LIVE UPDATES
Aktualitet

Berisha flet për fitoren e Bashës në 2011: Si ia dhashë 80 votat që fitoi ndaj Ramës

16 Nëntor 2021, 17:38 Nga DOSJA
Berisha flet për fitoren e Bashës në 2011: Si ia dhashë 80

FUSHË KRUJË- Ish-kryeministri Sali Berisha i është përgjigjur deklaratës së kryedemokratit, i cili tha se fitoi si kryebashkiak në Tiranë në vitin 2011, pasi përjashtoi Berishën nga fushata elektorale. Gjatë foltores së sotme, Berisha the se kjo është aq e vërtet aq sa ai ka anëtarësuar Shqipërinë në NATO. Lideri historik i PD-së u shpreh se nga numërimi i votave Rama doli me 10 vota para, ndërkohë që shtoi se kishte disa vota të keqvendosura në kuti, por që të cilat konsiderohen si të vlefshme. Ai shtoi se Basha me anë të këtyre votave arriti që të fitojë me 80 vota para, Ramës.

Meqë jemi në këtë pjesë do ju tregoj një gjë, sepse në një intervistë të tij ish-kryetari deklaroi se ai fitoi bashkinë e Tiranës se përjashtoi Berishën nga fushata. Kjo është e vërtetë aq sa është e vërtetë aq sa ai ka anëtarësuar Shqipërinë në NATO. Do ju tregoj një pjesë tjetër të kësaj ndodhie. Përveç mundimit që bënim në fushatë, çdo natë kthehesha dhe ulesha me ish-kryetarin e partisë për ta udhëzuar për të nesërmene. Kjo nuk ka vlerë. Edi Rama doli me 10 vota para dhe mua më njoftojnë se në kutitë e votimeve janë gjetur vota të keqvendosura që nuk duhet të ishin hedhur në atë kuti por në tjetër. Këto quhen vota të vlefshme. Vota e hedhur gabim në kuti quhet e vlefshme. Këshilltari më thotë janë gjetur vota të tilla dhe janë të vlefshme dhe unë kërkoj të numërohen. Pjesa interesante. Të nesërmen kishim një këshilltar amerikan, njeri shumë i mirë. Më troket. ‘Mirmegjes Sir’, mirmgjes. Sir, më thotë atje te rruga e Elbasanit janë shumë të shqetësuar për këtë numërim. Unë i them, miku im unë po numëroj çdo votë me përputhje të dy kodeve, të Amerikës dhe Europës. Unë në përputhje me këto dy kode po numëroj. Por nëse duan ata të amabsadës tuaj janë të ftuar të prekin çdo votë. Votë kujt kurrë nuk i marr, por votë nuk i fal njeriu. Sir më thotë ai, unë po të flas edhe në emër të z.Basha që është dakord ta mbyllim këtë punë. I them Sir thuaji z.Basha nuk po e bëj për ty por për demokratët shqiptar. Kjo është historia e vërtetë me dëshmitar si fitoi ai me 80 vota dhe e vërteta është që nuk mori as votat e koalicionit. Pas kësaj fitorje nuk mori më asnjë fitore. Në vitin 2015, më erdhi këshilltari dhe më tha ky nuk është për të kandiduar. Mos u bëj merak i thashe se nuk do të kandidojë ,” tha Bersha.

LAJMI KRYESOR: LIVE- Berisha nis “Foltoren” nga Fushë Kruja

(I.A/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Kryesore Politike aksioni i berishes foltorja per PD Lulzim Basha sali berisha aksioni i berishes foltorja per PD Lulzim Basha sali berisha

Sondazh

Poll

Balla: Javën e ardhshme mbahet konferenca e parë ndërqeveritare, ka dakortësi

Balla: Javën e ardhshme mbahet konferenca e parë ndërqeveritare, ka dakortësi

Spaho: Kontrolloni veten, na keni quajtur bagëti e tufë, ju respektojmë si motrat tona

"Mungon insulina", Manastirliu: Kemi 17 lloje, dysheku i duhet spitalit, jo Ficos

Berisha për Ramën: Nuk e shplani dot! Spiropali: Atje çove djalin e preferuar me flokë të lyera

"Stolisni kolltukun", Spiropali-Dules: Ju protestën e katranit, kapeni pas flokëve të Saliut

Berisha e krahasoi me Gaddafin, Ekonomi: Rama është brand ndërkombëtar, s'kemi ç'të bëjmë

Berisha lexon mesazhin: Prej 30 ditësh nuk gjejmë insulin, ju quani ‘brend’ Ramën

Berisha denoncon vëllain e komandantit të Gardës: Artan Sako mori tender me 99.9% të fonfit limit

Berisha paralajmëron Ballën:6i kam gati për ty,shumë shpejt do shpallesh në kërkim si Gentian Sharra

Zhupa: Më 7 korrik proteston fermeri, i riu dhe pensionisti, i keni ndarë të nënës e të njerkës

"Bëtë festë për grurin", Balla-Zhupës: kemi 5-fishuar eksporter, për 1 hektar japim 80 litra naftë

Akti normativ për kompensimin e çmimeve për materialet e ndërtimit, Salianji: Politikë zhvatje

Salianji: Rama dhe Braçe kanë shqetësim të madh, iu kanë humbur lopët

Vrasja e Pjerin Xhuvanit, ish-zv.drejtori i Policisë Nushi i drejtohet mediave: Ikni na lini rehat

'Nëse votojmë kundër i bëjmë nder qytetarëve'/ Tabaku: Akti normativ ka hyrë në fuqi

'Ministria ka dhënë 22 mln mbështetje' Krifca: 5 muajt e parë të vitit ishin të mirë për fermerët

'Akti serviret gabim'/ Sula: Pse të kompensohen kompanitë që marrin fonde publike

Pyetet për protestën e 7 korrikut, Alizoti: Po më duket vetja superstar, s'më ka njoftuar njeri

Protesta e 7 korrikut, ankohet Arbi Agalliu: Ma vunë emrin në listë pa më pyetur fare

Deklaratat e Alibeajt/ Këlliçi: Kushdo që tenton të vrasë protestat është në shërbim të qeverisë

Braçe kundër Ramës: Se thoni i ka numëruar gabim lopët Erioni. Bujku po del me humbje, duhet bursa

Rezoluta për Srebenicën, Balla:Shumë shpejt dorëzojmë në Kuvend dokument me rëndësi edhe për Kosovën

PS nuk e "lëshon" Olta Xhaçkën, Balla: Akuzat, flluska sapuni

Kriza e çmimeve, ministrja Ekonomi: Ekonomia jonë ka rezistuar, njerëzit kanë vënë lekë në bankë

Rama "kap" tek Samiti i NATO presidentin bullgari, i flet gjithë këmbë e duar: Mbase lajm i mirë

Duma: Ju shqetësoheni që aksionerët e peshqve të mëdhenj, votojeni për ato të 10-të. Tallje!

'Kursimet janë rekord'/ Ahmetaj: Do prezantojmë paketë tjetër ndihme, çmimi i naftës është i lartë

'Ekonomia po rritet'/ Ibrahimaj: Po të mos kishim bordet, do ishte shtrenjtuar çmimi i naftës

'Ankohet' për ministren, Spaho: Ka fjalimin e njëjtë si për Butrintin e Ukrainën

Kompensimi i çmimeve/ Dhurata Çupi: Minatorët e Bulqizës s'u jepet asnjë investim

Refuzon thirrjen e Berishës! Protesta e 7 korrikut, Xhaferraj: S'do marr pjesë

Protesta e 7 korrikut, Flamur Hoxha: E kemi për detyrë të bashkohemi

Java çame/ Idrizi i përgjigjet Dendias: Kush nuk ekziston? Duam falje publike nga Greqia

7 korriku, Salianji konfirmon pjesëmarrjen: Kemi 1001 arsye për të protestuar

Protesta e 7 korrikut, Ina Zhupa konfirmon pjesëmarrjen: Detyra minimale e çdo deputeti

Protesta e 7 korrikut, Gazment Bardhi: Gjithmonë krah qytetarëve, jo autokratëve

Protesta e 7 korrikut/ Agron Duka i bashkohet Berishës: Do jemi prezent për të dhënë një mesazh

7 Korriku/ Grida Duma: Jam pro, Berisha ka bërë shumë mirë që i ka përfshirë deputetët

Protesta e 7 korrikut/ Alibeaj: Para se Berisha të shkojë te sheshi, të vijë të flasë për oligarkët

S'merr pjesë në protestën e Berishës, Açka: S'do jem fizikisht, i bëj me fjalë

Protesta e 7 korrikut, PD përgatit terrenin, ngre dy grupe pune, kush merret me Tiranën e qarqet

Aksidetohet turistët çekë në Tamarë, makina del nga rruga

Aksion në Elbasan/ Mbajti peng një person, arrestohet në mes të ditës Thanas Beko

Komisioni për Hartën gjyqësore/ 'Më vjen të qesh', Maks Haxhia: Më morën në telefon, ishte anulluar

Policia Rrugore kontrolle në Tiranë, vendosen 268 masa administrative dhe pezullohen 21leje drejtimi

Rama takohet me Biden, e prek në kurriz e i thotë diçka, presidenti i SHBA-së ngel me gojë hapur

Reforma Territoriale, Xhelal Mziu: Të bejmë një tur, marrim eksperienca, është çështje komplekse

Komisioni për Reformën Territoriale, caktohen ekspertët teknikë! Mziu: Të bëjmë tur në rajon

Rama dhe bashkëshortja e tij priten nga Mbreti Felipe VI i Spanjës dhe mbretëresha

Policia “aktivizon” dronët, shoferët që nuk respektojnë këmbësorët në vizat e bardha do ndëshkohen