LIVE UPDATES
Aktualitet

Vrasja e djalit të Bruce Lees, Morrowit dhe fëmijëve! Vdekjet TRAGJIKE gjatë filmave

23 Tetor 2021, 08:52 Nga DOSJA

TIRANË– Ngjarjet tragjike të ndodhura në vendet më me ndikim në botë, siç është Hollywood, lënë një impakt të madh te publiku. Rasti i një dite më parë, i vrasjes së drejtoreshës së fotografisë, Halyna Hutchins në xhirimet e filmit “Rust” në New Mexico nga aktori botëror Alec Baldwin la të gjithë botën të shokuar.

Por, ky nuk është rasti i vetëm. Ka pasur raste të shumta të vdekjeve të anëtarëve të ekuipazhit, duke përfshirë dhe një vajzë e cila ndërroi jetë duke performuar në setin e “Deadpool 2” në 2017. Anëtarët e kastit kanë vdekur gjithashtu nga aksidente që kanë ndodhur gjatë xhirimeve. Dosja.al ju sjell rastet më poshtë:

Brandon Lee

Në 1993, Brandon Lee, ishte duke filmuar skenat e fundit të filmit “The Crow” kur ai vdiq pasi u qëllua me një armë. Aktori Michael Massee, i cili luante rolin e tregtarit të drogës në film, qëlloi në drejtim të Lee gjatë një skene. Më vonë u zbulua se ishte mbushur në mënyrë të parregullt. Plumbat ishin zëvendësuar me vasë kartoni, por një fragment plumbi ishte shkëputur dhe kishte mbetur në armë. Ajo majë metalike nga plumbi goditi barkun e Lee. Djali i mjeshtrit dhe aktorit të njohur të arteve marciale Bruce Lee ishte vetëm 28 vjeç.

“Motherless Brooklyn” (2018) – zjarri në sheshxhirim vret zjarrfikësin

Tragjedia preku debutimin regjisorial të Edward Nortonit, “Motherless Brooklyn”, në mars 2018, kur shpërtheu zjarri në sheshxhirim. Departamenti i Zjarrfikjes i New Yorkut u thirr për të kontrolluar zjarrin, por zjarrfikësi Michael Davidson, 37 vjeç, i cili kishte qenë në FDNY për 15 vjet, vdiq në sheshxhirim.

Jon-Erik Hexum

Jon-Erik Hexum u bë i famshëm në vitin 1982 pasi luajti rolin kryesor të Phineas Bogg në serialin NBC “Voyagers!”. Aktori i cili ishte i gjatë, i pashëm ishte një yll në rritje. Ai u vendos se do luante rolin e Mac Harper, një operativ i CIA-s, i cili paraqitet si një model mashkull në serialin televiziv “Cover Up”. Gjatë xhirimeve, Hexum thuhet se po luante me një armë mbështetëse nga një skenë dhe qëlloi veten në kokë.

“Midnight Rider: The Gregg Allman Story”

Kameramania 27-vjeçare Sarah Jones u godit për vdekje nga një tren gjatë xhirimeve të një skene në një hekurudhë për filmin “Midnight Rider”. Disa anëtarë të tjerë të ekuipazhit gjithashtu u plagosën. Autoritetet thanë se producentët nuk kishin leje për të filmuar në hekurudhë. Regjisori Randall Miller u dënua për vrasje nga pakujdesia

Vik Morrow

Victor Morrow pati një karrierë të gjatë si aktor dhe regjisor në kohën kur e gjeti veten duke luajtur në “Twilight Zone: The Movie” në 1982. Morroë po luante një racist që është kthyer pas në kohë dhe i vendosur në situata në të cilat është i persekutuar. Në një skenë të drejtuar nga John Landis, aktori dhe dy fëmijë aktorë, 7-vjeçarja Myca Dinh Le dhe 6-vjeçarja Renee Shin-Yi Chen, po filmoheshin duke ikur nga një fshat vietnamez gjatë luftës së Vietnamit. Helikopteri i ushtrisë fluturoi mbi ta. Helikopteri u rrëzua pas një shpërthimi piroteknik, duke u ulur në Morroë, 53 vjeç dhe fëmijët që u vranë.

(a.b)/dosja.al

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kryesore showbiz tragjedia ne filmin rust tragjedite gjate filmave vrasjet gjate filmave tragjedia ne filmin rust tragjedite gjate filmave vrasjet gjate filmave

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni