LIVE UPDATES
Bota

"Politikanët duan të përshpejtojnë procesin", DW: Procedurat gjyqësore për azil zgjasin shumë në Gjermani

Gjyqtarë të mbingarkuar, shumë çështje, kohë shumë të gjata përpunimi. Kjo është edhe arsyeja që më 1 janar 2023, ligji për përshpejtimin e proceseve gjyqësore për dhënien e azilit ka hyrë në fuqi në nivel federal, pra gati një vit e gjysmë më parë.DW;

22 Qershor 2024, 11:38 Nga N.F
"Politikanët duan të përshpejtojnë procesin", DW:
Foto ilustruese

GJERMANI- Në shumicën e landeve gjermane, procedurat gjyqësore për azil zgjasin shumë. Çfarë duhet bërë? Gjykatësja Jennifer Panzer është duke negociuar të ardhmen e një burri nga Taxhikistani në gjykatën administrative në Këln. Procedurat gjyqësore për kërkesat për azil në Gjermannë fakt duhet të zgjasin vetëm tre deri në gjashtë muaj. Kështu që qeveria federale gjermane dhe landet federale vendosën në fillim të nëntorit 2023.

Në Gjykatën Administrative në Këln, realiteti duket ndryshe. Kohëzgjatja mesatare e procedurës këtu është aktualisht: 27,7 muaj. "Ne do të bënim çmos për të përmbushur tre muajt nëse do të kishim gjyqtarët e nevojshëm në dispozicion," thotë Panzer.

Politikanët duan të përshpejtojnë procesin

Gjyqtarë të mbingarkuar, shumë çështje, kohë shumë të gjata përpunimi. Kjo është edhe arsyeja që më 1 janar 2023, ligji për përshpejtimin e proceseve gjyqësore për dhënien e azilit ka hyrë në fuqi në nivel federal, pra gati një vit e gjysmë më parë.

Qëllimi u konfirmua në fillim të nëntorit 2023 me një vendim të qeverisë federale dhe të landeve për të përfunduar procedurat gjyqësore të azilit brenda tre deri në gjashtë muaj në të ardhmen. Dhe koha mesatare e procedurës është ulur që atëherë. Kjo nuk është vetëm sepse çështjet e vjetra nga viti 2015 deri në 2017 u proceduan përfundimisht në shumë gjykata.

Realiteti në shumë gjykata është larg nga kufizimet e qarta kohore të përcaktuara nga politika. Dallimet midis landeve janë domethënëse: ndërsa gjykatave administrative në Hessenu duhen ende mesatarisht 29 muaj për të marrë një vendim të shkallës së parë, Rheinland-Pfalz është i vetmi land që tregon se udhëzimet e politikave mund të zbatohen në të vërtetë.

Dallimet në lande

Ka disa arsye për këtë. Ky land ka centralizuar të gjitha procedurat gjyqësore për azil në Gjykatën Administrative në Trier - e cila është i vetmi vend ku zhvillohen procese të tilla. Gjyqtari Andreas Hermann mendon se kjo është e mirë: "Në këtë mënyrë, natyrisht, vendet e origjinës mund të caktohen në panele speciale dhe si gjyqtar ju merrni një nivel të lartë specializimi”.

Për shembull, ai vetë ka një vit e gjysmë specializim në Gjykatën Administrative në Trier për vendet e origjinës si Iraku, Rusia, Gjeorgjia dhe së fundmi edhe El Salvadori.

"Ne merremi me të çdo ditë," thotë Hermann. Ai kursen shumë kohë nëse nuk duhet të merret me raste të tjera.

Specializimi, kuadrot, digjitalizimi

Një tjetër arsye për shpejtësinë e proceseve gjyqësore për dhënien e azilit në Trier është, siç thotë ai, shkalla e lartë e digjitalizimit në gjykatën administrative. "Kemi një vit që kemi të ashtuquajturat dokumente elektronike gjyqësore në gjykatë, sepse letra nuk nevojitet më dhe gjithçka mund të bëhet në mënyrë elektronike”, thotë Hermann.

Kjo kursen shumë kohë, thotë ai. Këtu hyn një shkëmbim i mirë elektronik me organet e tjera. Digjitalizimi i ri kursen shumë kohë. Ka edhe staf të mirë: aktualisht janë 23 gjyqtarë në shërbim aktiv. Nëse do të ishte e nevojshme, do të punësoheshin herë pas here edhe punonjës shtesë për t'i kaluar me cilësi fazat e vështira.

Prandaj, rasti më i vjetër është nga viti 2023 në Gjykatën Administrative në Trier, thotë Hermann. Në periudhat e pikut, menjëherë pas dorëzimit të kaq shumë kërkesave për azil në vitin 2014 dhe 2015, 38 gjyqtarë përpunuan çështjet e azilit. Prandaj këtu nuk ka lëndë të vjetra, thotë ai.

Rrugët dhe procedurat në landet e tjera

Edhe lande të tjera theksojnë se tashmë kanë marrë masa të caktuara. Për shembull, Renania Veriore-Vestfalia (NRW) mbështetet gjithashtu në digjitalizimin dhe njoftoi disa javë më parë se dëshiron të konsolidojë të paktën proceset nga vendet e origjinës, të cilat rrallë shfaqen, në disa gjykata.

Ministri i Drejtësisë i NRW Benjamin Limbach është i bindur: "Kjo do të sigurojë që këto gjykata të mund të specializohen në një rajon të caktuar të botës," tha politikani ekologjist. Për opozitën në NRW, ky nuk është e sakt krejt: "Kjo nuk prek aspak vendet më të mëdha të azilkërkuesve. Këto janë vende nga të cilat shumë pak azilkërkues vijnë në Gjermani dhe më pas në NRW, dhe për këtë duhet të ketë një përgjegjësi të veçantë," thotë politikani i FDP-së, Werner Pfeil, kryetar i Komisionit për Çështjet Ligjore në Parlamentin e NRW.

Ka mungesë të personelit?

Për më tepër: 123 pozita për gjyqtarë dhe prokurorë publikë janë aktualisht të lira në NRW. Megjithatë, ministri i Drejtësisë hedh poshtë thirrjet e opozitës dhe gjyqësorit për të siguruar personel shtesë. Sipas ministrit ka mjaft staf.

"Unë nuk jam nga ata që janë të parët që bëjnë thirrje për hapjen e vendeve të reja të punës, por them: Duhet të shohim nëse mund ta përshpejtojmë procesin me masa organizative dhe masa të tjera”, tha Limbach. "Unë mendoj se është një masë e arsyeshme në këtë situatë të ngushtë buxhetore."

Në Gjykatën Administrative në Këln, barra aktualisht po pakësohet, thotë gjyqtari Panzer. Por kjo ka të bëjë edhe me zgjidhjen e problemit të mbetur nga viti 2015 në 2017. Por numri i kërkesave për azil po rritet sërish nga viti 2021, që është një ngarkesë shtesë për Panzerin dhe kolegët e saj./ Marrë nga DW

gjermani azil

Sondazh

Poll
Bota 22 Qershor 2024, 08:13 N.F

Zbuluesi i grupeve të gjakut

Foto ilustruese GJERMANI- Dhuruesit e gjakut janë të nevojshëm dhe të kërkuar. Por është jetike që secili ta dij&eu...

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Abuzimet me fondet për bujqësinë/ Zhupa: Nuk duam t'i bëjmë gjyqin Frida Krifcës, le t'ja bëjë SPAK

Bardhi në Kuvend: Konferenca e Kryetarëve nuk e ka në kompetencë të refuzojë këtë kërkesë

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta