LIVE UPDATES
Sport

“Kisha gruan shtatzënë, ndaj nuk u arratisa”, Memushi rrëfen të pathënat suedeze: Fshihnim shishe ‘Coca-Cola’. Olim

9 Maj 2020, 11:05 Nga DOSJA
“Kisha gruan shtatzënë, ndaj nuk u arratisa”, Memushi

TIRANË– Është vetë 55-vjeçari i cili në një intervistë të dhënë enkas për “Panorama Sport” kujton kohën kur fshihnin shishet “CocaCola” për t’i sjellë si dhurata në Shqipëri dhe pas dy ditësh u zbuluan nga kryekamerierja e hotelit ku ishin akomoduar. Ish-trajneri i vlonjatëve, sot “timonier” i Orikumit, vlerëson edhe një gjest shumë të Olimpiakosit që pas ndeshjes me Flamurtarin, lojtarët u falën këpucë e rroba.

Memushi, mbani mend nga karriera juaj si lojtar dhe trajner të jetë ndërprerë kaq gjatë kampionati për shkak të një force madhore apo pandemie?

Jo, jo. Është për herë të parë. Nuk ka bërë ndonjëherë vaki. Si në të gjithë botën e futbollit edhe në Shqipëri ndodh për herë të parë.

Në mars të vitit 1997, nuk ra asnjë ekip, edhe pse rinisi sezoni. Çfarë kujtoni nga ai kampionat në kohë lufte?

Kujtimet i kemi të gjithë bashkë. Kujtojmë që Flamurtari e meritonte që të dilte kampion, pavarësisht formulës që nuk u ndoq mirë. Problem ishte se ai kampionat u mbyll në mënyrë emergjente, me “play off”, që u bë në Tiranë. Ndaj, dhe nuk kishte rënie nga kategoria për mendimin tim, pasi nuk mund të binin në bazë të situatës. Kjo situatë aktuale është krejt ndryshe nga ajo situatë që u krijua në vitin 1997.

Jemi në kohë karantine, na tregoni historinë më humoristike që keni përjetuar kur keni qenë pjesë aktive e futbollit?

Janë shumë. Do t’ju tregoj një histori shumë të bukur në Suedi. Vinte kamerieri që na shërbente neve lojtarëve me shishe “Cola” e “Fanta” apo ndonjë birrë e verë që merrte stafi. Jo të gjithë i konsumonim. Ato ishin me ambalazh, ndaj duhet të ktheheshin në fabrikë. Kamerierit i bëri përshtypje, por s’po ndihej. Iku dita e parë, erdhi e dyta… Dy pjesëtarë të delegacionit tonë i merrnin shishet me “Cola” siç ishin të pahapura, i çonin lart në dhomë për t’i marrë në Shqipëri, për dhurata.

Ju zbuluan?

Ditën e parë e të dytë nuk thanë gjë. Ditën e dytë në darkë vjen kryekamerierja dhe thotë: “Ju lutem kam një pyetje: Kush flet anglisht?” Ishte Kreshniku, ai që flet dhe i thotë se ku qëndronte problemi. “Ore juve ‘Coca-Cola’-t dhe këto të tjerat i pini me gjithë shishe apo…?”, thotë kryekamerierja. Aty nisëm të qeshnim dhe ngacmonim njëri-tjetrin, “jo i kam unë e jo i ke ti”. Dua t’ju them edhe një kujtim tjetër të bukur. Pas ndeshjes me Olimpiakosin, lojtarët kundërshtarë bënë një gjest shumë të bukur me ne. Na futën në magazinë dhe na i falën të gjitha rrobat e tyre, këpucë futbolli e mjete për stërvitje. Kjo ndodhi në vitin 1990, kur kemi luajtur në Kupën e Kupave, Flamurtari-Olimpiakos.

Lutaj rrëfeu se para ndeshjes me Goteborgun në Suedi, ishit mbyllur në dhomë për të parë filma erotikë. Ju ishit pjesë e atij grupi?

Po, është e vërtetë historia që thotë Lutaj. Ne ishim të akomoduar në një hotel me 5 yje në atë kohë dhe ata në TV kishin edhe programacione të tilla për pushuesit. Duke kontrolluar kanalet, sikundër bëjnë të rinjtë, u ndal pikërisht aty. Mbaj mend kur kemi shkuar për të ngrënë bukë në restorant dhe të gjithë shikonin njëri-tjetrin dhe pyesnim: “Hë, e pe atë?” Një situatë që nuk shkaktonte humor dhe të qeshura.

Në fund të takimit, kujtoj një thënie të madhe të ndihmësmjekut tonë, Asllanit. Kur u fut në dhomat e zhveshjes ai tha: “Sado që Goteborgu na provokoi për të na dëmtuar me kanalet televizive që na vendosi, ne ia dolëm dhe nuk ramë pre”. Kështu që i bie që edhe Asllani i kishte parë vetë ata filma që ishte atëherë 60 e ca vjeç (qesh). Ndeshja e parë doli 0-0 dhe një rezultat shumë i shkëlqyer në Kupën e Kampioneve.

Marrë nga Panorama

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

sport sport eqerem memushi eqerem memushi

Sondazh

Poll

Newsroom/ Abilekaj: Rama u ndje i kërcënuar nga fama e Martinajt. Cukali: Duan 'shock' dhe show

Newsroom/ Abilekaj: Rama u ndje i kërcënuar nga fama e Martinajt. Cukali: Duan 'shock' dhe show

Newsroom- Abilekaj: Media në Shqipëri boton me porosi nga pronari, gazetari ngelet hallka e fundit

Newsroom- Cukali: Komisioni për Diskriminimin veproi me dy standarte për Këlliçin

Newsroom- Abilekaj: Aksioni për Këlliçin u amplifikua nga Rama, u përdor stereotipi për romët

Newsroom- Dizinformimi për Këlliçin, tregoi fuqinë e Veliajt në media

Newsroom- Cukali: Media serioze ka emër dhe pronarë, kërkon falje kur gabon

Newsroom/ Batuta e Cukalit: Nëse do ishin mbjellë 1 mln pemë, do na hante ujku në Myslym Shyri

Newsroom- Pse politikanëve i duhet dizinformimi? Abilekaj: Shmangin filtrin mediatik

Newsroom- Cukali: "Specialistët" e Bashkisë Tiranë bëjnë dizinformim në rrjet

Newsroom, Ep1, P3 - Dizinformimi me sfond politik.

Newsroom, Ep1, P2- Dizinformimi, media botërore di të përgjigjet

Newsroom, Ep1, P1 - Dizinformimi: Kush dizinformon? Politika, media dhe faktorë të tretë

Newsroom/ Abilekaj: Media në botë e lufton dizinformimin, ne kemi media tradicionale të pabesueshme

Newsroom, Episodi 1- Dizinformimi, "arma" e politikës dhe medias

Sherri në PD-në e vulës, Berisha fton deputetët 'anti-Basha': Ejani, të bëjmë më të mirën

'Mos u bëj protagonist'/ debat Shehu-Kodhelin, socialistja: Keni nga 10 vite që keni mbetur në klasë

Berisha: Janë lejuar të votojnë fëmijë në moshën 10-vjeçare

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!