LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Çmimet 'e çmendura' në Mykonos/ 700 € për shezlonget, tavolinat nga 20,000 € në 'party'

Vit pas viti, paratë dhe çmimet që qarkullojnë në ishull i referohen një bote tjetër, thuajse të ndaluara të një njeriu normal. 

14 Qershor 2022, 10:44 Nga k.m.
Çmimet 'e çmendura' në Mykonos/ 700 € për
Foto ilustruese

GREQI- Mykonos nuk është për të gjithë! Dhe sigurisht nuk është për ata që nuk kanë një pasuri të vogël për të shpenzuar nëse duan të kalojnë disa ditë pushimdhe të shijojnë shërbimet, hiret dhe bukuritë që ofron ishulli.

Edhe pse ashtu thuhet, në Mykonos, jo gjithçka është thjesht e shtrenjtë, madje as shumë e shtrenjtë. Vit pas viti, paratë dhe çmimet që qarkullojnë në ishull i referohen një bote tjetër, thuajse të ndaluara të një njeriu normal. E gjitha nis me çmimin e një shezlongu, që mund të arrijë deri në 700 euro deri tek rezervimi për një tavolinë ku të konsumosh pije me 20,000 euro (konsumi minimal), të cilat duhet t'i parapaguash duke tarifuar kartën e kreditit para se të shkelësh këmbën në dyqan.

Sipërmarrësit do të përpiqen të kompensojnë kohën e humbur duke investuar shumë në këtë sezon. Njëkohësisht po hapen restorante të reja, të cilat po rrisin rrezikshëm konkurrencën. Një prej tyre është “Pacha” legjendare e Ibizës. Të ftuarit në eventin, ku do këndojë Eleni Foureira do duhet të paguajnë 1000 euro për kokë.

Për paraqitjen e Solomunit gjermano-boshnjak, i cili konsiderohet si një nga DJ-të më të njohur dhe më të njohur në Greqi, ndaj dhe tavolinat më të mira në pistën "Pacha" kushtojnë 20.000 euro (konsumi minimal.) Më 28 korrik do të shfaqet ylli i popit Jason Derulo, i cili sipas informacioneve do të marrë një pagë prej 200 mijë eurosh. Atë natë tavolinat e mira të “SantAnna”-s do të tarifohen deri në 20 mijë euro dhe ata që janë në këmbë do të paguajnë 100 euro biletën e hyrjes.

Dmth, a mundet një pronar plazhi në Mykonos të japë 200 mijë euro për të sjellë një artist dhe në të njëjtën kohë të presë që të ketë klientë që do të paguajnë 20 mijë euro për tavolinë? Përgjigja është "ndoshta po". Dhe këdo që të pyesni në ishull do t'ju tregojë për "shembullin e "Akrepëve", i cili të dielave bën xhiro nga 400.000 deri në 700.000 euro. Tek "Scorpios" politika e çmimeve nuk ka ndryshuar për këtë vit - çmimet në tavolinat për festat mbeten aq sa ishin. Tre tavolinat ngjitur me DJ në rreshtin e parë sipas planit kushtojne 10000 euro secila dhe parapaguhen me karte krediti. 

Marrë nga Protothema

mykonos

Sondazh

Poll

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM