LIVE UPDATES
Aktualitet

Detaje nga dosja e SPAK/ Për të shkuar në ShBA, Kanada dhe Angli shqiptarët përdornin mjete identifikimi false. Ç’u gjet

17 Korrik 2021, 15:13 Nga DOSJA
Detaje nga dosja e SPAK/ Për të shkuar në ShBA, Kanada dhe Angli

Detaje të reja kanë dalë në dritë nga shkatërrimi i grupit kriminal të trafikimit të emigrantëve të paligjshëm drejt ShBA, Kanada, Angli, përmes falsifikimit të vizave dhe pasaportave, duke përfituar shuma të ndryshme parash.

Si rezultat i këtij operacioni janë arrestuar 24 persona, ndërsa gazetarja Anila Hoxha ka siguruar dosjen e SPAK që zbardh aktivitetin e paligjshëm të tyre.

Të akuzuarit Bukurije Ahmetaj, Elvis Ahmetaj, Fatmir (alias Elvis) Qema, Eduard Haxhiu, Altin Memaj, Blerim Coka, Azem Tanushi, Arselda Memaj janë personat e akuzuar që mblidhnin migrantët shqiptarë klandestinë, i siguronin vendin se në cilën linjë transporti rrugore apo ajrore do të udhëtonin, i udhëzonin ata si të vepronin dhe kujdeseshin që migrantët të arrinin në destinacionet e duhura. Dyshohet se migrantëve këtu në Shqipëri u kërkohej që të dorëzonin shuma të konsiderueshme parash.

Nga dosja që gazetarja Hoxha ka siguruar pranë burimeve të saj në SPAK del në pah fakti se si personat në tentativa për të migruar nga vendet Europiane Shengen drejt Mbretërisë së Bashkuar, Kanadasë e SHBA-ve, përdornin dokumente të falsifikuara nën emra shtetasish joshqiptarë.

Personat që përdornin mjete identifikimi të falsifikuara:

Arba S. me një pasaportë amerikane në Marok më datë 16.02.2019, e më pas me një pasaportë sllovene në Calgary (Kanada) më datë 07.09.2019.

Adriatik L. me një pasaportë sllovene në Montreal (Kanada) më 29.11. 2019.

Ardit B. me një pasaportë kroate në Montreal (Kanada) më 29.11. 2019.

Rafael D.me vizë amerikane të aplikuar në Prishtinë (Kosovë).

Anis P. e Sabajete D. me viza të Mbretërisë së Bashkuar më datë 06.12.2019 në Angli.

Klajdi Ll. e Elvis D. me pasaporta sllovake më 08.11.2019 në aeroportin “Stansted” Londër.

Mirlind A. me pasaportë sllovake më 05.12.2019 në aeroportin “Ciampino” Romë.

Gledison Gj. me pasaportë italiane në Spanjë më datë 30.12.2019.

Admir S. me pasaportë italiane e patentë më datë 26.12.2019 në Lisbonë (Portugali).

Jetnor K.me dokumenta italiane më 30.12.2019 në Berlin (Gjermani).

Kristaq L. e Luljeta.L me dokumenta Çeke në Spanjë më datë 23.01.2020 në Itali.

Marius F. me dokumenta çeke në Spanjë më datë 23.01.2020.

Drilon D. me dokumenta italiane në Mbretërinë e Gjibraltarit më datë 22.01.2020. Eneida B. Me dokumenta sllovene më 26.01.2020 në Malpensa (Itali).

Armand C, me dokumenta sllovene në Xhenova (Itali) më 28.01.2020.

Drini H. me dokumenta greke në aeroportin e Barcelonës më datë 10.02.2020.

Altin Gj. me dokumenta rumune më 28.02.2020 në pikën ë kntrollit kufitar “Hani i Elezit” (Kosovë).

Dylber A. me dokumenta rumune në aeroportin e Bilbaos më 01.03.2020.

Çfarë iu gjet në telefonat celular disa prej të akuzuarve?

Po ashtu bëhet e ditur se disa të akuzuarve për grup të strukturuar kriminal u janë gjetur në telefona celular, video me pamje dokumentesh të falsifikuara, pasaporta, karta identiteti, leje drejtimi,foto rezervim fluturimi, foto dhe imazhe të Boarding pas, foto rezervim hoteli etj.

Pjesëtarët e këtij grupi kriminal kanë përdorur njohjet në Agjencinë “metro travel” për rezervimin e biletave dhe rezervimin e hoteleve në vende të BE-së, i dhe agjencitë turistike “Firenze Lines” e “Pati Lines” pë të bërë transport të dokumenteve të falsifikuara në drejtim të vendeve Europiane Shengen.

Top Channel

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet spak trafikimi i emigrantëve të paligjshëm spak trafikimi i emigrantëve të paligjshëm

Sondazh

Poll
Aktualitet 17 Korrik 2021, 14:39

Përfshihet nga flakët pylli me pisha në Patos

TIRANË– Pylli me pisha i fshatit Gjorgoz në bashkinë Patos është përfshirë nga një vatër e madhe zjarri pasditen e sotme.Shkaku i rënies së zjarrit nuk ësh...

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve