LIVE UPDATES
Bota

LUFTA/ 352 viktima, negociatat zhvillohen nesër në Bjellorusi, Ukraina padit Rusinë në Hagë

27 Shkurt 2022, 06:08 Nga DOSJA
LUFTA/ 352 viktima, negociatat zhvillohen nesër në Bjellorusi, Ukraina

KIEV– Lufta vazhdon dhe për pak orë futet në ditën e saj të pestë. Pas më shumë se 5 orësh u vendos që negociatat mes Rusisë dhe Ukrainës të ndodhin në Bjellorusi. Zelenskyy ra dakord që takimi të zhvillohej pa kushte në kufirin Ukrainas-Bjellorusi në rajonin Pripyat, në një rezidencë shtetorëre. Vetë Zelensky nuk do të jetë i pranishëm. Sipas Ministrisë së Brendshme në Ukrainë janë vrarë në total 352 persona, mes tyre 14 fëmijë, sipas ministrisë. 1684 persona të tjerë, përfshirë 116 fëmijë, janë plagosur. Kievi është i rrethuar dhe autokolona ruse ndodhet vetëm 40 milje larg qendrës së qytetit.

E gjithë hapësira ajrore Evropian përfshirë dhe shumë vende të tjera jashshtë BE-së kanë ndaluar fluturimet e avionëve rusë. Këtu bën pjesë dhe Shqipëria. Ky sanksion është i vlefshëm dhe për avionët privatë e të çdo lloj fluturimi. Gjermania, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Franca, Belgjika, Republika Çeke, Portugalia, Greqia e Italia po dërgojnë mjete ushtarake, armatime e ndohma të tjera në Ukrainë. Britania e Madhe konfirmoi se ka dërguar trupa dhe mjete luftarake në Europën Lindore. Gjithashtu, kancelari gjerman Olaf Scholz bëri me dije se vendi i tij ka dërgur 500 raketahedhëse “Stinger” dhe 1 mijë armë anti-tank. Kryeministri britanik Boris Johnson bisedoi në telefon me presidentin Zelenski. Ai këmbënguli se faktori ndërkombëtar duhet ta izolojë Rusinë akoma më shumë në aspektin diplomatik dhe financiar. Më shumë se gjysma e rezervave të bankës qendrore të Rusisë do të bllokohen sipas sanksioneve të reja të BE-së. Kështu njoftoi Borrell. Duke folur së bashku me von der Leyen në Bruksel, Borrell tha të dielën se do të siguronte miratimin politik të 27 vendeve anëtare të BE-së për një paketë të re sanksionesh kundër Rusisë. Sipas paketës, “bankat e rëndësishme ruse do të përjashtohen nga sistemi SWIFT,”- tha von der Leyen në konferencën për shtyp.

Polonia thotë se 115,000 refugjatë kanë kaluar kufirin e saj nga Ukraina që nga pushtimi i Rusisë, ndërsa OKB vlerëson se 160,000 ukrainas janë zhvendosur. Më shumë se 50,000 kanë kaluar gjithashtu në Hungari dhe Rumani, ndërsa 16,000 të tjerë që kanë shkuar në Moldavi. BE ndalon mediat ruse Russia Today dhe Sputnik. Kryediplomati i BE-së Josep Borrell në një konferencë shtypi në Bruksel njoftoi se blloku do të ndalonte të dy mediat në një përpjekje “për të luftuar” dezinformimin rus. “Ne po e mbysim gjarprin nga koka,”– tha Borrell.

Anglia i bashkohet Republikës Çeke, Polonisë dhe Suedisë në refuzimin për të luajtur ndeshje futbolli kundër Rusisë. Kryeministri i Ontarios udhëzon agjencitë kanadeze që të tërheqin produktet ruse. Ai kërkoi që në raftet e dyqaneve kanadeze të mos kishte më prodhimë ruse dhe të kontrollohej gjithçka nga Ministria e Financave. Nju Jorku ka ndërprerë transaksionet me entitetet ruse. Guvernatori Kathy Hochul nënshkroi një urdhër ekzekutiv që udhëzon bizneset shtetërore të ndërpresin transaksionet me entitetet ruse. Hochul bëri thirrje për një rishikim të të gjitha blerjeve shtetërore dhe tha se nuk do të lejojë asnjë investim që ndihmon drejtpërdrejt ose tërthorazi Rusinë. Urdhri hyn në fuqi menjëherë dhe do të mbetet në fuqi derisa të hiqen sanksionet ekonomike federale kundër Rusisë.

Ukraina ka ngritur një padi kundër Rusisë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë të OKB-së në Hagë. Sipas Zelenskyy, çështja në fjalë do të shkojë në një gjykatë që zgjidh mosmarrëveshjet midis shteteve në lidhje me të drejtën ndërkombëtare.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Mesazhi i ukrainasit: Nëse më vrasin rusët, ma merrni hakun

E moshuara ukrainase: I mbijetova Hitlerit, sigurisht që do ta bëj dhe me Putin

MËNYRA/ Si shqiptarët mund tu vijnë në ndihmë ukrainasve

Pamjet satelitore- Kolona ruse është vetëm 40 milje larg qendrës së Kievit

Borrell: Rusia nuk ndalet, kriza mund të prekë Ballkanin Perëndimor

Ukraina padit Rusinë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë: Duam vendim urgjent

PIKAT KYÇE/ Ç’ndodhi sot në Ukrainë, 4 ditë luftë, 352 të vrarë (Sanksionet)

Kërcënon gazetari: Pse na duhet një botë pa Rusinë, shkatërrojmë NATO-n e SHBA-të

ZYRTARE/ Në Ukrainë janë vrarë 352 qytetarë, mes tyre 14 fëmijë

I zhveshin e i lidhin pas shtylle, si e pësojnë grabitësit në Ukrainë, përfituan nga lufta

E PLOTË- MËNYRAT/ Si vendet po i përgjigjen pushtimit rus në Ukrainë

VIDEO- Me lot në sy, mësuesja ukrainase: Dua thjesht të jetoj në vendin tim

DETAJE/ Bisedimet nisin nesër në mëngjes, zbulohet rezidenca ku takohen ukrainasit me rusët

BE die dakort: Mirëpret ukrainas deri në 3 vjet, pa aplikuar për azil

‘Bllokoni hapësirat ajrore’, thirrjet prekëse të vogëlushëve të rraskapitur ukrainas

Krijohet batalioni i parë me gra në Ukrainë, me armë në vijën e luftës

FOTOJA- Vogëlushja fle në parking nëntokësor bashkë me macen, mesazhi: Besoj tek Ukraina

Ulen armët? Ky është qyteti ku ukrainasit patrullojnë bashkë me rusët

70 të djegur! Ukrainasit ‘masakrojnë’ Kadyrovin e veshur me Prada, i shkrumbojnë mjetet

Lukashenko i hap dyert Rusisë: Lufta është fundi i gjithçkaje, teknologjinë e mbulojmë ne

Ç’ndodh në Moskë? Qytetarët u drejtohen bankomateve pas sanksioneve, rrezikojnë paratë

Rrethohet Kievi, Klitschko lëshon alarmin: Askush nuk evakuohet dot

Paralajmëron BE: Do sanksionojmë dhe Bjellorusinë, bashkëpunëtore me Rusinë

E KONFIRMUAR/ Zelensky nuk do të jetë pjesë e delegacionit që do të bisedojë me Rusinë

I vjen në ndihmë dhe Suedia! Dërgon armë, tanke e mburoja në Ukrainë

Për herë të parë në histori, BE do të financojë blerjen dhe dërgimin e armëve në Ukrainë

Takimi në Bjellorusi, Zelensky: Nuk kam shumë besim, por le të përpiqemi

BE ndalon transmetimin e RT dhe Sputnik, Borrell: Po e vrasim gjarprin nga koka

Japonia sanksionon Putin e oligarkët rusë: Tu kundërpërgjigjemi së bashku, stop luftës

ALARMI/ BE: Vendet duhet të përgatiten për miliona refugjatë ukrainas

VIDEO- Bjellorusia pushtuese apo ndërmjetëse? Filmohet një tjetër sulm në Ukrainë

Ambasadori i Ukrainës në Tiranë u drejtohet rusëve: Thuajini Putin të ndalë

Mediat ruse hedhin poshtë luftën: S’ka viktima, po kryhet një operacion special

Shkatërrohet avioni më i madh në botë! Kuleba: S’na i merrni dot ëndrrat

FOTOJA/ Përshkallëzohet situata? Bjellorusia lëshon raketë në Ukrainë, shikoni shpërthimin

VENDIMI/ Apple, Google e Samsung ndalojnë shërbimet, ‘privohen’ qytetarët rusë

Ukraina hap burgjet, të rrezikshmit armatosen për luftë, udhëzimi: Zgjidhni dhe ekipin

Evropa mbyll plotësisht fluturimet për Rusinë

Bisedimet Ukrainë-Rusi do të zhvillohen të hënën!

Kanadaja dhe Spanja mbyllin hapësirë ajrore për Rusinë

Takimi në Bjellorusi, Rusia gati për paqe: T’i japim fund gjakderdhjes

NATO rrit furnizim me armë të Ukrainës: Ia besojmë Zelensky-t negiociatat

Si luftohet vetmia me teknologjinë? Përfshirja e inovacionit robotik në Japoni

Musk i përgjigjet kërcënimit të Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor të Rusisë

Para takimit me Rusinë! Ministri ukrainas: Nuk do të dorëzojmë asnjë metër katror

Putin dha urdhër për forcat bërthamore, SHBA: E papranueshme, duhet frenuar

Rama për Presidentin e Ukrainës: Ky tipi qesharak u bë një nga udhëheqësit më të mëdhenj

Lufta në Kiev, ushtari shqiptar: Kemi kapur shumë robër rusë, janë mashtruar!

Merret vendimi! Zelenskyy: Do negociojmë me Rusinë në Bjellorusi

Lufta me Ukrainën/ Ish-ambasadori i SHBA në Kosovë: Vuçiç ka zgjedhur Putin, frikacak

Zelenskyy refuzoi ofertën e Putin/ Ambasada ruse në Tiranë: Ukraina ka rënë dakord

HARTA/ 12 vendet që bllokuan hapësirën ajrore ndaj Rusisë, Shqipëria asnjë lëvizje

Lufta në Ukrainë, Papa Françesku: Lërini armët të heshtin, Zoti është me ata që duan paqe

Kryebashiaku i Kievit: Nuk ka trupa ruse në qytet, po mbrohemi nga sulmet

FOTO/ Miss Ukraina i bashkohet ushtrisë kundër Rusisë

I bashkohet Rusisë? Ish-ministri Ukrainas: Bjellorusia, gati t’i shpallë luftë Ukrainës

Ukraina dorëzon padi kundër Rusisë në Hagës, Zelensky: Akuza për gjenocid!

Moska i la afat për bisedimet në Bjellorusi! Zelinsky: Kam folur me Lukashenkon

Lufta në Ukrainë! Gjermania rrit shpenzimet për mbrojtjen: Kemi hyrë në epokë të re

Lufta! Italia mbyll hapësirën ajrore për Rusinë, i jep qeverisë së Ukrainës 110 mln euro

Borell kërkon takim me ministrat e BE: Ukraina duhet furnizuar me pajisje ushtarake

HARTA: Zonat që kanë pushtuar rusët, sulmet vazhdojnë në Kiev

ULTIMATUM! Rusët i vendosin afat Zelensky: Të presim për bisedime deri në këtë orë

Lufta në Ukrainë/ Dy gazetarë danez plagosen në Okhtyrka

VIDEO/ S’mban dot lotët! Përkthyesja gjermane preket gjatë fjalimit të Zelensky

E PABESUESHME! U raportuan të vdekur, ushtarët në ishullin “Gjarpër” mund të jenë gjallë

Bombardimet ruse, Ukraina: Mbi 210 civilë të vdekur, faktet do i dërgojmë në Hagë

Bilanci nga sulmet ruse, zv ministrja e Mbrojtjes së Ukrainës: 4300 viktima

PËRDITËSIMET e fundit/ 6 zhvillimet! Çfarë po ndodh sot në Ukrainë?

FOTO e VIKTIMËS/ Rusët ekzekutojnë të moshuarin, fjalët e tij të fundit: Pse jeni këtu?

VIDEO/ Sulmohet me raketë depoja e naftës në afërsi të Kievit

‘Ndërmjetësi’/ Thirrja për Kiev-in, Lukashenko: Bisedoni që vendi të mos humbasë shtetësinë

Viktimat shtohen, gazetari ukrainas: Situata është në kontroll, rusët s’po arrijnë në Kiev

Përjashtimi nga SWIFT/ Rusët në panik, krijojnë radhë të gjata në banka

Sulmet ruse/ Evakuohet fshati Sartanas, banorët nisen për në Mariupol, mes tyre edhe grekë

Pika e kthesës për Gjermaninë, mbajtja në distancë e Putin

Ministrja britanike: Lufta mund të jetë fillimi i fundit të Putinit

VIDEO/ Shpëtohet ‘Rambo’ në Ukrainë, qenushi ‘aleat’ me ushtarët: Mbrojtësi jonë

PREKËSE/ Çantën e ka gati! 80-vjeçari kërkon t’i bashkohet ushtrisë: E bëj për nipërit e mi

VIDEO/ Qeveria i udhëzoi! Qytetarët e Ukrainës përballen me rusët, ecin drejt tankeve

VIDEO/ Banesa iu sulmua nga rusët, gruaja këndon himnin e Ukrainës me lot në sy

Zelenskiy: Hiqini Rusisë të drejtën e votës në Këshillin e Sigurimit në OKB

Greqia ndihmon Ukrainën! Dërgon aeroplanët ushtarakë C-130 dhe ndihma humanitare

Trump: Putin është inteligjent! Liderët tanë budallenj, unë do i jepja fund kësaj farse

SULMI rus/ Qeveria ukrainase-qytetarëve: Hiqni tabelat, bëni bomba, jini aktivë natën

Lufta/ Ambasada e Ukrainës në Shqipëri krijon zyrën për mbështetje, THIRRJA

SHBA, BE, Britania e Madhe bien dakord: Të heqin banka ruse nga sistemi i pagesave, SWIFT

Kundër Putin! Rumania, Finlanda dhe Irlanda bllokojnë fluturimet ruse

S’bën asnjë hap pas/ Putin: Nderoj ato që po luftojnë heroikisht në këtë operacion

‘Mund të bisedojmë në Minsk’/ Zelenskiy i vendos KUSHTE Putin: Nuk negociojmë në Bjellorusi

Nuk u largua nga Ukraina! Zelensky ‘hero’ online, qytetarët: Putin nuk e bën të dobët

Krijohet “legjioni ndërkombëtar”/ Zelensky: Bashkojuni ushtrisë. Ministri: Bota s’na besoi

Ç’ndodh nëse Rusia del jashtë sistemit SWIFT? Shoku që pëson rubla ruse, ndihma nga Kina

U pushtua nga Rusia/ Ç’po ndodh në Nova Kakhovka, luftime në rrugë (PAMJET)

‘Bloomberg’: Tre skenarë se si lufta do të ndikojë në ekonominë globale

Merr fund LUFTA? Delegacioni rus mbërrin në Bjellorusi, gati për të negociuar me Ukrainën

VIDEO/ ‘Asi nën mëngë’ i Putin! Kush janë mercenarët “Wagner”, të drejtuar nga oligarku rus

Lufta e përgjakshme në Ukrainë! Rama poston thënien e Papës: Në paqe fitohet gjithçka

Vritet krahu i djathtë i Kadyrov? Ukraina ‘mburret’ me vrasjen e Gjeneralit të lartë çeçen

OKB: 64 civilë mbetën të vrarë prej pushtimit rus, 240 u plagosën

VIDEO/ Rusët ‘fitojnë’ Kharkov, makth në Kiev, dëgjohen sirena dhe shpërthime

Dje me fanella sot ushtarë! FOTO, futbollistët e ‘Dinamo’ të Kiev-it në mbrojtje të vendit

Nova Kakhovka pushtohet nga Rusia! Ushtarët largojnë flamujt ukrainas

Sulmet ruse/ Johnson: Ukrainasit po luftojnë heroikisht, do i ndihmojmë

Zyrtari ukrainas: Rusët kanë hyrë në Kharkiv, civilë mos dilni jashtë!

Tjetër masë kundër Rusisë! Mediat nuk mund të reklamojnë më në Google

(a.b).dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota lufta ukraine-rusi lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!