LIVE UPDATES
Aktualitet

“Dua goma për furgonin”/ Rikthehet në qeli anëtari i grupit që transportoi tonelata drogë drejt Italisë, ‘lideri’

8 Gusht 2020, 16:31 Nga DOSJA
“Dua goma për furgonin”/ Rikthehet në qeli anëtari i

ITALI– Frid Murataj, 28-vjeçari shqiptar është rikthyer në qeli, vetëm pak kohë pasi ishte lënë në ‘arrest shtëpie’. Mediat italiane shkruajnë se Murataj është rikthyer sërish në burg dhe akuzohet për prodhim e trafik droge dhe trafik armësh.

Por kush është Fridi Murataj?

I riu u vu në pranga në vitin 2019, në kuadër të një mega-operacioni që shkatërroi grupin italo-shqiptar që transportonte tonelata droge nga Shqipëria drejt Italisë. Gjykata e Apelit të Leçes e dënoi atë me 2 vite e tetë muaj burg, ndërsa iu vendos edhe një gjobë prej 32 mijë eurosh.

Gjykata e Leçes dha dënimin me 136 vjet burgim për 5 shtetas italianë e 13 shqiptarë të arrestuar gjatë operacionit të koduar “Fiori di Primavera”, me 12 shkurt të vitit 2019 nga Antimafia Italiane. Vendimi është marrë për 19 nga 27 personat e vënë në urdhër arresti (21 shqiptarë e 6 italianë) që kanë pranuar gjykimin e shkurtuar.

Ai që u la i lirë ishte Klajdi Malo 24 vjeç, ndërsa në mungesë u dënua me 13 vite e 4 muaj heqje lirie si person i shpallur në kërkim shqiptari Dorian Pashaj 34 vjec.

Shqiptarët e arrestuar gjatë operacionit “Fiori di primavera” kanë marrë këtë denim ishin: Fatmir Xhelili 13 vite burg; Dorian Alikaj 1 vit burg; Luka Beqiraj 4 vite e gjysëm burg e 24 mijë euro gjobë; Mehdi Beqiraj 3 vite burg e 10 mijë euro gjobë; Arbinor Hoxhaj 6 vjet e 8 muaj burg; Klaudio Fani 8 vite e gjysëm burg; Altin Avduramani 9 vjet e 4 muaj burg; Kristian Nuredinaj 8 vjet e 8 muaj burg; Raul Zenunaj, i njohur me nofkën Babo o Babushi është dënuar 18 vite burg; Kujtim Elmazi 6 vjet e 8 muaj burg; Bilbil Kabello 6 vjet e 4 muaj burg: 1 vit e 8 muaj burg si dhe 6 mijë euro gjobë për Fridi Murataj nga Vlora, shkruan ora neës.

Dënim me burg është marrë dhe për 5 shtetasit italianë: Grianfranco Contestabile me 5 vite burg e 24 mijë euro gjobë; Salvatore Santoro 5 vite burg e 30 mijë euro gjobë; Francesco Tarantini 3 vite e 4 muaj burg e 16 mijë euro cash; Davide Melaca 2 vite burg e 5 mijë euro gjobë; Giancarlo De Simone 10 vite e 8 muaj burg.

Droga trafikohej me mjete lundrues nga Shqipëria në Itali depozitohej në Salento e më pas transportohej në të gjithë territorin italian, transmeton Klan Kosova. Përveç drogës trafikohej dhe armë e municione.

Dosja e hetimeve zbardhi edhe komandimin e trafikut të drogës nga burgu. Fatmir Xhelili, ishte kryetar grupi. Ai reuzltoi të ishte përgjegjës për të paktën katër episode të trafikun të drogës, ku në total përllogaritet sasia prej 2.8 ton. Anëtarët e këtij grupi kriminal flisnin në mënyrë të koduar ku drogën e quanin me emrin “Goma Michelin”.

Në rast se ata kërkonin drogë, thonin në telefon:…dua të blej goma për furgonin, nga ato Michelin…”, dhe më pas vijon me përcaktimin e pazarit të drogës.

Por ndryshe nga grupet e tjera të arrestuara, ky grup me qëndër në Vlorë, dhe që drejtohet nga Fatmir Xhelili, e kishte vijuar aktivitetin, edhe pasi në burg kishte rënë organizatori. Ky i fundit kishte mobilizuar vëllain Erion Xhelili dhe gruan e tij Isida Xhelili.

Ndërsa Ajet Çepaj rezulton të jetë ndërmjetës mes Fatmir Xhelilit, furnizues i pjesës së drogës dhe grupit kriminal i zonës në Siçili. Artur Malo, u jepte mbështetje logjistike skafistëve Kujtim Elmazi e Fridi Murataj. Malo merrte pjesë në takimet me anëtarët e grupit, përgatiste në transportin e drogës në Sicili, duke u kujdesur edhe në mbledhjen e disa anëtarëve për llogari të Xhelilit.

(f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet erion xhelili fatmir xhelili frid murataja isida xhelili erion xhelili fatmir xhelili frid murataja isida xhelili

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!