LIVE UPDATES
Ekonomi

Alternativa investimi / Qeveria emeton obligacionet 10-vjeçare me kupon 5.1%

20 Janar 2022, 06:40 Nga DOSJA
Alternativa investimi / Qeveria emeton obligacionet 10-vjeçare me kupon

TIRANË – Të mërkurën Ministria e Financave zhvilloi ankandin e radhës të emetimit të obligacioneve 10 vjeçare. Në ankand  konfirmuan një interes të konsiderueshëm investitorët, por edhe qëndrueshmërinë e normave të interesit pavarësisht presioneve në rritje inflacioniste.

Kuponi ose norma fikse e interesit të obligacioneve rezultoi në nivelin 5.1%, me një rritje të lehtë nga niveli 5% i ankandit të mëparshëm të zhvilluar gjatë vitit 2021 dhe që ishte njëkohësisht edhe kuponi indikativ i ankandit. Nga 5 miliardë lekë që ishte shuma e shpallur për financim nga qeveria, në ankand u paraqitën kërkesa totale për një shumë prej pothuajse 7 miliardë lekësh. Në fund, Ministria e Financave vendosi të pranojë një shumë më të madhe se ajo e shpallur, për një shumë totale prej gati 5.5 miliardë lekësh. Vendimi për të emetuar një vlerë obligacionesh edhe më të lartë se parashikimi dhe për të pranuar më shumë kërkesa mund të ketë ndikuar në një rritje të lehtë të kuponit, por, nga ana tjetër, tregon se Ministria e Financave e ka gjykuar të kënaqshëm çmimin e kërkuar nga tregu për këto instrumente.

Pritshmëritë për një rritje graduale të normave të interesit, duke filluar nga viti 2022, janë një shtysë e rëndësishme drejt instrumenteve me afat të gjatë maturimi, për të shfrytëzuar kushtet ende të favorshme të tregut. Një qasje të ngjashme Ministria e Financave ka ndjekur shpesh në vitet e fundit në ankandet e instrumenteve afatgjata, duke financuar shuma më të larta se ato të shpallur paraprakisht. Instrumentet afatgjatë, me maturim mbi një vit, vitin e kaluar përbënin rreth 65% të stokut të borxhit të brendshëm të qeverisë qendrore, nga 51% që zinin në vitin 2013.

Obligacionet 10 vjeçare ngelen një nga instrumentet për fitimprurëse të investimit financiar në monedhën vendase dhe kjo e shpjegon pjesëmarrjen relativisht të lartë në ankand, pot ë kemi parasysh horizontin kohor mjaft afatgjatë të investimit. Kthimet e lartë në këto ankande tërheqin jo vetëm investitorët institucionalë, por edhe individët që kërkojnë kthime më të larta nga kursimet e tyre, në kushtet kur normat e interesit janë pranë niveleve më të ulëta historike. Për 9muajt e parë të vitit të kaluar individët investuan në obligacione 6.1 miliardë lekë ose rreth 50 milionë euro. Krahasuar me një vit më parë, vlera e investimeve të individëve në obligacione është rritur me 54%. Obligacionet përbëjnë rreth 47% të investimeve totale të individëve në tregun primar të letrave të borxhit qeveritar.

Ruajtja e niveleve të qëndrueshme të normave të interesit edhe për instrumentet afatgjata është një tregues i mëtejshëm se tregu financiar nuk percepton alarm nga nivelet në rritje të inflacionit. Edhe ankandet e instrumenteve me afate më të shkurtra maturimi në këtë periudhë kanë provuar një ecuri të qëndrueshme të yield-eve. (monitor)

(e.h/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

ekonomi ekonomi investimet në shqipëri obligacione investimet në shqipëri obligacione

Sondazh

Poll

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM