LIVE UPDATES
Politike

Dështoi me aksin Milot-Lezhë! Si fitoi “GECI Sh.p.k” tenderin prej 21.2 mln eurosh për mirëmbajtjen e rrugëve në Veri,

14 Shkurt 2021, 20:30 Nga DOSJA
Dështoi me aksin Milot-Lezhë! Si fitoi “GECI Sh.p.k”

TIRANË– Kompania “Geci Sh.P.K.” ka në dorë mirëmbajtjen e rrugëve në rajonin e Veriut të Shqiërisë deri në vitin 2022, kundrejt një vlere prej 21.2 milionë eurosh. Sot, pothuajse katër vite pas fitimit të këtij tenderi, Prokuroria ka nisur hetimet për kompaninë ‘Geci Sh.P.K’, me pronar Ramë Gecin, i akuzuar nga opozita si pjesë e grupit të “oligarkëve” që qëndrojnë pranë kryeministrit Edi Rama.

Mjaftoi vetëm një ditë me reshje të dendura dëbore për të nxjerrë në pah dështimin e këtij kontratuesi për mirëmbajtjen e rrugëve në Veri. Një prej tyre ishte edhe aksi Milot-Lezhë, që për orë të tëra la në rrugë dhjetëra qytetarë, për shkak të mos largimit të dëborës nga akset rrugore.

Birn njoftoi se hetimet kanë nisur nga prokurori i Lezhës, Erjon Shehaj. Ky i fundit tha për Birn se kishin filluar hetimet dhe se po merreshin dokumentacionet e kontratës së mirëmbajtjes. Por Kompania “Geci”, nuk është treguar ‘e arritshme’. Madje sipas Prokurorit, përfaqësuesit e kompanisë kanë pretenduar se në kontratë nuk kishte parashikome për mirëmbajtje nga dëbora.

Se sa e vërtetë është kjo, pritet të merret vesh, pasi të shqyrtohet dosja me dokumentet e nevojshme. Por si e fitoi Ramë Geci këtë tender?

Në vitin 2017, bashkimi i kompanive BIOLIAP- GECI u shpall fitues i garës për mirëmbajtjen e rrugëve të Rajonit të Veriut, kundrejt një vlere prej 21.2 milionë eurosh për pesë vitet në vijim. Njoftimin në lidhje me rezultatet e tenderit e bëri Banka Botërore.

Kompania e ndërtimit të rrugëve GEC-i ishte në mesin e 8 pjesëmarrëseve në këtë tender. Në garë ishte edhe kompania austriake Strabag AG dhe Trema Engineering, të cilat ofruan 48 milionë euro për mirëmbajtjen e akseve rrugore të Veriut.
 Kosto e mirëmbajtjes së rrugëve për pesë vitet e ardhshme llogaritej 128 milionë euro, nga të cilat 65.9 milionë euro do të financoheshin nga Banka Botërore.

Operatorët e tjerë në garë me Geci Sh.p.k. u skualifikuan për arsye nga më të ndryshmet. Në dokumentin zyrtar shkruhet:

Janë skualifikuar ofertuesit e mëposhtëm:

1. Adem Pojani :
Nuk plotëson asnjë nga kriteret e kualifikim pasi nuk është ngarkuar asnjë dokument ligjor në sistem.

2. “ JUBICA”sh.p.k:
Nuk plotëson kushtin per kualifikim per sa ju perket mjeteve Borepastruese, pasi keto mjete jane te njejta me mjetet borepastruese te perdorura ne prokurimin me objekt “Mirembajtje Rutine dhe Dimerore me Performance Rruga Kukës-U.Zapotit, Kukës-Bushtricë (Vasie), K/Rruge DomajDraj/Rec (Kufi me Peshkopinë) 71.64 km”, ne te cilin jeni kualifikuar dhe renditur i pari, prandaj mjetet tuaja rezultojne te angazhuara ne kundershtim me ate qe eshte percaktuar ne kriteret per kualifikim.

3. “MARSI” sh.p.k
Nuk plotëson kriteret teknike per kualifikim pasi ju mungojne 3 nga mjetet e punës të kërkuara sëbashku me dokumentacionin përkates, si më poshtë:
– Kamion vete-shkarkues 8-12 t, cope 1.
– Kontrate furnizimi per asfaltobeton, në pronësi/qera.
– Makineri për vijëzim rrugor, me bojë bikomponente.

4. “ CURRI” sh.p.k
Nuk plotëson kriteret per kualifikim sipas kerkasave te DST.
– Shërbimet e ngjashme të paraqitura nuk plotesojne 40% që kërkohet në DST
– Borëpastruse ka paraqitur 2 copë nga 4 që kërkohen.

5. “ ALB SHPRESA” sh.p.k:
Nuk plotëson kriteret per kualifikim pasi rezulton se : Kontrata e qerase me shoqerine ” Mela” per makineri me Nr 1590.Rep, Nr 475 Kol.Dt 28.06.2018 te marra me qera , Kontrata Nr 1589 Rep.,Nr 474 Kol. dt 28.06.2018 per furnizim me asfaltobeton me shoqerine ” KirchberegerAlbania si dhe kontrata me Nr 1652 Rep.,Nr 480 Kol. dt 30.06.2018 me Sokol Dako jane te marra per tjera objekte.

6. “ VLLAZNIMI” sh.p.k
– Mungon Fatura e shlyerjes se Energjise Elektrike Muaji Maj 2018;
– Nuk plotëson kriteret teknike mbasi ju mungojne pothuase pjesa me e madhe e makinerive, të tilla si: Nuk ka Rul vibrues copë 1, Kamiona vetshkarkues 8-12 ton cope 4,Prese asfalti cope 1, Autobetonjere cope 1, Asfaltshtruese cope 1, Mjete per vendosje parmake metalik cope 1, Borepastruese cope 4, Kamionçine mbi 1 ton cope 1, Fadroma cope 2, Kontrata furnizimi me asfalt, Set semaforesh cope 1, Makineri per vizim rrugesh cope 1.
– Nuk ka pika liçence si NP-5, NP-12.
– Nuk ka kontrate me Ing. Mjedisi.
– Oferta eshte plotsuar gabim ajo pas korrigjimit del disa here me e madhe si fondi limit. Konkretisht nuk ka respektuar formularin e preventivit tek kolona çmimi eshte lek/Km/ne muaj ka vendosur çmimin 1.200.000 lek /Km ne muaj dhe nuk e ka shumëzuar per 24 muaj që është afati, prandaj kjo ofertë është plotësuar gabim . Shuma e paraqitur nga ana juaj si oferte është për një muaj, po te shumëzohet me 24 muaj ajo del miliarda.

Por 24 orët e fundit kanë treguar se as Geci nuk u është përmbajtur detyrimeve. Ç’do të ndodhë tashmë?

(f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike edi rama rame geci tenderi per mirembajtjen e rrugeve edi rama rame geci tenderi per mirembajtjen e rrugeve

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve