumë e ndershme dhe e pastër“-tha vajza, ndërsa menjëherë pas këtij rrëfimi të të dy familjarëve të gjyqtares, SPAK pritet t’i marrë ata në pyetje si persona në dijeni.

Por si u zbulua grupi i gjykatës së Krujës?

Operacioni u finalizua tri ditë më parë, kur gjyqtarja u arrestua brenda sallës së gjyqit. Enkelejda Hoxha akuzohet se ka ngritur një skemë korruptive brenda gjykatës së Krujës ku të dënuarit liroheshin duke paguar shuma nga 6 mijë deri në 12 mijë euro. Gjyqtarja kishte si bashkëpunëtor në këtë skemë avokatin Aldo Tabaku, i cili ndërmjetësonte mes të dënuarve dhe gjyqtares, sekretaren Manuela Mallakuçi dhe ekspertin mjekoligjor Shkëlqim Korbi. Prej gati një viti Hoxha ishte nën hetim nga ILD, ku Inspektoriati kishte kërkuar edhe shkarkimin e saj nga detyra. Përveç Saimir Petanit, i dënuari më i fundit që pritej të lirohej nga Hoxha, më herët gjyqtarja e Krujës ka liruar edhe Endrit Doklen, Genc Pajën, Ilir Tafilin dhe Hekuran Billën. 

(F.g/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet arrestohet gjyqtarja enkelejda hoxha belul hoxha edvin prifti saimir petani arrestohet gjyqtarja enkelejda hoxha belul hoxha edvin prifti saimir petani

Sondazh

Poll
Aktualitet 13 Shkurt 2021, 09:26

Moti i keq në vend, bora mbulon qytetin e Dibrës

DIBËR– Reshjet e dëborës kanë mbuluar qytetin e Dibrës. I gjithë qarku i Dibrës është përfshirë nga reshje të shumta bore, e shoqeruar edhe me erëra ...

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit