LIVE UPDATES
Bota

'Kam ëndërr t'i çoj me avion atje'/ Suella Braverman viziton Ruandën, kontrollon ndërtesat ku mund të mbahen emigrantët (VD+FT)

Braverman mbërriti në vendin afrikan dje për të dyfishuar buxhetin e marrëveshjes prej 140 milionë paundësh, për të cilën ajo pretendoi se do të ishte një "parandalues ​​i fuqishëm" kundër trafikut të paligjshëm.

18 Mars 2023, 19:03 Nga k.m.

 

BRITANI E MADHE- Sekretarja e Brendshme, Suella Braverman vizitoi sot ndërtesat në Ruandë ku mbase do të dërgohen emigrantët që mbërrijnë me anije në Kanalin Anglez nën skemën e saj të dëbimit. Braverman mbërriti në vendin afrikan dje për të dyfishuar buxhetin e marrëveshjes prej 140 milionë paundësh, për të cilën ajo pretendoi se do të ishte një "parandalues ​​i fuqishëm" kundër trafikut të paligjshëm.

Vizita është e para e saj që nga marrja e rolit të kabinetit pasi paraardhësja e saj Priti Patel nënshkroi marrëveshjen në prill të vitit të kaluar, por Braverman shkaktoi shumë reagime në vendin ishullor pasi tha se e kishte ëndërr që të dërgonte një avion të mbushur plot me emigrantë në Ruandë.

Në periferi të kryeqytetit Kigali sot, Bravermani pa nga afër ndërtimin e objekteve që do strehojnë azilkërkuesit.

Megjithatë, një numër i mediave, duke përfshirë bamirësinë Freedom from Torture, e kanë kritikuar vizitën e financuar nga publiku, duke e cilësuar atë një 'udhëtim me varkë ekspozimi' pasi Independent tha se media si BBC, The Guardian dhe Daily Mirror nuk ishin ftuar në takim. Asnjë emigrant nuk është zhvendosur në Ruandë deri më tani pasi marrëveshja, e cila u nënshkrua prillin e kaluar nga paraardhësja e Braverman, Priti Patel, ende po mbahet peng nëpër beteja ligjore.

suella braverman shqiptaret ne britani

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it