KRYESORET
Bota

'Shpërthen' Covid-19 në Korenë e Veriut, konfirmohen 21 vdekje

Të enjten, Koreja e Veriut konfirmoi se në Phenjan ishte detektuar varianti shumë ngjitës i koronavirusit, Omicron, teksa lideri verikorean, Kim Jong Un urdhëroi izolim në mbarë vendin.

14 Maj 2022, 11:38 Nga DOSJA
'Shpërthen' Covid-19 në Korenë e Veriut, konfirmohen 21
Spital

KORE- Koreja e Veriut ka njoftuar të shtunën për 21 vdekje nga “temperatura”, teksa tha se mbi gjysmë milion persona janë të sëmurë. Këto njoftime vijnë dy ditë pasi u konfirmuan rastet e para me sëmundjen COVID-19 në këtë shtet. Pavarësisht aktivizimit të sistemit “të karantinës emergjente” për të ngadalësuar përhapjen e sëmundjes në mesin e popullsisë të pavaksinuar, Koreja e Veriut tani po përballet me dhjetëra-mijëra raste të reja çdo ditë.

Vetëm të premten “mbi 174,440 kishin temperaturë, të paktën 81,430 u shëruan plotësisht dhe 21 vdiqën”, raportoi agjencia e lajmeve, KCNA. Të enjten, Koreja e Veriut konfirmoi se në Phenjan ishte detektuar varianti shumë ngjitës i koronavirusit, Omicron, teksa lideri verikorean, Kim Jong Un urdhëroi izolim në mbarë vendin.

Ky ishte konfirmimi i parë zyrtar i rasteve me COVID-19. Prej fundit të prillit deri më 13 maj, mbi 524,440 persona janë sëmurë, tha KCNA, ndërkaq 27 vdekje janë regjistruar deri më tani.

Në raportimin e kësaj agjencie nuk u specifikua nëse rastet e reja dhe vdekjet ishin të konfirmuar me COVID-19, por ekspertët thonë se ky shtet po ka vështirësi që të testojë dhe të diagnostikojë personat me koronavirus.

Koreja e Veriut ka thënë se vetëm një prej gjashtë vdekjeve të njoftuara të premten, kishte qenë pozitiv për koronavirus.

Lideri verikorean, Kim Jong Un, tha se ky shpërthim po shkaktonte “trazira të mëdha” në Korenë e Veriut, teksa mori pjesë në një mbledhje për të diskutuar për situatën me pandeminë.

Koreja e Veriut ka një prej sistemeve shëndetësore më të këqija në botë dhe nuk ka asnjë vaksinë kundër koronavirusit, po ashtu nuk ka ilaçe antivirale për trajtim ose kapacitete për testim në masë, thanë ekspertët./REL

Sondazh

Poll

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

PPE për krizën në PD? Berisha: S’e di, e vlerësojmë, disa nga ne do shkojnë

Berisha korrigjohet: Ia paskam thënë gabim emrin Dumanit, e paska Nuredin

Duma e Alizoti në mbledhjen e Rithemelimit, Berisha: Do e merrni vesh në darkë

3 Komisionet në duart e Alibeajt, Berisha: Përpjekje Ramës për ta lënë vendin pa Opozitë

Miraka te Ligjet, Berisha: Bardhi të japë sqarime për vrasjen në Elbasan

Berisha: Alibeaj merr në mbledhje demokratë që nuk janë pjesë e grupit të PD

Berisha paralajmëron protesta: Droga është normë në polici, mjaftojnë dy vrasjet e fundit

Nesër zgjidhet kryesia e PD/ Berisha: Sot dorëzoj emrat

Pas Dumanit, Berisha thirrje Besian Xhixhës: Trego lidhjet e krimit me politikën

Berisha: Dumanit po i censurojnë dëshmitë, nxirrni tabulatet e Taulant Ballës me Suel Çelën

Berisha thirrje Nuredin Dumanit: Trego gjithçka, deri tani ke thënë ato që dimë të gjithë

Berisha: Gjykata Supreme janë Rama e Don Agaçio, gjthçka ndodh në dhomë këshillimi

Manja ‘pastroi’ dosjet, Berisha: Mafia e pronave u amnistua, mjafton të çojnë qesen në Apel

S'përmbahen! Bardhi: Mos më ngri zërin mua. Bushka: Flisni 7 veta në kor

PLAS KEQ te Ligjet/ Bushka: Ne jemi ndryshe Gazi, ty të është vrarë dikush në zonën elektorale

Raporti i Administratës Publike, Bardhi: Keni analizë për patronazhistët, keni marrë masa?

Raporti i Administratës Publike/ Alibeaj: Pse gjatë vitit zgjedhor ka pasur më shumë rekrutime?

Anëtarët e ish-sigurimit të Shtetit/ Alibeajt s'i pranohet kandidati, ngre zërin: Ja provat

Socialistët miratojnë të propozuarin e Berishës, Simon Miraka

Sherr te Ligjet/ Bardhi: Të pafytyrë, votuat të propozuarin e non-gratas. Bushka: Lëri patetizmat

Në qendër të Tiranës, aksidentohet autobusi i linjës së Institutit

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët