LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Shfaqja e Frida Kahlo së shpejti në një ekspozitë në Coventry

Ekspozita është krijuar në tre faza, për të mbuluar jetën e artistes si personazh publik në vitet 1930 dhe 40, historinë e saj personale në Meksikë dhe në fund Shtëpinë Blu në Mexico City ku ajo jetoi dhe pikturoi. 

24 Nëntor 2022, 13:54 Nga a.l
Shfaqja e Frida Kahlo së shpejti në një ekspozitë në
Frida Khalo

SPANJË - Një ekspozitë që eksploron jetën dhe veprën e piktores meksikane Frida Kahlo synon t'u tregojë vizitorëve diçka të re, thotë drejtori i saj artistik.  Shfaqja në Coventry hapet për publikun në Reel Store nga e premtja deri më 29 janar.  Ditari personal i Kahlo-s po përdoret për të bashkuar ekspozitën, thonë organizatorët. 

Njerëzit do të gjejnë diçka të re, diçka që nuk e kanë parë më parë”, thotë drejtoresha artistike Carla Prat.

Ekspozita është krijuar në tre faza, për të mbuluar jetën e artistes si personazh publik në vitet 1930 dhe 40, historinë e saj personale në Meksikë dhe në fund Shtëpinë Blu në Mexico City ku ajo jetoi dhe pikturoi. Më shumë se 100 vepra arti, vepra letrare dhe fotografi përbëjnë shfaqjen me një zë që thekson shkrimet e Kahlo. 

Zonja Prat tha se shpresonte që njerëzit që vijnë në ngjarjen në Coventry të jenë të impresionuar dhe të emocionuar nga ajo që shohin dhe dëgjojnë. 

"Shpresoj që ata të emocionohen duke pasur parasysh mënyrën se si e punuam këtë ekspozitë, e cila ndjek idetë e ftimit të njerëzve për të mësuar rreth saj, për të zbuluar Fridën në një mënyrë tjetër, për t'i dhënë asaj një zë," tha ajo. 

Kahlo konsiderohet gjerësisht si një nga piktoret më të mëdha të shekullit të 20-të dhe ishte e famshme për autoportretet e saj intime që pasqyronin dhimbjen dhe izolimin e saj. Ajo ishte e njohur për pamjen e saj të veçantë - fustanet dhe flokët e lulëzuar, një vetulla dhe shikimi i mprehtë, shkruan BBC. 

Artisti, i cili jetoi nga viti 1907 deri në 1954, i mbijetoi poliomielitit dhe një aksidenti të rëndë autobusi dhe pati një martesë komplekse, pasionante me kolegun e tij artist Diego Rivera.  Puna e saj promovon kulturën indigjene meksikane dhe kronizon marrëdhënien e saj të dhimbshme me trupin e saj./ Dosja.al

 

frida khalo carla prat

Sondazh

Poll

Art&Argëtim 23 Nëntor 2022, 16:02 k.m.

Jeta e Silvio Berlusconit bëhet një muzikal

  Silvio Berlusconi   ITALI- Një muzikal i frymëzuar nga jeta e Silvio Berlusconit, i shkruar nga dy ish-yjet e serialit britanik p&e...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE